25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EVROPA: Zbavíme se někdy střídání zimního a letního času?

Posun času v noci ze soboty na neděli, jakož i nedávné přijetí vládního nařízení (č. 348/2021 Sb.), které stanoví či spíše přetiskuje rozpis termínů pro začátek a konec letního času v letech 2022–26, nám připomínají dlouhodobě zablokovanou diskusi o ukončení střídání času v EU. J

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Zurek 9.11.2021 12:22

Napsal jste tolik pitomosti, ze zasnu. Pokusim se to vam vysvetlit, i kdyz neverim, ze se mi to podari diky vasi mdle inteligenci.

Tak tedy - je mi uplne jedno co urady poruci. Nemam potize ani s letnim casem, ani se zimnim casem. Hykam jen radosti, kdyz se docitam tech hlouposti, ktere jste pracne vypotil. Nejak mi neni jasne, jak se to ma s temi nadavkami. Kdyz jsem nazyvan hovadem, ta se musim ohradit. Nalit cisteho vina? Co tim chce basnik rici? Ach jo.

R. Polášek 8.11.2021 13:55

No, pokud člověk žije jako stroj, musí v přesnou a stejnou dobu snídat, obědvat, večeřet, vyprazdňovat se, tak je jasné, že posunutí času je problém.

R. Langer 8.11.2021 14:27

Přesně tak, problém s časem má ten, co musí pořád vstávat na povel, ne ten, kdo vstává, kdy to potřebuje on. ;-)

Š. Hašek 8.11.2021 15:01

:-):-):-):-) Celý život jsem si vstával, jak jsem chtěl. Šéf a veřejnost se mi ještě potom omlouvala a ptala se, jestli to nebylo moc brzo. Hlavně při tom " vod neděle letňáči".

Blbý je, že srandou jsem prskl pivko. Vlastně to nejni blbý. Sranda je lepší než umělý plíce. :-);-)

R. Langer 8.11.2021 18:59

Aha, takže už jsme u toho. Celý život jste vstával, jak jste chtěl, ale nejvíc v životě vám evidentně záleží na tom, jaké číslo je zrovna na hodinách. Neprotiřečíte si tak trochu? Takhle opravdu vypadá ten, co si vstává, kdy chce?

Ne, ten totiž vypadá jako JÁ. ;-)

J. Hruška 8.11.2021 14:07

Pane Žůrek, nejde jen o posun ručiček, ale o chod společnosti. Děti musí vstávat do tmy a dospávají ve škole. Dělníci (proletariát) nastupuje do práce ještě v noci ne za kuropění. Večer jede poslední autobusový spoj ještě za plného slunečního svitu. Nastává tzv. dlouhý letní večer, --- pouhá nuda. Ženy musí přemlouvat děti aby šly spát ještě před západem slunce. Jaká výhoda, Žůrku, ručičky hodin dopředu. Byrokrati v kancelářích otvírají až v osum, ne v šest, to je příčina.

J. Pankovic 8.11.2021 14:29

R^

R. Langer 8.11.2021 14:29

Děti chodí spát po večerníčku, ne podle toho, jak je světlo. Pokud ne, už jsou zřejmě dost staré na to, aby mohli chodit spát, jak je třeba. :-P

J. Ticháček 8.11.2021 17:07

Pene Hruško

Děti vstávají do tmy v zimě. Tedy v době, kdy platí středoevropský čas. S tím se v podstatě nedá nic dělat. Leda tak nechat v platnosti letní čas po celý rok. A teď co s těmi dětmi odpoledne? Protože nechat v zimě v platnosti letní čas by znamenalo během prosince až poloviny února západ slunce před čtvrtou hodinou odpoledne. Jenže mimo velka města stále žije spouta děcek, která po vyučování poletují venku až do tmy. A najednou to nepůjde.

Smiřte se s tím, že děti vstávají do tmy. Nakonec, pochybuji o tom, že nějaké dnešní dítě vstavá tak brzy, jako před lety. Mně vodili do školky a v první třídě do družiny před pátou ráno.

R. Polášek 8.11.2021 10:53

Mně střídání času vyhovuje. Vstávat v zimě do práce podle letního času je blbost stejně jako vstávat v létě do práce podle zimního času. V prvním případě to je strašně brzo, v druhém strašně pozdě.

P. Pepax 8.11.2021 11:06

Zimní čas neexistuje.

Š. Hašek 8.11.2021 11:40

Přesně!

Existují momentálně dvě úřední vyhlášky, které "velkodušně přidělují světlo lidičkám". A říkají tomu štelování "letní" a zimní".

J. Franke 8.11.2021 10:07

Od té doby, co vstávám, kdy si zamanu, je mi střídání času zcela ukradené a v podstatě se řídím jen podle vnitřních hodin.

Předtím jsem si však na změnu z normálního na zimní čas zvykal minimálně dva měsíce. Nesmírně mi vadilo najednou vylítnout z postele o hodinu dřív a kupodivu se změnou opačnou jsem se vyrovnal téměř okamžitě.

Teď je mi líto dětí, které musí snášet pitomá nařízení dopspělců a měnit zhola zbytečně své biorytmy, i když všichni vědí, že je to naprostá pitomost.

R. Langer 8.11.2021 14:33

Ta pitomost se nejvíce blíží přirozenému přizpůsobování se světlu během ročního období, v zimě se prostě vstává později, a v létě dříve, a to je naprosto přirozené a v pořádku.

R. Doubravský 8.11.2021 15:00

Taky je přirozené, že Slunce je v poledne +/- v zenitu.

