28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

EVROPA: Politici chtějí mazat Facebook

Dne 11. září 1940 pronesl Joseph Goebbels projev o „spolupráci v Nové Evropě“. Stalo se tak při poznávací cestě 34 vybraných aktivistických českých novinářů a kulturních pracovníků v Berlíně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šimek 7.12.2015 12:21

Re: O tom jasnu z dezinformací autor ukázkově lže.

Už zase jste nenapsal nic.

P. Švejnoch 7.12.2015 12:20

Re: O tom jasnu z dezinformací autor ukázkově lže.

... to se takhle jednou hádal jeden argumentační gigant s druhým... :-)

M. Prokop 7.12.2015 12:11

Re: O tom jasnu z dezinformací autor ukázkově lže.

Už zase (jste nepochopil).

P. Vaňura 7.12.2015 12:03

Lživé uvádění národnosti pachatelů omezuje dosti

podstatně svobodu slova a politická korektnost znamená HLÁSAT LEŽ. Jako příklad lze uvést zprávy, o kriminálním řádění "Rumunů" v Itálii, já jsem z toho byl naprosto paf a neumněl jsem si to přebrat dokud jsem nezjistil, že se jedná o rumunské Cikány. Člověk z mé generace ale je na mediální manipulace vycvičen a učí se rychle, takže mi pozděli bylo jasné, že "Švédové," kteří hromadně znásilnili ženu na finském trajektu, musí být imigranti z třetího světa (byli to Somálci).

Jak k tomu přijde normální Rumun, když se o "Rumunech" píše jako o kriminální sebrance, kterou normální Rumun nepředstavuje, rumunský Cikán ale většinově ano.

J. Šimek 7.12.2015 11:54

Re: Myslím, že podstatu svobody slova vyjádřil mimoděk

Tak třeba Konvička, to je fakt hodně velkej umělec :o)

P. Vaňura 7.12.2015 11:50

Jedná se o dosti významné

P. Vaňura 7.12.2015 11:47

Myslím, že podstatu svobody slova vyjádřil mimoděk

spisovatel Josef Škvorecký v románu Lvíče kde stojí "Názory které hlásal X lze obhájit jen pokud se nesmí vyslovit názory, které napsal Y."

Ti dříve narození si možná vzpomenou na kampaň proti kultuře, kterou rozpoutal počátkem 60 let svým projevem tehdejší sovětský předák N. S. Chruščov. Když se k moci dostal Gorbačov, někteří historici se zaměřili i na toto. Zjistili, že Chruščova k tomu zmanipulovali koryfejové "socialistického realismu," kteří věděli, že pokud se povolí umělcům větší svoboda, po jejich "tvorbě" neštěkne ani pes.

J. Anděl 7.12.2015 11:43

Re: Obchod nebude fungovat bez nějakého právního rámce,

Ano, proto si lidé zřejmě vyvinuli zákony.

J. Anděl 7.12.2015 11:42

Re: Samozřejmě, pokud máte tu moc, můžete poslat

Ano, pokud máte tu moc, tak můžete. A ponesete adekvátní důsledky.

No vidíte, začínáte chápat, jak funguje svět ;-).

V demokracii, pokud chcete prosadit nějaké řešení či nastavení, ke kterému potřebujete souhlas a/nebo spolupráci ostatních, se s lidmi potřebujete domluvit, aby vaší myšlenku podpořili. Pokud se chcete domluvit a nemanipulovat, je vhodné vysvětlit výhody navrhovaného řešení. Pokud tvrdíte, že něco musí být součástí řešení prostě proto, že to tak být MUSÍ, třeba proto, že je to humánní nebo demokratické nebo svobodné, tak nevysvětlujete výhody. Proč bych dělal něco, co způsobuje jen samé komplikace, jenom proto, že se to podle něčího názoru takhle dělat musí?

Takže na co narážím je toto: mně nezajímá, jestli svoboda slova je nebo není, jestli být musí nebo nemusí. Nemám k ní respekt jen proto, že to je posvátné slovo "svoboda".

