Diskuse
EVROPA: Patálie s eurem
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
B. Rybák
Ekonomický guláš v hlavě?
Pokud by bylo pravdou, že se otcové Eura pouze zmýlili a na očividně nesouměřitelnou rozdílnost národů evropských (především velmi rozdílného vývoje jejich produktivity práce) zapomněli nebo jí nechápali, měli být jako naprostí ekonomičtí a političtí idioti ze svých postů s hanbou vyhnáni (v dobách mravnějších než jsou ty dnešní by pouze sebevraždou hanbu a vinu svou smyli). Musím se jich ale proti panu Frýbortovi v tomto směru zastat. Tak velcí idioti to být nemohli (měli přece k dispozici názory vlastních ekonomů na něž kašlali stejně jako na např. na názory amerických ekonomů a třeba prezidenta Klause). Nemohli nevědět to, že ekonomicky slabší státy začnou brzy po tom, co budou zbaveny ochrany měnícím se kurzem své měny prohrávat v ekonomické soutěži a tedy chudnout (zadlužovat se) ve prospěch pravidla euro-hry určujících rozmařilých, především německých a francouzských zbohatlíků. Euro jim mělo od počátku bezpochyby sloužit k tomuto účelu. Ekonomicky ovládané evropské státy mají být pak přinuceny i k politické závislosti na nich. Nečekali jenom to, že se euro-štěnicemi vysávané státy tak rychle začnou hroutit. Vzhledem k již nyní patrnému zbídačení řady národů nemluvě o zřejmě zničených perspektivách celých generací evropanů by měli být postaveni před soud národů (vhodné místo by bylo Norimberk).
P.S. Zneužití monopolních pozic cizozemských "obchodníků" k prodeji předluženého, v jejich domovských zemích neprodejného (např. potravinářského šuntu) bylo nedávno zaštítěno orgány EU (máme prý jiné zvyky a nejspíš i jiné žaludky než evropané 1. kategorie, takže pod stejným názvem oprávněně dostaneme něco zřetelně horšího než oni a dokonce často už i dražšího).
P.S. Je možné, že pan Frýbort píše své často velmi líbivé články jen proto, aby takto získaný kredit zneužil v článku tak lživém a hloupém jako je tento nebo ve svých článcích dokazujících, že by bylo lépe, kdyby nám vládli jiní? Vypadá to tak. je to velmi smutné
S. Ševeček
Směšný plaidoyer obyčejného člověka a prostého občana Hollandska
za euro.
Směšné. Divím se, že pan Frýbort nedohlédne dále ... žeby ta nížina vůkol a kopec až v Ňémecku?
S. Netzer
Re: Směšný plaidoyer obyčejného člověka a prostého občana Hollandska
Obyčejný člověk, alternativní inteligent, estébák, který prochlastal rozum, se snaží reagovat na text, který očividně přesahuje jeho "úchopové instrumentarium". Zalez Brettschneidere.
M. Prokop
Sakra,
takový výlev k prostému faktu, že EU provozuje socík, což nutně musí krachnout a eurozona holt není optimální měnová zona, což zákonitě přináší problémy a povede to také do průseru.
Měny a nakupování - v dnešní době počítačů a karet žádný problém. Rozhodně menší, než jednotná úroková míra pro země s různými stadii ekonomického cyklu.
Autor je zřejmě zdatný EUroHujer.
P. Skřivan
Re: Sakra,
V době počítačů a karet pořád platí kurzové rozdíly, takže ty podnikání poněkud komplikují.
EU rozhodně neprovozuje socík, protože ten si provozuje každý stát samostatně ... .
P. Brodský
Z ekonomického hlediska by bankrot byl asi nejracionálnější.
V USA členské státy také bankrotují, a nehroutí se ani dolar, ani samotné USA. Je zde ovšem jeden podstatný rozdíl. Bankrot členského státu neznamená, že se zhroutí všechny záchrané sociální sítě včetně penzijního systému, protože ty významným způsobem obhospodařuje federace. Až to bude v Eu podobné, může řecký stát klidně krachovat a Řekové kvůli tomu nepomřou. Pokud jde o záchranu postižených bank, pak řešením je to, co udělali v USA.Záchrana proběhla na účet podílů akcionářů a resuscitované banky pak federální vláda se ziskem zase prodala.
Kdyby ale penze a veřejné sociální zabezpečení bylo v EU společné, přišel by Klaus a paní Kanioková o svou suverenitu, takže to nejde a dluhová krize se kvůli jejich suverenitě potáhne deset let.
