1.6.2023 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

GLOSA: Americké pokrytectví a diskriminace v Čechách

Tak jsme si zase přečetli, že nás americké ministerstvo zahraničí považuje za rasistickou zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Krasny 24.4.2013 12:06

Re: Je třeba.....

Ano.  Ale ono se jim to vraci, cernosi co populace, to je jeden obrovskej prusvih.  Vic cernochu v kriminale nez otcu u rodin, vysoke procento vrazd mezi cernymi,  zavislost na statu...  jediny problem ze nas vsechny tahnou dolu s sebou.

M. Pechr 24.4.2013 2:04

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

...zajímavé čtení... ...dost s vámi souhlasím, myslím, že se s romy máme co učit navzájem... ...souhlasím i s názory ohledně vrcholového sportu a jeho nesmyslnosti... ...a vůbec s vašimi postřehy...

J. Jurax 24.4.2013 1:20

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Co v reálu udělal Čunek - likvidoval hnijící vřed v centru Vsetína. Protože ten dům se jinak nazvat nedal. Obyvatelé toho domu byli chroničtí neplatiči - kdyby vyhovovali norimberským zákonům, těžko by se jim někdo obtěžoval shánět bydlení - byť způsobem poněkud kontroverzním - to přesunutí za město bylo OK, přesunutí do katastru jiných obcí už moc ne - ale aspoň došlo k rozptýlení problémových entit - tyto nahloučeny na sebe problémy násobí..

A kdo ho kritizoval - salónní outlocitní lidskoprávníci, kteří se na ulici vyhnuli živému cikánovi obloukem. Krasoduchové, kteří byli ochotni ušlechtile žvanit, založit komis nebo nějakou cikánskou organizaci jako další tunel na peníze - ale být to jen na nich, ten dům hrůzy, pokud by nespadl vlastní vahou, by tam byl i se svými obyvateli dodnes, akorát špíny by tam bylo víc. Protože ani nejušlechtilejší kecy bez akce nemohou nic vyřešit.

M. Kosejk 23.4.2013 21:00

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Jo. Kocáb, Stehlíková a spol. udělali pro rozvoj rasismu v ČR víc než všechny holé lebky dohromady. A hrdinou se pak může stát takový Čunek. Vadilo mi, že ho kritizovali salónní pražští lidskoprávníci bez odpovědnosti. Ale přesunutí problému za město a do katastrů jiných obcí si potlesk nezaslouží. A to je v reálu to, co udělal, nic víc.

J. Vyhnalík 23.4.2013 18:53

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Já si myslím, že lidem vadí hlavně přemalovávání skutečnosti. V rámci politické korektnosti je zakázáno evidovat etnickou příslušnost a tak, zatímco před nástupem politické korektnosti ještě existovaly reálné statistiky, dnes se jedná o pouhé dohady a slohová cvičení na téma diskriminace.

M. Kosejk 23.4.2013 17:42

Re: a vy zas bijete černochy! :))

K napsání toho textu mne motivoval pocit, že drtivá většina lidí si po zefektivněním sociálního systému představuje cikány - na které lidi mají větší požadavky než na bílé asociály. Jenže na sociální dávky stát ročně vydá něco pod 500 mld. Kč (v roce 2012 to, myslím, bylo 490 mld. Kč) - a cikáni z toho seberou cca jen něco kolem 4%.

J. Vyhnalík 23.4.2013 17:19

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Takže jsme vlastně zajedno ;-)

M. Kosejk 23.4.2013 17:15

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Však jsem taky už na začátku napsal toto:

"Nejsem příznivce žádných pozitivních diskriminací, ani nesouhlasím s roubíkem na svobodu slova, který je nasazován na tuto problematiku. Avšak vidím, že většinové názory, které zaznívají na adresu cikánů, naprosto ignorují fakta, která se většině nehodí do krámu."

A posléze jsem i napsal to hlavní: Že "rómský problém" nevidím jako důležitý společenský problém.

