28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

EVROPA: Sen o Evropě

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Finrod Felagund 23.1.2009 14:22

Re: A co společný jazyk ?

Vy potřebujete dabing? Od čeho jsou titulky? Ty znají ve většině civilizovaných zemí...

Jakub S. 23.1.2009 17:20

Re: A co společný jazyk ?

FF má v podstatě pravdu. Tohle, víte, neměl na mysli. A ani by ho nenapadlo si takovou pitomost představovat, to vím - znám ho. Unáhlenost. A naivka není ani náhodou. Jeho soudy jsou často velice vyhraněné, nekorigované zkušenostmi atd., vždyť má daleko do třicítky. Ale naivita - to, prosím, nikoliv.

Fafa 23.1.2009 14:41

Re: A co společný jazyk ?

Pro Vas Finrode. Vy uz se celkem dobre domluvite v nekolika recech. A evidentne se dokazete domluvit se svymi spolubcany v mnoha zemich EU.

Honza42 23.1.2009 14:26

Re: A co společný jazyk ?

Navrhuje romštinu. Kromě romů budeme mít všichni stejnou počáteční úroveň a romové se konečně nebudou moci vymlouvat na jazykovou bariéru.

Jakub S. 23.1.2009 17:25

Re: A co společný jazyk ?

... a hin by se hukázalo - !!! :-D!

No to by teda došlo na lámání chleba, vám povím... to by teda byl debakl. Hádejte pro koho.

Magor Milda 23.1.2009 15:41

Re: A co společný jazyk ?

máme zde na vybranou, jako Švýcaři, ti mají úředních řečí hned houf. Němčina (nebo spíše schwizzerdütsch), francouzština a italština. V Belgii se mluví valonsky nebo flámsky, což je francouzština nebo nizozemština. V zemích, jako Nizozemí se domluvíte všude německy nebo anglicky, mají to povinně ve škole. Tak kde je problém? Naše mladá generace si už s tou angličtinou poradí, ta stará, vzdělaná, zase s němčinou. A nevzdělanci si musí pospíšit, bez znalosti řeči budou málo vydělávat. Je to úsměvné, pozorovat cizince v Čechách, kteří, když zjistí, že Čech nezná němčinu, spustí anglicky, protože předpokládají, že to ten Čech umět musí. A ono ne!

honzak 23.1.2009 16:07

Re: A co společný jazyk ?

zkuste se anglicjy nebo německy domluvit na Korsice v horách.... Německy trochu staří, ale musíte říct, že nejste Němec. Za pár francouzských slovíček jsem dostal ochutnat i domácí muškát!

Magor Milda 23.1.2009 19:09

Re: A co společný jazyk ?

já jsem býval na Korsice pravidelně hostem Domaine ĺ Avidanella, je tam nádherná pláž. Domluvil jsem se anglicky, děti jsem sice posílal do školy s francouzštinou, ale dát dohromady větu z běžného života se nenaučily. Teď už jsem na takové cestování trochu starý, ale syn tam ještě stále jezdí. V horách je to stejně, jako v Tatrách, zkuste baču oslovit anglicky! Trochu tam ještě zůstalo němčiny, za Slovenského národního povstání tam nosili proviant.

Pametnik starejch dob 23.1.2009 20:36

Re: A co společný jazyk ?

Řekl bych, že většina Francouzů neumí a/nebo nechce mluvit jinak, než francouzsky. Očekávají to i od cizince. Italů je prakticky stejně tolik, ale podobný princip je ani nenapadne. Česká průvodkyně českých turistů v Itálii, která mluví plyně italsky je pro ně překvapením.

Klička 23.1.2009 11:55

Pouze poslední věta

je nádherná a nanejvýše pravdivá. Ano, Evropa by se měla vrátit k demokracii a to k demokracii švýcarského typu, ikdyž, jak známo, Švýcarsko není členem EU. Možná jím nechce být právě proto, že v ostatní Evropě demokracie není. Všechno ostatní, co autor zmínil patří do oblasti  science fiction. Na to Evropa ještě zdaleka nedozrála. Státy by se nejdříve musely změnit a deklarovat se na občanském a nikoliv národním principu. Pokud se toto nestane, nemá smysl spekulovat o Evropě, jako velmoci.

1946 23.1.2009 12:37

Re: Pouze poslední věta

Švýcarsko není členem OSN, Mezinárodního měnového fonu, Světové banky či EU jenom proto, že by ho to stálo peníze a volný pohled mezinárodního společenství do jeho finančního světa. Dovolím si tvrdit, že v evropských státech je demokracie, článek je o tom, jak dosáhnout jejího vyššího stupně vhodnou systémovou změnou. Švýcarský model demokracie (prosím nikoliv demokracie sama) je vášnivě kritizovaný zejména Švýcary, protože mizerně funguje. Stačí, když se některého zeptáte.

honzak 23.1.2009 13:09

Re: Pouze poslední věta

zvonku to tak nevyzerá. Připadám si tam jako v ráji.