Pan Matějka agituje a snaží se prosadit řešení správy státu, které se liší od řešení, které navrhuje někdo jiný. Slovo "svoboda" používá jako nástroj k agitaci, přičemž spousta lidí, když to slovo uvidí, tak vypne mozek a automaticky poťape za mrkvičkou. Na to mu kašlu. Pokud chce mojí podporu, musí dát víc. Zajímá mě, kam vede ta cesta, kam mě svou mrkvičkou láká.

J. Šimek 7.12.2015 11:39

Re: "Můžeme téměř všechno???" Např. nesmíte psát

Tak podle vás demokracie padá s tím, že neexistují databáze například cikánů?

Tak to je fakt slabý, skoro jako Matějka...

P. Vaňura 7.12.2015 11:33

Obchod nebude fungovat bez nějakého právního rámce,

protože pokud platí právo silnějšího sebrat komukoliv cokoliv, kde máte nějaký "spontánní řád."

P. Vaňura 7.12.2015 11:30

Samozřejmě, pokud máte tu moc, můžete poslat

6 milionů lidí do plynu, sebrat lidem potraviny tak, že jich 6 milionů zemře hladem, dát pozabíjet milion lidí motykou nebo jich 15 milionů zavřít do koncentráků.

Pokud chcete demokracii, pak musíte lidem dát nějaké lidmi definované svobody. Dát jim je sice nemusíte, ale pak to NEBUDE demokracie, či to bude "lidová demokracie."

J. Anděl 7.12.2015 11:28

Re: Smotal jste dohromady páté přes deváté podle principů

Ale jinak já tu nepropaguji myšlenku, že se mají mazat příspěvky na Facebooku. Mně je to jedno.

Svobodnější je podle mě ten, komu je to jedno, než ten, komu na tom záleží. Jediná svoboda je ta, kterou vám nemohou zakázat.

J. Anděl 7.12.2015 11:25

Re: Smotal jste dohromady páté přes deváté podle principů

Negativní vymezení práv je, že co není zakázané, je povolené.

O tom, co bude zakázané, rozhodují spontánní řády lidské interakce. Ty kašlou na práva a svobody, vznikají vzájemnou interakcí a formují se obchodem ;-).

S. Vaněček Šauerová 7.12.2015 11:24

Pro velký úspěch ještě jednou,

byť by to byla sebevětší pitomost. :-)

P. Vaňura 7.12.2015 11:22

Smotal jste dohromady páté přes deváté podle principů

komunistické propagandy. Neexistuje a ani nemůže existovat "právo na kvalitní dovolenou," protože tím NUTÍTE někoho, aby financoval PŘÁNÍ druhého. A KDO bude v reálu rozhodovat, která dovolená je kvalitní? V SSSR existovalo "právo na bydlení," ale kdo měl více, než 5m2 na osobu ve čtyřpokojovém "komunálním bytě," kde bydlely dohromady čtyři rodiny, nemohl dokonce ani žádat o lepší byt (to platilo i za Gorbačova)! 

Může existovat svoboda slova, protože tím pouze požadujete, aby byl člověk nechán státem na pokoji, ať už si říká co chce.

To je to negativní vymazení práv, o kterém tu pořád píše pan Janyška.

P. Vaňura 7.12.2015 11:11

"Můžeme téměř všechno???" Např. nesmíte psát

o etnickém původu pachatelů trestných činů nebo dokonce dělat z toho nějakou statistiku. A jako příklad naprosté zhovadilosti našeho "lidskoprávního" systému bych uvedl to, že si obchody nesmějí dělat seznam ZLODĚJŮ, chycených poři krádeži, protože by tím "porušovali jejich práva !!!!!!"

Mimochodem, na přelomu 50 a 60 let pořádkové komise národních výborů naopak trestaly pachatele drobných krádeží ZVEŘEJNĚNÍM jejich jmen ve výloze příslušného obchodu!

To, co si dovolil říci Jiří Krampol v televizi r. 1988 by dnes zaručeně neprošlo!

A v USA až do nástupu "politické korektnosti" byla svoboda projevu opravdu téměř absolutní a kupodivu, totalitní režimy vznikaly naopak v Evropě, kde i před WW2 existovala určitá míra cenzury!

J. Šimek 7.12.2015 11:09

Re: O tom jasnu z dezinformací autor ukázkově lže.

