22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

GLOSA: Americké pokrytectví a diskriminace v Čechách

Tak jsme si zase přečetli, že nás americké ministerstvo zahraničí považuje za rasistickou zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 23.4.2013 14:31

Je třeba.....

....poukázat, že všechna tato svinstva, tedy otočený rasismus, není vinou AMERIKY, ale její administrativy, když je v rukách Democratic Party ! Bylo to za Cartera, za Clintona a je to i za Obamy ! Nějaké hezké řeči o rovnosti ras, jsou jenom prázdné kecy, když skutečnost je jiná - viz tento článek.

Ti američtí ethnici, kteří i v minulosti prokázali kvality ve studiu, práci a čemkoliv jiném ( sportu, kultuře atd.), NIKDY nebyli diskriminováni. Jenže tehdy se ještě nenazývali hloupým názvem Ááááfriken Ééémériken,říkalo se jim niggers, nebo blacks. To byla doba, kdy existovali cikáni, nikoliv Romové !

P. Krasny 24.4.2013 12:06

Re: Je třeba.....

Ano.  Ale ono se jim to vraci, cernosi co populace, to je jeden obrovskej prusvih.  Vic cernochu v kriminale nez otcu u rodin, vysoke procento vrazd mezi cernymi,  zavislost na statu...  jediny problem ze nas vsechny tahnou dolu s sebou.

P. Pavlovský 23.4.2013 13:59

Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

Kultura artikuluje národ, jazyk artikuluje kulturu. Naši Romové nemají vlastní školy a o ty ostatní většinou moc nestojí. Mají i minimum dalších kulturních institucí. Nejsou národní církve, spolky, kluby (včetně sportovních), galerie, divadla (v Košicích je jeden soubor), nakladatelství, vědecké instituce. Prakticky chybí vlastní, k romství se hlásící inteligence, technická, přírodovědná i humanitní.

Pro srovnání: Židé, Arméni i Řekové, národy tzv. klasické diaspory, měli mnohé z toho již před staletími, Židé v Habsburské říši měli soukromé školství a všeobecnou gramotnost podstatně dřív, než to stát nařídil ostatním. Romové se většinově nehlásí k žádné církvi, což jinak v historii Evropy mnohým národům částečně suplovalo neexistující státnost (Poláci, Finové, Irové, pobaltské národy, národy bývalé Jugoslávie). Romové, objektivně nahlíženo, stoprocentním národem nejsou, nemají standardní sociologickou stratifikaci. 

Otázka nezní: "Jsou Romové národ?", ale: "Chtějí Romové být (stát se) plnohodnotným a plnoprávným národem? Mají na to? Jsou toho schopni?" Popřípadě: Chceme my, majoritní společnost, aby byli národem? Chceme je k tomu "dostrkat"? Jsme ochotni jim v tom pomáhat? Myslíme si, že by to bylo pro ně a pro nás dobré, nebo naopak převažují pozitiva asimilace?

 Spontánní i úředně podporovaná asimilace tu běží už nejméně sto let. Režimy se střídají, oficiální řešení romské (cikánské) otázky se mění a výsledky jsou chabé. Problém zůstává a vzhledem k relativně vyšší natalitě spíše narůstá. Zatím to vypadá tak, že na rozdíl snad od všech ostatních známých národů (pokud ovšem národem jsou, resp. chtějí být, např. Baskové nebo Kurdové, kteří ovšem obývají souvislá území),

Romové, zdá se,  vůbec nestojí o nějaké "národní sebeurčení", o svůj vlastní stát. Představitelná není dokonce ani romská samosprávná obec (počátkem 50. let byl učiněn nakonec neúspěšný pokus o romský samosprávný "okres" na Osoblažsku).

P. Pavlovský 23.4.2013 14:11

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

 Během základní vojenské služby v polovině 60. let jsem zažil několik Romů, které se režimu podařilo na ni odvést.  Zde byli samozřejmě násilím nuceni se  přizpůsobit "kasárenské kultuře". Někdy se jim to dařilo lépe, než ostatním (vojna byla vlastně kriminál, a ten oni zpravidla bezprostředně nebo zprostředkovaně "uměli"). Mně nevadili. Byla to spíš legrace, jak si se "senegalskými střelci" lampasáci nevěděli rady; oni se basy vůbec nebáli, byli zvyklí. 

