6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

FRANCIE: Krize parlamentní demokracie

Před Vánocemi jsem poslouchal na stanici France Info rozhovor s francouzským strojvůdcem. Vysvětloval, proč se účastní stávky železničářů. Vůbec nepůsobil jako klasický agresivní francouzský odborář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krynický 5.2.2020 11:11

Vadí. I u těch nám přece chtějí vybírat, kdo smí kandidovat a hlavně koho máme volit.

J. Nevrkla 5.2.2020 9:49

V zásadních otázkách, jako je třeba, jestli máme rozhodovat o migraci my, přijetí eura, vystoupení z EU apod. bych si referendum přál, ale u důchodů těžko. Jde někdy o komplikované dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, kde musí jít o kompromisy. Jakou otázku v referendu položit? Má většina obyvatel rozhodovat o věcech a dohodach, které se jí netýkají? Nemyslím si.

P. Staronový 5.2.2020 11:42

Platilo by, kdyby důchody byly věc mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Pravidla ale určuje stát a tam by se otázka formulovat dala.

I. Polák 5.2.2020 9:45

Pane Kozelko, prosím pište ještě více o švýcarské demokracii. Snad "častá krůpěj i kámen..." (btw české a vietnamské přísloví).

Já jsem zaregistroval jeden exemplární příklad: Jezdil jsem hodně přes CHF v devadesátkách až 2010, nevím jak teď, ale snad se to nezměnilo. Tak: Švýcaři si několikrát odhlasovali, že po dálnici se bude i nadále jezdit jen 120 km/h. A na dálnici: 119 km/h +- 1 km a nikde žádný radar! Prosím, přeneste si tuto situaci do Čech...

Což neznamená, že s tím nemáme začít. Ale těch 200-300 let prostě jsme opoždění.

P. Zinga 5.2.2020 9:47

Jo, demokratické a pokrokové Švýcarsko...

Zjistěte si, kdy dostaly právo volit ženy...

I. Polák 5.2.2020 9:57

Jistě nikdo není dokonalý, ani Švýcaři. Ale na druhé straně, myslíte si, že když šli prapůvodně muži z vesnice hlasovat na náměstí, že se před tím doma neporadili s manželkou? Btw, na začátku mohli hlasovat jen muži schopní používat zbraň...

F. Houžňák 5.2.2020 13:14

Myslíme si, že ne. A to na základě zkušenosti z Německa, toho západního. Víte o tom, že až do roku 1975 (nebo '76, už nevím) platil v tom západním Německu zákon, že manžel mohl podat za svou manželku právoplatnou výpověď ze zaměstnání ve firmě, kde ona pracovala, se zdůvodněním, že se vzhledem ke svému zaměstnání málo stará o domácnost a o něj? A Švýcaři byli, pokud vím, ještě zaostalejší. Víte třeba o tom, že ve Španělsku byla povinná školní docházka dětí uzákoněna až v roce 1975? To u nás o dvěstě let dřív, za Josefa Druhého a jeho maminky. Neměl byste moc věřit těm neustálým žvástům o tom, jak jsme my Češi zaostalí a "západní" evropské národy vyspělé.

I. Polák 5.2.2020 13:24

Já si rozhodně nemyslím to co vy tvrdíte. Všude mají své kostlivce ve skříni a pod.

Ale původně se hovořilo o funkčnosti různých systémů demokracie a tu švýcarskou už dlouho sleduji. Víte, ono takové referendum o Brexitu by ve Švýcarsku vypadalo jinak. Rozhodně by se po referendu nedělo to co v Británii, nýbrž to co by před referendem bylo jednoznačně definováno a občanům pečlivě popsáno v "manuálu".

Ale nejsem samozřejmě dostatečný odborník, proto mé prosby na pana Kozelku.

F. Houžňák 5.2.2020 13:34

Ale jistě, ano, švýcarský způsob demokracie se mi (zdálky) taky docela líbí, o tom žádná. Ale nepřijde mi vhodné kvůli tomu šmahem zatracovat systémy jiné, které mají své nevýhody, ale asi taky i výhody, protože to každý národ (v EU sprosté slovo) na základě svých dějin a ostatních okolostojíčností vidí jinak. A jestli by referendum o Brexitu vypadalo ve Švýcarech jinak, to je tvrzení velmi odvážné, protože to nevíte ani vy, ani to nevím já, a Švýcaři odnikud nevystupují a co my víme, jaké by tam byly vášně, třeba bysme pak měli Švýcarska dvě nebo tři. Prostě Švýcarsko je v Evropě unikátní země s unikátní historií - víte, proč vlastně vzniklo a nebylo rozporcováno mezi Německo, Francii a Itálii? - a úvahy o tom, co by Švýcaři udělali jinak, jsou marné do té doby, než to skutečně udělají. Takovéhle úvahy mi poněkud připomínají vyprávěnky o tom, že lze elektriku spolehlivě vyrábět, mám-li pouze "obnovitelné zdroje", a přitom se poukazuje na Norsko, které to přece dobře zvládá, tak proč by to nemohly dělat i země jiné?

