8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EVROPA: Jak žít s pokřiveným časem

Po téměř čtyřiceti letech se v Evropě uvolnila cesta z rituálního zapínání a vypínání letního času. Ale jaký čas si teď vybrat? Má mít hlavní slovo doprava, medicína, nebo prostě společnost a politika?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 7.11.2018 7:33

Re: Střídání časů.

Ať už bude výsledek dohadů jakýkoliv, celkem bych počítal jako s axiomem s tím, že co je pro jednoho v pořádku, je pro druhého nepříjemnost či potíž. Proto taky je super maximální množství věcí ponechat na osobní volbě. S konvenčním, v daném státě platícím oficiálním časem, to však holt nejde.

Jinými slovy střídání letního a zimního času se někdo přizpůsobuje lépe, někdo hůře, někoho těší, někomu vadí. Když se střídání zruší, vymění si role. Ale to neznamená, že je jeden z nich simulant. Prostě jsme různí lidé.

J. Anděl 7.11.2018 7:22

Re: Střídání časů

Přelet časového pásma bych do argumentů nepočítal, netýká se velkého množství populace. Konec prázdnin je relativně validní.

J. Anděl 7.11.2018 7:20

Re: Ono to střídání času

Zajímavá zmínka. Skutečně jsou lidé, kteří si myslí, že je vhodné stávat konstantně ve stejný čas. Třeba sportovci resp. různí trenéři.

Musím říct, že mně čas vstávání o víkendu (dovolené) se všedním dnem dost srovnalo narození dětí. Jak rostou, jejich přímý vliv slábne, ale zase si rád přivstanu, když ostatní ještě spí a doma je klid. A tak vcelku "přirozeně" a bez velkých vnitřních bojů pozvolna a pomalu přecházím do režimu, kdy v zimě (zimním čase) vstávám dřív (oproti konvenčnímu času) a v létě chodím později spát, přičemž některé aktivity takto přesouvám z večera na ráno a naopak. Třeba Neviditelného psa ;-).

R. Langer 7.11.2018 7:13

Re: Přírodní čas?

Ano. A přirozeně se vstává za rozednění, čemuž nejlépe vyhovuje nynější střídání času. Chcete to popřít?

R. Langer 7.11.2018 7:11

Re: Střídání časů.

No, podle toho, co tady prohlašují, tak zřejmě ano.

R. Langer 7.11.2018 7:10

Ono to střídání času

je pro biorytmus samozřejmě přirozenější než vstávat pořád celý rok v jednu dobu, jenom je drobný problém s tím přechodem. Ale fascinuje mě, jak si tady spousta "expertů" myslí, že správné a zdravé je vstávání celý život v jeden čas, a to včetně víkendů a dovolené. Vždyť ti lidé jsou vlastně nemocní, a tu svou nemoc vnucují ostatním. ;-)

P. Dvořák 7.11.2018 7:09

Re: Přírodní čas?

Aha!

P. Dvořák 7.11.2018 7:08

Re: Střídání časů.

Pod oba příspěvky se připojuji.

Nebo snad někdo má problémy se změnami volnočasového a pracovního střídání času?

J. Hruška 7.11.2018 7:02

Re: Přírodní čas?

Hanko, příroda má největší hodiny "" Slunce ""! Chcete to popřít? A zimní a letní je jen počasí, nikoli čas. Počásí to je po času. Nazdar.

M. Hanko 7.11.2018 6:24

Střídání časů

Já považuji model rozdílného času pro zimu a pro léto za dobrý. Letní čas je prostě docela objektivně vhodnější pro léto, zimní je zas vhodnější pro zimu. Když si vybereme kterýkoliv z nich, bude to z hlediska rozložení světla a tmy ve dni horší, než ono střídání.

Změna času působí přesně takové problémy, jako přelet časového pásma, a MENŠÍ problémy než - a to si snad řada lidí neuvědomuje! - obyčejný konec prázdnin, Vánočních svátků, dovolené, nebo prostě víkendu. Tj. jde o situaci, se kterou se běžně mnohokrát během roku musíme každý vypořádat i bez střídání času. Tím padá jediný argument, který mají v ruce odpůrci střídání.

Považuji za trapné a pro EU přitom zcela příznačné, že o takové věci finálně a neodvolatelně rozhodla na základě jakéhosi pochybného internetového hlasování 1,5% menšiny svých občanů.

M. Hanko 7.11.2018 6:12

Přírodní čas?

"Zimní", resp. Středoevropský čas NENÍ "přírodní" stejně jako jím není ten letní. Oba jsou úplně stejně umělé, od začátku zkonstruované člověkem. Příroda žádné hodiny a minuty nezná, stejně jako z ní naprosto nikterak neplyne konvence, že těch hodin by mělo být "kolem 12" v poledne apod.