 Za "totáče" jsem Romy režimu z duše přál (podobně jako třeba Svědky Jehovovy a vůbec všechny "nepřizpůsobivé", kterým jakoby nezáleželo nejenom na životě, ale ani na bolesti). Třídně se jim nedalo nic vytknout - byli vesměs lumpenproletariát - a zároveň byli zcela nepoužitelní - počet členů KSČ a tuším i agentů StB byl mezi nimi zanedbatelný.

Oni prostě na "výdobytky socialismu", pokud nešlo o elementární záležitosti jako byty, jídlo a pití, kašlali. Nebáli se většiny z toho, čím režim ovládal ostatní, to jest ztráty zaměstnání, více-méně nucené práce, odepření vzdělání dětem, zákazu výjezdu do zahraničí, omezení v možnostech rekreace i těch kriminálů. Proto byli obtížně manipulovatelní. Téměř nikdy se nedali zlákat k takovým nesmyslným aktivitám naší kultury, jako je třeba vrcholový sport.

Veškeré nesporně velice násilné úsilí o asimilaci (zabavení koní a vozů zákonem 74/1958 sb. a zákaz kočování, což zasáhlo zvláště tzv. olašské Romy, rozestěhování rodin po celé republice) nejenom porušovalo Chartu lidských práv, ale bylo i v podstatě bezvýsledné.

Romy se nepodařilo asimilovat, to jest přimět je, aby většinově přijali okolní "životní způsob " včetně oficiální pracovní povinností. Komunisté je sice nahnali do fabrik (zažil jsem je jako pomocný dělník v letech 1960-64 v ČKD Sokolovo), ale pracovali tam většinou pouze formálně.

P. Pavlovský 23.4.2013 14:20

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

"Nepřizpůsobivými občany" Romové zůstali navzdory úsilí všech našich režimů dodnes a my je chtě nechtě sponzorujeme. Po Listopadu se většinově propadli mezi dlouhodobě nezaměstnané a obávám se, že i nezaměstnatelné. Většina narozených po roce 1970 nikdy dlouhodobě pravidelně nepracovala, takže jim chybí příslušný návyk.

Síla i slabost Romů je po mém soudu v přítomnostním pojímání života. Možná, že i veverka, která si dělá zásoby na zimu, uvažuje dlouhodoběji. Kdyby uměli latinsky, mohli by každé ráno říkat "carpe diem".

Nejsou státem dostatečně motivováni k činnostem, které přinášejí ovoce až po delším čase. Zpráva ČTK z listopadu 2008: "Na sídlišti Janov v Litvínově žije několik tisíc Romů, kteří jsou bez vzdělání a bez zaměstnání". Demagogická otázka: Jak to, že jsou všichni bez vzdělání, když vzdělání do ukončení základní školy je povinné a to další až po vysokou je bezplatné?

Vedle vzdělávání neholdují Romové ani spoření, zušlechťování domova a jeho okolí, zahrádkaření, tělocviku, závodnímu sportování (úspěchy se dostavují až po relativně dlouhodobém tréningu,). Je až s podivem, že někteří jsou schopni zvládnout hru na hudební nástroje - tam se také výsledky dostavují až po delším úsilí a soustavném cvičení (znám i takovéRomy, kteří dokázali absolvovat celou konzervatoř). Mají ale talent, první výsledky přicházejí poměrně rychle a hlavně - baví je to, stejně jako tancování. Existuje teorie, že v Indii, ze které přišli, byli kastou hudebně-tanečních umělců. Takže snad geny.

Rasismus je velice často založen na závisti a strachu. Židům se záviděla schopnost vydělat peníze, popřípadě uplatnit se v některých intelektualně náročných oborech, příchozí z východu a z jihu jsou zase dnes v některých státech EU nenáviděni proto, ze jsou ochotni pracovat za míň peněz než domácí. (Méně už se vidí, že jsou ochotni dělat i takové práce, nad kterými místní dělník ohrne nos a jde si raději pro podporu v nezaměstnanosti, jejíž zdroj je i v práci onoho Gastarbeitra.)