Kardo, jste argumentační gigant :o)

J. Anděl 7.12.2015 11:01

Re: Tedy necháme volně hlásat a propagovat i zrůdné

Chápu, že to vnímáte jinak.

Já to vnímám tak, že svoboda slova vždycky zároveň je a zároveň není, bez ohledu na všechny socialisty a kryptoislamisty světa.

Zároveň si vždycky můžete říkat, co chcete, a zároveň vždycky ponesete následky, které ta vaše slova vyvolají.

V čase se různě proměňují podmínky. Ale výše uvedený princip je z mého pohledu věčný - a jediný, na který se dá dlouhodobě spolehnout.

R. Brzák 7.12.2015 10:59

Re: Tedy necháme volně hlásat a propagovat i zrůdné

Nástroj je používaný k "opracovávání" reálného pod vedením idejí a k jejich udržování. Kde demokracie omezí ideje, ztrácí hodnotu.

R. Brzák 7.12.2015 10:52

Re: Právo na svobodu slova

Já vím,že se shodujeme - jen si rád podiskutuju a tříbím si tím myšlení. Díky.

J. Anděl 7.12.2015 10:50

Re: Tedy necháme volně hlásat a propagovat i zrůdné

Domnívám se v tomto případě, že jsou obě věci v zásadě shodné. I idea je "jen" nástroj k uchopení reality.

P. Švejnoch 7.12.2015 10:50

Re: Tedy necháme volně hlásat a propagovat i zrůdné

Nemáte pravdu. Ani zde, ani ve svém příspěvku v hlavním "kmeni". Svoboda slova (vyjádření názoru) skutečně buďto je, nebo není.

Jediné omezení svobody slova je to, které platí i pro všechny ostatní svobody: Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Takhle jednoduché to celé je.

Tabu není omezení dané psaným zákonem a nenese sebou žádné tresty postihující jeho porušení - nepočítáme-li za trest opovržení či ignoraci vůči porušovateli ze strany té "slušné" části té které kultury.

Konsensem (na základě voleb) jsme dospěli k tomu, že aktuálně se nám svobodu slova snaží omezit sociálista/kryptoislamista Pelikán.

J. Anděl 7.12.2015 10:48

Re: Právo na svobodu slova

Je to tak. V podstatě se shodneme. Můžete vydat zákaz, můžete zákaz porušit, můžete jednat pod vlivem strachu, můžete jednat pod vlivem lásky, máte svobodu volby, následky ponese člověk sám.

R. Brzák 7.12.2015 10:47

Re: Tedy necháme volně hlásat a propagovat i zrůdné

Demokracie je jen nástroj. Svoboda je idea - která je založena na lásce k životu svému (a potažmo k životu jako takovému, včetně života mého bližního).

V. Karda 7.12.2015 10:45

Re: O tom jasnu z dezinformací autor ukázkově lže.

Šimku ta vaše averze na Šimka je úchvatná.

R. Brzák 7.12.2015 10:43

Re: Právo na svobodu slova

Ale víte, co je dobré pro Vás. A tím je láska. TA je dána "vesmírem", i strach je dán "vesmírem" - a na mně je, co si zvolím. Zvolím-li lásku, "vesmír" mi nezabrání vyslovit slovo. Protože jediné, co mi ve vyslovení slova brání, je strach.

V. Karda 7.12.2015 10:43

Re: O tom jasnu z dezinformací autor ukázkově lže.

Šimku nechte se vyšetřit na hlavu.

J. Anděl 7.12.2015 10:40

Re: Tedy necháme volně hlásat a propagovat i zrůdné

Ano.

Ve všech kulturách existoval strach.

R. Brzák 7.12.2015 10:40

Re: Právo na svobodu slova

Není-li zákaz spojen s absolutní mocí nad člověkem (jaké jsme naštěstí ještě nikdy nedosáhli), vždy mohu slovo říci. Je to moje svoboda - a následky samozřejmě musím odpovědně přijmout. Ale podlehnu-li strachu, zakážu si sám sobě slovo říct. Chci-li ale žít, nezbývá mi, než milovat - svůj život i s tím, že s ním přijímám dopady svobody slova na sebe ve světě ovládaném strachem. Protože jinak přežívám.

Nástroj zákazu je vždy strach. Opakem strachu je láska.