M. Zima 23.1.2009 13:13

Omyl

někdy od 2000 je Švýcarsko členem OSN. A s EU to také není tak jednoduché, žití ze šmelin je stále obtížnější a být mimo stojí peníze (Např Swissair dostala jednu z posledních ran přes poplatky v EU jako neEU země., podobně zemědělství, ...)

1946 23.1.2009 13:24

Re: Omyl

Díky, vstoupilo 10.9.2002, vydrželi dost dlouho. Globalizace je holt svinstvo.Nicméně článek byl o systémech rozhodování.

Pametnik starejch dob 23.1.2009 20:54

Re: Omyl

Ale zase si Švýcaři nepouštějí na silnice evropské kamiony, musí se přepravovat přes železnici.

Magor Milda 23.1.2009 13:29

Švýcaři se především ve svém alpském prostoru snaží zabednit

a nepřipustit invazi zejména muslimů nebo Cikánů. Protože nemusí financovat všeho druhu sociální projekty pro cizince, má v Evropě nejmenší daňovou kvótu, přerozdělování se ve Švýcarsku nepodporuje. Znamená to také, že Švýcaři mají daleko více v peněžence, než by při stejném výdělku měli v kterémkoliv sousedním státě, rozdíl je u středního stavu dobře 20%.

Jako recept pro Evropu to není dost obecně realizovatelné. Já žiju už 40 roků v Německu a zdá se mi, že spolkový systém, což je vlastně také něco podobného naší bývalé federaci, je daleko vhodnější. Spolkové země mají nezávislé školství a justici, vlastní podíl na daních vybraných na jejich území a funguje to velmi dobře už 60 let. Zákony prochází také nejdřív spolkovým parlamentem, pak i zemským zastoupením, tedy dvoukomorové řešení. President má v podstatě pouze representační kompetence, moc soustřeďuje spolkový kancléř, tudíž ministerský předseda, v zemích jsou to pak zemští ministerští předsedové. Politické strany zpravidla působí v celém spolku. Přesto může zemská vláda být socialistická, spolková vláda třeba křesťanskodemokratická. Řešení se jistě  najde, ne však dříve, než za jednu generaci. Dnes se ještě příliš zabýváme minulostí.

honzak 23.1.2009 13:36

Re: Švýcaři se především ve svém alpském prostoru snaží zabednit

to by bylo skoro ideální. Problém je v tom, že ta banda politická se v případě ohrožení vlastních koryt v cukuletu dohodne "napříč politickým spektrem". Např, u nás poslanecké prebendy....

Pametnik starejch dob 23.1.2009 20:52

Švýcaři NIKDY nedali gastarbeitrům a to ani evropským např.

trvalé pracovní povolení. Museli si ho každý rok obnovovat. Ani manželství se švýcarským občanem neznamenalo automaticky občanství, ale doba manželství se švýcarským občanem a doba do 15 let se do příslušné kvóty, kdy se MOHLO žádat (většinou 12 let) počítala dvakrát. A kouzelným slovem je ASIMILACE, kdo se neasimiluje, nedostane občanství nikdy. O tom, jak se kdo asimiloval rozhodují jeho sousedé.

M. 23.1.2009 14:17

Re: Pouze poslední věta

"... v evropských státech je demokracie..."

Jako když v Nizozemí nebo Rakousku tresně stíhají řádně zvolené poslance za "hate crimes", tedy za něco co řekli, notabene ve spojitostí s výkonem pol. funkcí?

Demokracie není jen to, že se konají volby - ty se konají i v Africe. Je hlavně o nezavírání a nepronásledování za názory, vlastně o tom hlavně.

janoryna 23.1.2009 14:50

Re: Pouze poslední věta svycarsko je federalni stat

a proto je tam vsechno spatne. takovou eu jako soucasne svycarsko nechceme !

M. Zima 23.1.2009 11:19

Nechte EU EU pánové,

právě proběhla na Hradě fraška, která si s komunistickými šaškárnami nezadá v žádném bodě. V hlavních imitátorských rolích kLaus, Topolánek doprovázeni amatéry ze známých kejklíských spolků, dokazují kam to vede, když chybí jakákoli stopa talentu. 

Baubo 23.1.2009 12:39

Re: Nechte EU EU pánové,

To když Havel jmenoval Čalfu, Vacka, Mikloška a další nositele talentů, to byl spektákl, to byl sukces, to teda jo.Jen ta miliardová sekyra za holešovickou  výstavu v roce 1991, ta stála za to! .Kočkovi už tenkrát věděli, jak  se talenty prosazují.

