20.6.2021 | Svátek má Květa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr Brodský 4.3.2007 15:41

Autor je stejně nevěcný, jako pan Leinen

Jo Leinen hodnotí Klause, aniž by věcně oponoval jeho názorům a pan Šlechta dělá přesně totéž s námi, t.j. v Klausově slovníku s Europeisty. Mimochodem ten Klausův termín se mi líbí. Je mnohem lepší než termín eurooptimista či euroskeptik. Podstata věci spočívá v tom, že my jsme europeisté a Vy nacionalisté. Což není žádná nadávka. Znamená to, že jste pro suverenní národní státy, v nichž plná práva mají ti, jejicž národnost má jméno shodné s jménem státu, Ti ostatní jsou považováni za hosty, i když mají plné občanství a i když v zemi žijí libovolný počet generací a měli by se těm  prvním "přizpůsobit", t.j. především nemluvit veřejně svým jazykem a nepožadovat školy v mateřském jazyce.

P.S.: S těmi referendy se moc nevytahujte. Neznám žádný významný národní stát, který by vznikl referendem. Nevznikla tak ani Česká republika.

AeroKarel 4.3.2007 18:05

Re: Autor je stejně nevěcný, jako pan Leinen

Ale já bych nic proti EU jako státu neměl. Jen by musel mít jednoduchou a jasnou ústavu, být liberální a ne dirigistický a musel by mít jasný systém voleb. Ten současný dirigistický moloch s rozhodováním nevolených (celoevropsky nevolených ala Špidla) mne opravdu nijak nepřitahuje.

A k těm hostům, nastěhuji-li se k někomu, tak asi proto že se mi poměry u něj líbí více, než tam kde jsem byl dosud. Takže ve vlastním zájmu bych se měl přizpůsobit a snažit se aby mi místní rozumněli. Školy v mateřském jazyce je moc pěkná cesta k výrobě gheta.

Nepleťte si národnost s občanstvím.

MaR 4.3.2007 18:47

Re: Re: Autor je stejně nevěcný, jako pan Leinen

Ano ano právě v tomhle duchu potřebujeme sepsanou Evropskou ústavu. Liberální, jasně vymezené co je společné a co ne(a toho společné jen to co je skutečně nutné - tady je ovšem těžká diskuze protože jako na druhý post hned po ekonomice hodí obrana :/). A dsůlednou kontrolu všeho společného, samozřejmě. Socialismus totiž opravdu nefunguje.

Fafa 4.3.2007 22:19

MaRe,

no prave. Spolecna obrana vuci vnejsi agresi je IMHO naprosto nezbytnou vlastnosti statu. Pokud se dnesni Evropane nedokazou na spolecne obranne politice domluvit, tak asi nema smysl sjednocovat Evropu. Je sice pekne mit sepsanou ustavu, ale napred by se mely vyresit takove "drobne" problemy jako britsky a francouzsky hlas v Rade bezpecnosti a povoleni prujezdu armad NATO pres neutralni clenske staty EU.

Petr Brodský 6.3.2007 15:41

Re: Re: Autor je stejně nevěcný, jako pan Leinen

Zaměňování národnosti a občanství je typické pro přívržence národního státu. a označování menšin za "přistěhovalce" jakbysmet. Oxitánci, Bretonci Korsičané a Baskové nejsou ve Francii žádnými přistěhovalci. A totéž se týká Arabů, Kabylů, Maurů, Šilhů atd, kteří žijí ve Francii ve druhé či třetí generaci. Pokud by přístěhovalectví byla dědičná vlastnost, byli bychom přistěhovalci všichni všude.

A pokud jde o motivaci přistěhovalců, Vy si myslíte, že seČeši stěhují např. do Švédska proto, že se chtějí stát etnickými Švédy?

Petr Brodský 6.3.2007 15:46

Re: Re: Re: Autor je stejně nevěcný, jako pan Leinen

P.S. A pokud jde o to gheto, tak dneska jste v ČR příslušníkem méněceného gheta, když nerozumíte anglicky. S tím národní stát nenadělá vůbec nic. Ten je dobrý akorát na to, aby s češtinou buzeroval Vietnamce. Ovšem zcela neúspěšně, protože Vietnamci se dokáží naučit cokoli.