P. Pavlovský 23.4.2013 14:26

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

 90% obyvatel republiky bylo za minulého režimu diskriminováno systémem nomenklatury. Patřili mezi ně prakticky i všichni Romové - mezi vládnoucí kastou jste Cikána viděli zřídka, na to byli příliš nespolehliví. Romové žili většinově u dna společnosti, jejich zločinnost byla omezena (na zločin měl monopol režim a nerad si jej nechal narušovat), a přesto: ostatní jim často záviděli jejich relativní svobodu - v dobrem i ve zlém, svobodu v širším slova smyslu.

Romové totiž trpěli - alespoň v očích většiny - komunistickou diskriminaci méně než ostatní. Na jedné straně jim nebyly „znárodněny" ani kolektivizovány žádné výrobní prostředky (mnohým byly ovšem sebráni koně a vozy), mohli si psát nebo nechat psát do kádrových dotazníků dělnicky původ a rubriku dřívější politická organizovanost mohli proškrtávat.

Na druhé straně neměli ambice svých komunisty perzekvovaných sousedů: neusilovali o vyšší vzdělání ani o žádný typ kariéry, nebažili po zakázané literatuře (filmech, vysílání) ani po cestách do ciziny, cenzura jim mohla byt ukradená a kádrové materiály jakbysmet.

Gádžové viděli, jak romské rodiny někdy oproti nim snadno přicházejí ke státním bytům, kterých si začasto neváží . A konečně - Romové se dopouštěli i drobné kriminality, která často zůstávala nedůsledně potrestána.

Proč? Paradoxně: protože na všechny platil stejný metr. Vládnoucí moc totiž dovedla spoustu tak či onak zakázaných činů potrestat mimosoudně, nomenklaturně, kádrově, ale to na Romy neplatilo. A neplatilo na ne často ani potrestání soudní. Pokuty neplatili a kriminálu se báli mnohem miň než ostatní. Oni se vůbec báli všeho míň: nedostatku, nepohodli, bídného bydleni, špatného zaměstnání i nezaměstnání, prostě nevůle mocných, útlaku.

P. Pavlovský 23.4.2013 14:28

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

Je to trochu jako se Švejkem: kdo je míň náročný, kdo víc snese, ten je méně manipulovatelný. Koho nic neboli, toho nelze mučit, toho nelze zastrašit. Kdo pracoval s Romy v továrně nebo byl s nimi na vojně, ví, o čem mluvím.

Romům většinou chybí společenská ctižádost (udělat kariéru mezi gádži), ale to nelze jednostranně považovat za negativum. Je to tak nesympatické, ze mezi Romy nejsou vrcholoví sportovci?

Pravda, nejsou mezi nimi ani vrcholoví vědci a málokdy umělci, proste špičky v oborech, které vyžadují dlouholetou a často jednostrannou dřinu. Máme jim to ale vyčítat? Antisemité vyčítají Židům právě opak! 

Lékem na tzv. romsky problém není prostě nic jiného, než důsledné uplatňování praktické demokracie.

M. Pechr 24.4.2013 2:04

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

...zajímavé čtení... ...dost s vámi souhlasím, myslím, že se s romy máme co učit navzájem... ...souhlasím i s názory ohledně vrcholového sportu a jeho nesmyslnosti... ...a vůbec s vašimi postřehy...

V. Bok 23.4.2013 13:20

Jo jo,

mužu podepsat. Tenhle národ jsou druhý největší pokrytci na světě.

L. Křivan 23.4.2013 12:08

Pane Kosejk,

máte recht, cikáni mají mizernou pověst, ale čí je to vina ?  Kdo tvoří pověst etnika, když ne jeho většina ?

M. Kosejk 23.4.2013 14:29

Re: Pane Kosejk,

Myslíte nějakou kolektivní vinu? Třeba vinu cikánských dětí, že se narodili do nesprávné rodiny v nesprávném prostředí? Ne, děkuji, tuhle hru s vámi hrát nebudu.

L. Křivan 23.4.2013 16:53

Re: Pane Kosejk, to není hra.

Myslím konkrétní vinu konkrétních dospělých cikánů - sběračů kovových poklopů a měděných okapů,  myslím tím konkrétní vinu konkrétních cikáňat, která obstoupila mého tchána před poštou a stahovali mu snubní prsten, myslím tím konkrétní viny za kriminální činy absolutní většiny tohoto etnika.  To není hra, to je náš denní boj o náš majetek, zdraví a i život.

