6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Maďarsko versus Komise

Evropská komise podnikne "právní kroky" proti Maďarsku za to, že tam v demokratických volbách lidé zvolili svou vlastní budoucnost. Ta se však nelíbí Bruselu. Je totiž příliš svobodná a suverénní. Evropská komise ví přece nejlépe, co je pro Maďary dobré.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 20.1.2012 10:51

Re: Je dobře, že se naši ,,autentičtí pravičáci" zavčasu odkopali

A navíc si je ultrapravice a ultralevice často přes nekonečno (nebo chcete-li kruh) docela blízko.

J. Boleslav 20.1.2012 10:48

Re: Dodržení pravidel

Souhlasím s Vámi v tom, že v současném globalizovaném světě nelze některé jedince s totalitními sklony ponechat úplně bez dozoru. Je jen otázkou, kde je ta hranice, kdy má takový tlak začít. A nejsem si vůbec jist, že je to zrovna případ Maďarska.

Obecně většinou ti, co tahají za nitky dění ve světě, postupují pragmaticky, tj. preferují stabilitu v dané oblasti před nestabilitou a hospodářské zájmy. Demokratičnost daných řežimů je (bohužel) až na druhém místě.

S. Rehulka 19.1.2012 9:49

Re: Po celou dobu.....

Paní Netzer, děkuji za Váš výpis z konstituce EU. Byl bych raději, kdybyste totéž napsala i česky, mnoho "drobného" písma, by se zvýraznilo i pro jiné čtenáře. Každopádně, děkuji!

J. Stejskal 18.1.2012 23:21

Pan Matějka píše tendenčně

a vytrhává jen věci, které se mu hodí. V Maďarsku není všechno košer. A už vůbec to není boj o demokracii, či sebeurčení, navzdory EU.

H. Lukešová 18.1.2012 22:22

Re: Je dobře, že se naši ,,autentičtí pravičáci" zavčasu odkopali

Nejsem "autentický konzervativec", nesouhlasím s Bartošem a dalšími...

K směrům. Fašismus je utrapravice, nacismus a komunismus ultralevice. Dávat nacismus k pravici jsou marxistické lži.

J. Václavíková 18.1.2012 22:02

Je dobře, že se naši ,,autentičtí pravičáci" zavčasu odkopali

a že odryli karty svých preferencí. Neboli totalitarismus je pro ně přijatelný. A kam že to patří fašismus? Nalevo, nebo napravo? To bylo řečí, jak je to pouhá pomluva pravice!

A. Ruščák 18.1.2012 20:31

Jsem velice rád, že se to děje

protože to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem byl pro vstup do EU. Čili možnost mít pojistku ve vyšší instanci (složenou ze zástupců civilizovaných zemí - vlastním spoluobčanům zrovna moc nedůvěřuji, pokud jde o schopnost volit správně) kdyby se náš statistický volič zbláznil a zvolil nějakého izolacionistického cvoka tímhle způsobem do vlády - a jedno jestli komunistického nebo nacionalistického. Izolacionismus v podání obou považuji za zlo, které musí být z České kotliny vymýceno tím, že se nedá dlouhodobě šance zastáncům starých pořádků (izolace od světa) vládnout. Ať je to Klausova parta, Dělnická strana nebo KSČM.

A. Reček 18.1.2012 20:28

Re: Dodržení pravidel

Pane Braune, Hitlera nemohla zarazit EU, protože neexistovala. Tehdejší Společnost národů se sídlem v Ženevě (předchůdkyně OSN), byla poválečným pokusem Francie stmelit nové státy do určitého rámce o nějž však totalitní režimy neměly zájem. Německo,SSSR,Japonsko z ní vystoupily a USA s Kanadou tam vůbec nebyly.  Rezoluce Společnosti národů měly jen propagační charakter, nic víc. Itálie také nedbala toho a Habeš bezostyšně napadla a okupovala.

