19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kačka 26.3.2008 13:32

Selhání české diplomacie

http://www.elchron.cz/out-frame.php?ID=371045

http://www.elchron.cz/out-frame.php?ID=371044

A 26.3.2008 13:48

Re: Selhání české diplomacie

Děkuji za velice poučný odkaz!

K. 26.3.2008 14:12

Re: Re: Selhání české diplomacie

Zajímavé informace o Schwarzenbercích jsou zmíněny také v knize Tíživé mlčení (překlad z angličtiny). Autora si nepamatuju. Z prodejen Akademie prý byla kniha stažena, ale možná se ještě někde vyskytne. Dočetl jsem se tam také, že archivní dokumenty s těmi informacemi nejsou momentálně k dispozici ani pro odborné zájemce, protože si je pan Schw. vypůjčil k prostudování. Docela by mne zajímalo, jestli je už vrátil.

Autor knihy plánoval vydání další publikace, ve které by se o těch dokumentech zminil podrobněji. Pokud tu druhou knihu opravdu napsal, česky mu ji stěží někdo vydá.

Malý Aston 26.3.2008 13:10

Mám dojem,že to federalisté v Bruselu dělají schválně.

Jak dosáhnout vlády v Evropě,když do toho každý kecá?Je potřeba pomaloučku,potichounku začít demontovat státní řízení v jednotlivých zemí a přejít na řízení z jednoho centra a pak jen regiony.Tak je i postavena dotační politika EÚ a pomocí prachů se to prosazuje a občané EÚ si pomaloučku zvykají.Takže jedna vláda evropanů v Bruselu,jeden prezident,jeden ministr zahraničních věcí a další ministři ale bez těch malých prezidentů,malých premiérů a malých ministrů zahraničních věcí.To chápu a pidistáty jako je Česká republika a pod.to chápou také ale co Francie,Německo,Velká Britanie,Španělsko a Itálie? Tomu nevěřím,ti si nenechají vzít svou suverenitu jen když budou moci řídit ty malé a pěkně si je rozeberou.Tak chápu uznání Kosova.Jiný důvod v tom není.A náš báťuška na Hradě to také chápe a proto mu všichni federalisté nadávají.Zásadně nesouhlasím s vyhlášením samostatnosti muslimského státu Kosovo jen z důvodů,že se tam muslimové přemnožili.:-D

A 26.3.2008 13:21

Re: Mám dojem,že to federalisté v Bruselu dělají schválně.

Zvykněre si na myšlenku, že Evropa nikdy nebude svéprávná. O její ovládnutí usilují pánové z amerického PNAC. Zkuste si někde najít jejich koncepci zvanou Re-building Americas Defences.

Pamětník I. 26.3.2008 16:09

Re: Mám dojem,že to federalisté v Bruselu dělají schválně.

Astone, vystihl jste to dobře, vskutku jde o demontáž i těch velkých států, které hlavně sestávají z přirozených regionů násilně postátněných. Bohužel, my se Evropy regionů ještě nedožijeme.

Rimmer 26.3.2008 11:58

Mnichovanství EU v Kosovu - trefná paralela

Uvážíme-li, že tahouny evropské integrace jsou (snad jen s částečnou výhradou Británie) opravdu mnichovské mocnosti - Německo, Itálie, Francie a Británie - pak jejich úlohu kolem uznání tzv. Republiky Kosova a rozbití Srbska lze skutečně srovnat s jejich neblahým činem z r. 1938. Tehdy taky v zájmu "práva německého národa v ČSR na sebeurčení" přišel tehdejší Ahtisaari (zvaným ovšem lord Runciman) s plánem, který měl problém vyřešit připojením obávaných Němců utlačovaných Čechy k Německé říší, ovšem s jejich územím, Sudety. Tak jako po 70 letech chtějí nástupci Hitlera, Mussoliniho, Chamberlaina a Daladiera vyřešit "právo albánského národa v Srbsku na sebeurčení" připojením obávaných Albánců utlačovaných Srby k mateřské Albánii (s mezikrokem tzv. řízené samostatnosti - těch 70 let je přece jenom znát :-D), ovšem s jejich územím, Kosovem a Metohijou. I výsledek bude podobný - ozbrojený konflikt! A dobře jim tak.