S. Netzer
Re: Z ekonomického hlediska by bankrot byl asi nejracionálnější.
To nevíte, že už o ní dávno přišli?
"Když si k té ratifikaci pan prezident sedal, šel jsem za dveře
do jiné místnosti, nějak jsem tu popravu naší suverenity nemohl vidět." (Ladislav Jakl)
:-)))
J. Kanioková
Pane Frýborte, vždycky s Vámi souhlasím, tentokrát ne..
Cyby, které uvádíte to nejsou, mnohem větší a základní chybou je - socialismus EU, regulace, dotace, přerozdělování a z toho korupce a ztěžování podnikání. A principy EU, které byly ušity na tělo Francii a především Německu - 4. říše.. EU byla původně solidní idea, ale Maastricht a pak tuplem Lisabon to naprosto zmrvil ! Tohle byl absolutní zlom, který má zásluhu na současném stavu. Dokonce už i Sarky otáčí....
Štrasburk 8. listopadu (ČTK) - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nastínil vizi dvourychlostní Evropy, kde členské země eurozóny urychlí a prohloubí integraci, zatímco zbytek členů mimo eurozónu bude fungovat jen na základě volné spolupráce. "Je nás 27. Je jasné, že později budeme muset přijmout i balkánské země. Bude nás pak 32, 33, možná 34. Nikdo nepředpokládá, že federalismus, tedy naprostá integrace, bude možná s 33, 34 nebo 35 státy," řekl.
A jak to dopadne? Pro mně je velmi podstatný jeden ze signálů - chamtivá Čína, která skupovala kdejaké dluhopisy pro zvýšení vlivu, jak v USA, tak jinde a k EU se lísala převelice...... a hle: Čína doviezla v septembri rekordný objem zlata "...Podľa údajov hongkonského štatistického úradu v septembri nakúpila Čína v Hongkongu rekordných 57 ton zlata. To je o 30 % viac oproti predchádzajúcemu mesiacu. V treťom štvrťroku doviezla Čína z Hongkongu približne 140 ton, čo je viac ako za celý rok 2010. Predpokladá sa, že Číňania nakupovali zlato vo veľkom aj v iných krajinách, čo znamená že celoročný dopyt Číny po tomto kove by sa mohol vyšvihnúť na nové historické maximum...."
O čem to vypovídá? Číňani Euro evidentně odepsali a nejspíš i dolar.. Zbavují se jich..
J. Kanioková
A zrovna jde v čt24 rojev prezidenta Klause a pojmenovává to naprosto přesně..
P. Brodský
Pane Frýborte, Čechy nelze posuzovat pouze
podle čtenářstva NP. Navzdory neustávající euroskeptické masáži veřejnosti koordinované vytrvale z Hradu by tři pětiny obyvatel i dnes hlasovaly pro vstup do EU.
K. Křivan
Re: Pane Frýborte, Čechy nelze posuzovat pouze
EU a eurozóna jsou dvě různé věci. EU je dobrá věc, které se zmocnila pakáž pod vedením maoisty, agentky KGB. EU budeme potřebovat na obranu proti islámu. Jenže zatím EU se islámu nebrání spíš naopak.
J. Kratochvíl
Bezvýhradný souhlas s článkem
a jeho pohledu na euro a EU, mluví mi z duše. Pro zdejší odpůrce tohoto článku tzv. euroskeptiky bych doporučoval, aby laskavě zvedli svou p r d e l a vydali se za hranice tohoto státu, ale ještě lépe za hranice EU. Právě jsem se vrátil jenom z krátkého pobytu Turecka země téměř v Evropě, ale tam je v podstatě euro druhá národní měna, kam se za ní hrabe dolar nebo nějaká koruna. Jak říkal Werich "Když člověk cestuje může se hodně naučit a poznat, ale jen když chce." To platí pro zdejší euroskeptiky, pro ty je důležitější co pindá nějakej hradní moula, kterej to pindá hlavně proto, že mu to vyhovuje a na ostatních občanech mu nezáleží.
Z. Rychlý
Re: Bezvýhradný souhlas s článkem
Jó emoce ! To je silná věc. I rozum zaplaší !
Z. Rychlý
Má dáti - dal
Jako všechno v ekonomice, i euro má své dvě strany. Na jedné straně je jistě krásné, když při cestování používám jednu měnu. Ale je to prkotina. Potíže s kurzy při obchodování jistě byly a jsou, ale byly a jsou celkem snadno řešitelné.