P. Čech 18.1.2012 20:25

Re: Co je nynější EU

Pokud by Vaše tvrzení, že 60% voličů jsou ignoranti, kteří by nevolili ani v jiném systému bylo pravdou, muselo by oněch 60% voličů nevolit odjakživa. To však není pravda. Prvních voleb po roce 1989 se zůčastnilo 96% voličů, To nahrává tvrzení mému, že ignorantů je max.5%. Od té doby volební účast voličů stále klesá, úměrně s tím, jak občané zjišťují, že volbami nic změnit nemohou. Proto se onoho směšného divadélka, u nás drze nazývaného "volby"  odmítají účastnit.

V. Braun 18.1.2012 18:57

Re: Dodržení pravidel

Neříkám, že Orán je Hitler, říkám, že jsou situace, které opravňují aby i vnější subjekty vyžadovaly dodržování pravidel uvnitř jiného státu. Prostě to neustálé vykřikování některých lidí, že se jedná o vměšování mi přijde jako docela stupidní.

Nesledoval jsem až tak detailně aktuální dění v EP, proto děkuji za zprávu o tom, že snad mezinárodní tlak přivedl Orbána alespoň částečně k rozumu.

J. Boleslav 18.1.2012 18:28

Re: Dodržení pravidel

Opravuji ..."zákonech"...

J. Boleslav 18.1.2012 18:27

Re: Dodržení pravidel

Hitlera mohli zarazit jiní, i bez EU. Jenže v něm viděli vhodnou protiváhu bolševika, a následně se jim Adolf vymknul z rukou a dalo dost práce, než mu zlomili vaz. Kromě toho neustálé srovnávání Orbána s Hitlerem mně už přijde jako docela stupidní a obehraná píseň. Navíc Orbán před chvílí v EP slíbil EU napadané pasáže v zákonem upravit.

V. Braun 18.1.2012 18:20

Dodržení pravidel

Přečetl jsem si příspěvky a velmi souhlasím s těmi, které se dají shrnout do zkratky - dobrovolně jste vstoupili do EU tak dodržujte pravidla nebo vystupte.

Ještě komentář k těm příspěvkům, které říkají že vše od většiny pocházející je demokratické a nikomu zvenku do toho nic není. Je škoda, že třeba Hitlera nemohla zarazit "právními kroky" Evropská unie.

Z. Rychlý 18.1.2012 18:12

Re: zní to hezky...

Měl byste pravdu, pokud by EU v době našeho a Maďarského vstupu byla taková jako dnes. Ale nebyla ! To se jen v průběhu času proměnila ve svaz socialistických evropských republik. Po úplné integraci už bude následovat jen plánované hospodářství, v němž hlavním cílem bude předběhnout USA ve výrobě oceli, cementu a bytů. Stará dobrá EHS, s volným pohybem zboží a osob, bez debilních regulací (např.cukru a vína) úplně postačovala.

Z. Rychlý 18.1.2012 18:06

Re: Vrchol demagogie

Myslím, že pálení vlajky EU něco takového naznačuje. A co se vlastně stane, když nebudou Maďaři v EU (třeba jako Norsko), to my s nimi musíme (solidárně s EK) přerušit hospodářské styky a tvářit se, že na jih od Slovenska je černá díra v zemi ? Nestrašte ! A hlavně nedělejte, že za současné problémy Maďarska může jen Fides.

Z. Rychlý 18.1.2012 18:00

Re: Anketa

Nezakáže. Jen je označí jako fašizující a xenofobní.

P. Čech 18.1.2012 18:00

Re: Co je nynější EU

Jednotná definice demokracie neexistuje. Definic tohoto pojmu je mnoho, každá z nich je však poplatná politickému smýšlení jejího autora. Ani Aristoteles či Platón demokracii nikterak nedefinopvali. Demokracie je definovánauž sama svým názvem. Demokracie - demos krates - vláda občanů.. Vláda a moc občanů (rozumějte jejich většiny) a nikoliv vláda a moc politických stran (vždy naprosté menšiny občanů).

Z. Rychlý 18.1.2012 17:59

Re: Co je nynější EU

Jste jako kolovrátek !

To já si vycucám z prstu úplně jiná opačná čísla - a budeme na tom argumentačně stejně. Co mě fascinuje, jak si automaticky přivlastníte tezi, že 60% nezúčastněných voličů NESOUHLASÍ. To je demagogie hrubého zrna. Ve skutečnosti o nich víte prd. A docela můžu mít pravdu já s tvrzením, že těch 60% se nezúčastní ani přímé volby, ani žádné jiné, protože jim je to úplně jedno.

