10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

EVROPA: Referenda o fous

Já vím, nemusíte mě upozorňovat, sám dosyta vím, že Evropská unie v její současné podobě není vší dokonalosti futrál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 12.7.2016 8:41

Re: Jenom bych,

Mám spíše dojem, že velká část petentů se plebiscitu neúčastnila, domnívajíc se naivně, že vše je jasné.

E. Erat 12.7.2016 8:47

Re: Jenom bych,

Ovšem to je neomlouvá. A není žádný důvod kvůli tomu měnit pravidla, a dělat referendum znovu.

J. Schwarz 12.7.2016 11:04

Re: Jenom bych,

No právě! "Petenti" by si rádi zopakovali referendum o vystoupení z EU za nových, jimi určených pravidel. A já uznávám, že referendum o vystoupení z EU už proběhlo a pravidla byla známá, ale souhlasil bych s dalším referendem o setrvání v EU za nových, petenty prosazovaných pravidel - tedy že k referendu o setrvání v EU musí přijít minimálně 75% voličů a z nich musí být pro setrvání víc než 60%...

R. Langer 12.7.2016 11:10

Re: Jenom bych,

Jo jo, to dává smysl! :-)

E. Erat 12.7.2016 12:01

Re: Jenom bych,

Souhlas, asi jsem to špatně v původním příspěvku pochopil.

S. Donát 12.7.2016 9:21

Re: Jenom bych,

Jejich problém. Pozdě bycha honit...

J. Fialová 12.7.2016 9:31

Re: Jenom bych,

Ó, jak by bylo pro "euroelity" vše jasné a správné a nezpochybnitelné, kdyby ta procenta vyšla naopak :))

J. Mrázek 12.7.2016 7:20

Itálie půjde bez referenda

http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nova-krize-na-obzoru-brexit-odhalil-problemy-italskych-bank/r~9c3e0556473b11e6a4100025900fea04/

R. Langer 12.7.2016 11:03

Re: Itálie půjde bez referenda

Myslíte stejně jako Řecko? :-D

P. Krešňák 12.7.2016 7:04

Vážený pane Frýbort, ...

... opět moc hezky napsáno, se všemi Vašimi myšlenkami souhlasím, jen ne s tím, že integrace je to co nás od všech protivenství ochrání. EU je socialistický moloch a ten je zodpovědný za všechny naše obavy (nekontrolované přistěhovalectví, nesmyslné regulace, podpora nepodpory hodného a jak sám píšete spousty dalších hovadin). Vraťme se na čas k národnímu a pak se uvidí. Horší než teď to určitě nebude. Krešňák

D. Polanský 12.7.2016 6:48

Demokracie je evoluce, tedy

změna v čase, ne v okamžiku. Tak je potřeba i měnit EU. Třískání do stolu, výkřiky, bušení do prsou nic neřeší.

P. Vébr 12.7.2016 6:57

Re: Demokracie je evoluce, tedy

No jo, když ale jde Titanik ke dnu, je třeba nasedat do člunů a neřešit, jestli jsou banány v kuchyni správně zahnuté. Pokud ale kapitán trvá na řešení banánů a zakazuje použít čluny, je čas na násilí proti legitimnímu velení...

J. Schwarz 12.7.2016 7:51

Re: Demokracie je evoluce, tedy

Od kapitána to může být chytrá taktika - cestující mu v kvaltu odklepnou cokoli jen aby je už konečně do těch člunů pustil. Kapitán si nechá zástupci pasažérů podepsat patřičný papír který ruče vytáhne až bude "kapitánovat" jiné lodi se stejným názvem...

P. Vébr 12.7.2016 5:42

Všeobecně je zamlčován trend hlasů

Všeobecně je zamlčován trend nárůstu hlasů euroskeptiků: Ještě před rokem (no, možná před dvěma) měli při jakémkoliv hlasování euroskeptici výrazně méně hlasů, než eurohujeři. A ejhle, teď je to půl na půl a eurohujeři se utěšují tím, že euroskeptici jsou na tom vlastně moc špatně, protože vyhrávají jenom o pár hlasů.

