7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

EVROPA: Proč politici EU neuznají referenda na Ukrajině

Dali jsme politikům příliš velkou moc. Právo občanů na sebeurčení je v evropské postdemokracii iluzí. Lidová referenda na Ukrajině uznat nemohou, protože by je mohli chtít i občané v EU. Podívejme se, jak se k národním referendům iniciovaným občany staví namátkou několik států v Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 19.5.2014 19:21

Re: To je, promiňte, hloupé klišé.

Klišé neklišé - referend jest užívat uvážlivě a jen ve velmi omezeném počtu případů. A nutno varovat před jeho nekritickým zbožštěním, jež je tady na Psu i jinde občas ventilováno.

Blbé rozhodnutí z referenda je - neboť ono jest hlasem lidu a tudíž hlasem božím posvěceným nade vším - obtížně zvratitelné, přičemž pravděpodobnost blbého rozhodnutí je řádově vyšší než u rozhodnutí politiky - i když si o nich nedělám žádné iluze - protože ti mají alespoň teoreticky čas problematiku nastudovat, získat informace a tázat se expertů, kteroužto možnost lid nemá ani teoretickou. Rozhoduje podle údernosti kampaně; údernost se pak odvíjí od množství peněz, které je ten či onen do pro něj správného rozhodnutí vrazit a od drzosti, s jakou bude v kampani lhát. Příkladem budiž naše referendum o vstupu do EU - kampaň byla jednoznačně pro vstup a kritické hlasy byly zcela potlačeny a/nebo dehonestovány.

Navíc referendum mi přijde jako alibi politiků - nevíme jak, nejsme ochotni rozhodnout a nést politické důsledky rozhodnutí, ač za to nás lid platí, tak to předhodíme lidu. My nic, my muzikant, lid rozhodl, tak si nestěžujte.

A k tomu Zwettendorfu - lid rozhodl blbě, ale jsa masírován propagandou to jako újmu nebere, neboť problematice nerozumí a elektřiny je v zásuvkách dost. Politikové si navíc na konto referenda v Rakousích jaderky zakázali úplně.

V. Novak 19.5.2014 10:41

To je, promiňte, hloupé klišé.

Co je všelék? Všelék neexistuje - a naposled ho hledali achy,misté.

Referendum je součást demokratického uspořádnání státu, jeden z jeho nástrojů. Nikdo nikdy netvrdil, že všelék. Ale zavrhnete snad kterýkoli lék proto, že neléčí všechno? Zavrhnete brufen protože neodstraní bradavici na nose?

Hloupé klišé...

Zwentendorf - lid rozhodl hloupě. Ale rozhodují snad politici méně hloupě? Lid rozhodl hloupě - a tu hlouost si po léta odnáší. Bude-li dostatečně na§rán následky své tehdejší hlouposti, měl by mít možnost vyvolat referendum, v němž svou tehdejší hloupost napraví.

J. Jurax 19.5.2014 2:37

Referendum není všelék

Jsou to volby jako každé druhé, které vyhraje ten kdo vrazí nejvíc do reklamy. I lid lze zblbnout cílenou kampaní k nezřízeným hovadinám. Viz rakouská JE Zwettendorf - Rakušané zblblí masivní antijadernou propagandou si v referendu odhlasovali, že již hotová elektrárna se nespustí. Z ni demontované reaktory slouží spolehlivě několik desetiletí v Německu, peníze rakouských poplatníků vyletěly do luftu (ekvivalent cca 26 miliard Kč) a do Rakouska se jednak vozí uhlí z Polska (ať žije skleníkový CO2, že) a jednak elektřinu nakupují.

Některé věci z principu nemohou být zodpovězeny referendem - vyžaduje se odpověď ano-ne - neboť mají víc variant a/nebo jsou příliš odborné.

Výsledky referenda v nějakém nadregionu se mohou diametrálně lišit od téhož referenda v podregionu (pokud postavíte úložiště vyhořelého jaderného paliva jinde než u nás, jsem pro).

A některé otázky se prostě do referenda z důvodu politické korektnosti dát nesmí. Co myslíte - jak by dopadlo referendum o znovuzavedení trestu smrti? O dotacích fotovoltaiky zdražující energii pro každého? O přijetí eura?

J. Šimek 18.5.2014 22:08

Re: porovnávání neporovnatelného

S tykajícími bolšány a kolaboranty se nebavím, soudruhu.

M. Prokop 18.5.2014 21:59

Re: S referendy je to v EU vachrlaté, to ano.

A jsou na celém území Ukrajiny "neslušné" podmínky? Pokud ano, proč?

M. Prokop 18.5.2014 21:57

Re: S referendy je to v EU vachrlaté, to ano.

Proč by se muselo?

M. Prokop 18.5.2014 21:56

Re: Dle mého názoru.

Kéž by! (nebyla)

V. Vlach 18.5.2014 21:47

Re: porovnávání neporovnatelného

Debil si především ty slinto, proč prudíš, když na to nemáš?