F. Houžňák 5.2.2020 11:20

Třeba ty radary vypadají jinak, než si myslíte, a nevšiml jste si jich.

I. Polák 5.2.2020 13:09

Pane, nepochopil jste podstatu. Oni si ty zákony sami udělali proto aby je dodržovali. To nemám ze sebe, to jsem slyšel o někoho kdo ve Švýcarsku žije.

A když někdo vymyslí jak zákon očůrat není ve Švýcarsku obecně považován za hrdinu nýbrž za zločince. Nemám ovšem představu co si o tomtéž myslí přistěhovalci...

F. Houžňák 5.2.2020 13:22

Ale ano, to máte pravdu, to už mi říkal kdysi jeden známý, on žil v Německu a jeho sestra ve Švýcarech, a on měl takovou tu tlustou knížku, jak si různými triky snižovat daně, tedy legálně, a povídal, ve Švýcarsku takovéhle knížky nejdou na odbyt, Švýcaři takovéhle triky nemají rádi a daně platí poctivě. To ale bylo před třiceti lety, tak nevím. Podstatu jsem pochopil, samozřejmě, ale - ruku na srdce - jste si jist, že tam žádné radary neměli? Jak vysoko byste se vsadil? To byl smysl mé poznámky.

I. Polák 5.2.2020 13:28

Dobře, radary byly a berte mé poznámky jako pohádku o vysněné, fungující, přímé demokracii.

F. Houžňák 5.2.2020 13:38

Já netvrdím, že tam ty radary byly, já se jenom ptám, jak vysoko byste se vsadil, že tam skutečně nebyly a nebyly jenom nějak zamaskované. Ostatně nepochybuji o tom, že kdyby se v Čechách a na Moravě zavedla "švýcarská demokracie", že by se zase našlo něco, co by na ní bylo špatně a kvůli čemu by se měla změnit, tedy podle názoru těch kritiků. Tak už to ve světě chodí. Podívejte se na primárky do USA.

P. Zinga 5.2.2020 9:44

Chyba, autore, omluvitelná tím, že se stýkáš v Čechách pravděpodobně s "kavárnou" a sleduješ ČT: v Čechách nevládne ani president a ni vláda proti vůli většiny národa.

Ani těch pár Jandovejch oudů zde na Psu na tom nic nezmění.

Jinak souhlas.

R. Gramblička 5.2.2020 8:49

Ano, souhlas, přímou demokracii bych uvítal taky

V. Braun 5.2.2020 8:32

Tak Francouzskému strojvůdci se nelíbí, že mu změnili podmínky odchodu do důchodu. No, všem obyvatelům v ČR změnili podmínky odchodu do důchodu, mužům z 60 na 65 let a ženám ještě dramatičtěji. Když se mění vnější podmínky, v tomto případě délka dožití, tak je třeba změnit i na tom závislé záležitosti. Proto mi přijde naříkání a stávkování Francouzů proti důchodové reformě za svého druhu bezohlednost a neodpovědnost vůči dalším generacím.

R. Sorge 5.2.2020 8:40

Ale obyvatelé v ČR na to neměli individuální písemné smlouvy vztahující se ke konkrétnímu zaměstnání.

A. Forman 5.2.2020 8:41

To jistě pan Braun opomněl jistě neúmyslně.

P. Zinga 5.2.2020 9:45

Očekávat u pana Brauna důslednost je optimistické.

P. Lenc 5.2.2020 10:46

Ano,ten člověk je něco jako rádoby politický klaun.;-D

Z. Ukolébavka 5.2.2020 9:01

Můžete nějak konkretizovat tu délku dožití?

V. Braun 5.2.2020 10:49

Tady jsem našel graf do roku 2013, od té doby se věk dožití myslím ještě prodloužil.

https://www.statistikaamy.cz/2015/03/nadeje-doziti-a-prumerny-vek/

Z. Ukolébavka 5.2.2020 12:54

Promiňte, ale tohle jsou nesmysly, protože argumentujete s lidmi, kteří šli do důchodu v 60 letech, kteří nepoznali stres, nervy, nezaměstnanost, jedovaté potraviny a vzduch... O nezkreslených číslech stran dožití můžete mluvit, až odejsou dnešní padesátníci do důchodu, a pak ještě plus třicet let k tomu. Toto jsou totiž vaše absolutně neobjektivní údaje.