Řekl bych, že ty výhry, či prohry, typu "půl na půl" dlouho nevydrží, že ten trend nárůstu počtu hlasů euroskeptiků je nezadržitelný a eurohujeři se brzo ocitnou tam, kam patří: Na smetišti dějin.

J. Hlubek 12.7.2016 5:14

Vzdělaná, mladá generace?

60 letý dřívější maturant toho ještě dnes ví víc než Váš vysoce vzdělaný mladý muž. Hodnota vzdělání naprosto devalvovala, protože všichni musí být inženýři, magistři, bakaláři nebo doktoři. Pro porovnání s dřívějším stavem, jako byste porovnával absolventy technických škol s absolventy Vumlu, přičemž o těch druhých hovoříte jako o vysoce vzdělaných.

D. Polanský 12.7.2016 6:56

Re: Vzdělaná, mladá generace?

Jsem inženýr, 64 let. Nemyslím, že devalvovala, jenom máme moc humanistů, chybí nám technici. Takový zdánlivě obyčejný vodoinstalatér. Kdysi se prodávalo několik typů baterií, dnes stovky. Vyznat se v nich není jednoduché. Numericky řízené stroje, programování, složité informační systémy, systémy řízení v čase atd. Nároky dnes jsou obrovské, nestíhají reagovat ani školy. Humanisti jsou v pohodě. Vývoj a pokrok nula.

J. Schwarz 12.7.2016 7:41

Re: Vzdělaná, mladá generace?

No a právě ti vaši "humanisti" jsou ekvivalentem absolventů VUMLu - ke statusu vzdělance jim stačí našprtat odsudky "přežitků minulosti" a zářné výhledy lidstva pokud se změní v duchu jejich představ o "sociálně spravedlivé" budoucnosti. Ta krása budoucnosti má spočívat v tom, že humanitně vzdělaní žvanilové budou dostatečně hmotně zabezpečeni už je proto, jak dobře to s lidmi myslí. Samozřejmě každému slibují že si polepší a umně zatajují, že úkolem "obyčejného člověka" bude především živit "humanitní vzdělance" tak, aby se cítili doceněni...

R. Dubravský 12.7.2016 9:33

Re: Vzdělaná, mladá generace?

Kdyby šlo jenom o to je hmotně zabezpečit... To by bylo snadné. Oni ale chtějí daleko víc - chtějí vládnout, aniž by nesli odpovědnost. Chtějí to, co si žádný lékař, vynálezce nebo inženýr nemůže dovolit - testovat svoje teorie přímo na živých, nevinných lidech.

O. Zuckerová 12.7.2016 15:15

Re: Vzdělaná, mladá generace?

Ještě k těm "vzdělaným mladým" zastáncům členství v EU a "starším méně vzdělaným" odpůrcům: ono se na hlasovacím lístku uvádělo dosažené vzdělání? (...vodpuste hloupej bábje, že se takle ptá...)

Z. Koutecký 12.7.2016 16:19

Re: Vzdělaná, mladá generace?

Nikoliv, volební komise nesmí zaznamenávat ani věk voličů, to by byl nepřípustný zásah do osobnostních práv. Ta statistika byla vypracovaná na základě průzkumu mezi voliči, kteří opouštěli volební místnosti. Těch se ptali kolik je jim let a zda volili zůstat nebo opustit. Žádné údaje o vzdělání se v tom průzkumu neuvádějí. Dedukce o tom, že ti starší jsou méně informovaní a orientovaní v problematice členství EU, že jsou v zajetí nostalgie vzpomínek na doby zašlé slávy Velké Británie atd., a tedy vlastně omezení a neschopní pochopit novou skvělou budoucnost, která čeká mladou generaci ve svazku integrované EU, je pouhou dedukcí odvozenou z toho jak udali, že volili. Šíří ji ti, kdo si myslí, že opustit EU je blbost a že tedy ti, kdo tak volili jsou blbí nevzdělanci.

