11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

EVROPA: Zbavíme se někdy střídání zimního a letního času?

Posun času v noci ze soboty na neděli, jakož i nedávné přijetí vládního nařízení (č. 348/2021 Sb.), které stanoví či spíše přetiskuje rozpis termínů pro začátek a konec letního času v letech 2022–26, nám připomínají dlouhodobě zablokovanou diskusi o ukončení střídání času v EU. J

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Džmuráň 8.11.2021 7:03

Proč bychom se kvůli několika aktivistům měli zbavovat něčeho tak pozitivního?

P. Dvořák 8.11.2021 6:58

Střídání času je jediným způsobem, jak zachovat i v našem poledníkovém pásmu krásné, dlouhé, letní večery.

Kdyby se totiž trvale zavedl tzv. "letní čas", uřvaní ospalci a lenoši svým způsobem života stáhnou tu živější část obyvatel do večerní tmy. Jenom na hodinkách by byl jiný čas.

Ví někdo např. o tom, že když u nás je už dvě hodiny tma, tak v záp. Španělsku, ač je ve stejném časovém pásmu, se teprve začíná smrákat? Takže když u nás je to vysněné "poledne kdy slunce máme nad hlavou", tak ve Španělsku mají v to stejné "poledne" sluce tam, kde bylo u nás cca v deset hodin.

Ono je totiž mezi těmito místy na polednících téměř 30° rozdíl a jak jistě všichni víme ze zeměpisu 6. třídy, tak každých 15° je jedna sluneční hodina.

T. Novotný 8.11.2021 6:58

hlavně to hlasování na které se článek odkazuje bylo blbě nastavené. Ono se hlasovalo střídat/nestřídat, nicméně spousta lidí, co hlasovala pro "nestřídat" hlasovalo s představou, že bude trvale zavedeno časové pásmo dle jejich preference a pokud bude nakonec zavedeno jiné, tak by třeba preferovali zachování střídání, což v tom hlasování nebylo naprosto nijak zohledněno. Proto se teď ví, že lidi jako první volbu nechtějí střídání, ale neví se, co vlastně chtějí. A časové pásmo "nestřídat" neexistuje. Přitom mezi letní/zimní může být mnohem větší spor než mezi střídat/nestřídat, protože při střídání každému vyhovovalo časové pásmo alespoň část roku, zatímco při nestřídat nebude časové pásmo některým lidem vyhovovat nikdy. A to úplně pomíjím to, že se o tom průzkumu prakticky nevědělo, sám jsem na informaci o něm narazil v nějakém náhodném článku poslední den, takže o něm věděla drtivá menšina obyvatel a to z největší pravděpodobností zejména odpůrci střídání, protože to byla jejich aktivita.

btw autorův nápad hýbat s úředními hodinami nebo školní docházkou by byl nesmysl, jen by to byla chaotičtější podoba střídání času. Ono totiž nejde jen posunout začátek pracovní doby úřadu nebo školy, protože na to musí být navázány třeba jízdní řády, budou se tomu muset přizpůsobit rodiče v zaměstnání,... a jsme tam kde jsme teď, akorát se místo jednotného posunutí ručiček v definovanou dobu bude všude měnit provozní doby. Fakt výhra.

A. Stárek 8.11.2021 6:43

Co přesně je umělého a jen člověkem vymyšleného na tom, že Slunce je na obloze nejvýš přesně v polovině dne? Což jaksi je ten neposunutý, "zimní" čas.

Zvyk je jen to, jak si my lidi jednotlivé kousky dny rozdělíme a co v nich děláme.

M. Pražák 8.11.2021 6:24

Ne, zrušení nechtějí skoro všichni. Chce to jen uřvaná menšina, pár hypochondrů.

T. Kohout 8.11.2021 6:19

ad 3) V referendu vyhrává většina. A většina se převelice často mýlý.

T. Kohout 8.11.2021 6:14

Co si pamatuji, poté, co převládla teze, že měnit čas je blbost vznikla nová diskuse, zda ten "nový čas" bude ten "umělý/umělý letní", nebo ten jen jednou umělý, ten "přírodní" tedy ten "zimní". Mě dříve nikdy nenapadlo, že by se tím novým časem mohl stát ten dvojnásobně umělý. (A to odhlížím od toho, že "čas" je jen vymyšlenina člověka, prostě konstrukt, na kterém se lidstvo tak nějak dohodlo. Taková životní pomůcka. Že v podstatě nic takového jako čas neexistuje, jen v mozkovnách lidí.)

R. Langer 8.11.2021 5:53

Ano, já se přidávám.

R. Langer 8.11.2021 5:52

Hm, já to nechci měnit, je to nejblíže přirozeném běhu přírody, v zimě se prostě vstává později, a v létě dříve.

P. Boublíková 8.11.2021 5:51

Božíčku, fakticky dvakrát ročně překračujeme hranici zeměpisného časového pásma. Toho sousedního, s časem formálně posunutým o hodinu. Hrůza ;-)

Jestli je něco v souvislosti s cirkadiánním rytmem velice škodlivé, tak práce na denní/noční směny. Jedno, jestli ve dvousměnném provozu po 12 hodinách nebo ve třísměnném po 8 hodinách.

A. Poláková 8.11.2021 5:47

R^

A. Poláková 8.11.2021 5:41

1. na zrušení/nezrušení nesmyslného kroucení ručičkama u hodin žádný miliardář ani monopol nevydělá ani neprodělá ani korunu, totiž ani Euro. To vidím jako příčinu všeho.

2. problém vidím jako geniální ukázku nefunkčnosti celé EU.

3. Jediné demokratické řešení by bylo referendum. Ale to EU nepřipustí nikdy.

J. Strakoš 8.11.2021 5:41

Střídání času je super ukázka, jak při nadkritické velikosti organizace nelze prakticky dosáhnout změny.

Teď se jedná o střídání času (které zase tak kritické není a nepředpokládám velký tlak lobistů), ale stejné mechanizmy používá EU i pro ostatní změny - takže třeba zrušit oficiální politiku dotací je/bude nemožné. Prostě EU je moc velká a Brusel daleko.

J. Strakoš 8.11.2021 5:37

Ano, povinná změna pro všechny v rámci jednoho státu k určitému datu vs jiný čas v jiném státě jsou dvě rozdílné věci.

Ale myslím, že to víte a trošku trolíte.

D. Uhlár 8.11.2021 5:33

Až pojedeš přes tři země do Itálie, nemusíš si hodinky přeřizovat vůbec, protože v každé strávíš několik málo hodin.

V. Vérosta 8.11.2021 5:32

souhlas, letní čas je velmi užitečný, zvlášť pro Čechy.

J. David 8.11.2021 5:30

Já se řídím dle slunka, nikolivěk dle časomíry, v penzi si to mohu již dovolit. Defekuji také dle potřeby na hajzlíku v denní či noční dobu, bez ohledu na poloze ručiček na pendlovkách. SEČ/SELČ je holt je poze smluvní odečet/přípočet časoměru, kdy je slunko v úhlové míře na daném poledníku v "nahlavníku", vzhledem ke smluvnímu nultému stupni poledníku v Greenwichi (bacha, není to zelený bazmek, ale observatoř, aby v pojmech a dojmech zelených trotlů nevznikl dojem, že i časová pásma mohou rozjebat svým zanícením). Časová pásma, ranní kuropění je astronomicky v Brně dříve, než v Chebu (i Hamburku, ale furt na časomíře mají stejný avizovaný čas), ale smluvně je stanoveno časové pásmo, že kuropění je ve stejný čas nastavení časomíry v daném pásmu (ale vysvětlete to ale kohoutovi, aby kokrhal konformě, ne dle svítání, ale dle časového dienstreglamá). Holt na Samoi slaví Silvestra, zatím co se v EU k Silvestru zatím propíjíme. A ještě, nemají "protinožci" západ na východě, tedy díky poloze pozorovatele? Nuž, rád se nechám poučit.

J. Pilny 8.11.2021 5:26

Hlásím se mezi ty, co to zrušení nechtějí. A je nás více, než si myslíte. Takže s výrazem "skoro všichni" bych zacházel opatrněji.

J. Pankovic 8.11.2021 4:12

Pan Břicháček zapomněl na jeden drobný detail: pokud Německo bude trvat na střídání času dvakrát ročně, zbytek se nejspíš bude muset přizpůsobit... Tolik o "demokracii" v rámci EU :-P:-P

M. Sláma 8.11.2021 1:06

A co Vy si, autore, představujete pod takovým pojmem "skoro všichni"? Tím myslíte tu vetšinu 60% pro z hlasujících asi 5% obyvatel EU (a to ještě převážně pouze německých)? Tak na takové "skoro všichni" Vám víte co ... samozřejmě nenaletím, že.

M. Šejna 8.11.2021 0:54

Jo aha,

takže je nutné zrušit střídání času, ale každý stát si může stanovit svůj vlastní čas.

Tohle fakt nevymyslíš ;-D

Takže dle autora nebude vůbec vadit střídání času na každé hranici mezi státy, ale změna času dvakrát do roka je zdraví škodlivá.

Až pojedu v létě do Itálie přes Německo, Rakousko a Švýcarsko, mohu si teoreticky 8-krát během cesty tam a zpět štelovat hodinky jen proto, že dvakrát za rok je prý změna času zdravotně závadná