30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

EVROPA: K Vánocům asi EU dostane tvrdý brexit

Právě proběhlo čtvrté kolo vyjednávání o budoucích vztazích mezi Velkou Británii a EU, při kterých se Londýn nepohnul ani o milimetr. A Bruselu začíná svítat, že si Johnson zřejmě přeje tvrdý brexit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 13.6.2020 7:32

Já zas nechápal to arogantní sebevědomí EU. EU do Británie vyváží daleko více než dováží, přesto se politici tvářili, že Británie bude cly postižena více. Více budou postiženy EU firmy, to ovšem EU politiky nezajímá, firmám a vůbec běžným lidem jsou vzdaleni. Nechápu, proč jsou jimi ještě placeni.

M. Mařák 13.6.2020 7:42

GB nemá v EU co pohledávat. Byla to velká strategická chyba a konečně dojde k její nápravě. Jako partner EU je to OK.

J. Nevrkla 13.6.2020 7:46

Co bylo tou strategickou chybou? Že se tam dostala sebevědomá země, která si chce demokraticky vládnou sama a nechce se podrizovat diktátu EU, resp. Německa? Tu strategickou chybu si začíná uvědomovat stále více národů. Bohudík.

M. Mařák 13.6.2020 7:56

Popsal jsem to tady:

https://martinmarak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=695629

K. Kocourek 14.6.2020 3:33

Popsal jste to celkem pěkně. Podle mého zavedení prvků common law do kontinentálního právního systému způsobilo značné škody. Lidé byli zvyklí na svoje specifické systémy (Francouzi Codex Napoléon, u nás a hned v několika dalších zemích rakouský Všeobecný zákoník občanský atd.), ale najednou bylo nutné brát ohledy i na zcela nekompatibilní přístup. Jednak to způsobilo, že dikce evropských předpisů je velmi nesrozumitelná (aby mohly být aplikovatelné v obou systémech), jednak to zhoršilo ochranu běžného člověka, který je závislý na neměnnosti zákonů a právních postupů.

No a pak je zde ještě rozměr politický: Angličani odedávna na kontinentu bránili vzniku supervelmoci tím, že hospodářsky a vojensky podporovali druhou nejsilnější mocnost proti té první. Válečné loďstvo přijde na poměrně dost peněz a Angličané si jej mohli dovolit z důvodu, že nebyli nuceni současně vydržovat velkou pozemní armádu. Kontinentální mocnost, která by neměla protivníka přímo na kontinentu, by též nemusela vydržovat pozemní vojsko a při zdrojích kontinentu by dokázala postavit mocnější loďstvo.

Založením EHS (později EU) dostala anglická strategie trhlinu. Najednou nebylo koho podporovat proti komu. Angličani to nějakou dobu bojkotovali, ale když zjistili, že se Němci s Francouzi opravdu dokázali domluvit, vstoupili do EHS taky a začali jej rozvrtávat zevnitř. Teď asi došli k názoru, že správný způsob rozvrtávání je chaoticky vystoupit. Přitom v éře mezikontinentálních střel je původní strategie evidentně neúčinná a u britského voliče jde o jakýsi atavismus. Kdybych se omezil na Česko, jako spojenci byli často nespolehliví (nepomohli nám za "zimního krále", zradili nás na konci války o dědictví Španělské, jako Rakousko-Uhersko nás zahnali do spojenectví s Německem a k porážce, jako Československo nás odepsali v Mnichově). Dokonce i teď dali přednost lidem z bývalých kolonií před "polským instalatérem", jehož děda jim tvořil nejsilnější zahraniční letecký kontingent za II. světové války...

P. Grigar 13.6.2020 9:11

.. škoda, přeškoda, ze jste v době vstupu GB do EU ještě tahal kačera , tudíž jste nemohl zabránit takové spoustě škod a následných tahanic s brexitem. Ale zeptat se vás mohli a měli!

Jenom jedno mi prosím vysvětlete, proč vrchní vyjednávač EU tolik stojí o prodloužení přechodného období.

Děkuji předem.

J. Jurax 13.6.2020 11:01

Jojo, ovšem strategickou chybou byl již vznik EU.

Ať zhyne kysličník! Green Deal Heil!

M. Mařák 13.6.2020 11:47

To není chyba neutrálního rámce, ale těch magorů, mých EU spoluobčanů, kteří to volí.

S. Svatoš 13.6.2020 13:46

Pane Mařáku, nevím o jakých spoluobčanech EU mluvíte.

EU je tedy stát? To je pro mne novinka .

Je to pouze několik palet popsaných papírů A4 !

P. Grigar 13.6.2020 14:02

.. spoluobčané všech zemí EU, spojte se!! Vzpomínáte? Původně to bylo malinko jinak, ale nová doba, pod vedením nových bolševiků, si žádá i vylepšených starých osvědčených hesel.

Více a tužší federalizace je spoluobčanům třeba.

M. Mařák 13.6.2020 15:06

Jako občan země v EU máte od Maastricht smlouvy automaticky i občanství EU, Amsterodamská smlouva práva občanů EU ještě rozšiřuje. Podívejte se třeba do svého pasu, máte-li ho.

P. Victorin 13.6.2020 6:56

Autor, který je nezávislý analytik, poradce a kouč, jak se svěřuje na konci zde předložené "analýzy", čtenáři nezištně poskytuje informaci o tom, co snad úplně každý již dávno věděl - že Británie nezvratně vystoupila z EU a že její premiér Johnson předmětný proces zcela jistě dotáhne nekompromisně do konce...

PS Příště by pan autor mohl předložit třeba "analýzu" o tom, že po čtvrtku obvykle přichází pátek... :-)

J. Vobr 13.6.2020 7:19

VICTORIN, to řekněte tomu Barnierovi ... ten nejnověji přišel s návrhem, aby se jednání o 1-2 roky prodloužila !!!

Domnívám se,že právě na to Robejšek reaguje a vy jste to jaksi nepochopil o čem píše.8-o

P. Victorin 13.6.2020 7:23

Vobře - na domněnky máte zcela jistě plné právo, jako já na své realistické názory, jestli chápete? ;-)

O. Uživatel 13.6.2020 10:53

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 13.6.2020 11:06

Rovněž máte nepopiratelné právo se mýlit. Jak patrno, využíváte jej.

K. Salajka 13.6.2020 7:23

R^

P. Grigar 13.6.2020 9:02

. paneVobře, příště musíte své vyjádření podat jako váš realistický názor, jinak u pana Victorina neobstojíte. Blbost to být může, ale muší bejt realistická..