J. Vyhnalík 23.4.2013 17:08

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Těžké to mají, to pravda, ale nesmíme zapomínat na to podstatné. Tedy to, že různé ty podpory a sociální programy zpravidla tuto situaci neřeší, ale naopak podporují a posilují.

Řešením musí být motivovat je k zodpovědnému chování a ne podpora nezodpovědného.

L. Křivan 23.4.2013 17:00

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Odhadem asi tak 20 miliard ročně nás cikáni stojí. K tomu ještě jimi napáchané škody,...  to už stojí za vyřešení.

L. Křivan 23.4.2013 16:53

Re: Pane Kosejk, to není hra.

Myslím konkrétní vinu konkrétních dospělých cikánů - sběračů kovových poklopů a měděných okapů,  myslím tím konkrétní vinu konkrétních cikáňat, která obstoupila mého tchána před poštou a stahovali mu snubní prsten, myslím tím konkrétní viny za kriminální činy absolutní většiny tohoto etnika.  To není hra, to je náš denní boj o náš majetek, zdraví a i život.

M. Kosejk 23.4.2013 16:52

Re: a vy zas bijete černochy! :))

No, na minoritních příkladech nelze dokládat stav celku. Já neříkám, že nejde se vymanit, říkám je to, že to mají výrazně těžší než většinová "bílá"společnost. A zároveň říkám, že nemám rád, když to lidi popírají.

J. Vyhnalík 23.4.2013 16:42

Re: a vy zas bijete černochy! :))

To není pravda. Mám sousedku, která se do toho "krabího kýble" narodila. Vykládala, jak záviděla spolužačkám, že k nim mohla na návštěvu, ona se je k sobě domů pozvat neodvážila.

Je trochu více "opálená", ale vždycky dobře oblečená a nikdo by ji na první pohled do toho "kýble" nezařadil. Její děti studují a s "kýblem" nic společného nemají.

Podobným způsobem z romské společnosti stále odcházejí ti schopnější a inteligentnější do většinové společnosti a naopak se do ní propadají tzv. bílí cikáni. Není to problém rasy, ale špatných sociálních mechanismů, které toto rozdělení společnosti posilují.

V dnešních lidovkách je článek o pětiletých džihádistech. Ti si také nemohli vybrat, ale to nic nemění na tom, že jako dospělí budou pravděpodobně velmi nebezpeční.

M. Kosejk 23.4.2013 16:08

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Někde jsem tady zmínil termín "krabí kýbl". Poprvé jsem to četl od Pratchetta - a je to fakt trefný popis jistého sociálního fenoménu. Kýbl s kraby totiž nemusíte zakrývat. Kraby jsou v kýblu do sebe navzájem tak zaháklí, že když se některý krab pokusí uniknout, tak ho ostatní stáhnou zpátky.  To je jedna věc, druhá věc je předběžná opatrnost většiny, která cikánům staví startovní čáru na nevýhodnějším místě.

A tak ta lehkost možného sociálního úniku je spíš utopií.

J. Vyhnalík 23.4.2013 15:22

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Svým způsobem je problém i v tom, že ten kruh není až tak úplně začarovaný. Ti, kdo jsou schopní z něho vystoupit, tak zpravidla rádi udělají a během krátké doby se asimilují.

V domech hrůzy pak zůstávají hlavně ti, kdo toho schopni nejsou.

Mohu chápat někoho, kdo se špatně narodil a dokonce se ho i zastanu, pokud vidím, že ho někdo chce šikanovat jenom kvůli tomu, že je "jiný". To ovšem končí ve chvíli, kdy najdu jeho ruku v mém batohu ve chvíli, kdy si myslí, že se nedívám.

S. Rehulka 23.4.2013 14:31

Je třeba.....

