3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

EVROPA: Tři poučení z katalánské krize

Situace v Katalánsku a reakce Madridu na jeho snahy o separaci přímo vybízí k zamyšlení. V následujícím textu uvádím tři dojmy, tři poučení, které si z ní odnáším.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 4.10.2017 14:43

Re: Státy se udržují ideemi, na nichž vznikly.

Kdybych věděl, že Vás ten překlep (some/same) a jedno nepochopení textu tak vezme, dal bych si větší pozor. Spíše Vám ale svými příspěvky bourám vaše bábovičky, řekl bych.

R. Langer 4.10.2017 12:28

Re: Státy se udržují ideemi, na nichž vznikly.

Hm, tak se ještě nauč, co je to gramatika, soudruhu. Protože jsi evidentně nepochopil, o čem je vlastně řeč. Ale proč mě to u komouše vlastně překvapuje? :-D

V. Novák 4.10.2017 11:48

Re: Státy se udržují ideemi, na nichž vznikly.

A to jste ráčila vyčíst z čeho? Vlastního palce?

V. Kotas 4.10.2017 12:32

Re: Státy se udržují ideemi, na nichž vznikly.

Dnes to vypadá, že současné Německo nemá nárok na mravní opodstatnění a bylo by nejlépe ho rozdělit na 4státy.

V. Novák 4.10.2017 13:41

Re: Státy se udržují ideemi, na nichž vznikly.

Jeden z amerických návrhů pro Postupim bylo rozdělení Německa na historické země a jeho úplná deindustrializace, neb máte-li k dispozici jedině brambory, těžko vyvolat a vést moderní válku.

Stalin to prosazením jen 4 okupačních zón nepěkně pohnojil...

A. Alda 4.10.2017 13:15

Politologicko-sociologická these,

že státy se udržují ideemi, z nich vznikly, není mým konstruktem. Vymyslel si to jakýsi prof. Tomáš G. Masaryk, později president Československa.

Ovšem současná místní diskuse k tomu je fascinující. Nelze nedat za pravdu Nietzschemu, že všeobecná znalost čtení a psaní zkazila čtení i psaní.

J. Růžička 4.10.2017 9:53

Stát, který musí být udržován pohromadě silou

nemá před sebou dobrou, lépe řečeno žádnou, budoucnost. Existoval kdysi stát, zvaný Sovětský svaz. Ten vynakládal na pouhé své udržení tolik prostředků a energie, že nebyl schopen konkurovat světu hospodářsky. Vnitřně požíral sám sebe. Katalánsko vyhlásí samostatnost a bude samostatné, to může španělský král třeba tlouct botou do řečnického pultu, jako Chruščov v OSN.

M. Prokop 4.10.2017 10:02

Re: Stát, který musí být udržován pohromadě silou

Unie Norsko/Švédsko, Rakousko-Uhersko, Jugoslávie, SSSR, Československo ....

R. Morava 4.10.2017 10:58

Re: Stát, který musí být udržován pohromadě silou

Tak určitě je mnohonádnostní stát dnes těžké udržet. V historii i když ne liberální to možné bylo, lidé bojovali ale proti jiným státům, stát se držel pospolu především skrz osobu vládce. V dnešní době je národní stát populární pojem, hned po druhém extrému - internacionalismu. Kdyby nebyli lidé pitomci dalo by se ale vymyslet i jiné řešení - liberální stát více národností, nebo federace vice národností. Jeden takový se jmenuje Švýcarsko. Kdybych byl švýcarský Ital a někdo by chtěl oddělení italskomluvící enklávy, osobně bych mu nakopal do zadku.

Národ je správný pojem. Národní stat je v reálu zatím nejfunkčnjší řešení v liberální společnosti. Ale nikde (mimo liberální dogma) není napsané že neexistuje i jiné. Problém není ani v internacionalismu, ani ve vlastenectví ale v deficitu demokracie. Myšlenkou EU mělo být vytvoření společenství, tedy jakési konfederace. Nevidím důvod proč by vlastenec nemohl toto přijmout. Problém nastal vytvořením nedemokratických institucí, směřováním evropské civilizace k neomarxismu a jiným totalitním praktikám, které drži tzv. liberalismus silou (protože je to rozpor je něco špatně). Tak například svoboda pro ženy, je v pojetí dnešních feministek a gendristek totalita špatná pro všechny, včetně žen.

