23.9.2023 | Svátek má Berta


Diskuse k článku

EVROPA: NATO s Ukrajinou si hrají s ohněm

V lednu 2019 jsem dostal nabídku, zda bych nepřispěl krátkým komentářem do ankety Newsletteru IVK. Otázka zněla: „Je pět let po „Majdanu“ Ukrajina svobodnější a prosperující a je tím svět bezpečnější?“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 22.4.2021 11:23

Žádná země si nemůže "osobit pozici velmoci". Buď velmocí je, a je jí, protože ostatní země ji tak vnímají - a nebo není a pak jí to ostatní velmi rychle a velmi tvrdě z jejího omylu vyvedou.

Jako vyvedly v 19. století z omylu Čínu nebo Japonsko.

Za obra na hliněných nohou prohlašoval Rusko Napoleon (a pak se musel vymlouvat a zimu) Francie s Anglií, které sice vyhrály Krymskou válku, ale takovou cenou, že to bylo vítězství jistého Pyrrhy i Hitler, který čekal, že v říjnu 1941 bude Wehrmacht na linii A-A (Archangelsk - Astrachaň). Koneckonců, i Churchill si to tenkrát myslel.

A k tomu co Rusko neumí - aby Rosatom nepobil v rovné soutěži Westnghouse i s Arevou, musel vyrukovat Koudelka se svou akcí.

P. Milan 22.4.2021 13:14

Ale může ...

Rusko nemá dost síly na to, aby bylo velmocí typu USA nebo bohužel brzy Číny. SSSR to zkoušel a alespoň já vím, jak to dopadlo. Krachem.

Rusko má dost síly na dělání bordelu ve svém okolí, to ano.

Rovná soutěž ...

Elektrárna na spoustu let opravdu nemá jen technické aspekty, zvlášť v Rusku ne. Zrovna to Rusko opětovně demonstruje, abychom na to při výběru nezapomněli.

V. Novák 22.4.2021 14:07

A čím se tedy podle vás vyznačuje velmoc?

Výběr dodavatele elektrárny na spoustu let by měl mít především aspekt realizovatelnosti. Westinghouse ani Areva zárukou realizace nejsou. Westinghouse už jednou zkrachoval a nemá zakázky. Arevu před bankrotem zachránila EDF pohlcením, zakázky má dvě, ovšem nezaručené.

Zajímavé, že Turecko, Egypt, Maďarsko i jiné země se neobávají svěřit větší elektrárny do stavby Rosatomu.

Asi jsou tam samí hlupáci...

A nebo nemají metalizovaného Koudelku...

P. Milan 22.4.2021 14:59

Ekonomikou, vlivem, až potom taky vojenskou silou. Rusko jakž takž jen ta vojenská síla.

Zajímavé to je, původně jsem pro vyloučení Rosatomu nebyl, ale Rusové mne úspěšně přesvědčili, že jsem se mýlil.

V. Novák 22.4.2021 15:34

Takže Svýcarsko nebo Sultanát Bunej jsou velmoci?

Ekonomicky jsou na tom úžasně...

Š. Hašek 22.4.2021 16:20

Těžko někomu něco vysvětlovat ......

Jedna moje sousedka si představuje velmoc na základě spotřeby vlhčených ubrousků. Uznávám, že Rusové to tak vostře neberou.

P. Pavel 22.4.2021 21:18

Tak, tak, rusáci se podělají i před azerbajdžánem a tureckem. Tak jaká velmoc.

Š. Hašek 22.4.2021 21:33

Tak, tak, někdo se podělává tak často, že použil i učebnici českého jazyka.

Ten šašek Vystrčil si představuje Rusko jako Řeporyje. Nebo San Marino.

O. Istvanfy 22.4.2021 13:20

Povedal by som, že celé toto divadielko je pre Rosatom celkom dobrá reklama.

V. Novák 22.4.2021 13:54

Kterou nepotřebuje. Na rozdíl od Westinghouse nebo Arevy/EDF si neuřízl kšandu a zakázek má na nejméně dvacet let dopředu.

