22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

EVROPA: Jakápak zodpovědnost za kolonialismus?

Pořád se vrací diskuse, nakolik jsou Evropané vinní prachmizernou situací bývalých kolonií, především afrických. Jistě – cítím hrůzu, pokud se mi v hlavě vybaví nekonečná bestialita chování Belgičanů v Kongu, ale že bych za deset milionů obětí šíleného Leopolda II. měl cítit nějakou evropskou kolektivní vinu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 6.8.2019 16:40

Re: Bych řekl, že kolonizace

Jo a roku 1941 Iráčané pod Muftího vlivem spáchali obrovský pogrom Farhud, přes 140 Židů zabili, přes tisícovku zranili. K Britům ještě pár výroků, které vypovídají o britské politice vše.

Britský ministr zahraničí Ernest Bevin prohlásil, "Blízký východ je pro Velkou Británii a její impérium oblastí životně důležitého významu. Představuje dopravní uzel, který spojuje Velkou Británii s Indií, Austrálií a Dálným východem. Navíc se tam nacházejí pro impérium nejdůležitější zásoby ropy"...dále pak ..."rozdělení Palestiny podnítí odpor arabských států, takže nelze spoléhat na jejich dobrou vůli, dosud tak důležitého pro zachování našeho postavení na Blízkém východě.

Mnohem nepokrytěji vyjádřil převažující britské smýšlení generál poručík John Glubb, britský velitek Arabské legie v dopise ministerstvu zahraničí "Utrpení pár set tisíc Židů má zanedbatelný význam oproti budoucnosti stomilionového Britského společenství národů".

A ještě jednou k Ernestu Bevinovi, který prohlásil na jednání s ministerským předsedou a velitelem ozbrojených sil "Bez Blízkého východu, jeho ropy a případných zdrojů jiných surovin nevidím naději, že budeme schopni dosáhnout životní úrovně, o niž ve Velké Británii usilujeme.

Tyto postoje jsou vypovídající a ukazují nemorálnost britské politiky během druhé světoví války a těsně po ní.

A. Pakosta 6.8.2019 16:05

Re: Jak Číňanku semlelo multikulti v USA

A bude hůř!

K. Salajka 6.8.2019 15:56

Re: Požadovat po Německu

Vláda, která nominálně sídlí v Berlíně a jejíž představitelkou je AM zabalila do nového hávu formy junkerského prušáctví a vykořisťování. Po sametové revoluci a po spojení vyždímala tahle sebranka bývalou NDR jako cizí kolonii. O tom jak se chová v Česku by se daly psát romány. Za vše mluví vyprávění o ubohých odsunutých a okradených Němcích, instalace výsadku Bernda Posselta vedle sněmovny a stavba hotelů pod okupačním názvem Sudety.

M. Prokop 6.8.2019 15:53

Re: Bych řekl, že kolonizace

Indie je Británii, dodnes za mnohé vděčná, největší problém jí způsobili ve třicátých letech britští levičáci, kteří byli i na Anglii moc vlevo, tak se natáhli do Indie. Následky jejich působení jsou v Indii viditelné dodnes.

S Palestinou to bylo těžké, Britové museli s dost slabými jednotkami udržet jakž tak mír mezi Araby a Židy, mimo jiné kvůli Iráku, který byl nezbytný kvůli ropě.

Arabové získali rozsáhlá území, ovšem kdysi dávno a pak byli ovládnuti Turky, což zrušila až WW 1. Není to vše tak jednoduché.

J. Fridrich 6.8.2019 15:46

Re: Víte o tom, že americká hospodářská a finanční krize

Za tento váš příspěvek vám pane Petr místní " znalci " kolonialismu od svých soužek učitelek ze základek za éry komunistů jistě nezatleskají..

J. Hajský 6.8.2019 15:46

Rozhdné ohrazení.

Při čtení článku jsem si vzpomněl na to, co i zde na NP mnohokrát napsal Ota Ulč, profesor na americké universitě. Když si tam museli akademičtí funkcionáři sypat popel na hlavu a omlouvat se za otrokářství před více jak stopadesáti léty pravil: "Nikdy jsem žádného otroka neviděl, natož abych ho vlastnil".

A tak i já za všechny Čechy říkám: Moje vlast nikdy žádné kolonie nevlastnila, natož aby africké domorodce utiskovala.

P. Kmoníček 6.8.2019 15:34

Re: Požadovat po Německu

Salajko, Prusko byla německá kolonie ?