Nevím, proč by jim v tom měli (snad) už poučení Češi pomáhat? Lidovci i Zieleniec to cítí správně - jejich podmínky pro mezinárodní uznání nemohou bývalí velitelé UČK (teroristické Kosovské osvobozenecké armády¨) posazení nyní v kravatách v křeslech kosovské vlády nikdy splnit. Inu, teroristé teroristy zůstanou, byť by se všichni kolem nich na hlavu stavěli. I my máme zkušenost s různými těmi bývalými (komunisty, černochy), ne?;-) A tak se nezávislé Kosovo dočká našeho uznání opravdu až na "Svatého Dyndy":

libero 26.3.2008 12:54

Re: Mnichovanství EU v Kosovu - trefná paralela

Ále houno, až bude Čuňas zpět ve vládě námitky utichnou.

hulwat 26.3.2008 14:14

Re: Precedens už existuje!

Aby ti teroristé nakonec nedostali Nobelovku za mír.:-)

Tom 26.3.2008 11:46

Balkán není žádná česká priorita

Balkán je tradiční prioritou české zahraniční politiky. Historické a

kulturní vazby, podobný osud v minulosti, intenzivní hospodářská

spolupráce nás předurčují k tomu, abychom byli spojovacím článkem mezi

Evropskou unií a státy v této oblasti.

Cože?! Jaká priorita? Na Balkán se orientovalo koncem 19. století Rakousko-Uhersko poté, když pro oblast dnešního Německa prohrálo s Pruskem války o vliv. Bohužel na Balkáně nebylo nic, co by za to stálo, akorát si tam vykoledovalo začátek první světové války. Jediné, co nás k Balkánu váže je společná slovanská etnicita. Vzhledem k tomu, že na nás anglosaské, germánské a románské státy a národy vždycky trochu pekly (ačkoliv jsme se snažili jim přiblížit), tak není marné udržovat v Evropě jistou slovanskou rovnováhu. Ale zájmy na Balkáně nemáme, ani inspiraci tam prosím nehledejme. Není o co stát.

K. 26.3.2008 12:53

Re: Balkán není žádná česká priorita

„Bohužel na Balkáně nebylo nic, co by za to stálo, …“ Ovládnout Balkán požadovalo před 1.sv.válkou Německo, protože ho nutně potřebovalo pro lepší přístup ke Středozemnímu moři a hlavně pro svou plánovanou expanzi přes Turecko do Perského zálivu. Akce „dráha Berlín Bagdád“ Vám nic neříká? Oni totiž Němci, na rozdíl od Vás, byli o strategicky důležitých bodech na zeměkouli docela dobře informováni. Natolik dobře, že jejich obsazováním mohli ohrozi samo britské impérium, dokonce i USA. Ostatně proto také nakonec vstoupily do války i Spojené státy, jinak silně izolacionistické..

Tom 26.3.2008 17:28

Re: Re: Balkán není žádná česká priorita

No je to zajímavé, nevylučuji, že nějaké takové plány Němci měli, ale ukázalo se to jako vzdušné zámky.

Podmaňujete-li si nějaké území, tak potřebujete, abyste pokud možno byl schopen expanzi financovat i průběžně ze zisků, ne až potenciálně na konci celé akce.

Je-li obyvatelstvo silně proti, tak máte problém. Stejně si možná Sověti představovali postupně získat přístup k Indickému oceánu (teplému moři) přes Afghanistán, a kde a jak skončily.

Balkán je stejně spolehlivé pohřebiště jako Afghanistán. Příliš vášní a málo rozumu. Proto varuji před tím se tam příliš angažovat.

Historik 26.3.2008 11:18

Je to neuvěřitelné, ale musím s panem europoslancem plně souhlasit

Ovšem, osud Srbů v Kosovu čeká i NÁS pokud nebude zastaveno přistěhovalectví z islámských zemí a v Evropě žijící imigranti nebudou v případě, že se neasimilijí, repatriování tam, odkud oni či jejich ročiče přišli.

To je jasná matematika, pochopitelná i žáku páté třídy základní školy. Podobně to ostatně dopadlo i s bílímy obyvateli na jihu Afriky. Buli tam DŘÍVE

Historik 26.3.2008 11:21

Re: Je to neuvěřitelné, ale musím s panem europoslancem plně souhlasit

Podobně to ostatně dopadlo i s bílými obyvateli na jihu Afriky. Byli tam o 150 let DŘÍVE, než černoši (Bantuové) ale ti je přistěhovalectvím a porodností přečíslili až se, dokonce za mezinárodní podpory, chopili moci. Bezpečnostní situace se tam neustále zhoršuje a bílí houfně emigrují.

libero 26.3.2008 11:53

Re: Re: Je to neuvěřitelné, ale musím s panem europoslancem plně souhlasit

Historik?