P. Milan 22.4.2021 13:10

Ruské imperiální zájmy a chuť je prosazovat za každou cenu jsou realita.

Nechápu jen tu snahu, podávat to, jako kdyby to bylo dobře.

V. Novák 22.4.2021 13:58

Rusko "vymírá" méně než Polsko nebo Slovensko a stejně jako Německo.

A nenávistnou propagandu předvádíte vy.

D. Zítko 22.4.2021 11:50

Na rozdíl od autora článku jste to přesně vystihl.R^

V. Kolman 22.4.2021 11:59

"Imperiální choutky Ruska."

O imperiálních choutkách Ruska a jeho praktikách napsal už v roce 1856 do New York Daily Tribune pod titulkem "Severka ruské politiky" sám guru komunismu Karel Marx.

Karel Marx už tehdy dospěl k názoru, že Rusko v konečném důsledku touží po světovládě!

Š. Hašek 22.4.2021 9:33

Ukrajina je "zajímavé zoufalství". Ukrajina znamená "u okraje".

Její západ je bývalé Polsko, Uhersko - prostě ta západní Evropa. Střed je kozácké drsno, v minulosti se přidalo ke komukoliv, i k Hitlerovi (a dnes dělají, že by chtěli k Polákům do NATO. Východ je prostě ruský, vždycky byl. Putin to ví. Nejen Putin.

A tak štrasbrusel bude poslouchat Bidenovy skorodementní housličky.

A na Ukrajinu se bude dovážet i zelenina z Belgie. To bude radosti! Jsem zvědav, jaké by dostali dotace, že tam třeba nesvítí Slunce a půda je neúrodná.

Jo, a ten článek je perfektní.

V. Novák 22.4.2021 9:53

Nejen východ, celý jih a východ je ruský - je to Novorossija, kterou dobyl a osídlil Potěmkin, kníže Tauridský. Samozřejmě včetně Krymu - staré Tauridy.

Hranice vede severně od Oděsy (kterou vybudovali Rusové z turecké vesničky Hadžibej) na východoseverovýchod, jižně od Kyjeva přetíná Dněpr a vede severně od Charkova k současné hranici RF.

Po celou dobu existence samostatné Ukrajiny byla tato hranice jasně vidět na mapách volebních výsledků, ale i deklarovaého národnostního složení nebo jazyka považovaného za "matěrinskij".

O zbytku leninsko-stalinského slepence jsem se už vyjadřoval nejednou. Nemá společnou historii, jazyk, víru ani kulturu. A ve švech praská.

Š. Hašek 22.4.2021 10:04

Podepisuji, pane Nováku.

Co má společného Maďar z Mukačeva a Rus z Charkova s Kyjevem? Nic.

Zkrátka tady kolem není už co a koho parcelovat, vyhlodat, ...... . Zbývá Ukrajina a Rusko. Když mnohé z nás již naučili děkovat i za "pražskou šunku z nizozemských prasat". A cibuli z Itálie. Ta je docela hnusná, nevyzrálá.

V. Novák 22.4.2021 9:26

Na Ukrajinu §ere Bílej Tesák.

A, bohužel, Ukrajina byla nezajímavá už v době jímavých lákání do EU. Jediné, co bylo na Ukrajině zajímavé, byla otevřená vrata do postsovětského prostoru EAES, pokračující přijímání do Celní unie a tedy bezcelní export do Ruska.

Jenže už na podzim 2013 Putin varoval, že Ukrajina má dvě cesty - do EU nebo CU, ale rozhodně je nemůže spojit. Že pokud si vybere cestu EU, padají společné projekty, padá možnost CU a tedy ukrajinský vývoz do RF, resp. do EAES podroben clu. A že benefity, které Ukrajina měla ze spolupráce s RF, bude muset Ukrajině nahradit EU.

A to tehdy ještě ani Putin netušil, že většinu spolupráce s Ruskem a exportu do RF si Ukrajina zakáže sama ve snaze Rusku uškodit - a střelí se do vlastní nohy, protože na Západ, který ji tak "miluje" toho moc neprotlačila. Že by jí Západ nahradil jakýkoli benefit, je velmi nevědecká fikce.

