26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Zbavíme se někdy střídání zimního a letního času?

Posun času v noci ze soboty na neděli, jakož i nedávné přijetí vládního nařízení (č. 348/2021 Sb.), které stanoví či spíše přetiskuje rozpis termínů pro začátek a konec letního času v letech 2022–26, nám připomínají dlouhodobě zablokovanou diskusi o ukončení střídání času v EU. J

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Mayer 10.11.2021 8:56

R^

O. Mayer 10.11.2021 8:54

.. špatně napsal to, že pro západní Evropu je výhodnější letní čas. Když se pohybujete na západním okraji časového pásma, máte večer světlo ještě déle než ti co se pohybují na východním okraji - tudíž letní čas tolik nepotřebujete (např. v Bretani je koncem června světlo ještě po 23 hodině) ,

O. Mayer 10.11.2021 8:50

... není pravda že zrušení chtějí skoro všichni- naopak lze odhadnout, že většině ta hodina světla navíc v létě vyhovuje. A v onom slavném průzkumu, co se jím všichni rušiči letního času ohánějí hlasovalo necelých 5% obyvatelstva Evropy a naprostá většina se o něm vůbec nedověděla (proběhl během letních prázdnin) Takže pokud by mělo dojít k takto poměrně zásadnímu zásahu do našich životů, je to typicky otázka pro celoevropské referendum a to ještě se zafixovaným minimem voličů, aby bylo platné.

V. Zurek 9.11.2021 12:22

Napsal jste tolik pitomosti, ze zasnu. Pokusim se to vam vysvetlit, i kdyz neverim, ze se mi to podari diky vasi mdle inteligenci.

Tak tedy - je mi uplne jedno co urady poruci. Nemam potize ani s letnim casem, ani se zimnim casem. Hykam jen radosti, kdyz se docitam tech hlouposti, ktere jste pracne vypotil. Nejak mi neni jasne, jak se to ma s temi nadavkami. Kdyz jsem nazyvan hovadem, ta se musim ohradit. Nalit cisteho vina? Co tim chce basnik rici? Ach jo.

M. Těhanová 9.11.2021 7:56

No jo, ale za cenu toho, že musím vstávat v noci, tedy někteří toho nemohou využít, protože se musí na to časné vstávání vyspat.

Mě se to netýkalo, ani netýká( jsem už v důchodu), ale i dřív jsem se řídila světlem, ne hodinkama.

R. Johnová 8.11.2021 22:17

Napsal, že pro nás je výhodnější standardní čas a pro západní Evropu, např. Španělsko, letní. Dejme tomu v červnu u nás vychází slunce 4:50 a zapadá 21:13 SELČ, bylo by pro nás lepší, kdyby slunce vycházelo už ve 3:50 a zapadalo hned po osmé večer?

V době zimního slunovratu Praha: 8:02 - 16:13, Brest, Francie 9:09 - 17:34 (tedy jako kdybychom my měli letní čas v zimě). Nizozemci, Francouzi a Španělé... jim celý rok vychází a zapadá slunce v průměru o 1 až 1,5 hodiny později než u nás v Česku. Oni tedy mají proti nám výhodu až 1,5 hod. "letního času" celoročně a taky je to jejich přirozený čas. A navíc oni preferují celoročně letní čas, aby si den po práci prodloužili za světla. Vážně ti skalní zastánci středoevropského času chtějí mít v létě svítání od 1/2 4 ráno a tmu už v 8 večer? A není v zimě jedno, jestli vstáváte za tmy v 5, v 6, v 7 nebo v 8 hodin?

Nežijeme ve středověku, abychom vstávali se sluncem na pole a nechodíme spát se západem slunce.

Š. Hašek 8.11.2021 21:26

"Slunce je" nad Greenwich o hodinu později. Dnes tedy ve 13:00. Nad Lvovem bylo cca v 11:00. Nad Irkutskem cca v 5:00. Pokud tedy bereme věci tak, že "nám Slunce putuje po obloze". Bral to tak i Tycho de Brahe, u vína. Aby to vysvětlil polopatě.

Co napsal pan Kučer špatně?

Tak se vraťte do školy. Fotkou to nezachráníte.

F. Zrcek 8.11.2021 19:36

Co by na to asi říkal brusel, kdyby se např. u nás uzákonilo, že časové údaje je přípustné udávat buď v SEČ (CET) nebo SELČ (CEST), přičemž je na vůli subjektu, třeba majitele veřejně přístupných hodin, nebo majitele fabriky s pevnou pracovní dobou, jakému času dá přednost. Akorát musí u časového údaje povinně vyznačit, zda jde o SEČ nebo SELČ. Z toho by měly výjimku jen mezinárodní jízdní řády - tam by to mohlo vadit, a tak by jely nadále "po bruselsku". Tím bychom předpokládám žádnou dohodu neporušili.

Vznikl by maglajz, který by, jak doufám, rychle vedl k přijetí jediného času v průběhu roku. Dal bych přednost SEČ; konec konců 15. poledník prochází středem Čech. Poledne a půlnoc SEČ by byly nejblíž pravému slunečnímu času v celé vlasti od Jablunkova po Aš a od ledna do prosince. Vrátit se k pravému poledni pro každé město by bylo nepraktické

Kdyby žil Jan Ámos, jistě by nám připomněl, že všeliké časem mrdání toliko pro hovado dobré jest.