J. Šimek 18.5.2014 19:45

Re: Matějka

Jako u nás, taky zhruba fifty fifty už několik volebních období :o)

V. Hák 18.5.2014 18:45

Dle mého názoru.

kdyby EU nebyla musel by si ji autor vymyslet aby mě proti čemu a komu bojovat.

L. Šádek 18.5.2014 18:39

Pane Matějko,

tleskám vám za tento článek, až mě bolí ruce. Konečně zase někdo, kdo je ochoten vykřičet našim politikům do tváře, jak na tom ta demokracie opravdu je. Bez refereda si neumím představit ani demokracii.

B. Rybák 18.5.2014 16:28

Zajímavý přehled práv na referendum.

Nicméně v západních státech, s výjimkou švýcarského slepence vzájemně si nedůvěřujících národů spojených především výhodou trvale mírového praní špinavých peněz světa, oprávněně zvítězila zastupitelská demokracie, která řešení problémů na státní úrovni přenechává profesionálním politikům, zodpovídajícím se občanům ve volbách (neschovávajících se za demagogy snadno ovlivnitelný postoj občanů v dílčích otázkách).

Rozhodování na úrovni nedemokraticky vzniklé (nikým nevolené) "EU-vlády" je pochopitelně nutno prověřovat v národních referendech, protože práva mnohých národů jsou touto "EU-vládou" přirozeně vážně ohrožena a skutečnost, že i národní politici jsou téměř vždy mnohem vstřícnější k EU-integraci než jejich národy, zakládá vážné podezření, že jsou zkorumpováni vidinou svých budoucích, za EU-zásluhy přidělovaných bohatých "pašalíků" bruselských!

Nové státy normálně nevznikají pouhými referendy (ty mají pouze doplňkový význam), protože musí být přijatelné pro své sousedy a zainteresované velmoci. To, že se v EU prosazuje myšlenka referendy vyvolaných rozpadů tradičních států je projev EU-hlupáckého oslabování států, které se EU vrátí jako nacionální "bumerang"!

B. Rybák 18.5.2014 15:31

Re: Vykašlete se na Brusel

To je velmi jednoduché. Ve Vámi jmenovaných zemích bude ve volbách (či v referendu) poražená menšina jejich výsledek v drtivé většině respektovat.

Na Ukrajině "majdanští" pučisté demokraticky zvolenou vládu nahradili nelegální, zuřivě protiruskou a nyní i bojůvkami a armádou prosazovanou a proto pro části Ukrajiny ruským obyvatelstvem obydlené zcela nepřijatelnou "despocií". Vytvořili nenávistnou propast, k vůli níž žádné celo-ukrajinské volby nemají smysl!

S podobně rozpolceným Severním Irskem se bohatá VB násilně potýkala i po jeho oddělení od 5/6 irského ostrova ještě desítky let (a to tam nikdo demokratickou vládu nesvrhnul a ani Londýn nikdo "humanitárně" nebombardoval).

B. Rybák 18.5.2014 14:59

Re: Matějka

Ano! Ukrajina je teď nesmiřitelně rozdělena především na její jihovýchod a její západ a volby (či referendum) nerespektující toto rozdělení jsou naprosto k ničemu, protože jejich výsledek bude pro skoro polovinu jejích občanů nepřijatelný!

B. Rybák 18.5.2014 14:49

Re: S referendy je to v EU vachrlaté, to ano.

A volba prezidenta za mírně řešeno "neslušných" podmínek není pitomost?

Š. Hašek 18.5.2014 12:10

Re: Matějka

Není ani nutno. O Rusku je informací dost.

Myslel jsem (bláhově), že debata se vede třeba o číselných hodnotách hlasu ukrajinských obyvatel - tedy majdanských a třeba celého východu Ukrajiny, kde Putin ani nemusí nic zjišťovat, neboť 65 procent má plné zuby ukrajinského chaosu (a logicky vzhledem ke geografii, brusel je pro ně něco jako daleká Andromeda) a sousední Rusko je pro ně "vcelku normální stát".

To je tak těžké pochopit, že východ Ukrajiny vůbec "krasohledy bruselské nebere"? Znají Putina. Doněck totiž není Beroun (ani třeba Užhorod). Ach jo.

Š. Hašek 18.5.2014 11:59

Re: S referendy je to v EU vachrlaté, to ano.

Problém bude v tom, že EU uznává "referendum" na nějakém náměstí. A Putin má jasná data, že celá východní třetina současné Ukrajiny by ihned odhlasovala spojení s Ruskem. A nikoliv pod samopaly, zcela dle svého zvážení. Stejně jako Zakarpatí by zřejmě odhlasovalo připojení k ČR (Masaryk tam stále frčí).

Kdo se tohle odvážil říci (a i ještě dnes, po všech známých skutečnostech) je onálepkován jako demagogický rusofil. Jen kvůli tomu, že řekne "že voda ze studny studí".

Není nutno toto brát, jako výraz mých sympatií k té či oné straně konfliktu. Upozorňuji jen na míru kolosální dezinformační kampaně stran Ukrajiny. Prostě se musí psát jednostranně.

J. Šimek 18.5.2014 8:59

Re: porovnávání neporovnatelného

Aha, jste kremlebot nebo debil?

