1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EVROPA: Jakápak zodpovědnost za kolonialismus?

Pořád se vrací diskuse, nakolik jsou Evropané vinní prachmizernou situací bývalých kolonií, především afrických. Jistě – cítím hrůzu, pokud se mi v hlavě vybaví nekonečná bestialita chování Belgičanů v Kongu, ale že bych za deset milionů obětí šíleného Leopolda II. měl cítit nějakou evropskou kolektivní vinu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 6.8.2019 8:33

Lidstvo žádnou zodpovědnost za vývoj lidského světa nenese !

To spontánní síly vývoje, které lidi vedou, ne lidé samotní. Jsou jen jejich produkty. Je to jakoby někdo požadoval tresty smrti pro Jana Žižku a podobné a ještě daleko starší zločince. Dokonce před naším letopočtem... Dzp.

V. Církva 6.8.2019 8:29

No ono

Evropská civilizace byla provázaná už před stovkami let, takže bohatství a rozvinutost Británie či Španělska mělo vliv i na jiné země. Kapitál Britů se pak nákupy přesouval a přesouvá třeba do Německa,.. Nicméně, ne všichni Evropaná zotročovali. V koloniích také hospodařili, možná honili domorodce do práce víc než je zdrávo. Je dobré si uvědomit, že ve vyspělejších zemích jako Indie, či Arábie (které ale obsadili až za upadání Osmanské říše) kolonisté spolupracovali s místními vládci a země rovněž zvelebovali.

Takže zpět k Africe. Lidé se tam snad měli lépe když žili v kmenech před kolonizací. Jednou ale k civilizaci dojít muselo. Možná byly počátky Evropanů v Africe katastrofální, ale ono i počátek průmyslové revoluce v Evropě znamenal téměř 18 hodinovou pracovní dobu.. Poslední roky kolonialismu už si evropské země nemohli dovolit otročení, a troufám si tvrdit, že se i černí Afričané tehdy měli větší bezpečnost a pořádek než dnes. Ono břímě bílého muže popsal Brit Kipling který kolonie znal osobně.

V. Petr 6.8.2019 10:40

Už jsem tady napsal, že koloniální panství bílého muže

v subsaharské Africe trvalo zhruba v letech 1900-1965. Předtím Evropané vlastnili jen pobřeží, kde zřizovali opěrné body pro obchod s Asií!

Vyjímku činí jih, kde byli ovšem bílí DŘÍVE, než negroidi! Když tam Holanďané počátkem 17 století zřídili svou první osadu, žádní Bantuové, Zulové apod tam nežili, bylo tam jen pár Křováků (ti nemají s negroidy nic společného) v poušti.

V. Petr 6.8.2019 11:44

Bohatství Španělska bylo založeno na dovozu drahých

kovů z AMERIKY!

Pokud jde o Portugalce, Holanďany a Brity, ti vydělávali na obchodu, ale ne s Afrikou, ale s Asií. Patrně i Vy jste se učil ve škole, že podnětem k objevitelským cestám byla snaha dostat se ke zdrojům KOŘENÍ, na obchodě s nímž se nehorázně pakovali MUSLIMOVÉ! Do Indie se, jak známo, dostal poprvé Vasco da Gama, málokdo ví, že po jeho příjezdu podplatili muslimové úředníky vládce Kalikutu (v Indii) a s jejich pomocí přemluvili vládce aby proti jeho malé flotile podnikl vojenský útok. Gama se ubránil a dovezl do Evropy první koření, NAKOUPENÉ v Indii. To celé vedlo k několik let trvajícím válkám mezi Portugalci a muslimy, který přímým obchodem Portugalců s Indií přišli o nemalé zisky. Portugalci, ve spojení s HINDUISTY se ubránili a podařilo se jim zřídit obchodní základny. Pořád ještě nebyli u zdroje, ale i tak bylo koření, nakoupené na indických trzích a namáhavě dopravené do Evropy (cesta tam a zpět trvala rok a půl, něktré flotily cestou přišly až o polovinu lodí) levnější, než koření nakoupené od muslimů ve východním Středomoří,

Až do počátku 19 století bylo přitom asijské zboží (v Indii, později i v Číně) nakupováno převážně za americké stříbro.

V. Novák 6.8.2019 13:32

Re: Bohatství Španělska bylo založeno na dovozu drahých

Ze svých KOLONIÍ v Amerikách...

V. Petr 6.8.2019 14:27

ANO, máte pravdu.

Vtip je v tom, že se tvrdí, že nárok na toto bohatství má AFRIKA a ne třeba Bolívie, kde byly proslulé stříbrné dolyž, kde pracovali tamní Indiáni...

D. Kolben-Kolář 6.8.2019 8:18

A co my, Češi?

Zdá se, že česká extrémní levice se snaží svalit vinu za kolonialismus i na nás, kteří jsme žádné kolonie sice neměli, ale kupovali jsme od Francouzů a Britů koloniální zboží.

http://blog.aktualne.cz/blogy/ivo-cerman.php?itemid=33910

Máme tedy zřejmě povinnost vítat a přijímat s radostí...