M. Kosejk 23.4.2013 8:53

a vy zas bijete černochy! :))

Je pravda, že od spojence (USA) je to podpásovka. Ale na druhou stranu ani sekundu bych nepochyboval nad tvrzením, že cikáni jsou u nás diskriminováni. Sice ne státem, ale společností ano. Nejsem příznivce žádných pozitivních diskriminací, ani nesouhlasím s roubíkem na svobodu slova, který je nasazován na tuto problematiku. Avšak vidím, že většinové názory, které zaznívají na adresu cikánů, naprosto ignorují fakta, která se většině nehodí do krámu.

Základní diskriminaci cikánů společností vidím v těchto věcech:

1) Přístup k bydlení. Cikáni opravdu mají zásadní problém s tím, aby našli adekvátní bydlení, které by jim pomohlo se stabilizovat ekonomicky, sociálně i pracovně. Velká část realitních makléřů odmítá dělat zprostředkování pronájmů, protože znají požadavky většiny pronajímatelů - a zároveň vědí, že ze zákona ty rasové požadavky nemohou inzerovat - a jsou z toho jen problémy.  V předražených "domech hrůzy"  a předražených ubytovnách se těžko cikáni mohou propracovat do stavu, kdy by ráno mohli vstávat do práce. Dokáže si vůbec představit takový průměrný bílý křikloun, jak by vůbec mohl vstávat do práce po noci hluku v domu hrůzy? Dokáže si vůbec představit, jak by takový cikán měl hospodařit, když platí třeba 9000 Kč za bydlení v hnusné ubytovně. 

2) Přístup k práci. V době, kdy i méně kvalifikovaní "bílí" mají problém najít rozumnou a legální práci, maji cikáni skutečně problém. Nebudeme si tady snad hrát na pokrytce - a tvrdit, že když zaměstnavatel mám výber mezi srovnatelnými zaměstnanci, že šáhne právě po cikánovi. Ta nedůvěra k nim tady je. Možná, že lze říct, že mnohdy ta nedůvěra vychází z jistých konkrétních zkušeností s tímto etnikem, ale na to dojíždějí i ti, kteří se chtějí vymanit z té cikánské sociální pasti.

3) Přístup ke vzdělání. A tady je primární chyba v cikánských rodinách, které děti netlačí do vzdělání. Ale druhou věcí je to, že společnost jim to zde vůbec neusnadňuje - raději cikánka zapíšou do zvláštní školy, "aby nebyly problémy".

J. Schwarz 23.4.2013 9:51

Re: a vy zas bijete černochy! :))

No, dovedu si představit, jak v baráku bydlejí samí Japonci, nebo samí brazilci, Rusové a dokonce i Talijáni a přesto mohou "ráno vstávat do práce". Je-li totéž "nepředstavitelné" v případě společného bydlení cikánů, není toto etnikum svým způsobem opravdu "výjimečné"? A ještě - pokud je zde tolik socanů a vůbec lidí toužících po zrušení "diskriminace" a po sociální spravedlnosti, proč je nezaměstnají ve svých firmách, eventuelně proč je nezačlení do svých "pracovních kolektivů"? Myslím, že by i zatvrzelý zaměstnavatel  vyměkl, kdyby se "kolektiv zaměstnanců" za takového pracovníka zaručil, slíbil na něho působit a hlavně, hlavně nahradil případné výpadky v práci či zaplatil za zaměstnavatele "zákonné odstupné" v případě že by to už dál opravdu nešlo. Nemusí se všechno řešit zákonem. Občas někdo přece pomůže slepci přejít ulici nebo poponést zavazadlo, aniž by k tomu bylo třeba zákona. Zdá se mi absurdní, pokud by údajně "sociálně citlivý" člověk odmítl pomoci slepci se zdůvodněním, že to není zákonně ošetřeno nebo dokud nebude povinně slepcům pomáhat i výtržník Karel z Libně.

M. Kosejk 23.4.2013 9:57

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Kruciální otázka je: Co by vyrostlo z Vás, kdybyste od dětství vyrůstal v domě hrůzy? Rozumíte, mluvím o začarovaném kruhu, ze kterého není úniku ani proto ty, co se snaží - lepší byt neseženou a práci také ne - a tak vychovají další genaraci v demotivujícím prostředí.