Výsledkem jsou krachující závody Motor Sič, Antonov, Južnoje, Južmaš, ChAZ, VGOK (těžba uranové rudy - samozřejmě žádný společný závod na výrobu paliva), nepostavené 2 bloky Chmelnické AE, nezkapacitnění plynové tranzitní soustavy... dalo by se psát ad znelibitum.

Zvláště Motor Sič je pikantní - byl privatizován, po ztrátě ruských zakázek (ukrajinská iniciativa) se léta trápil, pak byl prodán Číňanům, na americký zásah Číňanům znárodněn a dnes se pokoušejí ho prodat Turkům. Ovšem jen budovy a zařízení - odborníci už uprchli do Ruska, kde je přivítali s otevřenou náručí.

A USAEU? Dokážou jen tlačit na Rusko, aby si nedovolilo dostavět NS2 a plantají (pravda, EU jen z části) nesmysly o americkém LNG.

P. Pavel 22.4.2021 11:00

Ano, a krom Bílého tesáku se z Ukrajiny podělal puťka, lanz a nakonec ty nováku.

M. Baloun 22.4.2021 15:26

jojo, je to puťka. Ovšem s kapsou plnou atomovejch hlavic

P. Pavel 22.4.2021 21:20

Puťkův problém spíše spočívá v tom, že se bojí injekcí.

P. Havel 22.4.2021 9:11

Toto je poprava analytického řemesla v přímém přenosu.. Hoši si nejdřív položí sugestivní otázku, pak se navzájem citují a korunují to výběrem novinových titulků..

I kdybych byl velkým fanouškem "geopolitického realismu" (do češtiny by se to dalo přeložit mnohem štavnatěji) tak bych se musel STYDĚT za tu podrazáckou metodu argumentace.

Jak praví živý klasik: Každý zboží má svýho kupce. A Lanz má zboží pro íkvouny. Když do toho navíc naroubuje trošku pro-Trump, anti-US, anti-NATO, fake o Gorbačovovi, křivdy proti RF, panslovanskou strunku a fašistické nálety, tak je maglajz dovršen a jelita si mlaskají.

M. Veleba 22.4.2021 9:16

Ohooo pěkně, pane Havle.R^

V. Novák 22.4.2021 9:27

A argument? Nějak jsem ho ve vašem nakupení písmenek přehlédl...

T. Zlesa 22.4.2021 10:34

Nejdříve jsem tu chtěl něco jedovatého pod článek připsat. Ale váš příspěvek, p. Havle, to udělal výborně, netřeba už nic dodávat. Děkuji. :-)

V. Novák 22.4.2021 10:59

Já bych věděl - třeba nějaký argument - ale jak vy myslíte...

P. Pavel 22.4.2021 11:05

A co ti zabránilo ten agrument vypotit, nováku Prozatím tady akorát lanz předkládá svoje vlastní z prstu vycucané fantasmagorie o tom, jak si to s "ruskem chceme ručně vyřídit" nebo vlhké dojmy o "slibech Gorbačovovi, které si měl písemně potvrdit". A ty tady blábolíš cosi o tom jak se bílý tesák puťka podělal z Ukrajiny.

V. Novák 22.4.2021 11:25

Už několikrát jsem vás žádal, sprosté hovado pavlopavle, abyste se obracel na svá spoluhovada a ne na mě.

P. Pavel 22.4.2021 12:46

Zase jsi čuměl do zrcadla, když jsi psal tento komentář, nováku. Tvůj kanální slovník, který zde předvádíš, svědčí o tvém úleku, po tom co jsi tam uviděl.

M. Veleba 22.4.2021 8:58

Pořád ta hloupoučká naivita, že k rusáckému žebrákostánu je možné mít neutrální postoj. Po takových létech zkušeností. Autora omlouvá snad jen to, kdyby byl placen Kremlem za šíření takových hovadin.