16.5.2022 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

GLOSA: Naivita, nebo hloupost?

Zdá se, že lidstvo je nepoučitelné a musí stále opakovat své chyby. Generaci za generací, jako ti lumíci. Vše bylo trochu zbrzděno jadernými zbraněmi, ale zdá se, že nám již pomalu otrnulo a budeme opětovně tahat čerta za ocas.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 18.12.2014 15:34

Re: Dráždit Rusko

A čím vším je možné "Rusko dráždit"? Mám dojem že Rusko dráždí každý, kdo mu neleze do...

A. Bytová 18.12.2014 12:21

Dík za článek

Konečně někdo, kdo není zaslepen nenávistí k té či oné straně a používá zdravý rozum.

V. Kusý 18.12.2014 10:20

Naivita, nebo hloupost ? Dobře že je autor

k sobě takhle kritický :-))

K. Janyška 18.12.2014 9:28

Tzv. západ není jednotně myslící a jednající osobou,

takže ani za nic, jako celek, nemůže. Tyhle antropomorfismy jsou zkázou všech úvah o lidském světě... Dzp.

P. Vaňura 18.12.2014 12:01

Pane Janyška, státy jsou "právnické

osoby" (a národy ještě více). a jsou to ONY, které dělají historii.

Teď mě ještě vysvětlete, jak "spontánní řád lidské interakce" vyvolal WW1 a WW2 a jak je ukončil...

R. Tichý 18.12.2014 8:06

Pravda o Krymu?

Ano, vše proběhlo standardně, jak si to představujeme v Evropě. Na Krymu probíhala 20 let diskuze o tom, že se oddělí od Ukrajiny. Ukrajiny Krym začala uplácet, jak bývá zvykem. Konalo se několik referend za odtržení. A nakonec to dopadlo dobře, ukrajinská vláda umožnila oficiální hlasování, uznala výsledky a Krym se oddělil. Následně se Krym s hrdostí vrátil do náruče Ruska, kde byl slavnostně uvítán.

Nebo to tak nebylo? Tak to by mě zajímalo, jak ten Krym spadl Putinovi do klína......

R. Gramblička 18.12.2014 10:21

Re: Pravda o Krymu?

..."Ovšem zpochybňovat přání těch lidí může jen naprostý ignorant, který o historii a reáliích Krymu neví absolutně nic. Faktem je, že z Krymu bylo po znovuobsazení sovětskou armádou vysídleno cca 240 tisíc Tatarů. Tataři sehráli na Krymu podobnou úlohu jako u nás sudetští Němci (a 20 tisíc jich sloužilo v SS). Potkal je i podobný osud. Jako příslušník národa, který vysídlil 3 miliony Němců, necítím morální platformu, abych to hodnotil. Už i proto, že Tataři byli v 60.letech rehabilitováni a v roce 1988 jim bylo umožněno se vrátit. V diaspoře žije cca 150 tisíc krymských Tatarů, kteří výsledek referenda nemohli ovlivnit. Po připojení poloostrova k Rusku se Krymská Tatarština stala jedním ze tří oficiálních jazyků Krymu, což se jim pod Kyjevskou vládou nikdy nepodařilo. Pohádka o tom, že Tataři milují Ukrajinu a nenávidí Rusko, jsou nejspíše další součástí moderní ukrajinské mytologie. Vzhledem ke snaze Putina o dobré vztahy s Tureckem, to na stalinské zacházení s Tatary příliš nevypadá. To asi budou muset být Pazderka s Karasem hodně kreativní. Faktem je, že noviny jsou plné tankových kolon a tisíců příslušníků pravidelné armády RF, ale zarážející je, že k tomu nikdo neukáže žádné důkazy. Satelitní snímek ani jeden (což je ve 21.století docela šokující u nejsledovanější oblasti na Zeměkouli), pozorovatelé OBSE na hranicích (jejichž zprávy v Mladé frontě usilovně ignorují, aby vám to nepletlo hlavu) také nic nehlásí...."

úryvek příspěvku Jana Daniela, velice rozumného diskutéra, na finmagu k článku P. Kohouta: Co obnáší porazit Rusko

P. Vaňura 18.12.2014 12:09

Pane, kdyby se Krymským Tatarům

vedlo jako sudetským Němcům u nás, mohl byste psát o tom, jakou sehráli úlohu.

VŠECHNY národy, které poznaly "dobrodiní" Stalinova socialismu, vítaly Hitlera jako osvoboditele, dokud je Hitler sám, svými činy, nepřesvědčil o opaku. TO je totiž NEJVĚTŠÍM Hitlerovým zločinem, kdyby se k východním národům choval jinak, vyhrál by válku a dodnes by na něj vzpomínali v dobrém. Nejspíš by nedošlo ani k Holocaustu, Židy by měl kam přemístit.

