3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Akademik 2.10.2007 15:39

Re: Re: Re: Velká Albánie

Skutečně inteligentní odpověď - Debil. Mě by taky zajímalo, jak souvisí začátek rozpadu Jugoslávie s albánskou rozpínavostí. Pokud vím, válka v Jugoslávii začala skutečně vyhlášením nezávislosti Slovinska.

PetrN 2.10.2007 15:53

Re: Re: Re: Re: Velká Albánie

Milý akademiku. To by bylo na hodně dlouhé povídání. Každopádně rozpad Jugoslávie měl mnoho příčin. A jednou ze základních byla dlouhodobá snaha Šiptarů o vytvoření Velké Albánie. Odtržení Slovinska (mimochodem dlouhodobě připravované po všech stránkách, od převodu státních peněz SFRJ do slovinských bank až po např. soustředění nejmodernějších lokomotiv a vagónů tehdejších JŽ na území Slovinska) bylo pouze akcí, která k procesu rozpadu přivedla pozornost i těch, kteří se o věc do té doby vůbec nezajímali...

Schumacher 2.10.2007 11:06

Kosovo bylo následkem populační explose vždycky chudé ? Ne, to je omyl.

Příčina chudoby tamního obyvatelstva spočívá v jeho kultuře.

Vita 2.10.2007 11:12

Re: Kosovo bylo následkem populační explose vždycky chudé ? Ne, to je omyl.

Populační exploze je součástí místní kultury.

Stejně jako klanové zřízení a krevní msta. Tu jim dokázal rozmluvit jedině Enver Hogxha - ale v zaostalé části Albánie u kosovských hranic se už zase vesele provozuje. V Kosovu se schová do ostatní a politické kriminality.

Schumacher 2.10.2007 13:21

Jistěže.

To je jejich problém. A pokus se toho nevzdají, naší jedinou starostí je, aby to zůstal jejich problém.

Vita 2.10.2007 15:54

Re: Jistěže.

Souhlas.

EW 2.10.2007 18:05

Re: Jistěže.

Humoristo. V dnesnim svete globalni vesnice to samozrejme bude nas problem. Cozpak si myslite, ze nekdo nam dovoli zavrit pred tou verbezi hranice? Kosovska mafie ma dlouhe prstiky.

Milan 2.10.2007 10:44

Čeká nás horký podzim

Souhlasím s tich@dohoda. V jeho příspěvku jsou uvedeny základní souvislosti dané situace. Doba se opravdu hodně změnila. Rusko se vrátilo do politiky a je to pro její vyváženost a zohledňování parciálních zájmů asi dobře. Já se pouze domnívám, že Albánci budou tlačit na pilu s vědomím podpory USA. Podle mého názoru vyhlásí nezávislost. Pokud se tak stane, uvidíme reakci Evropy. Doufám, že nebude sebevražedná, nýbrž realistická a v tomto případě věřím, že i morální. Je potřeba říci NE, samostatnému albánskému Kosovu. A je potřeba se vyhnou válce!

Vita 2.10.2007 11:09

Re: Čeká nás horký podzim

A taky je třeba uzavřít hranice před přívalem mafiánů - to není nic proti Albáncům ani proti islámu. To je proti jedinému fungujícímu "průmyslu" Kosova (a Albánie ostatně taky) - organizovanému zločinu.

Albánci si v krutosti konkurují jedině s čečenskými mafiemi.

Xury 2.10.2007 11:14

Re: Re: Čeká nás horký podzim

Jenže tím se Albánci jenom dostanou z jedné neřešitelné situace do druhé a fakticky jim to vnutí gerilovou válku. Vaše řešení totiž pro ně nic neřeší.

Vita 2.10.2007 11:39

Re: Re: Re: Čeká nás horký podzim

Inu, neřeší.

Vpuštění jich do EU řeší? Leda posouvá to, k čemu došlo v Kosovu ve vztahu k Srbsku jinam.

K nám.

Gerilová válka uvnitř Kosova mi zase tak moc nevadí. Rozhodně méně než gerilová válka Albánců v Nuslích...

Xury 2.10.2007 12:21

Re: Re: Re: Re: Čeká nás horký podzim

Já to nenavrhuji. To, že by se jich část do Evropy přelila v případě ozbrojeného konfliktu je prostě jen historická zkušenost z jiných konfliktů.