R. Johnová 8.11.2021 19:21

Je to přesně obráceně.

Š. Hašek 8.11.2021 19:06

Krom válečných ministerstev, pětiletek na hraně s elektřinou (a vajíčky) neměl asi nikdo problém se SEČ (když ho ti vousatí profesoři definovali).

Ani můj děd. Ani můj otec. Ani já.

A největší mudroslavové ještě mají "poznámky", že všude na Zemi vychází Slunce jináč. A radují se z libovůle klotových rukávů.

R. Langer 8.11.2021 19:03

Ne, mně je úplně jedno, kde je slunce v poledne. Já ho nikde konkrétně nepotřebuji. Kromě toho, každý den je to JINDY. ;-)

R. Langer 8.11.2021 18:59

Aha, takže už jsme u toho. Celý život jste vstával, jak jste chtěl, ale nejvíc v životě vám evidentně záleží na tom, jaké číslo je zrovna na hodinách. Neprotiřečíte si tak trochu? Takhle opravdu vypadá ten, co si vstává, kdy chce?

Ne, ten totiž vypadá jako JÁ. ;-)

R. Langer 8.11.2021 18:55

Zbytečně moc řečí, aniž byste jakkoliv vyvrátil moje argumenty. Prostě jste jako stroj, a MUSÍTE vstávat pořád stejně. Zbytečně to okecáváte. A nikdo vám nenadává. :-P

R. Langer 8.11.2021 18:53

Opravdu se té většiny někdo ptal? ;-)

V. Kučer 8.11.2021 18:23

Pro nás je nejvýhodnější současný středoevropský čas protože přes nás jde 15. poledník takže v pravé poledne je zde slunce nejvýše. Nultý poledník prochází Londýnem, slunce je tam v současnosti nejvýše v našich 13 hodin a proto je pro Anglii, Španělsko a západ Evropy výhodný letní čas.

Š. Hašek 8.11.2021 17:44

Určitě ne jenom .......

Ve švýcarských horách, na "sakra stezkách", mají taky připravený podivně krátký, malý lopaty a krumpáče. Abyste mohl dál, nebo zpátky. Lžící to nevyhrabete. Krátký, malý.

Myslím, že s povelem vstávat jinak, to nemá nic společného. Ani německýho. Viz budík mojí maminky, nařízený desetiletí na stejno ........ a nebyl brusel a taky asi toužila aby drala peří za světla.

Š. Hašek 8.11.2021 17:38

Konvence jsou tím lepší, čím déle a neměnně trvají. Hádejte, kdo to vymyslel. Jourová to nebyla.

Pletete si konvence s nápady státního úředníčka.

K lékaři běžte, a dejte si předepsat prášky, které Vám úředník bude měnit dvakrát ročně.

Bláboly mezi vobecenstvem mi neva. Horší je blábolista s kulatým razítkem.

J. Ticháček 8.11.2021 17:07

Pene Hruško

Děti vstávají do tmy v zimě. Tedy v době, kdy platí středoevropský čas. S tím se v podstatě nedá nic dělat. Leda tak nechat v platnosti letní čas po celý rok. A teď co s těmi dětmi odpoledne? Protože nechat v zimě v platnosti letní čas by znamenalo během prosince až poloviny února západ slunce před čtvrtou hodinou odpoledne. Jenže mimo velka města stále žije spouta děcek, která po vyučování poletují venku až do tmy. A najednou to nepůjde.

Smiřte se s tím, že děti vstávají do tmy. Nakonec, pochybuji o tom, že nějaké dnešní dítě vstavá tak brzy, jako před lety. Mně vodili do školky a v první třídě do družiny před pátou ráno.

O. Buda 8.11.2021 16:43

Článek dlouhý, ale jaksi poloprázdný... Biorytmům je střídání času úplně jedno. Jestli to někdo vnímá jako újmu na zdraví, měl by s tím jít k doktorovi. Jde o konvenci, která má praktické důsledky a souvisí to s tím, že poledník procházející Greenwichem je nultý. Sluneční čas je čas určovaný otáčením Země vzhledem ke Slunci a je v každém místě svázán s místním poledníkem. Nikdo také neuchřadne proto, že má ráno na hodinkách o hodinu více nebo méně. Kolik časových pásem mají USA nebo Rusko? Trefovat se kvůli změnám času do vlády, do parlamentu, do Bruselu je laciné, beztrestné, i zbytečné. Na druhou stranu, nebožtík pan Pecka s těmi plky o změnách času byl někdy zábavný. Tak jen do toho. A uvítal bych méně blábolů, více legrace.

F. Svoboda 8.11.2021 16:08

Nevím, jak jste na tu nehoráznost přišel. Byl jsem dokonce na sklonku režimu soudruhy propuštěn z práce !!!

P. Dvořák 8.11.2021 15:47

Za Hitlera byl časový posun dokonce o dvě hodiny. Určitě to nebylo z propagandistických důvodů.