....poukázat, že všechna tato svinstva, tedy otočený rasismus, není vinou AMERIKY, ale její administrativy, když je v rukách Democratic Party ! Bylo to za Cartera, za Clintona a je to i za Obamy ! Nějaké hezké řeči o rovnosti ras, jsou jenom prázdné kecy, když skutečnost je jiná - viz tento článek.

Ti američtí ethnici, kteří i v minulosti prokázali kvality ve studiu, práci a čemkoliv jiném ( sportu, kultuře atd.), NIKDY nebyli diskriminováni. Jenže tehdy se ještě nenazývali hloupým názvem Ááááfriken Ééémériken,říkalo se jim niggers, nebo blacks. To byla doba, kdy existovali cikáni, nikoliv Romové !

M. Kosejk 23.4.2013 14:29

Re: Pane Kosejk,

Myslíte nějakou kolektivní vinu? Třeba vinu cikánských dětí, že se narodili do nesprávné rodiny v nesprávném prostředí? Ne, děkuji, tuhle hru s vámi hrát nebudu.

P. Pavlovský 23.4.2013 14:28

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

Je to trochu jako se Švejkem: kdo je míň náročný, kdo víc snese, ten je méně manipulovatelný. Koho nic neboli, toho nelze mučit, toho nelze zastrašit. Kdo pracoval s Romy v továrně nebo byl s nimi na vojně, ví, o čem mluvím.

Romům většinou chybí společenská ctižádost (udělat kariéru mezi gádži), ale to nelze jednostranně považovat za negativum. Je to tak nesympatické, ze mezi Romy nejsou vrcholoví sportovci?

Pravda, nejsou mezi nimi ani vrcholoví vědci a málokdy umělci, proste špičky v oborech, které vyžadují dlouholetou a často jednostrannou dřinu. Máme jim to ale vyčítat? Antisemité vyčítají Židům právě opak! 

Lékem na tzv. romsky problém není prostě nic jiného, než důsledné uplatňování praktické demokracie.

M. Kosejk 23.4.2013 14:27

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Tak především - tzv. "rómský probém" nepovažuji za podstatný problém. Zbyteční úředníci nám sežerou násobky a násobky toho, co tratíme na celém nepřizpůsobivém segmentu cikánů. A pohled na čísla ohledně entického složení ČR a celkové nezaměstnanosti takého hovoří jasně - většinu nezaměstnaných tvoří bílí Češi. 

P. Pavlovský 23.4.2013 14:26

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

 90% obyvatel republiky bylo za minulého režimu diskriminováno systémem nomenklatury. Patřili mezi ně prakticky i všichni Romové - mezi vládnoucí kastou jste Cikána viděli zřídka, na to byli příliš nespolehliví. Romové žili většinově u dna společnosti, jejich zločinnost byla omezena (na zločin měl monopol režim a nerad si jej nechal narušovat), a přesto: ostatní jim často záviděli jejich relativní svobodu - v dobrem i ve zlém, svobodu v širším slova smyslu.

Romové totiž trpěli - alespoň v očích většiny - komunistickou diskriminaci méně než ostatní. Na jedné straně jim nebyly „znárodněny" ani kolektivizovány žádné výrobní prostředky (mnohým byly ovšem sebráni koně a vozy), mohli si psát nebo nechat psát do kádrových dotazníků dělnicky původ a rubriku dřívější politická organizovanost mohli proškrtávat.

Na druhé straně neměli ambice svých komunisty perzekvovaných sousedů: neusilovali o vyšší vzdělání ani o žádný typ kariéry, nebažili po zakázané literatuře (filmech, vysílání) ani po cestách do ciziny, cenzura jim mohla byt ukradená a kádrové materiály jakbysmet.

Gádžové viděli, jak romské rodiny někdy oproti nim snadno přicházejí ke státním bytům, kterých si začasto neváží . A konečně - Romové se dopouštěli i drobné kriminality, která často zůstávala nedůsledně potrestána.