S. Donát 23.4.2013 10:56

Re: a vy zas bijete černochy! :))

"Možná, že lze říct, že mnohdy ta nedůvěra vychází z jistých konkrétních zkušeností s tímto etnikem". A to je právě ten úhelný kámen problému. Většina lidí skutečně nejsou rasisté, ale mají prostě špatnou zkušenost. A nechtějí se spálit podruhé.

M. Kosejk 23.4.2013 11:17

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Pro to, co se snažím sdělit, není důležité, jestli jsou Češi rasisté, fóbici, nebo lidé se špatnými zkušenostmi. Já mluvím o důsledcích začarovaného kruhu, kdy i snaživý cikán má proti ostatním výrazně znevýhodněnou pozici při všech podstatných aspektech, i kterých píšu (zejména v otázce bydlení a práce).

J. Vyhnalík 23.4.2013 15:22

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Svým způsobem je problém i v tom, že ten kruh není až tak úplně začarovaný. Ti, kdo jsou schopní z něho vystoupit, tak zpravidla rádi udělají a během krátké doby se asimilují.

V domech hrůzy pak zůstávají hlavně ti, kdo toho schopni nejsou.

Mohu chápat někoho, kdo se špatně narodil a dokonce se ho i zastanu, pokud vidím, že ho někdo chce šikanovat jenom kvůli tomu, že je "jiný". To ovšem končí ve chvíli, kdy najdu jeho ruku v mém batohu ve chvíli, kdy si myslí, že se nedívám.

M. Kosejk 23.4.2013 16:08

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Někde jsem tady zmínil termín "krabí kýbl". Poprvé jsem to četl od Pratchetta - a je to fakt trefný popis jistého sociálního fenoménu. Kýbl s kraby totiž nemusíte zakrývat. Kraby jsou v kýblu do sebe navzájem tak zaháklí, že když se některý krab pokusí uniknout, tak ho ostatní stáhnou zpátky.  To je jedna věc, druhá věc je předběžná opatrnost většiny, která cikánům staví startovní čáru na nevýhodnějším místě.

A tak ta lehkost možného sociálního úniku je spíš utopií.

J. Vyhnalík 23.4.2013 16:42

Re: a vy zas bijete černochy! :))

To není pravda. Mám sousedku, která se do toho "krabího kýble" narodila. Vykládala, jak záviděla spolužačkám, že k nim mohla na návštěvu, ona se je k sobě domů pozvat neodvážila.

Je trochu více "opálená", ale vždycky dobře oblečená a nikdo by ji na první pohled do toho "kýble" nezařadil. Její děti studují a s "kýblem" nic společného nemají.

Podobným způsobem z romské společnosti stále odcházejí ti schopnější a inteligentnější do většinové společnosti a naopak se do ní propadají tzv. bílí cikáni. Není to problém rasy, ale špatných sociálních mechanismů, které toto rozdělení společnosti posilují.

V dnešních lidovkách je článek o pětiletých džihádistech. Ti si také nemohli vybrat, ale to nic nemění na tom, že jako dospělí budou pravděpodobně velmi nebezpeční.

M. Kosejk 23.4.2013 16:52

Re: a vy zas bijete černochy! :))

No, na minoritních příkladech nelze dokládat stav celku. Já neříkám, že nejde se vymanit, říkám je to, že to mají výrazně těžší než většinová "bílá"společnost. A zároveň říkám, že nemám rád, když to lidi popírají.

J. Vyhnalík 23.4.2013 17:08

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Těžké to mají, to pravda, ale nesmíme zapomínat na to podstatné. Tedy to, že různé ty podpory a sociální programy zpravidla tuto situaci neřeší, ale naopak podporují a posilují.

Řešením musí být motivovat je k zodpovědnému chování a ne podpora nezodpovědného.

M. Kosejk 23.4.2013 17:15

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Však jsem taky už na začátku napsal toto:

"Nejsem příznivce žádných pozitivních diskriminací, ani nesouhlasím s roubíkem na svobodu slova, který je nasazován na tuto problematiku. Avšak vidím, že většinové názory, které zaznívají na adresu cikánů, naprosto ignorují fakta, která se většině nehodí do krámu."