V. Petr 6.8.2019 15:09

Jenže počátkem 19 století existovalo otroctví skoro

všude ve světě, kromě západní, severní a střední Evropy. Je málo známou skutečností že otroctví existovalo i mezi Indiány na území dnešních USA.

Teprve v průběhu 19 století bylo otroctví postupně rušeno a to především zásluhou Evropanů.

Mimochodem, mahdistické povstání v Sůdánu bylo vyvoláno odporem ke snaze Britů zrušit otroctví. Otroctví bylo konce i v Turecku zrušeno až za Ataturka.

No a v některých částech Afriky existuje otroctví dodnes.

V. Petr 6.8.2019 14:27

ANO, máte pravdu.

Vtip je v tom, že se tvrdí, že nárok na toto bohatství má AFRIKA a ne třeba Bolívie, kde byly proslulé stříbrné dolyž, kde pracovali tamní Indiáni...

J. Pavelka 6.8.2019 14:24

Re: Jde o to, čemu říkáte "civilizace"

To ano, ale je rozdíl, když země praktikovala otroctví v 1. a v 19. století...o jednadvacátém nemluvě..

V. Petr 6.8.2019 14:21

Porovnejte si tu "tvrdou diktaturu" s poměry v sousední

Číně ve stejné době!

V. Petr 6.8.2019 14:19

Amazonie nejsou žádné "plíce světa!" Máme plné

právo zničit své pralesy. Toto je výrok jednoho BRAZILSKÉHO politika na dané téma.

Mimochodem, Brazílie je jinak "vstřícná," je ochotna provézt "ekologická opatření," pokud jí to OVŠEM "svět" ZAPLATÍ!

J. Pavelka 6.8.2019 14:19

Re: Požadovat po Německu

Ta poslední věta je absurdní...Efektivně pracovat Čechy naučili až němci za protektorátu??

J. Pavelka 6.8.2019 14:16

Re:

V Hongkongu byla dlouho tvrdá diktatura...Demokracii tam zavedli v podstatě asi tuším 20 let před předáním...

J. Vintr 6.8.2019 14:09

Re: Absurdní

Dobře si to z VUMLu pamatujete. A teď se ještě zkuste podívat, kam to dotáhl ten "kapitalismus"(to je bolševický termín, normální společnost se takto neoznačuje) a kam to dotáhl socialismus. Příkladů je dost.

B. Hamal 6.8.2019 13:52

Absurdní

Západ svou ekonomikou, silně založenou na loupeži, prokázal skvělou schopnost drancovat vastní i cizí sdroje. Drancujícím mechanismem je kapitalismus, který mj. generuje krátkodobé zisky a externalizuje dlouhodobé náklady, jako je např. znečištění životního prostředí. Viz současné ničení amazonského deštného pralesa.

Kontrolu nad cizími zdroji zajišťoval kolonialismus či aktuálněji násilné dosazování vstřícných režimů. Tohle se začíná zadrhávat, viz Sýrie, Venezuela. V Íránu už to taky asi nevyjde. S klesajícími drancovatelnými zdroji bude mít Západ velké problémy.

A to ještě se objevují nápady o odpovědnosti Západu za minulá příkoří. Autor tohoto článku to považuje za absurdní.

J. Vrzal 6.8.2019 13:50

Problem kolinialismu

neni, ze byl. Ale ze skoncil prilis brzy.

Udelat z barbara cloveka je beh na nekolik generaci a vyrazn elepsi je tak cinit u nej doma nez u sebe doma.

R. Langer 6.8.2019 13:40

Re: No jo, ale...

... ovšem ten Islám jde většinou vymýtit pouze bombardováním reálným, nikoliv vzdělanostním. :-(

V. Petr 6.8.2019 13:40

Víte o tom, že americká hospodářská a finanční krize

roku 1837 byla z největší části způsobena tím, že britští investoři přesunuli během dvacátých let devatenáctého století své investice z Ameriky do Indie?

Jeden britský obchidník napsal v polovině 18 století toto "Asijský obchod vysává naše drahé kovy, spotřebovává jen málo našich výrobků a dodává na náš trh dokonale zpracované zboží, které konkuruje domácímu."

Mimochodem, byli to Britové, kdo zavedli v Indii např. pěstování čaje, který na britském trhu v průběhu druhé poloviny 19 století téměř vytlačil čaj čínský.

Británie opustila Indii roku 1947 primárně z toho důvodu, že náklady na udržování koloniálního panství byly příliš vysoké.

