6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Komise chce Evropanům zkasírovat hotovost

Evropská komise před několika dny zveřejnila výsledky konzultace týkající se omezení plateb v hotovosti. „Vládě“ Evropy vadí, že se hotovostní platby dají provádět anonymně. To prý lze zneužít při praní peněz a financování terorismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Studený 8.8.2017 14:19

Re: Peníze jsou úžasný vynález.

Zřejmě mylně zaměňujete pojem fyzické podoby peněz, hotovost, za peníze jako takové.

R. Langer 8.8.2017 14:38

Re: Peníze jsou úžasný vynález.

Pokud zlikvidujete fyzickou hotovost jako takovou, už nikdy nebudete moct určit její hodnotu. A o to tady jde především. Druhým bonusem je absolutní kontrola nad každým jedincem ohledně jeho financí. Ale vsadím se, že pro politiky by se v tom zákoně určitě našla nějaká výjimka. :-P

M. Šejna 8.8.2017 14:51

pane Langře

on chce někdo zrušit fyzickou hotovost?

Kde jste na tuto blbost společně s Robejškem přišel?

R. Langer 8.8.2017 14:53

Re: pane Langře

Na blbosti jsou tady socani jako vy, pane Šejno, my jenom upozorňujeme, jak to ve finále končí... :-D

M. Šejna 8.8.2017 15:16

fašisto Langře

já hotovost rušit nehodlám a ani nevím, že by o tom EU uvažovala.

Takže se znovu ptám: kdo to vlastně chce zrušit tu hotovost? Na základě jakého zákona nebo jakého předpisu?

R. Langer 8.8.2017 16:07

Re: fašisto Langře

To se dozvíte, až ho takoví jako vy vydají. :-D

P. Zinga 8.8.2017 17:13

Re: pane Langře

Pane Šejno, překvapujete: jak Vám mohl tenhle proces uniknout?

L. Novák 8.8.2017 19:40

Re: pane Langře

Šejnovi uniká hodně důležitých věcí, je zaneprázdněn developerskou činností pro ČSSD a její myšlenky. :-P

M. Šejna 8.8.2017 14:52

pane Aldo

to by mě zajímalo, kde jste přišel na to, že EU chce zrušit peníze.

A. Alda 8.8.2017 15:47

Jako první s tím přišli Švédové,

nyní to už prosazují i v rámci EU, neboť EU je nástroj na šíření špatností.

U nás také byla již taková výrazná snaha - nepříklad povinností mít bankovní účet, abyste dostal výplatu. Naštěstí to bylo zrušeno. Ale vzápětí zase jakýsi chytrák chtěl zavést povinné bankovní účty pro důchodce, aby se jim nemusela vydávat hotovost. Tyto snahy uvrhnout nás znovu do otroctví se stále objevují a když se teď objevují už i v Bruselu, začíná to být velmi vážné.

R. Benýšek 8.8.2017 14:07

hrozbou je přikázání bezhotovosti

Nechápu, proč se tolik pravicově orientovaných lidí bojí zrušení hotovosti jako takové.

Vždyť peníze jsou přece jenom to, na čem se lidé dohodnou, že jsou peníze – dřív to byly plíšky z některých kovů, pak specificky potištěné papírky, a teď určitá posloupnost jedniček a nul. Pokud EU či nějaký stát zruší hotovost, můžou si lidé navzájem za věci vyměňovat třeba pivní tácky (ve Friedmanově ́Svobodě volby ́ jsem kdysi četl, že ve zlých časech s nízkou důvěrou k dolaru si lidé v USA směňovali tabák).

To, co je hrozbou, je něco poněkud jiného: Pokud vláda stanoví, že určité platby (např. placení daní, ze zákona nutných pojistek, atd.) budou povoleny jen přikázaným bezhotovostním způsobem, a navíc třeba ještě zakáže (pod hrozbou trestu třeba i těžkého žaláře) jiné než bezhotovostní placení za určité zboží (benzín, základní potraviny, apod.). Eventuálně ještě k tomu postupně zakáže více a více vybraných platebních transakcí mezi lidmi (např. to směnování si pivních tácků).

Čili hrozbou není zrušení hotovosti jako takové, ale spíše přikázání bezhotovostních transakcí někde a zákaz hotovosti (jakékoli) jinde. Tím by se hotovostní platby staly buď zbytečné, protože nefunkční - za pouhou hotovost prostě koupit či prodat danou komoditu (včetně i bezdlužnosti vůči státu) vůbec nepůjde, anebo protizákonné.