V. Braun 5.2.2020 17:12

No, moje údaje to nejsou, v rychlosti jsem našel nějaký článek s grafem. Předpokládám, že autoři článku čerpali z ČSU. Pokud ovšem chcete ČSÚ navrhnout lepší metodiku tak jen do toho, zřejmě jste odborník.

J. Krynický 5.2.2020 22:46

" lidmi, kteří šli do důchodu v 60 letech, kteří nepoznali stres, nervy, nezaměstnanost, jedovaté potraviny a vzduch" ... to si děláte prdel?

Jak potraviny tak vzduch bývaly podstatně jedovatější!

V. Církva 5.2.2020 7:59

Pán žije dlouho ve Švýcarsku, tak už zdejší realitu zná jen tu překroucenou z novin. Především snad 90 procent občanů ČR mimo Prahu nevadí počínání premiera víc než jiných, včetně potenciálních premiérů. Těch nějakých 200tisíc protestovalo, takže nebyli u piva. Podstatné je, že ani ti neměli plán co teda jiného chtějí.

Totéž referendum, většina občanů ČR si myslí že je správné ale částečně je jim to i fuk, tuší, že by to současná elita z Prahy zas nějak překroutila. Jen špičky politiků především z Prahy, si myslí, že český občan je blb a tak by "nereferendoval" správně.

Francouzský strojvůdce to podepsal za jiných podmínek tak má smysl je vyžadovat. Jinak ale, důchod v nějakých 50 letech, tak to si měl udělat 4 děti a šlo by to. Člověk musí být v reálu. Francie je země kde byla vždycky arogantní elita. Lidé ve Francii se nenaučili spolu rozumně jednat. Elitu prostě gilotinovala nová elita, která byla zase arogantní, tak ji gilotinovala další elita. Dnes je to stejné, na jedné straně arogantní asociálové podnikatelé a politici. Oprávněný hněv pak nevhodnými asociálními prostředky vrací pracující občané. Francii by možná referendum pomohlo. Ale tak, jak ve Švýcarsku, jde o dlouhodobý kulturní vývoj. nejdřív se odnaučit aroganci a gilotinám,

V ČR ale od opuštění Rakouska taková arogance mocných není. Po té co jsme byli vyléčeni z rusofilství a komunistického blouznění by u nás referendum mohlo fungovat bez dlouhého vývoje. Ale Pražáci si to nemyslí.

A. Forman 5.2.2020 6:48

Víte, pane Kozelko, ono to s tím referendem, jako prvkem přímé demokracie, je v EU zásadní problém, a nejen ve Francii nebo v ČR... jako příklad použiji návrh potentátů EU evropské ústavy... referendum ve Francii dopadlo pro tuto ústavu špatně a Francouzi ji odmítli, podobně jako Holanďané... Uzurpátoři Evropy z EU podvedli občany EU s tzv. Lisabonskou smlouvou, která byla odmítnuta v Irsku. Irové tedy museli pod politickým tlakem soudruhů eunionistů hlasovat znova.... Jak v tomto nedemokratickém zřízení propagovbat prvky přímé demokracie, takto neovladatelným prvkem z centra.... A jen poznamenám, v samotném Německu je opozice násilně umlčována a šikanována jediným správným vládním názorem, alternativa se zakazuje. Nástup totality na obzoru... Británie včas unikla....

F. De Winter 5.2.2020 6:56

R^

V. Církva 5.2.2020 8:10

Popsal jste to skvěle. Je totiž referendum a "referendum". To Švácarské je dobře propracované. Trochu ho autor popsal ale podstatné je, že se schvaluje přesné znění zákona a někde jsem četl něco na způsob že občané mají možnost volit mezi zákonem vypracovaným odborníky a původním znění těch co požadavek s podpisi vytvořili.

To evropské pak funguje jako rádobyreferendum. Jednak je vágní, jednak ho nedemokraticky opakují až proleze. U nás bych pak viděl podobný problém. Zákon o referendu by byl paskvil (vzpomeňme na nový Občanský Zákoník - neprovázaný, dlouhý, nejednoznačný těžko uchopitelný s protikladnými paragrafy). Například by bylo ořezané jen na to jestli lidé chtějí cyklostezsku. Jenže referendum má být právě o podstatných věcech. Jen ho pak musí vypracovat odborníci a titíž se musí zůčastnit veřejné diskuse.

Přesto myslím, že kdybychom Prahu vykázali z ČR, rozumné zákony o referendu bychom dokázali vytvořit. Ono by stačilo převzít to Švýcarské ale důsledně vyřešit konflikty se současným právem (nejl0pe tak že by se polovina zákoníku seškrtala).