P. Kmoníček 6.8.2019 8:10

Pane Smrčko,

i když jste problém vysvětlil polopaticky a dá se říct, že i bezchybně, tak je to marné, je to marné, je to marné.

P. Dvořák 6.8.2019 8:07

Ale samozřejmě máme odpovědnost za kolonie!

Zejména "humanitární" organizace jako Lékaři bez mozku a různé "humanitární" akce jako dovážet potraviny zdarma do míst, kde nikdy lidé nežili a pod.

Máme odpovědnost za katastrofální přemnožení těch, co nikdy nebyli, nejsou a nikdy nebudou schopni se uživit vlastní činností.

A nemusíme až do Afriky, stačí se projít brněnským Bronxem.

J. Anděl 6.8.2019 7:55

Sedm pokolení

Hezké zamyšlení. Se závěry nemám problém.

Čtení mi připomnělo jakýsi biblický text, pamatuji si ho volně - že hříchy otců ponese sedm pokolení. Něco na tom je. Nejde možná o tu sedmičku - v souvislosti s článkem jde hlavně o to, že je to o něco víc, než aby ještě žili ti otcové. Vezměme si genetiku - dědictví otců a matek se skutečně projevuje dlouho a nezdá se to spravedlivé, optikou lidského chápání spravedlnosti. Jinými slovy nezdá se to fér.

Přesto souhlasím s článkem ve smyslu, že současná generace není povinna cítit se zodpovědná za činy prapředků, notabene za činy prapředků někoho jiného. Ostatně ani genetika není o zodpovědnosti, jen o následcích. Následky je třeba řešit (někdy prostě přetrpět, pracovat, vydržet v dobré mysli), nikoliv cítit se za ně vinen.

Kromě úvah, jak dlouho ještě potrvají následky socialistického experimentu či nacistického řádění, tak vystupují zajímavé úvahy, jak dlouho naší potomci ponesou následky našich dnešních činů. Stálo by za to, aby ty činy byly dobré, ale ne zbrklé, idealistické, sebezničující. V ideálech se snadno ztratí balanc.

Onen biblický text mimo jiné vybízí k trpělivosti. Dávat si jen taková předsevzetí, která v dobré mysli vydržím realizovat celý život a po mně ještě několik dalších generací. Rychlé diety nefungují a mají jojo efekt.

J. Pavelka 6.8.2019 7:28

Zrovna

Muslimské státy tvoří jen malou menšinu bývalýcch kolonií...Řada z nich byla koloniemi Osmanské říše...

J. Krásenský 6.8.2019 6:36

A jak ten kolonializmus začal?

Muslimové odvlekly do otroctví milion jiho- a západoevropanů (a asi čtyři až šest milionů středo a východoevropanů). Až když Evropané ovládli středomoří jejich útoky přestaly a přestali i proto, že evropané ovládli severoafrické přístavy - základny muslimských nájezdníků (i tato území byla před vpádem muslimů tisíc let součástí antického světa, helenské kultury).

M. Pechar 6.8.2019 4:26

Pěkný článek,

díky.

Jen jedna technická:

„Je to stejně hloupé, jako kdyby po Českobratrské církvi husitské požadovala katolická církev...“

Myslite Českobratrskou církev EVANGELICKOU, nebo ČESKOSLOVENSKOU církev husitskou? Vámi jmenovaná církev neexistuje.

K. Salajka 6.8.2019 9:41

Re: Pěkný článek,

Českobratrská církev evangelická vznikla sloučením protestantských církví v roce 1871. Jde o církve luterského nebo reformního (kalvinistického) směru.

Církev československá byla vyhlášena jako autonomní církev v lednu 1920. Chtěla zachovat návaznost na katolické křesťanství s významnými modifikacemi: zdobrovolnění celibátu, svěcení žen, laicizace správy církve, odmítání dogmat, skepse vůči zázrakům, důraz na studium Bible. Na rozdíl od výše zmíněných protestantských církví klade důraz na vlastní liturgii a uznává většinu svátostí. V roce 1968 změnila svůj název na Církev Československá Husitská, což v kontextu těch let bylo jistě chvályhodné. Osobně si ale myslím, že není ideální takto si Husa monopolizovat a sama církev usiluje o to, aby si památku Husa připomínaly všechny církve společně (ekumenicky). Stejně jako u protestantů navazuje učení církve CČSH také na Petra Chelčického a Jana Amose Komenského.

V roce 1415 žádná z uvedených církví neexistovala, katolická církev si odsoudila Husa sama a rozsudek vykonala světská moc říše římské, národa německého, kterou řídil rakouský Habsburk.

Husovo dílo představuje významný duchovní odkaz a odčinit jeho upálení lze tak, že se poskytnou prostředky těm, kdo tento odkaz opatrují a ochraňují.

M. Pechar 6.8.2019 12:11

Re: Pěkný článek,

Drobnost – ČCE vznikla až roku 1918, nikoli 1871.