Čili lidem se pak nevyplatí hotovost vlastnit (resp. tedy odkládat si do zásoby věci, které lze jako hotovost funkčně použít) ani používat (vyjma směn zboží v malém, což ale i dnes mohou dělat směnným obchodem bez peněz). Ale svou práci budou nuceni směnovat se státem za nějakou formu bezhotovostních symbolů (v dnešní řeči: peněz), jelikož jen ty bude stát uznávat jako prostředku k obchodování s ním, a k jiným transakcím (mezi lidmi navzájem) nenechá svými zákony i dalšími regulacemi skoro žádný prostor.

J. Anděl 8.8.2017 14:38

Re: hrozbou je přikázání bezhotovosti

Jakoukoliv elektronickou transakci lze snadno dohledat.

Řešením pro bezhotovostní platby je nabídka a) anonymních dobíjecích platebních karet či anonymních elektronických peněženek, b) nákup směnitelných předmětů stabilní hodnoty (dobíjecí karty na mobil, drahé kovy), možná placení bitcoiny (o tom moc nevím), zkrátka rozrušení vazby mezi platícím a jeho bankovním účtem.

Budou-li výše uvedené všechny možnosti zakázané a jejich použití trestně postihované, nevím, k čemu to povede... Pokud naprosto a absolutně každý nákup půjde dohledat až k osobě platícího, myslím, že se náš svět docela promění. Snažím se netvrdit, že se zhroutí, ale připadá mi, že to nemůže nemít nějaký negativní dopad.

A. Alda 8.8.2017 15:56

Když to nechápete, tak znovu upozorňuji, že

V okamžiku, kdy budou zrušeny hotové/fysické peníze a veškerá směna i tesaurace bude provozována

virtuálními platbami na počítačových sítích, získají vlády neuvěřitelnou

moc nad každým člověkem. I toho nejchudšího a nejnezávislejšího budou moci donutit, aby jim sloužil, aby hlásal, co chtějí

ony, aby se vzdal jakýchkoli pokusů o oposiční myšlení. Z celého

lidstva se stanou jen otroci. Komukoli kdykoli budou moci zablokovat účet a v tom okamžiku nebude mít šanci koupit si ani ten pitomá rohlík. A pokud bude žít ze zelí na své zahrádce, zablokují mu tím možnost platby za elektřinu, vodu, dokonce i daně z nemovitostí a pro její nezaplacení mu tu zahrádku zabaví. Všichni prostě budou muset poslouchat. Všichni a stále. Nebude vůbec žádná šance uniknout, protože si takový člověk nekoupí ani benzín, ani lístek na vlak... stačí, že se třeba vyjádří tak, že to vládnoucí moc bude považovat za nežádoucí. Dnes nám za to blokují jen diskusní účty na internetu, jako třeba ten Banga na iDnes, ale po zavedení povinného bezhotovostního platebního styku nám prostě a jednoduše zablokují účet. A KAŽDÝ poleze k vládnímu úředníkovi po kolenou s prosíkem. O takové kontrole se nesnilo ani komunistům, ani nacistům.

J. Kanioková 8.8.2017 14:01

Presumpce viny,

to se začíná používat u lecjakého tématu, nenápadně, salámovou metodou.

"The Road to Ruin" - Cesta ke zkáze: Tajný plán globálních elit pro další finanční krizi - v podtextu knihy je uvedeno: "Nejsilnější formou ochrany je vyzbrojit se znalostmi".

Recenzenti knihy se shodují, že je to výjimečně dobře napsané a stručné vysvětlení toho, co se v měnové oblasti děje..

https://www.amazon.com/Road-Ruin-Global-Elites-Financial/dp/B01M2CBEG1

P. Vaňura 8.8.2017 13:27

Mimochodem, nač chodit nikam daleko. Není tomu tak

dávno, co řecká vláda zablokobvala občanům vybírání peněz z bank. Kdo měl velkou hotovost doma, byl v pohodě.

A je tady ještě daleko HORŠÍ příklad, kyperská vláda NA PŘÍKAZ EU!!!! ZKONFISKOVALA vklady v kyperských bankách, vyšší než 100 tisíc euro. Chtěla tak zalepit díru po dluzích, odpuštěných Řecku!

A. Alda 8.8.2017 13:21

Nejdřív zruší reálné peníze

a pak nařídí čipování lidí, také z důvodů "pokroku" a proti "kradení karet". A rázem budeme v Apokalypse, jak to napsal sv. Jan Teologos bar Zebedeos v kapitole 13 své knihy:

"A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch,aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména."