R. Gramblička 18.12.2014 10:22

Re: Pravda o Krymu?

pokračování

....!Proč je NATO neukáže a nechává prostor pro storytelling? Všichni se spokojí s tvrzením, že to „je přece jasné každému“. Když se to tisíckrát zopakuje, správnému ovčanovi už to skutečně jasné je. Také chci být od Ruska co nejdál. Faktem je, že Rusko je dnes od nás nejdál za 200 let. To však nebrání válečným roztleskávačkám, aby nás přesvědčovali o hrozbě ruské rozpínavosti. Kreml je bezesporu horším pánem než Brusel. Ovšem nechápu v čem je to pro mne relevantní. Kreml není mým pánem, mým pánem je Brusel. Režim v Rusku není moje věc, ale věc Rusů. A já nejsem trockistický neoconský pošuk, abych dával svojí vládě bianco šek na vývoz univerzálního dobra po celém světě. Mě zajímá, jak se chová moje vláda ke mně. Kreml nemá vojenskou kapacitu ani ambice mě nějak ohrožovat. Co je však relevantní, že moje vláda je připravena omezovat moje svobody pod záminkou imaginárních hrozeb a vyfabrikovaných obrazů nepřítele, a značná část populace jí to žere i s navijákem."

O. Istvanfy 18.12.2014 11:32

Re: Pravda o Krymu?

Vaši znepokojení spoluobčania sa nemusia báť, ešte sme tu my.

R. Tichý 18.12.2014 11:38

Re: Pravda o Krymu?

Souhlasím skoro se vším. Akorát : Kreml nemá vojenskou kapacitu ani ambice mě nějak ohrožovat. To považuji za omyl.

Kreml má obojí, navíc doplněné o pátou kolonu, kterou si tu od roku 1925 (nebo kdy to vznikla komunistická strana)usilovně buduje. Tato pátá kolona u nás způsobila hladký nástup komunistů k moci rozvratem řídících orgánů jiných stran. Jsou tu stále.

J. Václavíková 18.12.2014 18:06

Re: Pravda o Krymu?

A jsou hodně slyšet.

J. Boleslav 18.12.2014 18:24

Re: Pravda o Krymu?

Naprostý souhlas. Komanči tvoří všude páteř hnusné rusácké 5. kolony.

Ś. Svobodová 18.12.2014 12:19

Re: Pravda o Krymu?

Vše neproběhlo standardně. Na Krymu

probíhala 20 let diskuze o tom, že se oddělí od Ukrajiny. Ukrajina ale nezačala Automní republiku Krym uplácet, naopak jí zato zrušila ústavu, poté sebrala prezidenta (1995) a nakonec nadiktovala vlastní ústavu (1996), ve které spadl Krym zcela pod pravomoc Kyjeva.  A nakonec kyjevská revoluční nevolená vláda schválila dokument, ve kterém ruští obyvatelé příšli o svůj mateřský jazyk a měli na úřadech mluvit pouze ukrajinsky. A to nedopadlo dobře. Ukrajinská vláda neumožnila

oficiální hlasování, neuznala výsledky a přesto se Krym se oddělil. Následně se Krym

s hrdostí vrátil do náruče Ruska, kde byl slavnostně uvítán.

Nebo-li: nejsou-li dodržována oboustaně pravidla demokracie, jsou-li obcházena a kroucena, nemůžete očekávat ani demokratický výsledek. I když defacto jedná-li se o občany Krymu, jednalo se o jasnou volbu veliké většiny a tedy volbu demokratickou.

M. Martin 18.12.2014 15:12

Re: Pravda o Krymu?

Krym je stáročnou súčasťou Ruska. | Domino Svetík | Blog

M. Martin 18.12.2014 15:16

Re: Pravda o Krymu?

http://domino50.blog.pravda.sk/2014/07/15/krym-je-starocnou-sucastou-ruska/?print

R. Tichý 18.12.2014 16:30

Re: Pravda o Krymu?

Dejme tomu. A ti zelení mužici byli kdo/co? Krymská osvobozenecká armáda?

V. Novák 18.12.2014 17:52

Re: Pravda o Krymu?

A jak to souvisí?

J. Boleslav 18.12.2014 18:26

Re: Pravda o Krymu?

Úzce.

J. Vintr 18.12.2014 23:26

Re: Pravda o Krymu?

Má to jenom jeden maličký háček - Krym nemá jiné spojení se svou ruskou domovinou než několik kilometrů široký mořský průliv. A tak je "samozřejmě právem" Ruska zajistit (teď už ruským) občanům i pozemní spojení s vlastí. Jenže to jde jaksi ztuha a umřely kvůli tomu už tisíce lidí. A konec je v nedohlednu ...