Proč? Paradoxně: protože na všechny platil stejný metr. Vládnoucí moc totiž dovedla spoustu tak či onak zakázaných činů potrestat mimosoudně, nomenklaturně, kádrově, ale to na Romy neplatilo. A neplatilo na ne často ani potrestání soudní. Pokuty neplatili a kriminálu se báli mnohem miň než ostatní. Oni se vůbec báli všeho míň: nedostatku, nepohodli, bídného bydleni, špatného zaměstnání i nezaměstnání, prostě nevůle mocných, útlaku.

P. Pavlovský 23.4.2013 14:20

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

"Nepřizpůsobivými občany" Romové zůstali navzdory úsilí všech našich režimů dodnes a my je chtě nechtě sponzorujeme. Po Listopadu se většinově propadli mezi dlouhodobě nezaměstnané a obávám se, že i nezaměstnatelné. Většina narozených po roce 1970 nikdy dlouhodobě pravidelně nepracovala, takže jim chybí příslušný návyk.

Síla i slabost Romů je po mém soudu v přítomnostním pojímání života. Možná, že i veverka, která si dělá zásoby na zimu, uvažuje dlouhodoběji. Kdyby uměli latinsky, mohli by každé ráno říkat "carpe diem".

Nejsou státem dostatečně motivováni k činnostem, které přinášejí ovoce až po delším čase. Zpráva ČTK z listopadu 2008: "Na sídlišti Janov v Litvínově žije několik tisíc Romů, kteří jsou bez vzdělání a bez zaměstnání". Demagogická otázka: Jak to, že jsou všichni bez vzdělání, když vzdělání do ukončení základní školy je povinné a to další až po vysokou je bezplatné?

Vedle vzdělávání neholdují Romové ani spoření, zušlechťování domova a jeho okolí, zahrádkaření, tělocviku, závodnímu sportování (úspěchy se dostavují až po relativně dlouhodobém tréningu,). Je až s podivem, že někteří jsou schopni zvládnout hru na hudební nástroje - tam se také výsledky dostavují až po delším úsilí a soustavném cvičení (znám i takovéRomy, kteří dokázali absolvovat celou konzervatoř). Mají ale talent, první výsledky přicházejí poměrně rychle a hlavně - baví je to, stejně jako tancování. Existuje teorie, že v Indii, ze které přišli, byli kastou hudebně-tanečních umělců. Takže snad geny.

Rasismus je velice často založen na závisti a strachu. Židům se záviděla schopnost vydělat peníze, popřípadě uplatnit se v některých intelektualně náročných oborech, příchozí z východu a z jihu jsou zase dnes v některých státech EU nenáviděni proto, ze jsou ochotni pracovat za míň peněz než domácí. (Méně už se vidí, že jsou ochotni dělat i takové práce, nad kterými místní dělník ohrne nos a jde si raději pro podporu v nezaměstnanosti, jejíž zdroj je i v práci onoho Gastarbeitra.)

F. Navrátil 23.4.2013 14:19

Re: Budme presni a adresni - o kom je rec, to jsou americti ...

     Pane Schwarz , to co píšete je ve své podstatě kruté, ale bohužel pravdivé. Vzpomínám na slova mého stařičkého otce, který mimo jiné říkal, že socialismus je vzpoura méněcenných. Pocházel s velmi chuých poměrů a tudíž měl pouze základní vzdělání, ale rok před koncem války v r.1944 do detailu předpověděl, jak to zde po válce dopadne. President Beneš se svým nadprůměrným vzděláním na to přišel až po Vítězném únoru. Podle počtu pravděpodobnosti se snad i nás najde politik  úrovně Regana nebo Thatecherové, aby nemusili tisíce těch schopných a pracovitých emigrovat.