J. Veselý 8.8.2017 13:00

Pan Šejna jako vždy mimo.

Viz: "V Česku platí zákon č. 254/2004 Sb o omezení plateb v hotovosti, kdy limitem je 270 tisíc Kč. Nad tuto částku se musíte legitimovat. Zákon platí už 13 let a mě to vůbec neomezuje. Vás ano?" Doporučuji si ten zákon přečíst, když už se na něj odvoláváte. Podle tohoto zákona je poskytovatel platby nad 270tis Kč provést tuto platbu bezhotovostně a příjemce je povinen hotovostní platbu nad tento limit odmítnout. Pokutička za porušení je do 50tis pro fyzickou osobu a do 5mega pro právnickou nebo podnikající osobu.

To je docela omezující. Představte si, že si jdete koupit auto za půl mega. Auto stojí na dvoře dealera, ale vy za něj nesmíte zaplatit v hotovosti, takže dáte příkaz bance a druhý den, když si jdete pro auto, dozvíte se, že dealer vyhlásil dnes ráno úpadek. Dobré co? Můžete brečet u konkursního správce.

Nebo jiný příklad - chcete celoživotní úspory 1mega proměnit na cenný obraz, nebo hodnotné známky, ale nechcete, aby prodávající znal vaši identitu, protože se bojíte, že dá někomu tip. Je to celkem logický požadavek, ale podle skvělého zákona neřešitelný. Můžete sice částku 1mega rozdělit na 4 platby a platit 250tis denně, tím zákon obejdete, ale asi není nejlepší, když vás zákon přímo nutí jej porušovat. A také je otázka, jak by takové obcházení zákona hodnotil event. soud.

J. Veselý 8.8.2017 13:08

Re: Pan Šejna jako vždy mimo.

Dokončení:

Zkrátka jakékoliv omezení v manipulaci s hotovými penězi je nežádoucí. Stát má dost prostředků a lidí na to, aby stíhal praní špinavých peněz nebo platby teroristům jinak, bez buzerace slušných lidí.

Pro firmy a podnikatele je zákon vyloženě škodlivý. Nutí je posílat velké sumy peněz dopředu bez záruky, že dostanou plnění v hodnotě jakou si zaplatili. Dřív bylo možné, že do fabriky přijel kamion, naložil zboží za mega, řidič zaplatil v hotovosti a odjel. Jistota pro všechny zúčastněné. Teď to nejde.

P. Vaňura 8.8.2017 13:33

NAPROSTÝ SOUHLAS!

Proto se Klausovy vlády zavedení nucené platby přes účet bránily. Bylo to smrtelné ohrožení zejména pro drobné podnikatele, kteří i tak často skončili díky druhotné platební neschopnosti!

M. Šejna 8.8.2017 13:25

pan Veselý jako vždy mimo

Já jsem si kupoval auto za hotovost v roce 2012. Cena byla 710 tisíc. A protože dealer nechtěl provádět složitou proceduru s evidencí této platby nad 270 tisíc. Tak jsem tuto úhradu provedl ve třech splátkách přímo na pokladně. Tedy během asi dvou minut jsem zaplatil 250.000,- Kč, následně znovu 250.000,- a na závěr 210.000,-. Já osobně bych neměl problém ani s platbou 710 tisíc, ale problém měl dealer, protože by musel dokládat, od koho peníze přijal. Jemu se do toho nechtělo a mě to bylo jedno, jak auto zaplatím. Takže jsme se dohodli na třech platbách a dealer nic prokazovat nemusel. Zákon tím obejit nebyl, protože zákon nenařizuje platit za zboží jednou částkou najednou, a u soud nic tedy hodnotit nemusel.

Měli jsme kliku, že tam nebyl pan Veselý, který striktně požaduje dodržovat veškeré předpisy do slova a do písmene i tehdy, když nemusí, takže nás nikdo nenapráskal a dokonce ani dealerova banka nepovažovala tuto transakci za podezřelou.

J. Veselý 8.8.2017 13:33

Re: pan Veselý jako vždy mimo

Pro natvrdlého pana Šejnu, který si ani neumí zákon přečíst, anebo jej pochopit:

Par. 4 odst. 4: Do limitu se započítávají všechny platby v české i cizí měně, provedené týmž poskytovatelem platby témuž příjemci platby v průběhu jednoho kalendářního dne.

Tak si nechte vaše rozumy, než někoho přivedete do maléru. Promlčecí doba je 10 let.

M. Šejna 8.8.2017 13:40

pro natvrdlého Veselého

tak mě udejte, práskači Veselý.

