4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Zbavíme se někdy střídání zimního a letního času?

Posun času v noci ze soboty na neděli, jakož i nedávné přijetí vládního nařízení (č. 348/2021 Sb.), které stanoví či spíše přetiskuje rozpis termínů pro začátek a konec letního času v letech 2022–26, nám připomínají dlouhodobě zablokovanou diskusi o ukončení střídání času v EU. J

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Stárek 8.11.2021 6:43

Co přesně je umělého a jen člověkem vymyšleného na tom, že Slunce je na obloze nejvýš přesně v polovině dne? Což jaksi je ten neposunutý, "zimní" čas.

Zvyk je jen to, jak si my lidi jednotlivé kousky dny rozdělíme a co v nich děláme.

T. Novotný 8.11.2021 7:07

za prvé, jestli je slunce nejvýše v polovině dne nikoho nezajímá, pro většinu lidí je zajímavé, kdy začne přirozené denní světlo a kdy tma. A za druhé, slunce je u nás nejvýše přesně v polovině dne při neposunutém čase jen na patnáctym poledníku. Časová pásma jsou umělý konstrukt a je úplně jedno, jestli je v časovém pásmu "zimní" nebo jakýkoliv jiný čas.

P. Burda 8.11.2021 7:07

Umělé je to, že slunce je nejvýše v "poledne", tedy půli dne - když to poledne mají ve stejný okamžik v Michalovcích i Düsseldorfu (pásmovy čas), nebo dokonce i v Bordeaux (Francie i Španělsko mají středoevropský čas!)

R. Langer 8.11.2021 7:32

A co je mi po tom, že by Slunce mělo být na obloze nejvýš přesně v polovině dne? Mně je úplně jedno, kde je v poledne slunce na obloze. :-P

R. Langer 8.11.2021 5:52

Hm, já to nechci měnit, je to nejblíže přirozeném běhu přírody, v zimě se prostě vstává později, a v létě dříve.

P. Boublíková 8.11.2021 5:51

Božíčku, fakticky dvakrát ročně překračujeme hranici zeměpisného časového pásma. Toho sousedního, s časem formálně posunutým o hodinu. Hrůza ;-)

Jestli je něco v souvislosti s cirkadiánním rytmem velice škodlivé, tak práce na denní/noční směny. Jedno, jestli ve dvousměnném provozu po 12 hodinách nebo ve třísměnném po 8 hodinách.

A. Poláková 8.11.2021 5:41

1. na zrušení/nezrušení nesmyslného kroucení ručičkama u hodin žádný miliardář ani monopol nevydělá ani neprodělá ani korunu, totiž ani Euro. To vidím jako příčinu všeho.

2. problém vidím jako geniální ukázku nefunkčnosti celé EU.

3. Jediné demokratické řešení by bylo referendum. Ale to EU nepřipustí nikdy.

T. Kohout 8.11.2021 6:19

ad 3) V referendu vyhrává většina. A většina se převelice často mýlý.

T. Novotný 8.11.2021 8:03

na určení času není vhodné referendum, protože ona je ta otázka mnohem složitější, než si většina myslí a pokud by mělo dát skutečně relevantní odpověď, tak ho většina asi nepochopí. Vždyť správnou otázku nedokázala položit ani EU ve své veřejné konzultaci. Ono to totiž neni jestli střídání/nestřídání (jak si ve svém průzkumu myslela EU) nebo letní/zimní, jak si lidi myslí teď, ale střídání/letní/zimní. A protože jsou varianty tři, tak by to mělo být spíš o seřazení priorit. Pro někoho může být:1. střídání, 2.letní, pro jiného zase 1. zimní, 2. střídání, pro dalšího zase 1. letní, 2. střídání... A ono z toho totiž nakonec může vyjít, že většina možná nechce střídání, ale střídání může být nejlepší kompromis pro většinu

J. Strakoš 8.11.2021 5:41

Střídání času je super ukázka, jak při nadkritické velikosti organizace nelze prakticky dosáhnout změny.

