17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

GLOSA: Hořící Amazonie

Hořící Mississippi je film, který zachytil historii USA. A to požár v alegorickém smyslu, boj za občanská práva v roce 1964. I nynější požáry v Amazonii mají svůj přenesený význam.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Zelený 27.8.2019 11:07

Re: To je jednoduché, přečtěte si svoje komentáře

To bych ovšem musel mít vaší hlavu plnou předsudků.

Výroková logika, znáte, Houžňáku?

M. Valenta 27.8.2019 11:06

Re: Je to trochu jinak

Kdo Vám nakukal, že požáry v Africe nezapadají. Momentálně hoří v Amazonii a na Sibiři, jestli jste si nevšiml. Možná jste ale stejného názoru jako pan Houžňák. Ten to zelené haraburdí vůbec k životu nepotřebuje.

F. Houžňák 27.8.2019 10:52

To je jednoduché, přečtěte si svoje komentáře

a praští vás to taky do očí.

K. Zelený 27.8.2019 10:50

Re: No, zjevně jste, když si myslíte, že víte líp než Brazilci,

Ciwe Houžňák, jak jste z toho, že brazilského presidenta otaxuji jak burana odvodil, že vím, koho za prezidenta mít mají?

B. Rameš 27.8.2019 10:48

Bylo, jest a bude

Kdo chce použít hůl, psa si vždycky najde a oučel, jak známo, světí hole. Á propos, není těch katastrof už nějak moc? Aby se obecenstvo nezačalo nudit.

F. Houžňák 27.8.2019 10:33

No, zjevně jste, když si myslíte, že víte líp než Brazilci,

koho mají mít za presidenta. Odhadl bych MBA, mladý, blbý, arogantní.

K. Zelený 27.8.2019 9:57

Re: Možná byste se měl nejdřív informovat, jak to s tím

1. Ciwe Houžňák, vy snad opravdu věříte, že se Macrona ten buran svým výsměchem zastal?!

2. Nejsem, nepatří, mají, což neznamená, že nepoznám sebestředného burana, který pro svoje zduřelé ego bezohledně poškodí vlastní i okolní země a jejich obyvatele.

R. Franc 27.8.2019 9:53

Re: Je to trochu jinak

"Já se vám divím, pane vachmajstr, že s ním o takových věcech vůbec mluvíte. Vždyť víte, že je to blbec." (Velebný pán ve Švejkovi)

F. Houžňák 27.8.2019 9:45

Jak nám onehdy vyprávěl profesor Buchholz z Erlangenu,

který řadu let dělal zemědělsko-environmentálního poradce v Indonésii, před nějakými lety tam vypálili prales v rozloze takové, že vyprodukovali tolik CO2 jako celosvětová doprava za 5 let. Na místo pralesa zasadili olejové palmy pro produkci palmového oleje, který se prodává do Evropy a po úpravě přidává do nafty. Celková bilance je taková, že na výrobu 1 litru "bio"nafty - když pomineme ten vypálený prales - se spotřebuje 1.1 až 1.2 litru nafty normální.

F. Houžňák 27.8.2019 9:40

Možná byste se měl nejdřív informovat, jak to s tím

"sexistickým útokem" vlastně bylo. Bolsonaro naopak bral Macrona v ochranu, tedy dle textu. Vy jste taky takový nafoukanec, co si myslí, že mu Brazílie patří a domácí Brazilci do toho nemají co mluvit?

F. Houžňák 27.8.2019 9:37

Samozřejmě lesy v Amazonii žádné "zelené plíce planety"

nejsou, to je ta hlavní lež. Veškerý kyslík, který tamní vegetace vyprodukuje, zase sežere (ostatně, plíce taky žádný kyslík neprodukují, ale to ty ovce, co opakují fráze o zelených plících, nezajímá či to neví). Zadruhé, naprostá většina ploch, které v Brazílii hoří, je zemědělská půda zarostlá plevelem a křovinami, které teď zemědělci zase vypalují, aby mohli něco zasít. Prales hoří špatně a dešťový už vůbec nehoří. Zatřetí, hlavní požáry jsou momentálně v Africe, ale to se nehodí politicky, o tom mluvit, tam přece vládnou hodní černoušci. Začtvrté, když se evropským pokrokářům nelíbí, že v Brazílii ubývá les, nic jim nebrání v tom, zalesnit celou Evropu. Samozřejmě je to celé jenom klacek na "reakcionářského pravičáka" Bolsonara.