V. Vaclavik 12.7.2016 4:54

'rozlámat a zahodit, nebo se pokusit o opravu'

k tomu mam jedinou otazku: poradil byste to same zene, ktera po svatbe zjistila, ze si vzala za manzela alkohlika, ktery ji mlati?

"Evropa se svými intelektuálními elitami, které jako by neznaly nic pilnejšího než svou vlastní civilizaci znicit.."

Lepe nebude, dokud budou lide v takoveto vete psat sluvko 'jakoby' (nebo "jako by").

Z. Koutecký 12.7.2016 2:58

Referenda a jiné starosti

No, s těmi referendy se skutečně roztrhl pytel. Podle Evropské rady pro zahraniční vztahy je momentálně požadováno třicet dva referend v osmnácti zemích napříč EU: o členství v EU, vystoupení z eurozóny, zablokování dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství s USA a omezení mobility pracovních sil. Referendum o kvótách pro uprchlíky v Maďarsku již bylo vyhlášeno. Ale žádné strachy, všichni odpovědní činitelé se shodli, že na takovou blbost jako jsou referenda se plýtvat prostředky nebude. Hospodaříme sice skvěle, ale přece jen, jak říká hlavní ekonom Deutsche Bank David Folkerts-Landau, EU by měla urychleně vytvořit fond na záchranu bank ve výši nejméně 150 miliard eur (čtyři bilióny korun). Já to sice tak docela nechápu, když máme SMĚRNICI EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2014/59/EU, podle které by banky měli zachraňovat jejich akcionáři, věřitelé, pojišťovny a vkladatelé systémem bail-in. Ale nejsa ekonom tak tomu samozřejmě asi ani rozumět nemůžu. Nakonec lepší než být v USA, kde prý museli dát na pomoc americkým bankám 475 miliard dolarů (11,6 biliónu korun), říká pan Landau.Jenom mě někdy napadne, jestli ty banky nám jsou vůbec k něčemu užitečné, když nás stojí takovou spoustu peněz. Taky budeme muset přihodit pár bilionů NATO, zejména jestli v USA vyhraje ten škrtílek Trump. A do toho ty starosti jak zvládnout převoz všech těch zachráněných imigrantů do Itálie. Jo, nemají to ti evropští úředníci lehké a to jim ještě někdo závidí jejich platy a penze.

J. Schwarz 12.7.2016 7:47

Re: Referenda a jiné starosti

Nedávno jsem v televizi sledoval řeš tuším pana Teličky, který hájil EK s tím, že tato má za úkol dbát na dodržování pravidel na kterých se šéfové vlád dohodli a prý tak i činí. Netuším z čeho tohle vyvodil, když historie posledních desetiletí EU je sérií porušování jakýchkoli pravidel s odůvodněním, že situace je natolik nestandardní že s ní pravidla nepočítala a namísto nich se tedy použijí ad hoc "řešení".

E. Erat 12.7.2016 8:23

Re: Referenda a jiné starosti

Pan-soudruh Telička jako karierní komunista, byl a stále je ochoten hájit cokoliv za co je placen, kýmkoliv. Co se v mládí naučil, v EU jako když našel.

I. Schlägel 12.7.2016 8:49

Re: Referenda a jiné starosti

Pokud se nemýlím, americká vláda řadu bank zasanovala (řadu jich ovšem nechala krachnout - po právu), nicméně zároveň zbavila akcionáře jejich práv a očištěné banky znovu prodala, příjem z prodeje byl příjmem do státního rozpočtu, ne příjmem akcionářů. Asi se to netýkalo všech bankovních domů, nicméně byla jich poměrně významná část (co do objemu vkladů, ne co do počtu). Ekonomika USA se po krizi otřepala výrazně rychleji než ekonomika evropská. Ta se oklepává dodnes a jak se zdá, jen tak nepřestane.

J. Pospíšil 12.7.2016 2:23

Rovnost hlasů je špatně, když se referendum prohraje.