Pozoruhodné.

bukowsky 26.3.2008 13:52

Re: Re: Re: Je to neuvěřitelné, ale musím s panem europoslancem plně souhlasit

ale rasově čisté;-D

bukowsky 26.3.2008 11:00

Jedna věc:

""Historické a kulturní vazby, podobný osud v minulosti, intenzivní hospodářská spolupráce nás předurčují k tomu, abychom byli spojovacím článkem mezi Evropskou unií a státy v této oblasti. "" - řekněme, že to tak vidíme my, ža by jsme chtěli být tím spojovacím článkem, že to není žádná osudovost a už vůbec ne předurčenost. Stejné argumenty používají vůči svým občanům Slováci - momentálně i mají důvod v zástupci EU pro Balkán Kubišovi, stejné ambice mají i Rakúšané, směrem k východu Poláci, na jih Maďaři, Bulhaři a někdy i Rumuni. Jde o to, jestli to tak vidí i ostatní. Moc ne. Alespoň z hodnocení obojetné, chytristické a k USA lojální politice. Pokud nebude z české politiky cítit samostatnost, vždycky bude brána s rezervou. Současné tanečky kolem Kosova, ale i minulé protláčení pohledu a zájmu USA na Európu nás dost diskvalifikují. Přičemž Zielencove úvahy by mohli být alespoň zčásti relevantní, jen by se muselo chtít dělat politiku zájmů ČR.

alias 26.3.2008 10:45

Kosmet

Ano, česká vláda zaspala. Měla zcela jasně říci, že takový stát neuzná a měla by také uvést důvody. 1. Jedna Albánie už existuje, není důvod tvořit další. 2. Území Kosova leží v Srbsku a územní celistvost Srbska je garantována mezinárodním právem. 3. Tzv. kosovská vláda stojí na zločineckých základech, v čele tohoto kvazistátu stojí pravomocně odsouzený terorista Hashim Thaci (jeho příbuzný stojí v čele albánské vzpoury v Makedonii), Kosovo je majoritním dodavatelem heroinu do Evropy. 4. Kosovo je rozbuška, která může vyvolat třetí světovou válku (opět v Evropě a opět za aktivního spolupůsobení USA).

Raul 26.3.2008 10:45

Mnichov nebyla "čistě evropská záležitost"

Pane exministře,

                                omezovat problematiku Mnichova na pouze evropské státy je ideologicky předpojaté pojetí dějin, vyhovující po válce zejmena Sovětskému svazu ( a patrně i dnešnímu Rusku ) podle pravidla rozděl a panuj. 

     Jako evropský demokrat a člověk zběhlý v  zahraničních záležitostech by jste měl sledovat i tehdejší zájem spojenců, tedy také a především USA a české diplomacie na jejím zdárném provedení. Potom by se i ona vůle mocností  jevila v  jiném světle. 

Historik 26.3.2008 11:27

Jste úplně mimo. Američané se poté, co byla ve Versailles podepsána

proti jejich vůli smlouva, zakládající nebezpečí další války stáhli do izolace. Neměli vůči nám žádné závazky. Izolacionismus definitivně skončil až s Pearl Haborem.

A je neuvěřitelné, že teď, kdy se Američané snaží udržet světovou stabilitu, jim ti pitomí Evropané nemohou přijít na jméno, ač sami pro to dělají howno, pouze je navíc podrážejí.

A 26.3.2008 13:29

Re: Jste úplně mimo. Američané se poté, co byla ve Versailles podepsána

To máte nějaké popletené, vážený historiku. USA se nesnaží udržet světovou stabilitu ale snaží se o ovládnutí světových energetických zdrojů, zejména ropných nalezišť. Kvůli vybudování velké vojenské základny v tomto regionu se spojili s kosovskými gangstery a teroristy. Nebude to tak dlouho trvat a uvidíte k jakým vojenským akcím budou americké základny v Kosovu využity. Suďte podle činů, nikoli podle hlasitých slov.

