12.6.2024 | Svátek má Antonie


Diskuse k článku

EVROPA: Periferie chudnou, centra bohatnou

Není to poprvé, co byly někomu zabaveny peníze. Prostě jen tak… Dal si je do nesprávné banky nebo v nesprávné zemi. Že o tom nevěděl? Jeho vina, do takové banky nemá peníze dávat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Stuchlik 5.4.2013 13:32

Kypr - pokračování

Za sebe rikam: uz at ta centra v Nemecku konecne poradne zbytni a zbohatnou!!! Casto slycham o nasich narodnich zajmech (http://www.konzervativnistrana.cz/nazory/nase-nazory/nazor/article/na-okraj-narodnich-zajmu.html)… a tohle je ale pak jeden z nich.

Konecne, ale to je jen detail, nechapu, jak muze byt zaroven pravda tohle “…průmysl většinou zanikl a odsunul se do Asie…” a tohle “Řecký případ je typický. Velká část průmyslu odešla právě do Německa…”. Kdybych to velmi volne vzal jako sylogismus, vysel by mi zaver, ze Nemecko je v Asii…

A k meritu snad jen drobne: no ano, jiste, zasadne mensi mira prerozdelovani a podstatna redukce socialniho statu (bez ktere to mensi prerozdelovani ani nelze realisovat…), odbourat radu regulaci. Ale duvod je jinde: je treba uvolnit lidskou tvorivost, invenci, usnadnit spolupraci... I kdybychom se na to divali vyhradne materialistickyma ocima, tak to jsou podstatne zdroje bohatstvi – i toho pripadne budouciho.

Jan Kubalčík

J. Barto 5.4.2013 13:32

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

mluvíte o nevhodnosti regulace a uvedl jste Švýcarsko prosím. Srovávat RVHP a EU, to zase svědčí o tom, že těžko je argumentovat Vám!!

M. Stuchlik 5.4.2013 13:31

Kypr

Prehaneni souvislosti “bohatnuti center” a “chudnuti periferii” je oblibenym omylem. Vychazi se z toho, ze bohatstvi je konstantni mnozstvi a kdyz tedy jedni bohatnou, nemuze tomu byt jinak, nez ze se tak deje na ukor tech, kteri chudnou (jak to tak vypada, malthusiansky omyl je vecny: je lepe, kdyz se narodi prase nez kdyz se narodi dite… kdyz se totiz narodi prase, bohatstvi per capita vzroste… kdyz se vsak narodi dite, bohatstvi per capita klesne…). Jenze tak to samozrejme neni. Ono jde spis o to, ze se zvysuje nerovnost a z toho je mnoho lidi vedle sebe… ano, nuzky se rozeviraji, ale v dlouhodobe perspektive je tomu tak proto, ze sice vsichni bohatneme, ale nekteri rychleji nez jini… viz napr.:http://konzervativnilisty.cz/texty/civilizace-a-spolecnost/532-argument-chudobou 

To samozrejme neznamena, ze nekdo nemuze taky nekdy opravdu chudnout – ale jen malokdy za to muze v prvni rade nekdo jiny, nez on sam, nebo nejake sily mimo nasi kontrolu (sopka, zaplavy, epidemie,…). Kazdopadne, chce to proste smirit se s nerovnosti a nepovazovat ji za nespravedlivou samu o sobe… pokud nekdo vydelava poctive, at ma klidne 1000x vic majetku, nez vsichni ostatni. http://www.obcinst.cz/je-socialni-spravedlnost-spravedliva-bulletin-c-251/

V. Vovák 5.4.2013 13:29

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

nerad vám šlapu v bábovičkách, ale domnívám se, že mezi švýcarskými zásahy do tržního prostředí a RVHP je určitý rozdíl. Jestli tento rozdíl nevidíte, tak orpavdu nevím, jak bych k vám měl argumentovat...