Problém EU není myšlenka společenství států ale demokratický deficit, příliš tuhé vazby a centralismus. Takže s článkem souhlasím, jakákoliv hlubší integrace EU je dnes špatně. Co teď potřebujeme jako sůl je demokratizace Evropy, ať naprostou změnou současných struktur EU (preferuji, ale zdá se že se vládcové drží u koryt) nebo vytvořením EU nové.

M. Prokop 4.10.2017 11:14

Re: Stát, který musí být udržován pohromadě silou

Obávám se, že EU už je neopravitelná, špína je příliš zažraná.

M. Rubáš 4.10.2017 9:28

Demokracie, když se nám to hodí.

Demokracie - jen když se nám to hodí. Pokud ne, pošleme policajty s obuškama. Katalánsko má právo na secesi. Elity mají plná ústa svobody a demokracie a propagují ji jen tehdy, když jim to přijde vhod. Když jim to vhod nepřijde, tak říkají, že se jedná o nebezpečný populismus musí to být zakázáno. Elitám jde jenom o moc, o nic dalšího, teď vidíme dukaz.

http://www.epshark.cz/clanek/139/secesni-pravo-katalanska

M. Mikulec 4.10.2017 9:53

Re: Demokracie, když se nám to hodí.

Právě že elity už ani moc o demokracii a svobodě nemluví. Aspoň tak si všímám těch bruselských. Nahradily je jakési abstraktní evropské hodnoty, což nikdo neví, o co jde. Do nich se asi mají přetavit národní státy.Perfektně to popsal Alexander Tomský (Realisté):

"Už více než půl století se Evropou šíří abstraktní neživotná idea bratrství lidstva a budovatelé smíšeného lidstva se snaží vykořenit člověka z národní pospolitosti, jediného skutečného domova, který zná a může milovat. Bratrství vyjádřené univerzální etikou samozřejmě existuje, je ale zneužíváno k popírání hlubokých kořenů lidství, totiž civilizace, kultury a národa."

D. Stirský 4.10.2017 9:03

Nepoužíval bych

výraz superstát. Vše se "super" je dnes módou a tak obyčejnou floskulí. Velká chyba EU je, že její politici jasně a bez vytáček a kamufláží neřeknou: "Pojďme vytvořit společný stát". Společná obrana, jedna měna, jedna zahraniční politika. To je minimum, co musí být, aby určitý celek mohl být státem. Vše ostatní by si řešily národní státy samy. Měli bychom tak více suverenity než máme dnes. EU politici se bojí, protože tak zásadní rozhodnutí by chtělo zřejmě referenda. Že by se systémy západní a východní přibližovaly, tak to je hodně přehnané. Autor si tak trochu plete pojmy a dojmy. Na východě by totiž v podobné situaci k žádnému referendu nedošlo. Organizátoři by byly uvězněni či jinak zlikvidování a pokud by se již o referendum někdo pokusil, střílelo by se naostro a byli by mrtví.

M. Prokop 4.10.2017 9:38

Re: Nepoužíval bych

"Velká chyba" má jednoduchý důvod: Ti chytřejší politici vědí, že takový společný stát není možný a lidi by je s tím poslali do brusele. Tak postupují salámovou taktikou.

J. Chaloupka 4.10.2017 9:51

Ten, kdo chtět být příslušníkem velkého národa,

emigroval do USA, naučil se anglicky a složil přísahu. Ostatní chtěli zůstat Francouzy, Španěly, Čechy, Maďary atd. atd.

M. Valenta 4.10.2017 8:51

Jak na tohle autor přišel?

Španělsko se snaží zachránit zemi před rozpadem. Na tom není nic divného ani autoritářského a musí si to vyřešit sami. Jak by to asi řešili v "liberalizujícím" se Rusku nebo v Číně? Hrůza pomyslet.