H. Lukešová 6.8.2019 0:59

Jak Číňanku semlelo multikulti v USA

Čínské studentce bylo odebráno vítězství soutěže mis. Proč? Jedna muslimka požádala Číňanku, aby si vyzkoušela šátek, ona slušně odmítla, "děkuji, nechci". Posléze ji muslimka začala obviňovat z rasismu. Dalším jejím neodpustitelným ideozločinem zločinem bylo konstatování, že za většinu úmrtí Afroameričanů si můžou právě Afroameričané sami svým zločinným jednáním mezi sebou. Jinými slovy vraždí se sami mezi sebou.

A. Pakosta 6.8.2019 16:05

Re: Jak Číňanku semlelo multikulti v USA

A bude hůř!

J. Sinnreich 6.8.2019 0:44

Reparace

"Progresivni" kandidati na kreslo prezidenta Spojenych Statu se predhaneji v navrzich na poskytnuti odskodneni potomkum americkych otroku-reparace. Otazkou zustava, jaka budou kriteria pri vyberu prijemcu teto reparace?. Barva kuze? Rodokmen? Jaka bude financni castka? A predevsim, kolik to bude stat a kdo to bude platit. Takovymi detaily se ovsem zodpovedni politici nezabyvaji a normalni clovek zira jenom v nemem uzasu.

J. Vintr 6.8.2019 2:55

Re: Reparace

Jaké reparace? Ty by měli platit spíš dnešní "Afroameričané". Jen díky tomu, že jejich předky koupili bílí otrokáři od arabských otrokářů a dovezli je do Ameriky, se dnešní černoši narodili v bohaté a civilizované zemi a ne někde v Africe. Pokud by se vůbec narodili, což je velmi málo pravděpodobné, protože arabští otrokáři nenechávali černé otroky se množit, radši si ulovili jiné.

J. Pavelka 6.8.2019 7:31

Re: Reparace

Zdaleka všichni ba ani nebyli koupeni od arabských otrokářů...V Africe se pořádali hony na otroky, jednalo se s náčelníky kmenů o prodání nepohodlných do otroctví...Zna se o zemi, která v 19.století provozovalo otroctví, dá říci že byla "civilizovaná" , je dost sporné....Řešit to ale dnes nedává smysl

J. Vintr 6.8.2019 7:51

Re: Reparace

Od dvacátých let minulého století, kdy se narodili nejstarší dnes žijící lidé, jsou Spojené státy rozhodně civilizovanou zemí. I ten oficiální rasismus, který fungoval do padesátých let, zažila na vlastní kůži už jen malá menšina dnes žijících černochů.

V. Petr 6.8.2019 11:07

V Africe existuje v některých částech otroctví dodnes.

Mimochodem, otroctví v Etiopii zrušil oficiálně až Mussolini po dobytí země roku 1936, otroctví v Saudské Arábii bylo zrušeno až roku 1962. Otroctví v Mauretánii bylo zrušeno NĚKOLIKRÁT, naposledy roku 2007!

V. Petr 6.8.2019 11:55

Jde o to, čemu říkáte "civilizace"

Prakticky všechny první civilizace praktikovaly otroctví. V Českém království vymizelo někdy počátkem 13 století, ale bylo nahrazeno nevolnictvím, které trvalo až do roku 1781, a robotou, defitivně zrušenou až roku 1848.

J. Pavelka 6.8.2019 14:24

Re: Jde o to, čemu říkáte "civilizace"

To ano, ale je rozdíl, když země praktikovala otroctví v 1. a v 19. století...o jednadvacátém nemluvě..

V. Petr 6.8.2019 15:09

Jenže počátkem 19 století existovalo otroctví skoro

všude ve světě, kromě západní, severní a střední Evropy. Je málo známou skutečností že otroctví existovalo i mezi Indiány na území dnešních USA.

Teprve v průběhu 19 století bylo otroctví postupně rušeno a to především zásluhou Evropanů.

Mimochodem, mahdistické povstání v Sůdánu bylo vyvoláno odporem ke snaze Britů zrušit otroctví. Otroctví bylo konce i v Turecku zrušeno až za Ataturka.

No a v některých částech Afriky existuje otroctví dodnes.

H. Lukešová 6.8.2019 9:21

Re: Reparace

To je pravda, ale od Arabů nikdo žádné reparace nechce, ani za obchod s černochy, ani za jejich kolaboraci s německými nacisty během WW2. Arabové totiž patří k chráněným etnickým skupinám.

K. Nový 6.8.2019 0:16

požadovat od Německa válečné reparace

Proč je absurdní požadovat od Německa válečné reparace?

H. Lukešová 6.8.2019 0:39

Re: požadovat od Německa válečné reparace

To ví jen sám pan autor článku.

M. Krátký 6.8.2019 3:35

Re: požadovat od Německa válečné reparace

souhlas

V. Kotas 6.8.2019 5:18

Re: požadovat od Německa válečné reparace

By měla být povinnost politiků.