J. Barto 5.4.2013 13:20

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

Švýcaři administrativním zásahem zastavili posilování franku vůči euru.

V. Vovák 5.4.2013 13:19

Re: Naprostý souhlas,

mmch. - pan Khail mi připadá jako duše prostá když si neuvědomuje, že po podpisu eurovalu i jemu budou jeho úspory pokráceny o potřebné procento, jakmile bude nutné zachránit nějakou banku. tedy pokud je nemá zakopané ve zlatě ve ve sklepě.

V. Vovák 5.4.2013 13:15

Re: Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

v Somálsku je ekonomika silně regulovaná pomocí zařízení zvaného AK 47. Mimoto Somálsko nikdy nepatřilo k euroatlantické civilizaci, takže jste s příkladem poněkud mimo mísu.

Proč jste nepoužil jako příklad třeba Švýcarsko, Velkou Británii, nebo Německo?

J. Kanioková 5.4.2013 13:14

Naprostý souhlas,

i mnozí skuteční odborníci občas řeknou pravdu, a to, že zrušením dotací by korupce klesla asi tak o 80%

P. Brodský 5.4.2013 13:08

Samotná existence neviditelné ruky trhu je podmíněna ochranou soukromého vlastnicví,, což je ,velice náročný typ regulace. ..

Jak by vypadala opravdu neregulovaná ekonomika můžete v náznaku nahlédnout např. v Somálsku.A to je jen slabý odvar.

Představa, že RVHP je ekonomika regulovaná a USA neregulovaná je velmi naivní a vyžaduje dokonalý nezájem o historii. V neregulované ekonomice,paní Kanioková, přijde -li Vaše dcera na trh koupit potraviny bez vlastní osobní stráže, prodají ji tam do otroctví.

V. Vovák 5.4.2013 13:07

Re: Koncentrace nepravd....

dotace z principu podporují korupční jednání. Korupce a rozhazování dotací na nesmyslné projekty je v celé Evropě. Nejpádnějším důkazem úchylnosti dotační politiky je to, že zatím ještě nebyla schválena ani jedna účetní bruselská eurouzávěrka.

Připadalo by mi správnější, kdyby dotace neexistovaly a peníze se nechaly lidem, aby si rozhodli sami, na co je použijí.

P. Khail 5.4.2013 12:56

Re: Novináří nepíší

Kde to čtete p. Langře?

P. Khail 5.4.2013 12:54

Re: Koncentrace nepravd....

"kdyby nebyly dotace, nebylo by co rozkrádat", dobrý argument. Jako třeba "kdybyste neměl auto, nemohl by vám ho zloděj ukrást". Lehce pomíjíte detail, že dotace k rozkrádání určeny nejsou (stejně jako to auto), krom toho, jak nedávno řekl Jan Stráský, se tu vesele kradlo i před naším vstupem do EU a dokonce s tím prý i počítali.

"Kypr a některé banky by prostě zkrachovaly a nemuselo by se okrádat nezúčasněné", já jsem nezúčastněný a okraden nejsem. Ti, co tam mají vklady, bohužel pro ně, zúčastněni jsou a tak na to doplatí. Řekl bych, že ve smyslu vaší věty, je to OK.

J. Barto 5.4.2013 12:52

Re: Autor snesl dostatek důvodů pro závěr, že v hospodářských a sociálních podmínkách 21. století nemůže fungovat ekonomická integtrace bez integrace politické. Tedy bez suverenní evropské federace.

A nechcete se takhle náhodou vrátit k prvotní smlouvě "O uhli a oceli"?!

Tím to totiž všechno začalo. A EHS každý rok rozšiřovalo integraci.

Než jste tam vlezli, měli jste se na to milánkové podívat.

Ale není pozdě: Volte Bobo a Macha,, vyhlašte referendum a vystupte!