Něco podobného by čekalo např. Slováky s jejich maďarskou menšinou. Proto taky Fico zařadil zpátečku, když vidí kam to spěje třeba v Polsku.

M. Prokop 4.10.2017 9:39

Re: Jak na tohle autor přišel?

Že se něco liberalizuje, to platí ve srovnání s minulostí, ne že už je liberální.

A že Západ svobodu pomalu okrajuje neznamená, že už je jako Rusko.

Zatím.

M. Valenta 4.10.2017 10:57

Re: Jak na tohle autor přišel?

Dnešní svět přichází pomalu o svobodu, ovšem z převážně jiných důvodů. Svět praská ve švech a v tom mumraji si nejrůznější skupiny pokouší urvat co nejvíc pro sebe. A v tomhle prostředí se demokracie se svými těžkopádnými a pomalými procesy brání těžko (viz Polsko) a lehce se kritizuje.

O liberalizaci v Rusku psal autor a je to tam spíš horší.

M. Prokop 4.10.2017 11:19

Re: Jak na tohle autor přišel?

Převážně z důvodu, že si lidé žijí příliš dobře a zapomínají, že za svobodu je občas nutno bojovat. K čemuž napomáhá ona EUnijní salámová metoda.

Ve srovnání s dobami komunismu v Rusku i v Číně k liberalizaci dochází. Pomalu, pochopitelně, oba státy prakticky vyčerpaly možnosti řízené liberalizace "shora" a ještě nedospěly k liberalizaci "zdola".

M. Valenta 4.10.2017 11:38

Re: Jak na tohle autor přišel?

Obávám se, že se dočkáte. Bude hůř.

A situaci v Rusku a Číně je třeba srovnávat s mladší minulostí.

V. Novák 4.10.2017 11:49

Re: Jak na tohle autor přišel?

Kterou mimulostí?

M. Prokop 4.10.2017 13:16

Re: Jak na tohle autor přišel?

No vždyť to píšu, že bude hůř. Rusko a Čína mne nepálí, ubývání svobody i demokracie na Západě obecně a v EU zvlášť mi vadí dost.

P. Rudolf 4.10.2017 11:27

Re: Jak na tohle autor přišel?

Oni jsou tady ti psí bojovníci zvyklí na rozbití státu ala Klaus, který si nadělal do gatí dřív, než první slovenský husár zvedl šavličku.

J. Lambert 4.10.2017 11:45

Re: Jak na tohle autor přišel?

Srbsko se snazilo zachranit zemi npred rozpadem. Na tom nebylo nic divneho ani autoritarskeho a presto je to pani Albright ve spojeni s EU nechnechala vyresit samotne. Vysledkem je, na rozdil od potencialne nezavisleho Katalanska, zivota neschopna Gangsterska Republika Kosovo.

M. Prokop 4.10.2017 13:17

Re: Jak na tohle autor přišel?

Srbsko se snažilo uchovat svou nadvládu. Což by tak nevadilo, problém byl, jak. Tím o Kosovo přišlo, další vláda Srbska tam už nebyla možná.

P. Rudolf 4.10.2017 11:52

Re: Jak na tohle autor přišel?

Oni jsou tady ti psí bojovníci zvyklí na rozbití státu ala Klaus, který si nadělal do gatí dřív, než první slovenský husár vůbec zvedl šavličku.

A. Nový 4.10.2017 12:28

Re: Jak na tohle autor přišel?

Vaše šavličky zde na NP jsou zábavné, Rudáčku/Hofmane. Někdy to vypadá, že jste si nablil na brejle.

M. Prokop 4.10.2017 13:19

Re: Jak na tohle autor přišel?

Krásně dokumentuje pojem "patologická nenávist". Ke Klausovi i ke svobodě.

P. Remeš 4.10.2017 8:47

Díky za myšlenkovou inspiraci. Výborný článek ...

A. Alda 4.10.2017 8:39

Ano, pane.

V podstatě není co dodat.

Snad jen to, že je třeba donutit naše politiky k rychlému uznání Katalánska, prohlásí-li se samostatným státem.