O. Uživatel 27.8.2019 9:32

Uživatel požádal o vymazání
K. Zelený 27.8.2019 9:19

Kamínek? Přímo balvan!

Váš problém, autore, spočívá v tom, že se snažíte podsunout myšlenku, že použitím ilustračních fotek hořícího lesa jinde a jindy jacísi progresisti podsouvají myšlenky, že požáry vyvolává Bolsonarova vláda. Faktem ovšem je, že Bolsonaro drasticky omezil ochranu Amazonie a uvolnil ruce těm, kterým se požáry hodí a na celou Amazonii kašle až natolik, že kvůli svýmu ztopořenýmu egu odmítl zahraniční pomoc při hašení. Což je zcela v souladu s jeho buranstvím:

https://echo24.cz/a/SbiPq/macron-kritizoval-brazilskeho-prezidenta-bolsonara-za-sexisticky-utok-na-jeho-zenu-brigitte

Řekl bych, že slušný novinář by si měl rozmyslet, koho se zastává.

M. Valenta 27.8.2019 9:16

Re: Je to trochu jinak

Zajímavá odbočka. Zkusím to tedy také. Za zimních dlouhých večerů, v křesle před krbem mívám také přivřené oči. So geht das.

O. Uživatel 27.8.2019 9:14

Uživatel požádal o vymazání
R. Franc 27.8.2019 9:06

Re: Strach či vlastizrádnost?

Že vám není hanba sem vůbec psát ty vaše nesmysly - vždyť tací, jako jste vy, stojí za těmi největšími průšvihy, jako jsou fotovoltaika, biopaliva, elektromobily, zákaz JE... Jsem zvědav, kam budete vy zelení uklízet třeba jen ty panely a baterie (myslím, že nic uklízet nebudete, ale půjdete se přivázat ke stromu - no fuj).

J. Lukavsky 27.8.2019 9:05

Re: pokrytectví

"Když to přemoudrá EU mohla nakázat, mohla by to i zakázat." No ona to už zrušila, tedy přesněji zrušila povinnost to přidávat. Jelikož cca 40% palmového oleje jde do bionafty tak by si orangutani mohli oddychnout. Ale u nás se to nezrušilo, hádejte proč? Kdo je největším zpracovatelem řepky do biopaliva? No ta přemoudrá eko-Evropa také kdysi nařizovala "úsporky" čili rtuťové výbojky čímž úspěšně zpozdila nástup LED svítidel. Ale zase zakázali rtuťové teploměry, čímž to zřejmě zachránili. A tak je to s tou naší eko-Evropou. Šetřit se musí ať to stojí co chce. J.L. end

P. Rada 27.8.2019 9:01

Re: Strach či vlastizrádnost?

Pane Prokope všech do technických podrobností vaší víry se pouštět nebudu.

Připomínám jen, že borovice, duby ... neničí kůrovec a jsou to zprávy už ěkolik let staré. mezitím se situace zhoršila celoplošně.

https://www.denik.cz/regiony/na-trebicskou-hynou-desetitisice-borovic-zasychaji-na-stojato-20170823.html

Možná by se také pro spojení "bory šumí" měla změnit státní hymna. To by nic nestálo - odpadly by narážýky na "výnosnost" - a posunulo by to zabednělý národ vlastizrádných prokopů víc k pravdě.

M. Valenta 27.8.2019 8:58

Je to trochu jinak

Bolsonarova vláda má před ničením Amazonie oči ještě více přivřené než ty předchozí. So geht das.

R. Langer 27.8.2019 8:57

Re: Evropa by i tady měla být v čele

Snižuj si svou potřebu zcela libovolně, uvědomělý Zelený bolševiku, ale do ostatních se laskavě ne*er.

R. Langer 27.8.2019 8:55

Re: Strach či vlastizrádnost?

Ty prolhaný Zelený bolševický vlastizrádče, ty stůj tiše v koutě a STYĎ SE!