Pro důkaz Vašeho tvrzení by posloužilo, kdyby byly volby poviné s možností vhození prázdného lístku, který říká - nechci žádného vašeho kandidáta, neb jsem frustrovaný. Tohle by se líbilo mně - možná by se pak ukázalo, že jste měl pravdu, možná že ne. Ale takhle jsou to plky a hrátky s čísly. A kdyby byly.

Pravdou je, že přímé volby jsou náchylné na volbu ještě větších slibotechen, než politické strany a v tomto systému, když zástupci politických stran selžou, tak má smůlu celá partaj - což považuji za správné. Zabránit vzniku náhodných koalic po volbách s bůhví jakými mafiánskými záměry (bez trestu, bez i té blbé politické zodpovědnostin za výsledek !).

Ani v zastupitelské demokracii voliči nečtou programy těch nemnoha partají. Představa, že budou číst programy stovek samostatných kandidátů je mírně řečeno idiotská. Přímá volba jak si ji Vy představujete je hazardem těžkého kalibru. Cesta do pekel je dlážděna ....

P. Čech 18.1.2012 17:55

Re: Co je nynější EU

Zase nesmysl. Takto by u nás volby mohly být opakovány stále až do sebezničení. Bílých lístků by byla vždy většina. Toto řeší pouze většinový dvoukolový volební systém a to jednoznačně, dokonale a smysluplně. Doplněn dále o zákon o obecném referendu tvoří onu demokracii, o které se u nás pouze žvaní, aniž by se vědělo o co jde. Reakce na Vaše PS : Pokud by ve většinovém dvoukolovém volebním systému kandidovali např.Paroubek, Topolánek, Benda ml., Sobotka B., Sobotka P., škromach, John, Kalousek,  Filip, či kdokoliv jiný jim podobný, jsem přesvědčen o tom, že nikdo z nich by nebyl zvolen a to jako důsledek systému.Navrhovatelé kandidátů by tímto systémem byli přímo donuceni navrhovat takové kandidáty, u nichž by byla pravděpodobnost zvolení. V současném systému k tomu nuceni nejsou, protože zvolen je vždy ten, kdo je navržen na volitelných místech s výjimkami, které potvrzují pravidlo.

P. Čech 18.1.2012 17:44

Re: Co je nynější EU

Znovu musím opakovat, nemáte pravdu, mýlíte se. Nikdy jsem neřekl, že Švýcarsko není zastupitelskou demokracií. Je. Ovšem především je demokracií jako takovou. To znamená, že občané mají právo se přímo vyjadřovat k věcem, které se jivch přímo týkají a to v referendech. V referendech, jejichž výsledky jsou závazné obecně, tedy i pro moc zákonodárnou, výkonnou i soudní a nakonec i pro politické strany. Zde, v takovémto systému nemohou nikdy prorazit ovčané (je jich vždy menšina), politické strany prorážejí ve věcech méně podstatných. Obecně, politické strany mají podstatně omezenu svou moc, moc a vůle většiny občanů je postavena nad moc spolků (vždy menšiny). To je právě ona demokracie obecně. Že není přímá, ale následně zastupitelská je zase věcí jinou. Každopádně zástupci občanů jsou opět voleni přímo a ne přes nějaké spolky typu politických stran. Ty pouze kandidáty navrhují a nejsou přímo voleny.