P. Pavlovský 23.4.2013 14:11

Re: Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

 Během základní vojenské služby v polovině 60. let jsem zažil několik Romů, které se režimu podařilo na ni odvést.  Zde byli samozřejmě násilím nuceni se  přizpůsobit "kasárenské kultuře". Někdy se jim to dařilo lépe, než ostatním (vojna byla vlastně kriminál, a ten oni zpravidla bezprostředně nebo zprostředkovaně "uměli"). Mně nevadili. Byla to spíš legrace, jak si se "senegalskými střelci" lampasáci nevěděli rady; oni se basy vůbec nebáli, byli zvyklí. 

 Za "totáče" jsem Romy režimu z duše přál (podobně jako třeba Svědky Jehovovy a vůbec všechny "nepřizpůsobivé", kterým jakoby nezáleželo nejenom na životě, ale ani na bolesti). Třídně se jim nedalo nic vytknout - byli vesměs lumpenproletariát - a zároveň byli zcela nepoužitelní - počet členů KSČ a tuším i agentů StB byl mezi nimi zanedbatelný.

Oni prostě na "výdobytky socialismu", pokud nešlo o elementární záležitosti jako byty, jídlo a pití, kašlali. Nebáli se většiny z toho, čím režim ovládal ostatní, to jest ztráty zaměstnání, více-méně nucené práce, odepření vzdělání dětem, zákazu výjezdu do zahraničí, omezení v možnostech rekreace i těch kriminálů. Proto byli obtížně manipulovatelní. Téměř nikdy se nedali zlákat k takovým nesmyslným aktivitám naší kultury, jako je třeba vrcholový sport.

Veškeré nesporně velice násilné úsilí o asimilaci (zabavení koní a vozů zákonem 74/1958 sb. a zákaz kočování, což zasáhlo zvláště tzv. olašské Romy, rozestěhování rodin po celé republice) nejenom porušovalo Chartu lidských práv, ale bylo i v podstatě bezvýsledné.

Romy se nepodařilo asimilovat, to jest přimět je, aby většinově přijali okolní "životní způsob " včetně oficiální pracovní povinností. Komunisté je sice nahnali do fabrik (zažil jsem je jako pomocný dělník v letech 1960-64 v ČKD Sokolovo), ale pracovali tam většinou pouze formálně.

P. Pavlovský 23.4.2013 13:59

Romové,etnikum nepřizpůsobivé v negativním i pozitivním slova smyslu

Kultura artikuluje národ, jazyk artikuluje kulturu. Naši Romové nemají vlastní školy a o ty ostatní většinou moc nestojí. Mají i minimum dalších kulturních institucí. Nejsou národní církve, spolky, kluby (včetně sportovních), galerie, divadla (v Košicích je jeden soubor), nakladatelství, vědecké instituce. Prakticky chybí vlastní, k romství se hlásící inteligence, technická, přírodovědná i humanitní.

Pro srovnání: Židé, Arméni i Řekové, národy tzv. klasické diaspory, měli mnohé z toho již před staletími, Židé v Habsburské říši měli soukromé školství a všeobecnou gramotnost podstatně dřív, než to stát nařídil ostatním. Romové se většinově nehlásí k žádné církvi, což jinak v historii Evropy mnohým národům částečně suplovalo neexistující státnost (Poláci, Finové, Irové, pobaltské národy, národy bývalé Jugoslávie). Romové, objektivně nahlíženo, stoprocentním národem nejsou, nemají standardní sociologickou stratifikaci. 

Otázka nezní: "Jsou Romové národ?", ale: "Chtějí Romové být (stát se) plnohodnotným a plnoprávným národem? Mají na to? Jsou toho schopni?" Popřípadě: Chceme my, majoritní společnost, aby byli národem? Chceme je k tomu "dostrkat"? Jsme ochotni jim v tom pomáhat? Myslíme si, že by to bylo pro ně a pro nás dobré, nebo naopak převažují pozitiva asimilace?