R. Langer 8.11.2021 19:03

Ne, mně je úplně jedno, kde je slunce v poledne. Já ho nikde konkrétně nepotřebuji. Kromě toho, každý den je to JINDY. ;-)

P. Pepax 8.11.2021 9:08

Střídání času je hloupost a je typické pro EU že tuto hloupost nelze odstranit.

Š. Hašek 8.11.2021 9:22

Jo.

Vzniklo kvůli napjaté bilanci v rozvodech elektřiny, za válek či pětiletkového budování. Bylo k ničemu, ale reálný základ to mělo.

Málo se tušilo, že část populace dnes tvrdí, že "v létě žijí denně o hodinu déle". To by mě fakt zajímalo. Z hlediska fyziky, hodin kyvadlových i slunečních a života mojí babičky!

štrasbrusel vod toho dal ruce pryč, docela správně předpokládal, že po tom skočí s radostí jednotliví štelovači hodin.

J. Koutský 8.11.2021 9:54

S nárůstem cen energií to hloupost být přestane!!;-D

P. Pepax 8.11.2021 10:06

S nárustem cen energií pouze k této hlouposti přibude grandiózní hloupost v režii EU.

Š. Hašek 8.11.2021 10:25

S nárůstem cen energií (vyráběných technologiemi dle muzikologů v brusele) budete dřív chodit spát a trhat syrové maso.

Kopčem a Mamutík zásuvky nepotřebovali.

V. Povolný 8.11.2021 8:52

Abych pravdu řekl, když se diskutovalo o zrušení letního času, měl jsem zato, že se vrátíme k tomu původnímu, podle časových pásem. Pravda, oba časy jsou umělé, ale "správná" hodnota bude zřejmě ta, která je nejblíže přirozeným přírodním cyklům. Samozřejmě je potřeba vzít taky do úvahy, že přírodním cyklům podléhá i délka dne a noci. Hlavně bychom se neměli snažit napravovat přírodu, i když v dnešní době je všechno možné. Jako kdysi v Sovětském svazu, zemi neomezených možností. Zavedením otázky letní/"zimní" čas se do celé věci vnesl neuvěřitelný chaos. Na tom se nikdy neshodnou nejen členské státy EU, na tom se nedohodneme ani v ČR. Soudím tak podle diskusí o tomto tématu. Takže vždycky bude nějaká skupina nespokojená a kverulenti budou mít o čem kverulovat. Jak z toho ven, to nevím. Zatím se jeví jako nejpravděpodobnější, že kvůli nemožnosti se dohodnout zůstanou věci tak jak jsou.

P. Macejko 8.11.2021 8:35

Myslím, že väčšine súčasný stav vyhovuje, alebo aspoň nevadí ... opäť riešime niečo, čo problémom ani nie je ...

M. Těhanová 8.11.2021 8:11

Zajímavé je, že za střídání času horují ti, kteří si ráno mohou přispat, pracovní doba jim začíná v 9 hod.

Ti, kteří musí do práce na 6 hod. tak nadšení nejsou, musí vstávat prakticky v noci , takže si toho sluníčka večer moc neužijí.

Co brání těm, kteří nemusí brzy ráno vstávat, aby se večer neřídili hodinkami, ale tím delším světlem?

Je to celé pitomost, ale ouřadové s tím aspoň mají práci.

P. Dvořák 8.11.2021 8:29

Celý život jsem chodil do práce na šestou. O to raději jsem byl, že aspoň večer je ještě o hodinu déle světlo.

M. Těhanová 8.11.2021 9:32

A to světlo bylo závislé na hodinkách, bez nich by už byla tma?

P. Dvořák 8.11.2021 9:48

Kdybyste nebyla Těhanová, tak bych vám vysvětlil, že je rozdíl, když přijdu domů ve stejnou hodinu na hodinkách, ale je rozdíl, jestli bude jako časový úsek světlo o hodinu déle nebo ne.

M. Těhanová 9.11.2021 7:56

No jo, ale za cenu toho, že musím vstávat v noci, tedy někteří toho nemohou využít, protože se musí na to časné vstávání vyspat.

Mě se to netýkalo, ani netýká( jsem už v důchodu), ale i dřív jsem se řídila světlem, ne hodinkama.

F. Svoboda 8.11.2021 10:20

Paní Těhanová, pan Dvořák mne předešel, neboť jeho zkušenost je zcela stejná s mojí. Celý život jsem vstával v 5.00 a chodil do zaměstnání na 6.00. Domů jsem se dostal cca v 15.00 a poté jsme s manželkou odjížděli na vzdálenější zahradu. Pokud nebylo zavedeno střídání času, tak se stávalo, zejména koncem léta a na podzim, že na dokončení prací již nebylo vidět. Po zavedení letního času se situace zlepšila, že předpokládané práce jsme stihli. V tom případě jsme nebyli závislí na hodinkách, jak tvrdíte. Můžete namítnout, proč jsme zahradu obdělávali takovou měrou. Vysvětlení - jako nekomunisté jsme neměli možnost získat ve velké fabrice lépe honorovanou práci, takže jsme si příjem značně zvětšili natolik, že jsme si postavili větší rodinný dům ( ne domek, jak se za komoušů cudně říkalo ). Dnes, kdy paneláčníci naříkají nad růstem nájmů jim odpovídám - nekouřili, neholdovali jsme alkoholu, na dovolenou jsme jezdili v průměru cca 1 x za 3 roky a pamatovali jsme na stáří. Doufám, že vám to vysvětlení stačí.

J. Hruška 8.11.2021 14:21

Pane Svobodo, vy se nestydíte, že jste byl jeden ze sloupů bolševizmu na kterém stál tzv. rozvinutý socializmus pod vedoucí úlohou KSČ ve státě a společnosti.??