A když jsem před lety dělal s německým válečným krumpáčem, který si druhý manžel mé matky dovezl z nucených prací, tak ten byl prakticky poloviční proti budovatelským krumpáčům. S tím menším jsem udělal mnohem víc práce.

Ti Němci to tehdy nebyl jenom holocaust, koncentráky a Stalingrad.

Š. Hašek 8.11.2021 15:01

:-):-):-):-) Celý život jsem si vstával, jak jsem chtěl. Šéf a veřejnost se mi ještě potom omlouvala a ptala se, jestli to nebylo moc brzo. Hlavně při tom " vod neděle letňáči".

Blbý je, že srandou jsem prskl pivko. Vlastně to nejni blbý. Sranda je lepší než umělý plíce. :-);-)

R. Doubravský 8.11.2021 15:00

Taky je přirozené, že Slunce je v poledne +/- v zenitu.

P. Brich 8.11.2021 14:56

Od prvopočátků se biorytmy člověka (a nejenom člověka) řídily slunečním svitem, tj. střídáním dne a noci, bez ohledu na čas, který pro něj v té době neexistoval. Takže vstával s východem Slunce a uléhal s jeho západem. A bylo mu šuma fuk, kolik právě je, protože neměl hodiny. Takže v létě vstával dříve a uléhal později než v zimě. A vůbec mu to nepřišlo, protože ty změny byly po minutách. Ve starověku a středověku již člověk používal hodiny, ale vstával a uléhal tak, jak byly zvyklé generace před ním, tj. bez ohledu na to, kolik je právě hodin. Tudíž lidé byli na poli asi hodinu po svítání a vraceli se se setměním. Někteří si délku dne prodlužovali svícením, ale od toho pálily oči a čoud dráždil ke kašli. Až zavedení tovární výroby a veřejné dopravy zvýšily vážnost hodin, protože aby to fungovalo, bylo zapotřebí lidské činnosti zesinchronizovat. A tak se lidé v létě váleli v posteli, i když Slunce už bylo vysoko nad obzorem, protože doprava a fabrika se rozjela v určitou hodinu a večer si museli svítit, když něco nestihli udělat přes den. Pak přišly dvě světové války, při nichž byl nedostatek energie, takže aby se využilo svícení Slunce, zavedl se posun hodin. Po minutách denně - to by způsobilo šílený zmatek. Takže v jedno datum na jaře o hodinu napřed a na podzim zase zpět. Nakonec se přišlo na to, že to není zas tak špatný nápad, neb se lidem v pracovním procesu v létě odpoledne o hodinu prodloužila doba, kterou mohl věnovat sobě a svým zálibám. Někdo se změnou času nemá potíže, jiní si na potíže stěžují. A lidi se rozdělili na dva tábory. Jedněm letní čas vyhovuje, druhým zas prý působí problémy. Té druhé skupině bych doporučil létat na dovolenou jen ve svém časovém pásmu. Neb přesun do jiného časového pásma, nedej bože o více pásem, by jim mohl způsobit obrovské problémy, protože dovolenou delší než půl roku si mohou dovolit jen někteří z nás.;-)

Š. Hašek 8.11.2021 14:56

Kvalita diskusních kanálů (internet, písemně) zabraňuje solidní diskusi. Také je mi nadáváno. Mně to neva.

Zajímalo by mě, jak byste byl radostným kdybych po dobu činné služby se "nechoval jako stroj". A vstával si jak vyhovuje.

Realita je co? Teploměr, Slunce, Vaše osoba, vyhláška Jourové? Smiřuji se s lecčíms .........

Kdo mlčí, souhlasí (Seneca). Nejsem ani stroj, ani hejhula časoposunovačů. Jednou tam, podruhý zpátky.

Víte co? Já bych to každý rok dělal jinak/jindy. Vždycky by se nejdřív slítli do Glasgow a pořádali thuingthangy.

Zachovejte mi přízeň, i když se Vám zdám "jako chovný zoufalec na pokyn úřadů". Proč tady vlastně píšu??? Napadlo Vás??? Chovňáci nepíšou, zařaděj se.

R. Doubravský 8.11.2021 14:45

V článku se píše, že většina států EU podporuje zrušení, a stejně tak 84% respondentů související ankety. Takže to většině nejspíš nevyhovuje.

Š. Hašek 8.11.2021 14:43

-Všechno tak akorát- udržuje Země a její roční doby. Asi všem. I sýkorkám. Smiřuji se s tím od sekundy mého příchodu na tento svět.

Ještě jsem si nevšiml, že úřední vyhláška o mých hodinkách by to udržela "lépe akorát".

R. Langer 8.11.2021 14:33

Ta pitomost se nejvíce blíží přirozenému přizpůsobování se světlu během ročního období, v zimě se prostě vstává později, a v létě dříve, a to je naprosto přirozené a v pořádku.

R. Langer 8.11.2021 14:29

Děti chodí spát po večerníčku, ne podle toho, jak je světlo. Pokud ne, už jsou zřejmě dost staré na to, aby mohli chodit spát, jak je třeba. :-P

J. Pankovic 8.11.2021 14:29

R^