 Spontánní i úředně podporovaná asimilace tu běží už nejméně sto let. Režimy se střídají, oficiální řešení romské (cikánské) otázky se mění a výsledky jsou chabé. Problém zůstává a vzhledem k relativně vyšší natalitě spíše narůstá. Zatím to vypadá tak, že na rozdíl snad od všech ostatních známých národů (pokud ovšem národem jsou, resp. chtějí být, např. Baskové nebo Kurdové, kteří ovšem obývají souvislá území),

Romové, zdá se,  vůbec nestojí o nějaké "národní sebeurčení", o svůj vlastní stát. Představitelná není dokonce ani romská samosprávná obec (počátkem 50. let byl učiněn nakonec neúspěšný pokus o romský samosprávný "okres" na Osoblažsku).

F. Navrátil 23.4.2013 13:56

Re: a vy zas bijete černochy! :))

   Pane Kosejk věřím a kvituji váš pohled na současný stav Romského etnika, ale vaše názory mně připadají jako názory tolerantního fandy na fotbalovém zápase. V dílenském provozu, který jsem řídil pracoval Róm. Jeho pracovní výsledky se nijak nelíšili od většiny jeho spolupracovníků a rovněž nebyly žádné problémy, které by bylo možno nazývat diskriminací. Rovněž tak jeho rodina svojí celkovou úrovní byla vyšší než průměr. Moji dva vnuci chodili do "základky" s Vietnamci. Jejich píle a cílevědomost byla naším toužebným přáním. Zde nebylo možno mít nějaké rasistické názory, ale naopak. Nedávno jsem četl novinový článek Rómské sociální pracovnice, která žije v Jeruzalemu. Rómů je tam údajně pouze deset tisíc, ale problémy stejné jako u nás. Osmdesát procent jich je negramotných a šedesát procent nezaměstnaných. Samozřejmě dostávají podporu, která v přepočtu je údajně vyšší než deset tisíc našich korun. Na druhé straně málokterý právník má takový přehled jako většina Rómů co vše musí od státu dostat a na co mají právní nárok. Sběr kovů, obchod s prostitucí a drogy je pouze malá část spektra kde Rómská komunita má svůj nezanedbatelný vliv. Bylo by zajímavé kolik milionů ze státního rozpočtu jde na činnost , která by měla řešit problémy Rómů. Výsledek ale neodpovídá úsílí, které je této problematice věnováno. Žádný slušný a inteligentní člověk nechce tyto věci řešit rasistickým násilím a diskriminací. Ale nějaké řešení přece musí existovat. Určitě to ale nebude t.zv. pozitivní diskriminace, která je bohužel s negativními výsledky praktikována ve Spojených státech.

V. Bok 23.4.2013 13:20

Jo jo,

mužu podepsat. Tenhle národ jsou druhý největší pokrytci na světě.

P. Vaňura 23.4.2013 12:39

Milý pane, Cikáni v Chánově měli

bydlení na úrovni, jakou nesehnal leckterý příslušník majority. Bydlení si zdevastovali způsobem, jakého snad žádný příslušník majority není ani schopen a pokud ano, pravděpodobně je v péči psychiatrů.

A těch 9000 předraženého nájmu neplatí ten Cikán, ale STÁT formou příspěvku na bydlení.

L. Křivan 23.4.2013 12:30

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Pane Kosejk,

nikdo  do toho pytle nahází všechny cikány sakumprdum. V tom pytli je sice 95 (i více) procent cikánů, ale právem. Plným právem. 

Těch pár slušných, (kromě těch, kteří se dali na ethnobyznys),  se svým soukmenovcům vyhýbá jak čert kříži.

R. Langer 23.4.2013 12:26

Re: Kdyby Čína chtěla oslabit USA

... trefná poznámka...

L. Křivan 23.4.2013 12:23

Re: a vy zas bijete černochy! :))

Takže jak to chcete vyřešit pane Kosejku ?  Odebírat jim cikáňata a dávat do českých rodin ? 

1. to by bylo řevu lidskoprávníků a jiných humanistů,

2. kolik lidí by bylo ochotno cikáňata vychovávat a snášet všechny s tím spojené problémy ?