M. Zima 23.1.2009 13:07

Kdyby

se to už tenkrát hrálo přes "teplou sanaci", bylo v tom ještě pár set milionů. Ale tehdy vlastenci tu kartu netáhli, až nedávno.

Vyjma Havla zmiňujete samé kLausovi přátele, má to hlubší význam?

janoryna 23.1.2009 10:57

eu v soucasne podobe

velmoc neni a z principu ani nemuze byt. volne sdruzeni bez jednotne vlady nic neznamena z politickeho i vojenskeho hlediska. a my cesi v cele s panem prezidentem trvame na tom, aby to tak bylo i do budoucna a zadne spojene staty vropske nechceme. sami se lepe ubranime prd hospodarskou krizi i pred pripanym agresorem. i v te dodavce plynu jako suvereni ceska republika mame lepsi vyjednavaci pozici nez ma cela eu.

Tino 23.1.2009 11:13

Re: eu v soucasne podobe

Ale EU jako sdružení států ve spolupráci nemá jinou alternativu! Musí být zachována. Jen je otázka jejího směřování. To je hlavní problém. Současná reprezentace se usadila na předních postech politické moci a nehodlá uhnout nepříjemným dotěrům, kteří chtějí aby ekonomika byla v souladu s momentálními možnostmi a aby nebyla podvazovaná Bruselskou byrokracií. Nějaké smluvní Lisabonské zavázání se státy nijak ekonomice v EU neprospěje, ba naopak.

Osobně nepotřebuji hlasovat do čtyř politických reprezentací. Do státní, obecní, krajské i EU. Já jako občan potřebuji co nejblíž ovlivnitelnou politiku a ne co nejdál!

Pepa Jetel 23.1.2009 11:34

Re: eu v soucasne podobe

To je blbost. Každá rozhodovací pravomoc patří tam, kde je rozhodování nejefektivnější. Tedy např. obecní vodovod na obecní úroveň, vztahy Izrael - Palestina na úroveň EU.

A že je myšlenka federativní Evropy neprodejná? Nevěřím. Neprodejnou ji dělají politici, kteří chtějí zároveň dobře vypadat v Bruselu a zároveň doma všechno, co můžou i co nemůžou, na Brusel svádějí. Proč by se vzdávali své moci? Proč je každé vyjednávání o změně kompetencí tak komplikované a končí takovým paskvilem jako je Lisabonská smouva? Protože - politici.

Tino 23.1.2009 12:17

Re: eu v soucasne podobe

Takže se shodneme aspoň na tom, že Lisabonská smlouva je paskvil.

Nemůžu ale akceptovat, aby se stát vzdával svých pravomocí co se týče ekonomiky a sociální oblasti. Diktovat z centra státům danění nebo výše sociálních podpor mi příjde jako hospodaření v RWHP a dopadlo by to stejně. Tedy všeobecným kolapsem.

Je toho hromady co by se dalo předat EU, ale zásadní hospodářské a sociální záležitosti musí státu zůstat. Konečně míra konkurenčnosti je daná mírou regulací státem. Zajišťovat úpadkové koncerny s pomocí slabších států EU je nesmyslné. Stejně jako je nesmyslné zajišťovat existenci zemědělcům určité části EU a likvidovat kvůli tomu jiné zemědělce na opačném konci.

EU jistě může být i federativním uskupením, ale ne na úrovni politické. Případný diktát převažujících stran v EU zbytku států, kde se občané rozhodli pro jiný politický směr, je nepřípustný. To jsme zrovna nemuseli vystupovat ze socialistického svazku a drát se do EU, kde nás ovládnou sociálnědemokratické strany jiných států s pomocí naší. V tak silném politickém tlaku EU je opoziční vítězství pak nemožné. A demokracie snad především. Nebo snad ne?!

janoryna 23.1.2009 14:49

Re: eu v soucasne podobe, nejen rvhp

ale soucasne usa jsou nazornym prikladem kolapsu o kterem mluvite tino. usa by se taky meli rozpustit, aby staty byly osvobozeny od vasingtonske byrokracie !

libero 23.1.2009 10:47

Když ono

je to všechno hezké, ale neprodejné voličům. Takže se to páni z Brusele snaží propašovat "zadem", tak by moc zůstala jim.

jasan 23.1.2009 10:58

Re: Když ono

zcela jiste - boj za globalniho hrace EUropu az prevelice pripomina boj za globalniho hrace "tabor miru a socialismu".

Obcan to akurat plati a nema z toho nic