29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

EVROPA: Proč jsem hlasoval proti

Plénum EP tento týden opanovala debata o Maďarsku. Terčem byl teď maďarský zákon, který zakazuje explicitní zobrazování a propagaci homosexuality a změny pohlaví ve školách, kde se učí nezletilé děti, a v televizních reklamách, k nimž mají děti přístup.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 11.7.2021 18:53

Souhlas s článkem i postojem pana europoslance Vondry v této věci. Jen bych rád četl oficiální překlad maďarského zákona, stejně jako polských zákonů, které EK tak vadí. Rád bych si udělal vlastní názor a myslím, že nejsem sám.

H. Kotaz 11.7.2021 19:16

Snad se o to média konečně postarají.

Nebo že by neměla zájem ?

M. Orkáč 11.7.2021 17:43

Pane Vondro, článek dobrý, jen je pro veřejnost třeba zdůraznit, že pro rezoluci proti Maďarsku nehlasoval žádný z českých EUhujerů. Jedenáct přímo proti přijetí, jeden nehlasoval vůbec , osm se zdrželo. Alespoň jednou něco pěkného proti diktátu EU.

J. Tulejová 11.7.2021 14:56

Dobrý článek, pane Vondro.:-)

D. Hubáčková 11.7.2021 14:31

Palec nahoru, pane Vondro.R^

J. Černý 11.7.2021 13:24

Diky.

V. Pavelka 11.7.2021 10:13

Layjenka Demisi !!!!!!EU!!

V. Kain 11.7.2021 12:49

Určitě vás vyslyší a půjde dokončit práci jako ministryně obrany Německa.To byla haupt trefa.

V. Klepetko 11.7.2021 9:07

Díky za výborný článek, autore!

Logika kritiků Maďarska se zdá být jednoduchá: všichni občané v EU by měli mít stejná lidská práva, 4% děti mají právo dozvědět se ve škole o podstatě své "jinakosti", takže je skandální když třeba děti Němců, pracujících v Budapešti byly ochuzeny ve škole o sexuální výchovu například o homosexualitě! No a když Maďarsko porušuje lidská práva, tak ať jim EK zarazí finance!

Bohužel se ale zdá, že tato logika nesměřuje k funkční Evropské federaci, ale k jakési orientální despocii, která svým občanům žádná práva nezaručí. Zkusme se zamyslet nad těmito argumenty:

V. Klepetko 11.7.2021 9:09

1. Jak je vůbec možné, že nám Saša Vondra zdůvodňuje motivy svého hlasování v EP stran dodržování Maďarskem lidských práv a evropských hodnot? A že se. E věci má angažovat EK? V každé slušné federaci, vybudované na principech právního státu, o podobných věcech nerozhodují parlamenty (EP) ani vlády (EK) ale zcela výhradně o tom rozhoduje SOUD.

Soudní, zákonodárná a výkonná moc splývají v jedno jedině v diktaturách! Kdyby tu byl nějaký verdikt například ESLP, že Maďarsko nectí práva maďarských dětí na homosexuální výuku ve školách, pak by se ti mohlo nějak řešit. Takto ale ve slušné demokracii není vůbec o čem diskutovat!

O míře naplnění lidských práv v nedespotických zemích vskutku nerozhodují poslanci ani komisaři, ba ani Rada dohlížitelů, jen soudci!

V. Klepetko 11.7.2021 9:11

2. Školství, a tedy i obsah výuky je v EU ve výhradní kompetenci národních států. Snahy trestat Maďary za to, že v rámci výchovy a vzdělávání svých dětí chtějí osvětu o určitých věcech svěřit spíše rodině než škole, je proto nejen HOVADSKÁ, ale i protiprávní, je v rozporu s primárním pravém EU!

Analogicky například v USA je školství ve výhradní kompetenci jednotlivých států Unie. Pokud se vedou soudní spory o obsah výuky, jsou tam žalovanou stranou jednotlivé školy, nikoliv státy, ale hlavně - představa že by kvůli zákazu nebo povolení výuky čehokoliv Kongres pozastavil federální financování třeba Louisiany je naprosto bizarní! Funkční federace se takto nikdy nechovaly ani nechovají! A přitom i zde může jít z hlediska lidských práv o vážně věci. Vemte si například třeba ten spor o přípustnosti výuky kreacionismu v USA! V roce 1987 byla v případu Edwards vs. Aguillard výuka kreacionismu v Louisianě zakázána federálním soudem coby protiústavní s odvoláním na první dodatek Ústavy, ve kterém je zakotvena náboženská neutralita vlády. V návaznosti na to v Pensilvánii soud v roce 2005 rozhodl, že se na školách nesmí učit o koncepci "inteligentního plánu" jako alternativě darwinismu. Naproti tomu nový louisianský zákon z roku 2020 sice ukládá učitelům přednášet standardní teorii o vývoji přírody, jak ji načrtl Charles Darwin ve svém díle O původu druhů, zároveň ale mají učitelé možnost výuku doplnit důkazy, analýzami a kritikou evolučního principu! A to v zjevnén rozporu s rozsudkem z roku 1987...

O podobné kroky jako v převážně katolické Louisianě se snaží zákonodárci i v dalších šesti státech na jihu USA. Vedou se o tom bouřlivé spory jako se vedli už dávno v dobách tmářských "opičích procesů" proti Darwinovu.