Teď se jedná o střídání času (které zase tak kritické není a nepředpokládám velký tlak lobistů), ale stejné mechanizmy používá EU i pro ostatní změny - takže třeba zrušit oficiální politiku dotací je/bude nemožné. Prostě EU je moc velká a Brusel daleko.

J. David 8.11.2021 5:30

Já se řídím dle slunka, nikolivěk dle časomíry, v penzi si to mohu již dovolit. Defekuji také dle potřeby na hajzlíku v denní či noční dobu, bez ohledu na poloze ručiček na pendlovkách. SEČ/SELČ je holt je poze smluvní odečet/přípočet časoměru, kdy je slunko v úhlové míře na daném poledníku v "nahlavníku", vzhledem ke smluvnímu nultému stupni poledníku v Greenwichi (bacha, není to zelený bazmek, ale observatoř, aby v pojmech a dojmech zelených trotlů nevznikl dojem, že i časová pásma mohou rozjebat svým zanícením). Časová pásma, ranní kuropění je astronomicky v Brně dříve, než v Chebu (i Hamburku, ale furt na časomíře mají stejný avizovaný čas), ale smluvně je stanoveno časové pásmo, že kuropění je ve stejný čas nastavení časomíry v daném pásmu (ale vysvětlete to ale kohoutovi, aby kokrhal konformě, ne dle svítání, ale dle časového dienstreglamá). Holt na Samoi slaví Silvestra, zatím co se v EU k Silvestru zatím propíjíme. A ještě, nemají "protinožci" západ na východě, tedy díky poloze pozorovatele? Nuž, rád se nechám poučit.

R. Langer 8.11.2021 7:35

To znamená, že střídání času vám vyhovuje. Ten kohout také kokrhá v létě dřív, a dříve vstáváte, takže takhle je to v pořádku. R^

J. Pilny 8.11.2021 5:26

Hlásím se mezi ty, co to zrušení nechtějí. A je nás více, než si myslíte. Takže s výrazem "skoro všichni" bych zacházel opatrněji.

V. Vérosta 8.11.2021 5:32

souhlas, letní čas je velmi užitečný, zvlášť pro Čechy.

R. Langer 8.11.2021 5:53

Ano, já se přidávám.

J. Pankovic 8.11.2021 4:12

Pan Břicháček zapomněl na jeden drobný detail: pokud Německo bude trvat na střídání času dvakrát ročně, zbytek se nejspíš bude muset přizpůsobit... Tolik o "demokracii" v rámci EU :-P:-P

M. Sláma 8.11.2021 1:06

A co Vy si, autore, představujete pod takovým pojmem "skoro všichni"? Tím myslíte tu vetšinu 60% pro z hlasujících asi 5% obyvatel EU (a to ještě převážně pouze německých)? Tak na takové "skoro všichni" Vám víte co ... samozřejmě nenaletím, že.

M. Šejna 8.11.2021 0:54

Jo aha,

takže je nutné zrušit střídání času, ale každý stát si může stanovit svůj vlastní čas.

Tohle fakt nevymyslíš ;-D

Takže dle autora nebude vůbec vadit střídání času na každé hranici mezi státy, ale změna času dvakrát do roka je zdraví škodlivá.

Až pojedu v létě do Itálie přes Německo, Rakousko a Švýcarsko, mohu si teoreticky 8-krát během cesty tam a zpět štelovat hodinky jen proto, že dvakrát za rok je prý změna času zdravotně závadná

D. Uhlár 8.11.2021 5:33

Až pojedeš přes tři země do Itálie, nemusíš si hodinky přeřizovat vůbec, protože v každé strávíš několik málo hodin.

J. Strakoš 8.11.2021 5:37

Ano, povinná změna pro všechny v rámci jednoho státu k určitému datu vs jiný čas v jiném státě jsou dvě rozdílné věci.

Ale myslím, že to víte a trošku trolíte.

A. Poláková 8.11.2021 5:47

R^