V. Novák 18.12.2014 17:35

Diskuze, že se Krym oddělí od Ukrajiny tam probíhala,

ovšem za stálého potlačování a ubírání práv ze strany kyjevských vlád - a to všech, nejen těch "proevropských", ale i těch - od osamostatnění Ukrajiny. Resp. ještě před ním žádal Krym o širokou autonomii v rámci SSSR.

Referendum proběhlo - ovšem nebylo vůbec nutné, neb o oamostatnění Krymu a Sevastopolu rozhodla legálně a legitomně zvolená místní reprezentace. Souhlas Kyjeva nebyl dle rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu z července 2010 nutný.

Zbytek máte správně - Krym se oddělil. Následně se Krym s hrdostí vrátil do náruče Ruska, kde byl slavnostně uvítán.

V. Kusý 18.12.2014 7:37

Tak vám, lidi, nevím.Měl jsem možnost

poznat jak CCCP, tak Rusko a vzal jsem si z toho jedno ponaučení.Silné Rusko je nebezpečné, poněvadž spoléhá na svoji sílu.Slabé Rusko je nebezpečné, poněvadž je nestabilní a hledá vnějšího nepřítele.A co teď s tím? Oni ti zastydlí "hejslované" a přátelé "silného dubiska na Východě" se své bratrské lásky nevzdají a před realitou oči zavírají, div jim víčka nesrostou.A jak je u nás zvykem, vědí co je špatně, jen tu správnou cestu nám neporadí.Možná nesmí ani naznačovat :-)))

Š. Hašek 18.12.2014 14:02

Re: Tak vám, lidi, nevím.Měl jsem možnost

Pane Kusý, Rusko si Evropy nikdy nevšímalo.

CCCP přišel do Evropy na pozvání "jiného bolševika", toho s tím knírkem. Za souhlasu Francie a Anglie.

Trošičku rozdíl, který ale novopolitologové, humanitní polovzdělanci ani ještě nepostřehli. A furt melou něco vo Stalinovi. Inu, když to přednášejí levičáci non plus ultra. A říká to sbor komisařů (zřejmě opět lidových) brusele.

V. Kusý 18.12.2014 17:51

Re: Tak vám, lidi, nevím.Měl jsem možnost

Ale dneska se už ví, že ten s tím menším knírkem byl rychlejší, nežli ten s tím knírem velkým.A s tím pozváním to máte taky nějaké pomotané.Ale to nic, jen se učte, učte, učte a bude to zas dobré.Jinak, svému jménu jste tímhle humorem dost dlužen.

V. Vaclavik 18.12.2014 7:24

Bylo by to stejne i kdyby

sankce nebyly. Je to sice pekne, ze se to seslo, ale hlavni roli tu samozrejme hraje ta cena ropy. Rusko jako zeme druheho sveta, protoze kvuli te zaostalosti netezi ropu tak levne jako sejkove, je na tom bito vice, nez oni a navic si muze nizsi ceny ropy dovolit mene, nez oni, protoze bezny Rus zije uz tak celkem chude, na opasku je uz na predposledni, nebo i posledni dirce a nema uz moc kam utahovat.

K tomu vyvoji - historie se prakticky nikdy neopakuje, nepouziva kopirak, ale vzdycky prijde s necim, co se vseobecne neceka. A zadny konflikt s Ruskem jsme nerozdmychali (tedy Zapadni svet). Prijde me padle na hlavu spatrovat v NATO, tedy i v nas CR, nepritele, jak to vidi Ruska vlada. Dovedu si to vylozit jako propagandu vuci vlastnimu Ruskemu obyvatelstvu, aby byl vnejsi nepritel a vladnouci klika napojena na provincni oligarchy si tak udrzela misto u koryt. Kdyz uz ne stare zeme Zapadniho sveta, aspon my bychom to meli prokouknout, protoze s tim mame generacni zkusenosti.

P. Boublíková 18.12.2014 6:55

do kamene tesat....

...

R. Gramblička 18.12.2014 6:42

Jen bych pototknul,

že hlavním důvodem k udělení Darwinovy ceny bude spíše masová islamizace Evropy. Stále ale doufám, že tu cenu nedostaneme, uděluje se totiž post mortem.

A. Reček 18.12.2014 7:13

Re: Jen bych pototknul,

Že autor článku leze už delší dobu Kremlu do zadku i s polobotkami? Letos určitě pořád.

R. Gramblička 18.12.2014 10:30

Re: Jen bych pototknul,

otázka je, zda přívrženci nové studené války proti Rusku jsou schopni odlišit mezi názorovými oponenty ty, kteří se skutečně cpou Putinovi do zadku, od těch, kteří kritizují obě strany konfliktu zároveň....

L. Šarina 18.12.2014 10:16

Re: Jen bych pototknul,

Což možná nebude tak dlouho trvat.