V. Novák 6.8.2019 13:32

Re: Bohatství Španělska bylo založeno na dovozu drahých

Ze svých KOLONIÍ v Amerikách...

H. Lukešová 6.8.2019 13:31

Re: Bych řekl, že kolonizace

To ano, Britové mají během koloniální éry tuny másla na hlavě. Drancovali Indii, během mandátní správy Palestiny způsobili židovskému obyvatelstvu velké utrpení. Zabraňovali Židům ke vstupu do Palestiny, navzdory tomu, že Němci vyhlazovali Židy po milionech a po WW2 zastávali stejně tvrdou protižidovskou nekompromisní politiku.

Takže tvrzení některých neomarxistických antisemitů že je Izrael koloniální projekt je naprosto lživé, kolonizátoři jsou Arabové, kteří získali obrovská rozsáhlá území pomocí vojenských výbojů a jejich spojencem byla koloniální velmoc Velká Británie. No bylo to pro Velkou Británii šok, 1948 pelášila z Palestiny, 1949 musela opustit Indii atd.atd. Postavení Velké Británie nahradily dvě supervelmoci Spojené státy a Sovětský svaz.

V. Novák 6.8.2019 13:31

Re: Tak pozor! Na podniky, zřízené zde Němci si dělal

Ne že si dělal nárok, SSSR ten nárok měl. Spojenci to SSSR (a sobě!) odsouhlasili. Stejně jako odsouhlasili, že německý majetek zabavený odsunutým je zálohou na válečné reparace a nes,í se nikdy dostat do německých rukou.

Že si to navzájem zabavovali a odváželi co patřilo jiné straně, je jiná věc.

A mmch., stejně jako odsouhlasili Kurily a Sachalin.

V. Novák 6.8.2019 13:26

Re: Autor sám opakuje LŽI sluníčkářů, protože to neví

Ale autor to nebere rasově.

L. Kolman 6.8.2019 13:17

Bych řekl, že kolonizace

nebyla pro kolonizátory až tak špatná a nevýnosná věc. Zrovna nedávno si Angličané sami spočítali, kolik že peněz vysáli jen z Indie. Rozhodně si nemůžou stěžovat a rozhodně se to také muselo na jejich životní úrovni odrazit. A to je jen část jejich koloniálních aktivit. Z humanitárních důvodů to nejspíš nedělali, když se kvůli tomu konala i I. světová válka. Když se někomu zdálo, že jiní těch kolonií mají mnoho a oni skoro nic.

J. Fridrich 6.8.2019 13:04

Jen kratky dotaz z mnoha podobnych možných dotazů - meli obcane Hong-Kongu vice SVOBODY za " zlých Anglicanů-kolonialistů " - nebo jí mají více nyní, za " hodných " komunistických gerentovládců, kteří vládnou za pomoci represí policie a armády ? Co na to nase KOMUNISTOMILKY ?

F. Houžňák 6.8.2019 13:04

Úplně jste zapomněl na kolonie muslimských Arabů,

usilovně provozujících otrokářství. Dodneška.

K. Salajka 6.8.2019 12:35

Re: Požadovat po Německu

Máte pocit, že bychom reparace za bombardování spojeneckými vojsky měli uplatnit u těch, kdo nás osvobodili? Také jste podlehl dojmu, že přežily jen oběti nacistické zvůle a odsunutí byli jen Němci, kteří se na zvěrstvech v naší zemi nepodíleli ?

Odsunutí Němci byli odškodněni za nemovitý majetek ve své nové domovině. Zvláštní je, že součet odškodněné plochy byl shodný s plochou celé Böhmen und Mahren.

Jinak pro zajímavost. Vlastník pily u Nýrska před odchodem za hranice vzal si úvěr ve výši dvojnásobné hodnoty této nemovitosti. Viděl jsem papíry a kolik podobných listin se nedochovalo.

M. Pechar 6.8.2019 12:11

Re: Pěkný článek,

Drobnost – ČCE vznikla až roku 1918, nikoli 1871.

J. Vintr 6.8.2019 11:59

Re: Tak pozor! Na podniky, zřízené zde Němci si dělal

I když Rusi po válce ukradli co mohli, ještě tady toho dost zůstalo, protože to nešlo odvézt.

V. Petr 6.8.2019 11:55

Jde o to, čemu říkáte "civilizace"

Prakticky všechny první civilizace praktikovaly otroctví. V Českém království vymizelo někdy počátkem 13 století, ale bylo nahrazeno nevolnictvím, které trvalo až do roku 1781, a robotou, defitivně zrušenou až roku 1848.