A posléze jsem i napsal to hlavní: Že "rómský problém" nevidím jako důležitý společenský problém.

J. Vyhnalík 23.4.2013 17:19

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Takže jsme vlastně zajedno ;-)

M. Kosejk 23.4.2013 17:42

Re: a vy zas bijete černochy! :))

K napsání toho textu mne motivoval pocit, že drtivá většina lidí si po zefektivněním sociálního systému představuje cikány - na které lidi mají větší požadavky než na bílé asociály. Jenže na sociální dávky stát ročně vydá něco pod 500 mld. Kč (v roce 2012 to, myslím, bylo 490 mld. Kč) - a cikáni z toho seberou cca jen něco kolem 4%.

J. Vyhnalík 23.4.2013 18:53

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Já si myslím, že lidem vadí hlavně přemalovávání skutečnosti. V rámci politické korektnosti je zakázáno evidovat etnickou příslušnost a tak, zatímco před nástupem politické korektnosti ještě existovaly reálné statistiky, dnes se jedná o pouhé dohady a slohová cvičení na téma diskriminace.

M. Kosejk 23.4.2013 21:00

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Jo. Kocáb, Stehlíková a spol. udělali pro rozvoj rasismu v ČR víc než všechny holé lebky dohromady. A hrdinou se pak může stát takový Čunek. Vadilo mi, že ho kritizovali salónní pražští lidskoprávníci bez odpovědnosti. Ale přesunutí problému za město a do katastrů jiných obcí si potlesk nezaslouží. A to je v reálu to, co udělal, nic víc.

J. Jurax 24.4.2013 1:20

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Co v reálu udělal Čunek - likvidoval hnijící vřed v centru Vsetína. Protože ten dům se jinak nazvat nedal. Obyvatelé toho domu byli chroničtí neplatiči - kdyby vyhovovali norimberským zákonům, těžko by se jim někdo obtěžoval shánět bydlení - byť způsobem poněkud kontroverzním - to přesunutí za město bylo OK, přesunutí do katastru jiných obcí už moc ne - ale aspoň došlo k rozptýlení problémových entit - tyto nahloučeny na sebe problémy násobí..

A kdo ho kritizoval - salónní outlocitní lidskoprávníci, kteří se na ulici vyhnuli živému cikánovi obloukem. Krasoduchové, kteří byli ochotni ušlechtile žvanit, založit komis nebo nějakou cikánskou organizaci jako další tunel na peníze - ale být to jen na nich, ten dům hrůzy, pokud by nespadl vlastní vahou, by tam byl i se svými obyvateli dodnes, akorát špíny by tam bylo víc. Protože ani nejušlechtilejší kecy bez akce nemohou nic vyřešit.

R. Gramblička 23.4.2013 11:02

Re: a vy zas bijete černochy! :))

ptejme se, nakolik si za to může etnikum samotné. Pořád kolem slyším hlasy, že by měla postoje měnit většinová společnost, ale proč se netlačí na cikány aby sami vyvíjely snahu napravit svůj pošramocený obraz v očích většinové společnosti. Jinak skutečně zůstaneme v onom kruhu

M. Kosejk 23.4.2013 11:28

Re: a vy zas bijete černochy! :))

No, tohle je přesně zakejhání demagogů, o kterém jsem se zmínil, když jsem psal o "bílých křiklounech". Znovu si přečtěte, co píšu. A zejména se zaměřte na přemýšlení o možnostech cikánského jedince, který se snaží vymanit z toho "krabího kýblu". 

A pokud chcete důkazy, tak si přečtěte statistiky o šanci na dosažení vzdělání vzhledem ke vzdělání rodičů (dítě vysokoškolsky vzdělaných rodičů má výrazně vyšší šanci, že vystuduje VŠ - než je tomu v případě dítěte s rodiči se základním vzděláním - a tahle statistika funguje všude v Evropě i v USA). A nebo přemýšlejte o fenoménu "vlčích dětí". Když lidské dítě je vychováváno vlky přes určitou kritickou dobu - tak se nikdy nenaučí ani mluvit. A to je jen sociální aspekt cikánských rodin - k tomu si připočítejte zhoršené startovní pozice cikánů při hledání práce a bydlení.