Raul 26.3.2008 13:41

Re: Beneš, Runciman, Horatio Wilson

Dovolil bych si upozornit na jednání ze srpna 1938 v Praze, kde se sešli  pánové ( Beneš,Wilson - velvyslanec USA nikoliv v ČSR, ale v Německu a lord Runciman ). Nebývá zvykem, aby president jednoho státu přijímal velvyslance druhého státu z třetí země. Prý to byla jen "Holiday visit ", ale Hitler po ní svolal onen sjezd v Norimberku, kde se již " definitivně rozhodl". etvrdím, že si pánové tento způsob řešení přáli, ale od srpna 1938 dělali jen divadýlko pro lidi.

Izolace neznamenala pro USA zmrazení diplomatických aktivit a po válce byla z výše uvedených důvodů nafukována.

Historik 26.3.2008 15:38

Jak napsal generál a pozdější US president Eisenhower, americká

armáda byla roku 1939 mnohem slabší, než armáda polská!!! Podle generála G.C. Marshalla měla pouze TŘI divize pozemního vojska s nedostatečným výcvikem (ČSR mohla roku 1938 postavit 40 divizí). 

Silné bylo pouze americké námořnictvo. S USA nebylo po vojenské stránce nutno v Evropě roku 1938 či 1939 vůbec počítat. Přesto se Roosevelt diplomatickými demaršemi snažil odvrátit Hitlera od útoku na Polsko. Ostatně, např. Japonci (i admirál Jamamoto) se roku 1941 nebáli tehdejší US Navy ale loďstva, které Američané mohou v případě války časem postavit.

PROKOP BUBEN 26.3.2008 10:25

ZDÁ SE

Že otázka Kosova je velmi ožehavým a těžko řešitelným problémem a přirovnání k roznětce v sudu prachu, by mohlo sedět.....Autor má možná pravdu, že bychom se měli nějak výrazněji, právě v této otázce angažovat......My normální smrtelníci ovšem nevíme, zda to nemá naše vláda svým způsobem přímo od spojenců zakázané.....Nechápu, proč nebyla část Kosova obývaná většinou Srby, tomuto státu ponechána a příslib Srbsku o brzkém vstupu do EU učiněn....Při listování v různých encyklopediích je možno pozorovat, jak rychle se zvyšoval počet Albánců, který v dnešním Kosovu má dosahovat 90%......

kLAUSOVI BYCH CESTU DO sRBSKA ZAKÁZAL, protože si určitě neodpustí přilévání svého žluklého olejíčku do doutnajícího ohniště......

Pozorovatel 26.3.2008 10:31

Re: ZDÁ SE

On se tak zvyšoval především proto, že zhruba od konce šedesátých let aktivně "čistili" Kosovo od nealbánských obyvatel.

alias 26.3.2008 10:55

Re: Re: ZDÁ SE

Zajímavé je, že jediné Srbsko jako součást poválečné Jugoslávie má dvě "pokrajiny", jiné svazové republiky takové "vymoženosti" neměly. Srbský autor Dejan Lučič má za to, že Chorvat Tito do puntíku realizoval protisrbskou závěť ustašovského vůdce Paveliče. Tito prosadil širokou autonomii Kosova počátkem 70. let, která odstartovala albánskou populační explozi. Na současné problémy bylo zaděláno už dávno, ale pořád tam nevidím ty srbské viníky.

PROKOP BUBEN 26.3.2008 11:17

Re: Re: Re: ZDÁ SE

Mám za to, že hlavním důvodem je především letitá okupace Turky.....Ovšem představíme-li si, že by Kotlinka dopustla, aby třeba Morava byla zaplavena z 90% Uhry......

Historik 26.3.2008 11:38

Kosovští Albánci sami Srby aktivně vyháněli už v 80 letech, to byl

další důvod, proč je tam dnes tak málo Srbů. Nakonec Srbsko muselo nastolit přímou vládu, což ovšem situaci spíše vyostřilo.

libero 26.3.2008 11:54

Re: Kosovští Albánci sami Srby aktivně vyháněli už v 80 letech, to byl

Ono jich tam nikdy nebylo moc.

bukowsky 26.3.2008 14:07

Re: Re: Kosovští Albánci sami Srby aktivně vyháněli už v 80 letech, to byl

přesto jich uteklo na 200 000. Jistě, lidem počítajícím v miliónech se to může zdát málo.