P. Brodský 5.4.2013 12:52

Revitalizace bankovního sektoru

Charakteristické je, že ani autor ani jemu přizvukující lžinenávistníci se vůbec nezmínili o způsobu, jimž byl bankovní sektor úspěšně a dokonce se ziskem revitalizován v USA.Na tom je vidět rozdíl, mezi fungující federací a houfem suverenních států z nicž každý má jiné voliče a tím pádem i jiné zájmy vedoucích politiků.

V. Vovák 5.4.2013 12:38

Re: Právě to mě na tom šokuje nejvíc...

myšlenka je to úžasná a geniální, ale lidi jim to pokaždý zkazej :-) :-) :-)

J. Kanioková 5.4.2013 12:33

Právě to mě na tom šokuje nejvíc...

vždyť ti užiteční idioti z Bruselu musí dobře znát fakta, proč RVHP dopadla jak dopadla... Určitě je z toho spousta rozborů, analýz, statistik...

V. Vovák 5.4.2013 12:28

Re: Novináří nepíší

Jenom bych doplnil:

celkové náklady na provoz úředního šimla EU je odhadován na 60 miliard euro. Tedy náklady na jednoho euroúředníka jsou 1,4 milionů euro. Na to se v Paříži nezmůžou, ani kdyby se nakrájeli na plátky. Takže i v jednicových nákladech je na tom EU daleko lépe...

P. Pavlovský 5.4.2013 12:28

"Obyčejní človíkové" - Nekypřané

si na Kypru peníze neukládají.

Kdo tak z ciziny činí, není "obyčejný človík", ale naopak velice neobyčejný riskér.

P. Khail 5.4.2013 12:27

Re: kde existovala v USA jednotná identita? Až několik desítek let po sjednocení a vydání ústavy se vytvořila

Souhlasím s vámi až na poslední větu, z vězení nemůžete odejít, z EU se vystěhovat můžete. Do vězení lidé dobrovolně nechodí, do EU se imigranti snaží dostat i nelegálními způsoby.

J. Kanioková 5.4.2013 12:26

Samozřejmě že dotace byly přesně k tomu vymyšleny,

jako základní nástroj pro ovládnutí. Stačí si číst v diskuzích článků k EU ve všech členských zemích - normální lidi všichni zuří, brečí, dle nátury - velmi odmítají to, co přichází z Bruselu. Ale pak si pdřečtete výroky jejich politiků - a dělá se vám špatně !  Jsou to výroky závisláků..

Holt... "Mráz přichází... teď místo Kremlu, z Bruselu "  !!!

Proč jsme rušili RVHP ?  Když je to čím dál stejnější ?

V. Vovák 5.4.2013 12:22

Re: Autor snesl dostatek důvodů pro závěr, že v hospodářských a sociálních podmínkách 21. století nemůže fungovat ekonomická integtrace bez integrace politické. Tedy bez suverenní evropské federace.

Kdyby EU fungovala jenapouze na základech EHS - tedy volný pohyb osob a volný trh - a nedefekovala se do interních záležitostí občanů a nesnažila se pořád něco regulovat, normovat a řídit, pak by ekonomická integrace fungovala docela dobře. Že regulace, plánování a řízení nefunguje bylo ověřeno na příkladu RVHP. Nechápu, že to může někdo zkoušet znovu úplně stejně blbě, a myslet si, že něco pozitivního dokáže...

V. Vovák 5.4.2013 12:18

Re: Koncentrace nepravd....

kdyby nebyly dotace, nebylo by co rozkrádat. Kdyby fungovalo normální tržní prostředí, Kypr a některé banky by prostě zkrachovaly a nemuselo by se okrádat nezúčasněné. Evropská identita je naprostá blbost. Ledaže by se komínama prohnali ti, co nejsou identičtí. To už národní socialisté zkoušeli a neosvědčilo se to.