Zato na druhé straně, při spojení dvou rozdílných ekonomik, se ta slabší připravila o možnost korigovat svůj vztah k té silnější ekonomice úpravou kurzu (devalvovat), a to je panečku těžká závada. Jedna z vlastností směnného kurzu je v podstatě vyjadřovat poměr ekonomické síly těch dvou států.
Hlavním problémem např. Řecka není to, že lhali ve svých výkazech, nebo že mají zbytnělý stát, ač jsou to problémy velké. Hlavním problémem je nedostatečný ekonomický výkon Řecka v porovnání s jádrem Evropy. Dluhy se dají (snad) splatit, na falšování se zapomene, ale zvednout výkonnost na úroveň těch úspěšných tak jednoduché není. Když se to podaří, tak je to v oukeji a euro bude zlaté - ale kde vzít jistotu, že se to opravdu podaří ?
A navíc, když se to NEpodaří (a riziko je opravdu velké), pak se stát ocitne na šikmé a dobře namydlené ploše, ze které již není návratu, devalvace není možná. Ani mnohojazyčná federace by to nespravila - mezi regiony (bývalými státy) by se opět přelévaly dotace (možná to je hlavní důvod k protlačování eura).
Zavedení eura byl politický hazard s nepřiznaným cílem - zavést jednu ekonomickou vládu. Kdopak by v ní asi měl hlavní slovo ? Německo, Francie.... Česko ? Cui bono ? Ti nejsilnější v Evropě si jistě přejí více přenesených rozhodovacích pravomocí - ale nejsme tam už jen tzv. do počtu ? Pod heslem: "Výnosy některým, ztráty všem" spojme se do Eurozóny ! Já vím, příležitost držet hubu jsem promeškal.
M. Zima
Vy jste spíš "promeškal
příležitost " se trochu zamyslet, BTW : Chtěl byste snad obsadit tu ekonomickou vládu českými prognostiky ? Snad tím největším ? To si EU skutečně nezasloužila.
K. Janyška
Euro není jen patálií. Ono je ekonomickým nesmyslem.... Dzp.
V. Mlich
Co si to ti Řekové dovolují?
Autor považuje všechny nesmysly evropské unie za normální, ale pohoršuje se nad drzostí Řeků, že by pomoc milostivě přijali, ale bez dalších podmínek.Taky jsem zastánce společné měny. Můj hlavní důvod je forex: na spekulacích je 95% obchodů s jakoukoliv měnou, jen 5% obchodů tvoří ekonomika. Jakákoliv panika pak způsobí během 24 hodin takový skok kursu, že se ekonomika z toho musí vzpamatovávat měsíce. Zvlášť malé státy jsou náchylné k tomu, aby jimi i méně zazobaný spekulant s nimi zamával.Současné problémy eurozóny jsou dané tím, že ECB se zapájí do obchodování, ona by se jen měla starat o to, aby se netiskly nekryté bankovky.
Řecko i jiné státy byly před vstupem do eurozóny zvyklé na pravidelnou devalvaci své měny, kterou "splácely" předtím vydané dluhopisy. Měly si to uvědomit sami v okamžiku přechodu na euro, že s tím je konec a když ne oni, tak ti, co od nich takové dluhopisy koupili. Byla to jasná obchodní chyba německých bank a bylo potřeba, aby za ni okamžitě pykaly. Bohužel se do toho začala s(ta)rat ECB podle pravidla "too big to fail" (příliš velký, aby padnul) a TO JE TA CHYBA, která způsobila současné problémy.
Kdyby ty německé banky odmitly nákup řeckých dluhopisů, tak by holt Řecko nezbývalo, než zastavit rozhazování již před pár lety. Asi by zvedly úrok, aby ten přechod nebyl tak tvrdý, ale mohlo to být snadnější, než je dnes.
Pumpováním nekrytých eur do Řecka se tam vytvořila zóna, kde je reálná hodnota eura nižší, než třeba na Slovensku, protože je lidi dostávají levně, bez práce. Pokud nechtějí přejít zpět na drachmu. musí skokem snížit všechny ceny i platy. Přechodem na drachmu by si její devalvací snížila i hodnota jejich úspor, setrváním u eura by se kupní síla úspor naopak zvýšila.
Pomoc Řecku ano, ale jen na dluhopisy s tržním kurzem, bez podmínek, jaké má jejich vláda dělat opatření, však oni na to přijdou i sami. Euroval je zásadní chyba, deformace trhu, jaká tady snad ještě nebyla.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz