30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

EVROPA: K Vánocům asi EU dostane tvrdý brexit

Právě proběhlo čtvrté kolo vyjednávání o budoucích vztazích mezi Velkou Británii a EU, při kterých se Londýn nepohnul ani o milimetr. A Bruselu začíná svítat, že si Johnson zřejmě přeje tvrdý brexit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 15.6.2020 10:31

"se zbavit mocichtivé byrokracie, vize superstátu a scestné měnové, migrační a energetické politiky"

Když tuto větu přeložíte do angličtiny a zeptáte se pak Britů, zda toto byla ta jejich motivace při hlasování o Brexitu, polovina Britu nebude tomu textu rozumět.

M. Pechar 15.6.2020 0:17

Fandím Brexitu; to proto, že si ouřadové v Bruseli zvykli na poslušnost.

Mám obavy o Británii, aby se nestala chalifátem. Mnoho tomu nasvědčuje.

Přál bych si czexit, kdyby bylo kam vystoupit; my, jako malá země, nadto Unií obklopená, by si to vyžrala. Nemám strach, že bychom se stali vazaly Moskvy či Pekingu (okolo je mnoho hranic na bratrské tanky), byť nás do jejich řití naše politická věrchuška směruje; spíš mám obavy, aby z nás zbývající EU neudělala odstrašující příklad a bezpříkladně se mstila. I Británii se budou mstít.

Jednou se EU rozpadne, stejně jako padne politicky vykonstruovaná společná měna; myslím si to. Stejně tak nepředpokládám, že se toho dožiju (50+).

L. Zach 14.6.2020 22:13

@Kratochvíl

>Tržní hospodářství je pouze chaos a ten nikdy nepřinesl nic dobrého.

No potěš koště! Všechny ty internety, mobily, satelity, emaily, počítače, vymysleli asi soudruzi v Severní Koreji, Venezuele na Kubě a v Rusku a v seznamu nejhodnotnějších firem světa jsou na čelních místech... Anebo jsou na špičce firmy ze státu s tržní ekonomikou - USA?

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nejcennejsi-firmy-sveta-trhu-vladnou-americti-technologicti/r~ff9b2852bcec11e9b16b0cc47ab5f122/

L. Zach 14.6.2020 22:01

Z čeho soudíte, že je mezi evropskými národy poptávka (alespoň 51%) po federativním uspořádání Evropy? Já tedy nic takového nevidím.

A jak byste si představoval fiskální unii - na jedné straně Německo a na druhé Itálie, Španělsko, Portugalsko, Řecko...?

L. Zach 14.6.2020 21:55

Pane Vobre, napíšete mi číslo Vašeho účtu? Pošlu vám pár stovek na novou klávesnici, která nebude mít zaseklý CAPS LOCK.

O. Seliger 14.6.2020 21:42

V kapitál líznu jde o prachy a šéfové gb si nenechají kecat do svých výnosných daňových rájů s čīmž, esli si dobře vzpomínám, přeplacený dluhový unijní byrokrati, již dávno s vervou začali.

J. Kanioková 14.6.2020 21:17

A kdo stojí o evropskou federaci ???

J. Kanioková 14.6.2020 21:10

1*****

V. Církva 14.6.2020 18:12

Tak jestli to u nás byl komunismus je otázka definice. Ti co to řídili si ale říkali komunisté.

Socialistický mor ale vznikl ve Francii. S tím souhlasím. A to co dnes začíná dominovat v EU a především na Západě je totéž ať už tomu říkají třeba jediná správná liberální demokracie.

P. Staronový 14.6.2020 11:59

Stavební zákon je náš, místní průser. Tedy, hlavně náš.

P. Staronový 14.6.2020 11:57

Británie tu vyjímku skutečně měla. Jenže, co je platná oddělená měna, když ostatní blbosti z Brusele jsou závazné?

Jak konečně vidíme i doma ...

J. Nový 14.6.2020 10:56

R^;-D

P. Grigar 14.6.2020 10:00

..Mařáku, komunismus u nás ani kde jinde nebyl, možná nejblíže k němu měli komunardé pařížští. Ani mne příliš nepřekvapuje, že jste se jako bolševik v "emigraci" zhlédl právě v poměrech, panujících ve Francii, kterážto jest jednou z dávných kolébek socialistického moru. Svůj k svému..

P. Grigar 14.6.2020 9:42

..pane Braune, k vašemu druhému odstavci jen tolik: vše co uvádíte, je možno posuzovat tak, že to má Británie měla právě kvůli svému dosavadnímu členství v EU a už toho mají dost. A společná měna se dle nedávného prohlášení z Bruselu jeví jako nutná podmínka pro všechny, bez výjimek. Časy v EU se mění a někteří už u toho nechtějí být "na vlastní kůži".

O. Uživatel 14.6.2020 8:53

Uživatel požádal o vymazání
J. Lukavsky 14.6.2020 8:27

"Tržní hospodářství je pouze chaos" no neřekl bych. V trhu (čistém) platí: nabízím to za 10, bereš? OK. V našem EU systému je na prodej hlávky zelí norma 1200 stran, na banány musíte s šuplérou a kalkulačkou (zakřivení je na tom banánu to hlavní)... na všechno jsou hory norem, zákonů, předpisů a doporučení takže ani profesionál právník Vám neřekne co se smí a co ne. Takový stavební zákon, to je pastva pro právníka. Pokud někdo věří, že žijeme v kapitalizmu - tak jedině po úderu polenem do lebky. J.L. end

K. Kocourek 14.6.2020 3:33

Popsal jste to celkem pěkně. Podle mého zavedení prvků common law do kontinentálního právního systému způsobilo značné škody. Lidé byli zvyklí na svoje specifické systémy (Francouzi Codex Napoléon, u nás a hned v několika dalších zemích rakouský Všeobecný zákoník občanský atd.), ale najednou bylo nutné brát ohledy i na zcela nekompatibilní přístup. Jednak to způsobilo, že dikce evropských předpisů je velmi nesrozumitelná (aby mohly být aplikovatelné v obou systémech), jednak to zhoršilo ochranu běžného člověka, který je závislý na neměnnosti zákonů a právních postupů.

No a pak je zde ještě rozměr politický: Angličani odedávna na kontinentu bránili vzniku supervelmoci tím, že hospodářsky a vojensky podporovali druhou nejsilnější mocnost proti té první. Válečné loďstvo přijde na poměrně dost peněz a Angličané si jej mohli dovolit z důvodu, že nebyli nuceni současně vydržovat velkou pozemní armádu. Kontinentální mocnost, která by neměla protivníka přímo na kontinentu, by též nemusela vydržovat pozemní vojsko a při zdrojích kontinentu by dokázala postavit mocnější loďstvo.

Založením EHS (později EU) dostala anglická strategie trhlinu. Najednou nebylo koho podporovat proti komu. Angličani to nějakou dobu bojkotovali, ale když zjistili, že se Němci s Francouzi opravdu dokázali domluvit, vstoupili do EHS taky a začali jej rozvrtávat zevnitř. Teď asi došli k názoru, že správný způsob rozvrtávání je chaoticky vystoupit. Přitom v éře mezikontinentálních střel je původní strategie evidentně neúčinná a u britského voliče jde o jakýsi atavismus. Kdybych se omezil na Česko, jako spojenci byli často nespolehliví (nepomohli nám za "zimního krále", zradili nás na konci války o dědictví Španělské, jako Rakousko-Uhersko nás zahnali do spojenectví s Německem a k porážce, jako Československo nás odepsali v Mnichově). Dokonce i teď dali přednost lidem z bývalých kolonií před "polským instalatérem", jehož děda jim tvořil nejsilnější zahraniční letecký kontingent za II. světové války...

P. Staronový 13.6.2020 22:59

A stejně se sebrali a odešli. Co tedy byl důvod podle vás?

V. Braun 13.6.2020 21:49

Možná myslí řetězy držící pohromadě Velkou Británii. Boris Johnson se už napůl vzdal Severního Irska a Brexit dost přiblížil i odtržení Skotska.

V. Braun 13.6.2020 21:43

"Ale nezapomeňme na jedno. Občané Velké Británie neopouštějí EU kvůli společnému trhu, ale chtějí se zbavit mocichtivé byrokracie, vize superstátu a scestné měnové, migrační a energetické politiky. A tyhle důvody za tvrdý brexit stojí."

Ze společné měny měli Britové trvalou výjimku, migrační politika se týkala jen migrace z EU, jinou měli plně pod kontrolou, a energetickou politiku má Británie o hodně zelenější než EU. Autore autore, a to prý jste odborník na Británii.

I. Spálený 13.6.2020 19:53

To byl celkem poučný příběh. Obě strany měly dva velitele, schopného praktika a jemu nadřízeného nechopného úředníka. Španělé měli jednoznačnou převahu, Angličani neměli ani prach do děl, než na pár výstřelů. Španělé dokonce zaskočili Angličany v přístavu a mohli hned bez rizika rozstřílet. Jenže se doslovně drželi rozkazů od krále a neudělali to. Následně Angličané poškodili jednu španělskou loď a proti rozkazu ji v noci vykradli. Tím obnovili bojeschopnost, španělské loďstvo rozehnali pomocí zapálených lodí a rozstříleli z dalekonosných děl. Španělé dostali rozkaz vrátit se do Španělska oklikou přes oblast oceánských bouří. Ty byly tehdy opravdu vydatné, byla malá doba ledová. Nevrátil se skoro nikdo. A z Anglie se stala velmoc.

M. Mařák 13.6.2020 19:52

A proč bych se ho bál, jářku, vždyť fiskální unie je další nutný krok k evropské federaci. Ten zákonitý posun naopak netrpělivě očekávám od té doby, co se začalo mluvit o brexitu.

J. Lambert 13.6.2020 19:22

Toho posunu se ve Francii nemusite bat, pane Maraku. Az to bude Nemecko na Franticich nasilim vymahat, Britove se zase vylodi, uvidite. Oni maji preze vsechny historicke konflikty pro tu stale jeste zemi slabost.

M. Mařák 13.6.2020 18:26

Tak, doufám, že se EU posune k té fiskální unii a tak dále .

Z. Lapil 13.6.2020 18:19

Jakže to ten Shakespeare napsal? "Co socialismem zveme, i jinak zváno smrdělo by stejně"?

P. Staronový 13.6.2020 17:52

" To jsem zvědav, jak se s tím Evropský svaz vypořádá. "

Jak? No, za KAŽDOU cenu. :-(

P. Staronový 13.6.2020 17:51

Ano.

Dle hesla "Lepší hrozný konec, než hrůza bez konce".

P. Staronový 13.6.2020 17:50

Třeba z té korupce žil, nebylo by pak divu, že je takový zapšklý.

P. Staronový 13.6.2020 17:48

Tržní hospodářství přineslo blahobyt, socialismus bídu. Ať žije (tržní) chaos.

M. Pivoda 13.6.2020 17:48

Další český psychoanalytik v akci.

Zdař Bůh!