K. Janyška 27.8.2019 8:49

Nechci kecat, ale zdá se mi, že po porážce Islámského

státu jeho představitelé řekli, že bude hořet Země. Není to ono ? Dzo

P. Rada 27.8.2019 8:49

Re: Evropa by i tady měla být v čele

Evropa by opravdu mohla leckde založit nový prales. Prostě tím, že zásadně sníží svou zbytečně vysokou měrnou spotřebu na obyvatele. Někde se pro to už dokonce při zateplování domů dělají prvé krůčky. Ty ale klopýtají pro absenci rekuperací atd.

Zkuste si i svůj potenciál uvědomit. Moho z bezohledného udělat uvědomělého.

M. Prokop 27.8.2019 8:43

Re: Strach či vlastizrádnost?

Do technický podrobností vaší víry se raději nepouštějte. Skladbu už stojících lesů, které ničí kůrovec, Česko nezmění a změnit nemohlo, to jde jen s novými a tam snaha je. Elektrárny jsou odsířené.

Zato klimaalarmismus bují. Je výnosný.

M. Prokop 27.8.2019 8:40

Re: pokrytectví

Hlavně zrušit tu blbost s biosložkami. Když to přemoudrá EU mohla nakázat, mohla by to i zakázat. Místo toho nám bude cpát drahé a nevýhodné elektromobily.

P. Rada 27.8.2019 8:40

Strach či vlastizrádnost?

Strach je odvěká emoční schopnost lidí vyvolaná hrozícím nebezpečím at umělým či reálným která umožnuje náhle zvýšit obrannou aktivitu. Važme si proto potenciálu této schopnosti. V tomto smyslu je od Petráčka podlé pejoralizovat ty kteří o hrozícím nebezpečí informují a hloupé posmívat se těm, kteří jsou proto schopnější se reálnému nebezpečí včas vzepřít.

Problematické jen je, že tento typ emocí lze zneužít při fiktivním nebezpečí a pomáhá zejména v bezprostředním ohrožení. Klimatické dopady jsou odrožením dlouhodobým kde náhlý strach až panika užitek nepřinesou - spíše naopak. Otázkou však na druhou stranu je co ve společnosti vzhledem ke klimatické změně a jejímu potencuálu převládá - zdali laxnost nebo aktivity.

Vzhledem k reálné situaci kdy např Česko i přes 30let staré varování vědy o nadcházející klimatické změně a jejich důsledcích nezačalo včas měnit skledbu lesů nechalo tak je fakticky schnout a své lesy, které dál skrápí kyselými dešti + "zatápí" jim v uhelných elektrárnách, je zřejmě naopak projevem neobvyjklé společenská laxnosti až bezohlednosti.

Posilování takovýchto laxních náled proto považuji od autora až za vlastizrádný projev.

J. Roškota 27.8.2019 7:34

pokrytectví

je to opravdu pokrytecké. Velká část biosložky v evropské naftě pochází z plantáží palmy olejné v Jihovýchodní Asii. Tyto plantáže vznikly odlesněním obrovských ploch tropického pralesa na Borneu a Sumatře. Nezaznamenal jsem žádnou aktivitu z Evropy směrem k Indonésii. A mohla by být velmi efektivní.

R. Vacek 27.8.2019 7:10

Evropa by i tady měla být v čele

a založit na svém území nový a lepší prales. A může do něj nastěhovat i domorodce. Celý svět nám bude závidět - stejně, jako nám závidí slunečníky, větrníky a uvědomělé občany.

T. Hraj 27.8.2019 7:09

Re: Zkouška ohněm

Vždyť to také exaktně víme. CO2 z brazilského požáru ohřeje Zemi o 0,00003865378°C.... v roce 2148. To ví dnes každé malé dítě.

M. Šálek 27.8.2019 6:40

I v Bolívii prales hoří, ale ticho po pěšině

Nadprůměrný počet pralesních požárů je i v Bolívii (https://1url.cz/DMS7l), ale tam je "ten správný" levicový prezident, takže ten samozřejmě mediálnímu a politickému tlaku v pohodě uniká. Díky za závan objektivity, pane Petráčku.