tich@dohoda 2.10.2007 8:12

ten clanek se vam moc nepovedl pane Teply, dost "bramboracka"

pochopitelne nelze vyloucit prekvapeni, ovsem ja sam "samostatne Kosovo" moc nepredpokladam. Ty soucasne rozhovory se totiz odehravaji v naprosto odlisne situaci od te z 90'ych let, tedy ty v Rambouillet /??/ . Tehdy bylo Rusko v "troskach" diky opilci Jelcinovi a bez finanacnich injekci USA a zapadnich zemi by tezko vubec mohlo existovat/tedy jeho vlada/ .Proto si USA mohly dovolit bombardovat Srbsko. Rekl bych, ze pro Kosovske Albance ma  soucasna situace to nejhorsi nacasovani, dochazi k ni v momentu kdy se Rusko vraci na pozici supervelmoci, ktera je navic umocnena snahou USA tomu navratu zabranit. Ta jednani budou testem a Rusko v poslednich cca 8 mesicich dava svetu jasne najevo, ze je zpet a je nutno s nim pocitat. USA si mohou dovolit luxus nezavisle Kosovo uznat, to u EU nehrozi ani nahodou a Kosovo by mohlo zpusobit vaznou politickou krizi uvnitr EU. Pro CR by uznani nezavislosti Kosova bylo jasnym signalem sudetskym Nemcum, ze Mnichovska dohoda byla naprosto legitimni a reakce landsmanchaftu je nabiledni. Reakce Slovenska je pochopitelna, maji na svem uzemi cca 700 tisic Madaru a takovy precedens by situaci asi jen zhorsil. Rumunsko, Makedonie,Recko, Bulharsko maji na svych uzemi mensiny, Turecko s Kurdy asi take nebude nadsene. Ruska diplomacie v historii dokazala velice umne manevrovat a hlasu techto zemi asi bude umet vyuzit, proto byt Kosovskym Albancem, tak jeste nerikam hop. Nu pockejme si :-) Cest

cizinec 2.10.2007 9:45

Re: ten clanek se vam moc nepovedl pane Teply, dost "bramboracka"

Naprosty souhlas. Pripomina to politickou naivitu. Ale jen to povede k vlne uzemnich pozadavku. Proc muze mit samostatnost Kosovo a proc ne Abchazie ci Podnestri? Nebo  vychodni Ukrajina ci jine zajimave enklavy?

Tahle politika se behem jedne generace vrati jako bumerang....

Vita 2.10.2007 10:02

Re: Re: ten clanek se vam moc nepovedl pane Teply, dost "bramboracka"

Bingo!

Rusko může podporovat Srbsko, ale těžko se pustí do války. Nakonec vyhraje tak jako tak. Abcházie nechce být podřízena Gruzii? Dokonce si to vybojovala? Žádá o přijetí do RF? No tak proč ne... Jižní Osetie dtto. Ruskojazyčné Podněstří nechce mít nic společného s nejbídnějším státem v Evropě, tedy Moldovou? Kdo by se divil...

A když Kosovo, tak proč by se nemohla odtrhnour RS (BaH) od BaH a spojit se někdy později Srbskem?

Oficiální změny hranic, v rozporu s rezolucemi RB OSN i v rozporu s Dohodou OBSE napáchaly už teď dost škod.

jepice 2.10.2007 15:32

Re: ten clanek se vam moc nepovedl pane Teply, dost "bramboracka"

Pro CR by uznani nezavislosti Kosova bylo jasnym signalem sudetskym Nemcum, ze Mnichovska dohoda byla naprosto legitimni a reakce landsmanchaftu je nabiledni.

Jistou paralelou k Mnichovské dohodě by možná bylo přičlenění enkláv se srbským obyvatelstvem k Srbsku, ale ani to by myslím nezpůsobilo hromadné stěhování Němců do Sudet a požadavek na jejich přičlenění k Německu.:-P

nO... 2.10.2007 7:58

Pochcípají svobodně a samostatně...

Když víte, jaká je TAM životní úroveň ( středověk!) a náboženství ( středověk)...tak to dlouho nebude trvat....

Šnek 2.10.2007 9:08

Re: Pochcípají svobodně a samostatně...

Možná, ale bude to jejich svobodné rozhodnutí a to zato některým lidem, neodvažuji se jejich postoj hodnotit, stojí.

Vita 2.10.2007 9:33

Re: Pochcípají svobodně a samostatně...

Ale kdepak - nepochcípají.

Odstěhují se do zbytku Evropy, budou tam dělat to, co dělali vždycky, tedy vytvářet zločinecké bandy na kmenovém principu a plodit děti. A až jich naplodí dost, zachovají se jak ty lištičky. Tak, jak se už zachovali v Kosovu, jak se chovají v přikosovských oblastech Srbska, Černé Hory i Makedonie.

Ostatně jejich chování jsme zažili i tady u nás, když jsme "ubožáky běžence" přijali - a oni se 1) začali chovat ke Slovanům tak, jak byli zvyklí z Kosova k Srbům a 2) odmítali se vrátit. Jednoho omilostnil náš Humanitární Bombarďák - dopustil se ublížení na zdraví.