Vůz jsem koupil v NH Cars Čestlice v roce 2012. Byla to KIA Optima. K promlčení ještě nedošlo. Máte šanci stát se angažovaným občanem.

:-P

J. Veselý 8.8.2017 13:44

Re: pro natvrdlého Veselého

Proč bych vás měl práskat? Vy se napráskáte sám svojí hloupostí. Mně je na rozdíl od vás úplně jedno kdo komu jak za co platí. Jestli jste si nevšiml, tak já tady propaguji svobodu občana zacházet se svými penězmi jak chce, ať už hotově nebo bezhotovostně. To jen vy restrikce omlouváte, že prý vám nevadí ... Jak vidíte, mohly by vadit, a silně, ale vy si to stejně nepřiznáte, škoda opotřebené klávesnice.

J. Kanioková 8.8.2017 14:05

:))))))))))))))

P. Švejnoch 8.8.2017 14:05

Re: pro natvrdlého Veselého

Jo, jo... Pan Šejna musí "dokázat", že má ve svém trollení pravdu, i kdyby ho to do kriminálu přivést mělo... :-)

Také jeho přesvědčení, že třemi splátkami v jednom dni a k jednomu účelu platby "zákon nebyl obejit", mi přijde více než komické.

A vrcholem všeho pak, po všem tom páně Šejnově obhajování všemožných předpisů a nařízení, je vyjádření opovržení lidmi, kteří "striktně požadují dodržovat veškeré předpisy do slova a do písmene i tehdy, když nemusí".

Takže pan Šejna nejprve horlivě obhajuje vyhlašování nejrůznějších restrikcí, aby nám vzápětí sdělil, že by se podle něj neměly zase tak úplně dodržovat. Zdali ho napadla otázka, že by tedy bylo možná lepší takové restrikce vůbec nevyhlašovat?

L. Novák 8.8.2017 19:47

Re: pro natvrdlého Veselého

Šejna je vůl. Za těch nejmíň 10 let (spíš 15) jeho socialistického trollingu na NP už to mohu tvrdit s neotřesitelnou jistotou... :-D

M. Šejna 8.8.2017 14:43

četl zákon až do konce?

§6a odst.1: Přestupky podle tohoto zákona zjišťují při své činnosti finanční úřady a celní úřady.

Takže finanční a celní úřad nejspíš nepovažoval za důležité tento "brutální trestný čin", kterého jsem se spolu s dealerem dopustil, vůbec řešit. Tento zákon byl totiž schválen jako obrana proti financování organizovaného zločinu a proti praní špinavých či nezdaněných peněz.

Pokud tedy přislušné orgány tento můj "těžký zločin" vyšetřovaly, zjistily, že jsem v ten den vybral stejnou částku ze svého řádně vedeného účtu, kam dostávám řádně zdaněné peníze. V ten samý den jsem stejnou částku složil ve třech splátkách u dealera a dostal jsen na to doklad. Za to jsem pořídil automobil registrovaný na moje jméno. A protože příslušné orgány mají za úkol honit zločince a neřešit blbosti, tak tenhle můj "těžký zločin" odložily jako bezvýznamnou záležitost.

J. Veselý 8.8.2017 14:53

Re: četl zákon až do konce?

Mně to nemusíte vykládat, já vám to nevyčítám. Už několikrát jsem napsal, že toto omezení považuji za hloupost, navíc škodlivou. Zákon jste ale jednoznačně porušil a ujišťuji vás, že pokud by se o tom finanční úřad dozvěděl, skočilo by to pokutou pro oba, protože pro erár to jsou easy-money a pro úředníka plus body do hodnocení.

M. Šejna 8.8.2017 15:03

Re: četl zákon až do konce?

máte pravdu, že zákon je hloupost. Já jen chtěl upozornit, že mě ten zákon nijak neomezil, což neznamená že zákon obhajuji.

Kdybych totiž podle tohoto zákona uhradil ty tři splátky anonymně, tak úřad nikdy nepřijde na to, kdo byl vlastně plátcem. Jak chtějí dokázat, že tři anonymní splátky během jednoho dle jsou od stejného "anonyma"?

Možná i toto je důvod, proč úřady, které tyto platby monitorují, nejsou nijak horlivé.

R. Langer 8.8.2017 14:43

Re: pro natvrdlého Veselého

Hm, takže porušujete zákon který obhajujete, a ještě se budete vztekat, když vás na to někdo upozorní. Vy jste fakt výkvět, pane Šejno, jenom doopravdy nevím čeho, protože tohle chování prostě není normální. :-D