Autor se dopouští několika faulů, a nevěřím tomu, že nevědomě.

Vítězné hlasy počítá od poloviny všech odevzdaných hlasů, ač jediné, správné počítání je počítat od počtu hlasů, co přišly druhé straně. A přitom je takové počítání zbytečné. GB je zemí většinových voleb a ve většinové volbě prostě vyhrává ta strana, která dosáhne více hlasů, referendum by bylo stejně platné, kdyby bylo rozhodnuto jedním hlasem navíc nad stranou volící opačně.

Jsou to pravidla, známá předem, osvědčená a zpochybňovaná jen těmi, co nejsou demokraty. Volby v Rakousku nejsou opakovány protože bylo rozhodnuto o fous, ale pro hrubé porušení pravidel voleb. (A to nemluvím o tom, že volby zvrátily hlasy zaslané korespondenčně, u kterých není nijak zaručeno, že hlas odeslal volič osobně.)

A pak je příznačné, že autor zapomenul na jednu říši, Osmánskou, která byla pro rakouské mocnářství daleko větším důvodem existence a vůči které bylo toto mocnářství hrází daleko důležitější, než říše autorem zmíněné.

Skoro bych řekl, že ani to nebylo nevědomě, že toto vynechání bylo tendenční, v duchu modního vidění hrozby v Rusku a přehlížení masivní kolonistické vlny právě z území té v článku vynechané říše.

Z. Rychlý 12.7.2016 1:56

Tenhle EU spolek

byl založen na dobré konstrukci hospodářského společenství. V okamžiku, kdy začaly federalistické tendence se celá konstrukce natočila špatným směrem a ztratila schopnost reagovat.

EU dneška není schopna řešit ani problémy, které sama vyvolala.

Celoevropská energetická problematika by se dala lépe řešit v EHS, než v EU. Melouni v EU zrušili jádro - jsou to zaslepení troubové. EU není schopna se věnovat něčemu pořádnému a sama sebe nevylepší. Přerozdělování je masivní a NEvede k vyrovnávání států, naopak se příkop prohlubuje.

Až začnou krachovat banky - jde o začátek chaosu, který všechno spálí. Politická korektnost je kamufláží pro zákaz otevřené a jasné řeči. Ani výraz státní bankrot se nesmí použít, ač třeba Řecko je zbankrotované deset let. Ale pšššššt, nesmí se to říkat.

J. Vintr 12.7.2016 1:35

Je hloupost spojovat

spolupráci evropských států s tím podivným spolkem, vedeným nikým nevolenou komisí, s obludně velkým parlamentem a obrovským byrokratickým aparátem, který se snaží čím dál víc zasahovat do našich životů. Spolupráce evropských zemí funguje především kvůli mnohavrstevným obchodním vztahům a kvůli moderním komunikačním technologiím je dnes propojena nejen Evropa, ale celý civilizovaný svět. Volný pohyb osob po tomto světě byl samozřejmý minimálně už před dvě stě lety, když nepočítáme bolševickou enklávu, ke které jsme bohužel patřili i my. Tento spolek je naopak brzdou veškerého pokroku a vede Evropu nejen k ekonomickému krachu, ale hrozí nas zcela zničit záplavou vetřelců z muslimských zemí. Kdyby zanikl už včera, tak by bylo pozdě.

S. Panza 12.7.2016 1:25

3,8% = 1 269 501 voličů to už je pořádný "fous"

Spíše spousta pořádných fousů tvořících pěkně masivní pilíř, o který se příznivci odchodu mohou opřít

J. Vintr 12.7.2016 1:41

Re: 3,8% = 1 269 501 voličů to už je pořádný "fous"

Já bych řekl že výsledek britského referenda se musí interpretovat tak, že většina britských občanů se nedala ovlivnit jednostrannou masivní lživou kampaní, která byla vedena proti vystoupeni Británie z EU. Je to výsledek víc než přesvědčivý. Znamená to, že prakticky všichni rozumnější Britové hlasovali pro odchod.