V. Klepetko 11.7.2021 9:13

Ve demokracii se vedou spory o obsahu lidských práv... No a? Chystá se snad někdo zarazit Louisianě federální financování nebo omezit hlasovací práva senátorů z Louisiany v Senátu?

Nejsou naši Zelení, Piráti, euroKolajové a euroJourové mnohem více WOKE, než nějaká progresivistická americká Kamala Harris? Nejsme s takovými přístupy v Evropské Unii dnes mnohem blíže k diktatuře než k právnímu státu, k despocii než k demokracii k Severní Korei než k USA - i se všemi těmi severoamerickými excesy současné vládnoucí levice?

Jaké má právo EU kritizovat Maďary a Poláky za nedodržování evropských hodnot, když se tyto hodnoty snaží prosazovat chrapounskými, imperiálními, nečistými metodami?

V. Pavelka 11.7.2021 9:47

Je to víc než důkaz že Bruselská komise v čele s Layenkou nechápe , co si vlastně dovoluje , že ji ani nikdo nevysvětlil nesmysl který používá a zneužívá politicky , vytváří diktátorské manýry , a kope demagogicky do Národních kompetencích které pořád platí !!EUEU8-o!!Někdo z úředníků by ji měl pozastavit ,možnost pobytu v EU a Odvolat tak těžce nekopetentního úředníka jakým Layen je .I Na omluvu už je pozdě . Nebral jsem vážně zvěsti o rozvratu Bundesvéru , EU Ted už je to jasné !

H. Kotaz 11.7.2021 10:09

Nelze se divit postupu Bruseli - takhle se přece chovalo panstvo ( což si tam o sobě myslí ), VŽDY !

V. Pavelka 11.7.2021 10:44

Většina těch co pobývají v Bruselu , načichne pohrdlivou arogancí . Interwiev v ČT s Niedermaierem ,poslancem TOP8-oky v Bruselu , Jen jsem zíral na nepřerušený monolog Negace všeho českého, z pohledu Bruselu ! EU[>-]EU!!

J. Černý 11.7.2021 13:28

Ten má sedět za sve působení v ČNB

P. Han 11.7.2021 14:20

Co tam provedl?

P. Milan 11.7.2021 17:24

Prodej zlata napáchal spíš on, než Tošovský.

V. Klepetko 11.7.2021 19:41

Ne spíše, ale určitě! Byl to Luděk Niedermayer, kdo tyto věci měl jako člen bankovní rady v gesci: takže to on to z vlastní iniciativy vymyslel, předložil bankovní řadě ČNB ke schválení, vyargumentoval a přesvědčil své kolegy (včetně Tošovského) že je to správná věc.

Bohužel je to promlčené...

V. Klepetko 11.7.2021 14:16

Problém je v tom, že v EU se ta známá ústavní pravda, že zdrojem veškeré moci ve státě je LID, bere jen jako jakási formální floskule, jakýsi lid může být eurokomisařům úplně ukradený! A není to tím, že jsou ti komisaři od přírody zlí nebo diktátorští - mají jednoduše smůlu, v USA již v okamžiku schválení Ústavy existoval americký lid, jako reálná entita. Stačí si přečíst Listy federalistů!

V Evropské Unii ale není žádný James Madison myslitelný, a nikdo jako Alexander Hamilton se tu nikdy nezrodí, a i toho Johna Jaye může Američanům jen tiše závidět - ne že by tu nebyli výborní vzdělanci nebo inteligentní apogeti federace. Chybí to hlavní - nemáme tu zatím žádný Evropský lid! Možná tak za 50 let! Mezitím ale žádná federace možná není, protože ji chybí hlavní zdroj legitimity. Příliš mnoho náčelníků a eurokomisařů, ale jen málo indiánů a žadní eurobčani... Tedy, kromě pana Jirkovského, pana Lazárka a ještě několika málo Johnů a anarchopirátských nebo zelených exotů... Bída...

P. S. Omlouvám se za ty hrozné překlepy :-(, čti Pensylvánie, spory se vedly, atd...

J. Kanioková 11.7.2021 14:09

Souhlas

V. Klepetko 11.7.2021 23:45

Ještě jedna poznámka:

Devět amerických států v poslední době zakázalo výuku ve školách tzv „Kritické teorie rasy”.

Je to věc velmi sporná. Ale vyhrožuje někdo těmto státům, že jim vezme federální financování? Doporučuje jim opustit Unii?

D. Polanský 11.7.2021 6:42

Kdybyste hlasoval jinak, přišel byste o hlasy.

J. Palát 11.7.2021 5:26

Po dlouhé době zase slyším normální hlas z Bruselu. Maďarům v tomhle fandím.Asi bychom měli dělat svoji politiku a ne koukat a jak to dělají okolo.

J. Pallas 10.7.2021 22:44

S autorem souhlasím kromě jedné věty: „Výsledkem bude jen další krok k dezintegraci EU, což je samozřejmě špatně.“

Š. Hašek 10.7.2021 23:40

Je nutno dezintegrovat brusele.

...... a nic se nestane.

Krom tisíců podržtašek, kteří naštvaně začnou rovnat zboží do regálů v obchodech. Ke kterým možná přijdou fenďáci a začnou zabavovat bytečky a autíčka.

Zkráceno.

H. Vogel 11.7.2021 9:27

Co je zkráceno??

P. Milan 11.7.2021 9:42

To je mantra, něco jako "Om mami padme hům".

L. Novák 11.7.2021 11:47

;-D

Š. Hašek 11.7.2021 13:39

Napsal jsem něco blbě, pane Kašpárku?