P. Ryšavý 18.5.2014 1:09

Matějka

Proč Matějka je tak "svobodný" a nenapíše nikdy nic o Rusku?

J. Vyhnalík 17.5.2014 23:21

Re: porovnávání neporovnatelného

Vojenská anexe? Kolik bylo obětí? Dvě! Zmatený ukrajinský poddůstojník začal střílet po krymských dobrovolnících, když žádali složení zbraní. Zabil Krymského Kozáka a protože se odmítl vzdát, byl později zastřelen. Nakonec měli oba společný pohřeb.

Kolik mrtvých bylo v Kyjevě, kolik v Oděse a kolik na východě země? To je to lepší řešení?

Na Krymu by bylo jenom otázkou času, než by si někdo pokusil vydělat 10 000 USD zastřelením "Moskala". Nemluvě o smrtících arzenálech na lodích.

J. Šimek 17.5.2014 22:58

Re: porovnávání neporovnatelného

Jaký ideál? Vojenská anexe se neblíží ani dění v banánových republikách, vy brepto.

V. Ondys 17.5.2014 20:39

Re: :)))))))))))))) Je jenom otázkou času, kdy nám dovolí

Osobně mi nejvíc vadí na současném modelu, že beztrestně umožňuje spojení schopných všeho s neschopnými, aby nemilosrdně zotročili menšinu schopných v zájmu společensky příkladné :))))))))))))))) pokleslosti.

E. Heusinger 17.5.2014 20:31

ODS (Klaus)

Proboha jen žádné referendum. My politici nejlépe víme co je pro občany dobré.

J. Vyhnalík 17.5.2014 20:15

Re: porovnávání neporovnatelného

Ideál je nereálný. V rámci toho, co bylo k dispozici, to byla nejméně špatná varianta.

Pokud jde o o armádu, tak na Krymu mělo Rusko stálou posádku až 25 000 vojáků a Ukrajinských vojáků tam bylo podobné množství. Ti vojáci na Krymu vždycky byli a budou. Mimochodem z 20 000 ukrajinských vojáků jich 16 000 přešlo na Krymskou (Ruskou) stranu. Rusové tam žádné vojáky neposílali a ani posílat nemuseli, naopak jich tam najednou měli víc, než by kdo předpokládal.

P. Čech 17.5.2014 19:47

Re: Chytrák jste vy, podle potřeby.

Pojem "legální" znamená zákonný, ve shodě s právním řádem. Nic více a nic méně. Žádná totalita ba ani demokracie zde nehraje naprosto žádnou roli. Děje-li se někde něco v souladu s tam platnými zákony, je to legální. Politické žvásty politiků- členů politických stran o tom že je to jinak, nelze považovat za bernou minci. Všechno se totiž točí, všechny věci , činy a děje, kolem používaných pojmů a jejich definic. Pokud nejsou pojmy používány v souladu s jejich významem , dochází k dezinformacím, což vyhovuje a je praktikováno zejména politiky, kteří obvykle ničemu nerozumí. A o tom to všechno je.

P. Čech 17.5.2014 19:37

Re: :)))))))))))))) Je jenom otázkou času, kdy nám dovolí

Ale tady nejsme ve při, pane Ondysi. Jsem také pro silný stát. Ovšem silný stát může být jen ten, který je tvořen silnými, svobodnými a odpovědnými občany a nikoliv ze 30% ovčany politických stran. Jsem stále přesvědčen o tom, že těchto odpovědných občanů je zde cca 65% (5% je všude ignorantů). Politický a společenský systém u nás (nejedná se o žádnou demokracii) jim však nedovoluje prosazovat jejich většinovou vůli.  Volby jsou nesvobodné a nedemokratické (generují vždy vládu a moc menšiny nad většinou) a jejich výsledky nikdy vůli většiny občanů nevyjadřují. A o tom to celé je. O nalhávání politiků občanům, že zde máme nějakou parlamentní demokracii. Parlament máme, to ano, ovšem existence parlamentu neznamená ještě parlamentní demokracii. Pouze demokratické principy ( většinovost voleb, většinovost rozhodování, moc a vláda většinové vůle občanů a zejména možnost většinového, přímého rozhodování občanů o zásadních a hlavních otázkách fungování státu) ve spojení se zastupitelskou mocí parlamentu se může nazývat parlamentní demokracií.

P. Sulc 17.5.2014 19:02

Re: A kdyz uz nekde to referendum je,

A evidentni hloupost je ta vase. Nebo se referendum neopakovalo ?  Rakousko nebylo ostrakisovano ?

J. Šimek 17.5.2014 19:00

Re: porovnávání neporovnatelného

Jste docela srandovní, pokud máte pocit, že na fakticky vojensky anektovaném území neoznačenou armádou probíhalo regulérní referendum :o)

J. Šimek 17.5.2014 18:57

Re: jistě, pane Vaňuro

Pitvat "vůli lidu" v totalitních systémech mě přijde úchylné.

J. Šimek 17.5.2014 18:56

Re: Změnil jsem názor.

Tak to jste asi neviděl vysílání na Primě nebo na Nově. Jinak si ten jasný odsudek nedokážu vysvětlit.