Stanislav 2.10.2007 6:56

Uznání samostatnosi Kosova

Uznání samostatnosi Kosova bude katastrofou a povede ve svých důsledcích k radikálnímu oživení separasisteckých snah po celém světě. Jen namátkou v nejbližším sousedství jižní Slovensko a západní Rumunsko versus Maďarsko, Těšínsko u nás (navíc i radikálníé oživení sudetoněmecké otázky), Baskicko, jižní Tyroly v Itálii atd. Inu kdo chce kam, pomožme mu tam.S Kosovem jakoby znovu ožil duch Mnichova,  jak jsme to na vlastní kůži zažili v roce 1938 a nyní  my sami podporujeme obdobnou politiku vůči Srbsku

Šnek 2.10.2007 9:06

Re: Uznání samostatnosi Kosova

Co uvádíte, jsou možné důsledky. Jenže na světě buď svoboda je a nebo není. Ta svoboda je stejná pro Slováky, Čečence i Albánce. Jak si může někdo osobovat právo rozhodovat o nějaké skupině lidí - to nejsou dva tři, to je jistě přes milion - jak mají a s kým, žít?

Byl bych vám vděčen za vysvětlení toho, jak si může nějaký stát dovolit rozhodovat svobodě jiných lidí, než vlastních. Vlastně ani o těch svých občanech mu nepřísluší právo rozhodovat. Ti si ho totiž zřídili, aby jim sloužil, ten stát.

Mard 2.10.2007 11:54

Re: Re: Uznání samostatnosi Kosova

Naprosto souhlasím v Vaším názorem. Svoboda je buď pro všechny nebo není.

Fleischer 3.10.2007 6:35

Re: Re: Re: Uznání samostatnosi Kosova

I pro sudetské Němce??

www racek 2.10.2007 14:52

Re: Re: Uznání samostatnosi Kosova

to právo, šneku, si osobuje každý stát. a čím větší, tím větší má tohle právo. prstě velmoci rozhodli, že sudety připadnou ... nebo, že kosovo se odtrhne od srbsky, jehož bylo součástí po staletí a nově příchozí a značně pomnožení albánci ... atd.

konec konců, příchozí albánce vítal v kosovu sám velký tito. až přerostli přes hlavu i jemu.

jepice 2.10.2007 15:41

Re: Re: Re: Uznání samostatnosi Kosova

Když se Češi trhli od Rakouska-Uherska, jehož součástí byly Čechy a Morava po staletí,  vnímali to Rakušani a čeští a moravští Němci trošku jinak než naši nadšení předkové.:-P

ne 2.10.2007 16:04

Re: Re: Re: Re: Uznání samostatnosi Kosova

Jepice, když se Sudetští Němci trhli od ČSR, tak to taky vnímali jinak než naši předci. :-/

Miloš 3.10.2007 21:27

Re: Re: Re: Re: Uznání samostatnosi Kosova

Ano to ale bylo po 1. sv. válce.Po válkách se vždy měnilo uspořádání států a tak to bylo i s Československem.Chcete asi říci,že Srbsko po válce - tedy jednostranné a nikdy nevyhlášené válce NATO (+ USA) si mělo kleknout ma kolena ,nebo lehnout na záda a vzdát se totálně - neboli bezpodmínečně?Přečtěte si knihu od Rajko Dolečka "ŽALUJI" a máte-li trochu vzdělání pochopíte o co v tomto regionu od začátku šlo.

Vita 2.10.2007 15:47

Re: Re: Re: Uznání samostatnosi Kosova

No, vítal...

Nejdřív nechtěl dělat problémy soudruhovi Enverovi, pak je zase nechtěl narvat stalinistovi Enverovi do chřtánu... A tak Albánci v nejdemokratičtšjší a nejsvobodbější ze socialistických zemí, kde stalinisty čekal Goly otok, toužili po Albánii a Envera Hogxhu vzývali při každém mezistátním zápase v čemkoli...

Demokracii si nezasloužili a nezaslouží. Ani vlastní stát.

wintersf 3.10.2007 2:54

Re: Re: Re: Re: Uznání samostatnosi Kosova

ale jo, zaslouzi, ale v albanii

Xury 2.10.2007 9:10

Re: Uznání samostatnosi Kosova

To je sice asi pravda, ale neuznání Kosova bude znamenat, že ten v článku popsaný bordel bude trvat dál. Kromě toho pokud se Srbsko pokusí ovládnout Kosovo silou ( třeba s ruskou pomocí ) tak to může znamenat hromadný exodus statisíců kosovských Albánců do okolí (obdobně jako před lety za Miloševiče). To logicky způsobí destabilizaci okolních států - Makedonie, Albánie, Černá hora, Bosna. Nemluvě o tom, že se část z nich přelije i do střední a západní Evropy, protože bude dost problém jim odmítnout azyl pokud bude v Kosovu občanská válka.