P. Čech 18.1.2012 17:32

Re: Co je nynější EU

Z Vašeho příspěvku vyplývá, že tomu vůbec nerozumíte. S prominutím. Každopádně ovčanů je menšina, odhaduji jich tak max. 20%. Pouze poměrný volební systém dovoluje výsledky jejich volby mít zastoupení ve sněmovně. Stejně jako jakýkoliv jiný menšinový volební systém.Nejvíc se to ukázalo v posledních krajských volbách, kdy se těchto voleb nezúčastnilo 60% voličů. Troufám si tvrdit, že z nich bylo 5% občanů - ignorantů, kteří se vyskytují v každých volbách a v každém systému. Zbývajících 55% byli občané, kteří seznali, že v našem nesvobodném a nedemokratickém volebním systému nemohou nikdy nic změnit k lepšímu a na volby rezignovali. Z těch 40% volících voličů bylo dle mého názoru asi 10% lidí, kteří stále ještě věří v náš volební systém a zbytek jsou ovčané.Zásadně se ovšem mýlíte v posledním odstavci. Současný stav je výsledkem p  o  u  z  e   volebního systému a mentální rozpoložení voličstva je pouze jeho důsledkem. Kultivovaní voliči nemohou volit žádné kultivované zástupce, protože za prvé musí volit politické strany a za druhé tyto strany dosud nikdy do kandidátek na volitelná místa nenominovaly kultivované kandidáty. Není to totiž v jejich zájmu, v zájmu politických stran, který je diametrálně odlišný, troufám si říci že zcela opačný než zájem většiny občanů.

P. Čech 18.1.2012 17:14

Re: podpořit

V tom sice, bohužel, máte pravdu, ale je nutno se ptát. Kdo těmto nadnárodním společnostem jejich vládu umožnil? Byli to právě ti neoliberálové, povětšinou bývalí komunisté. A proč to udělali? Protože se s tím svezli a na oné vládě se podílejí.

V. Němec 18.1.2012 17:05

Anketa

Zakáže jednu Brusel strany které nebudou poslušně přitakávat ?

M. Vondráček 18.1.2012 16:58

Re: Vrchol demagogie -nýbrž je společenstvím demokratických zemí s tržní ekonomikou

Státy , kde je přerozdělována taková spousta peněz formou dotací se opravdu nemohou nazývat státy s tržní ekonomikou :-)

J. Bořický 18.1.2012 16:01

Re: Isten áldd meg a magyart!

Az igaz.- souhlas.

L. David 18.1.2012 15:30

Díky za radu. Opravdu bude nejlépe jít co nejdříve jinam.

A to nejen pro Maďarsko, ale pro všechny státy, kterým je svoboda milejší než Brusel.

A. Reček 18.1.2012 15:10

Isten áldd meg a magyart!

Já vidím nynější střet o Maďarsko v ideovém směřování EU od kulturních a duchovních tradic evropských národů k multikulturnímu vidění světa levicových liberálů a neomarxistů bez uznávání hranic. Ekonomické hledisko v tomto případě je až druhotné. Autor napsal článek dobře.

J. Friedlaender 18.1.2012 15:04

Vrchol demagogie

Pane Matějko, Vy určitě víte, že EU není spolkem jakýchkoli států, nýbrž je společenstvím demokratických zemí s tržní ekonomikou. Vy jste ovšem  odchylky Maďarska od tohoto principu přešel. Tady vůbec není důležité, že tyto změny bylypřijaty demokraticky, to je hrubá demagogie. Nechtějí-li rfespektovat principy Unie, ať si jdou demokraticky jinam.

O. Mayer 18.1.2012 14:49

zní to hezky...

... má to ale nekolik háčků: 1. Byly to Madaři, kteří požádali o vstup do EU nikoliv, že by E okupovala území Madarska. Pokud vstoupíte do nějakého společentví, musíte dodržovat jeho stanovy i kdyby to měl být třeba Svaz zahradkářů a to i v případě že se toto společenství rozhodne (kvalifikovanou většinou) tyto stanovy upravit (s chápaním tohoto má naše republika taky trochu potíže) 2. problém je, že Madaři jsou takřka nebo úplně plaite. Když nejseš schopen uplatit ani svojí vlastní režii, musíš holt vydržet nějakou tu drzost svého věřitele a ne nadarmo se za kapitalismu říkalo koho chleba jíš, toho píseň zpívej.      

J. Chládek 18.1.2012 14:47

Re: podpořit

Hlavně, že vidíte všude nástup plíživého socializmu a nevidíte neoliberalistické rozkrádání a za pomoci nadnárodních společností(kde je ta vaše suverenita) ne plíživý, ale jásavě manifestační nástup pracovních zákonů a podmínek na úrovni Číny nebo možná Vietnamu. Teď chcete mluvit o suverenitě když republika už nemá žádné zdroje? Nám už dávno vládnou manažeři nadnárodních společností, nikým nevolení!