Blahodárný vliv evropské unie na české obyvatelstvo bylo vidět právě z počtu nadšených diváků při věšení vlajky na Hradě. Jestli jste ty davy nadšenců předevčírem viděl, nenapadlo vás, že soudruzi v Bruseli a místní eurofilové dělají něco špatně? :-)

M. Bezouška 5.4.2013 12:17

Re: Koncentrace nepravd....

pane Friedlaendere, míra nepravd je skutečně neúnosná - tedy těch vašich. Ony to ale vlastně nejsou ani tak nepravdy, jako spíše kolosální hlouposti. Jen tak mimochodem - jaké jest vaše osobní identita? A kde jste, pěkně prosím, sebral onu cifru, těch 15%?

P. Brodský 5.4.2013 12:16

Autor snesl dostatek důvodů pro závěr, že v hospodářských a sociálních podmínkách 21. století nemůže fungovat ekonomická integtrace bez integrace politické. Tedy bez suverenní evropské federace.

Lžinenávistníci si z toho vezmou poučení, že je třeba vrátit Evropu do třicátých let dvacátého století, my pravdoláskaři naopak, že je třeba vytvořit politickou federaci s jednotnou armádou, s federálním zdravotním a sociálním pojištěním a jednotným federálním rozpočtem podobným federálnímu rozpočtu USA.Tedy nikoliv zahrnujícím jedno procento HDP.

A. Bocek 5.4.2013 12:12

Rozvoji periférie,

nejvíce pomůžou kvalitní silnice. Z naší obce kdesi v Sudetech dojíždějí občané 4-mi cestami do 3 měst za prací (cca 25 km na každou stranu) . Ani jedna silnice neumožňuje rychlejší jízdu než šedesátkou. Pro prosperitu obce nepotřebujeme tolik dálničních přivaděčů, zrychlení železničních koridorů o 20km/hod., nebo dokonce propojení Dunaje s Odrou či Labem. Děti lze svážet schoolbusem,nemocné sanitkou, nákup si nepojízdní zařídí u sousedů jen pro tu každodení práci potřebují periferie sjízdné silnice.

M. Bezouška 5.4.2013 12:11

Re: podobnými debatami se vinou

pane Pavlovský, pěkně prosím, nechte toho. Možná si myslíte, že hovoříte k věci, ale opak je pravdou. Čistě cvičně si zkuste promyslet, co na Kypru provedli s bankovními vklady, přisadit k tomu vaši úvahu o "spekulantech" (hlavně nezapomenout na předmět a podstatu jejich spekulace) a především zohlednit fakt, že klienti bank bývají velice různí. Že jsou tedy  i jejich peníze velice různé - od provozního kapitálu firem po celoživotní úspory obyčejných človíků. Budete-li důsledný, dojdete k zajímavému závěru - totiž že se "potrestání" vámi předpokládaných spekulantů zvrhlo ve význačný příklad aplikace  kolektivní viny: každý, kdo má či měl na Kypru vklad vyšší než těch ominózních sto tisíc eur o něj přijde. Lhostejno, jak k těm penězům přišel. Skutečně vynikající!

J. Kanioková 5.4.2013 12:08

chichichi..... huánisti... :))))))))

J. Kanioková 5.4.2013 12:04

Hrozí zemím s velkým bankovním sektorem osud Kypru?

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2303363/hrozi-zemim-s-velkym-bankovnim-sektorem-osud-kypru.html

Doufám, že to především a nejvíc odskáče management těch bank. Daňových rájů je po světě hafo, a takto nehospodaří. Takže proč "pomáhali" Řecku ? Kdo je do toho tlačil či jim sliboval, že to bude v pohodě? Trojka ? Takže doplatit by na to měli společně - banky, jejich akcionáři a i ti, co je tlačili (jejich podíl ?)

P. Vass 5.4.2013 11:36

Re: Proc porad mluvime o dalsim sjednocovani? Co vlastne ...

No, šance je větší, než když se přes dvacet lidí dohodne že spolu budou žít, vychovávat děti ... a někdo jim bude (blbě) diktovat, jak to mají dělat.