9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

EVROPA: Jak žít s pokřiveným časem

Po téměř čtyřiceti letech se v Evropě uvolnila cesta z rituálního zapínání a vypínání letního času. Ale jaký čas si teď vybrat? Má mít hlavní slovo doprava, medicína, nebo prostě společnost a politika?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hanko 7.11.2018 10:10

Re: Přírodní čas?

Prosím, chcete-li se se mnou hádat, zkuste si nejprve POZORNĚ přečíst, co jsem psal. Já jsem nenapsal, že příroda nezná čas. Já jsem napsal, že příroda nezná hodiny a minuty, což je samozřejmě pravda. A už vůbec nemá nic společného s přírodním řádem, kterému okamžiku má příslušet která hodina a minuta.

Celý systém počítání času je natolik komplikovaný, že si to velice pravděpodobně vůbec nejste schopen představit. Žijete v nějaké své naivní a brutálně zjednodušené až zcela chybné iluzi.

J. Skála 7.11.2018 10:07

Re: Kdy je poledne?

Kulminace není "nadhlavník".

I. Polák 7.11.2018 10:00

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Ano, Váš argument by byl určitě na straně argumentů "proč ne".

A máte částečně pravdu. Ale prosím uvědomte si, že střídání letní/zimní čas je jen jedno z možných (a všech špatných:) řešení vašeho problému. Můj protiargument je, že dřívější ranní vstávání nic neřeší. Den je prostě v létě dlouhý a v zimě krátký. Všimněte si, že posun času na letní nikdy nerespektovala televize, divadla a pod. tím, že by příslušné začátky večerních zpráv, div. představení atd. posunula někam blíže k večernímu stmívání. Ono by to mělo zase jiné nevýhody že.

Š. Hašek 7.11.2018 9:55

Re: Přírodní čas?

Hanko, Vy jste zoufalec!

Za větu, že příroda nezná čas byste měl dostat "medaili hlupáka Vesmíru". Furt pozoruju bezradné tvory v lesích a lukách, co "nežijí pod hodinami Slunce".

M. Šejna 7.11.2018 9:54

to je ale bolševická diktatura

nařídit si hodinky stejně je ale bolševická diktatura, jak se tady dozvídáme od zastánců pravého slunečního času. Jak k tomu příjdou obyvatelé slovenských Michalovců nebo španělského Viga, když mají úplně stejně nařízené hodinky, ale rozdíl ve slunečním času u nich dělá asi jeden a půl hodiny.

I. Polák 7.11.2018 9:52

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Moudrému napověz... Tak tedy: 1. neznám vhodnější téma pro referendum než právě toto. Dokonce zde odpadá známý protiargument "blbci budou rozhodovat o tom čemu nerozumějí". Místo opravdových referend v jednotlivých státech proběhlo nějaké, nepříliš propagované, internetové referendum.

2. Kdyby to referendum bylo ve Švýcarsku, dostali by voliči podrobný manuál co bude když řeknou Ano a co při Ne. Viděl jste někdo něco takového?

A propos, koho to zajímá ať si přečte libovolný článek na dané téma od Dr. Illnerové.

3. Po rozhodování Ano/Ne musí následovat jednoznačná akce. EU místo toho to dala na uvážení jednotlívým státům.

Proboha, je přece jasné, že jakákoliv změna v tomto směru musí nakonec vyústit v nějakou akci typu "A v roce 2019 již žádný přechod časů v EU nikde nebude". Místo toho se teď vedou diskuse, že Rakousko to nezvládne (???) dřív než za 2 roky... Takže, selhání: 1. demokracie, 2. organizace společného rozhodování v EU (včetně demokratických procesů v jednotlivých státech), 3. jasné a srozumitelné komunikace.

M. Šejna 7.11.2018 9:48

to není řešení, pane Hejno

řešením je úředně nařídit lidem, aby v sobotu, v neděli a o dovolené vstávali úplně ve stejný čas, jako v pracovní dny. Jen tak lze zajistit ty pravidelné BIORYTMY, kterými se ohánějí kritikové změn času.

M. Šejna 7.11.2018 9:42

pane Hejno

a Vy se zas odstěhujte přesně na 15.poledník, protože jen na tomto poledníku se v Česku nešoupá Sluncem.

Ale dejte si pozor na začátek listopadu a na půlku února. V těchto obdobích se totiž Slunce opožďuje nebo předbíhá oproti 15.poledníku až o 16 minut (tj. zruba o 4° zemské délky)

J. David 7.11.2018 9:38

Re: přesně tak

Časová singularita, astronomický čas si můžete ale vybrat dle libosti, jak se na obrtlíku otočíte do kterého poledníkového pásma. Ale ty biorytmy neošálíte, občas i musíte chrnět, i na tom pólu.

J. Kavalír 7.11.2018 9:37

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

"A pro milovníky letního času: Proboha, a proč má pracovní doba, rozvrh hodin a kdeco být všude a vždycky celý rok stejně??"

Třeba proto, že existuje hromadná doprava do práce i do škol právě na tu určitou hodinu.

J. Hejna 7.11.2018 9:35

Re: madam Mikulec

Nic vám nebrání mít pondělí až po neděli.

J. Hejna 7.11.2018 9:33

Re: přesně tak

Nemáme-li problém velký, uděláme si ho z malého, že, pane Šejno.

Na pólu se určitě nesejde tlupa hlupáků; prostě si i zastánci "pravého slunečního astronomického času" nařídí hodiny stejně.

A. Alda 7.11.2018 9:30

Falešná návnada.

Jako kost psům hodila EU svým kritikům zrušení střídání úředního času, aby se hádali právě o to a nevšímali si lumpáren, které Brusel dělá.

J. Hejna 7.11.2018 9:27

Re: A přece poručíme

Tak si, pánové Kavalíre a Valento posuňte podle gusta začátek pracovní doby; nešoupejte Sluncem.

M. Šejna 7.11.2018 9:26

přesně tak

a navíc na pólech neexistuje žádné časové pásmo. Takže by mě zajímalo, jaký čas by tam uznávali extrémní zastánci pravého slunečního astronomického času.

M. Šejna 7.11.2018 9:24

madam Mikulec

já jsem vychovával docela dost dětí, ale největší problém se vstáváním měly každé pondělí, nikoli při změně času. Z tohoto důvodu je potřeba zrušit pondělí a týden začínat až úterým.

:-P

M. Mikulec 7.11.2018 9:23

Re: Jak zit bez priblbleho meneni casu 2xrocne?

Opr. vecer spinkat.

J. Hejna 7.11.2018 9:23

Re: Kdy je poledne?

Kategoricky souhlasím.

Ale na severním pólu je krok každým směrem k jihu.

M. Valenta 7.11.2018 9:22

Re: A přece poručíme

Začít něco před odchodem do práce je přeci jenom obtížnější než po práci.

J. Kavalír 7.11.2018 9:21

Re: A přece poručíme

Až budu v důchodu, nebudu s tím mít problém. Pracovní doba ale začíná ve stejnou hodinu letního i zimního času.

J. David 7.11.2018 9:18

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Pane Michale, můžete mi objasnit, co to je vlastně ten SELČ? SEČ minus 15 stupňů astronomického času? Oblbnutí rotace Zeměkoule v azimutu na Slunce? Dejte mi pevný bod a pohnu Zeměkoulí. I Vy Archimede...

J. Hejna 7.11.2018 9:16

A přece poručíme

"převládá snaha o prodloužení světla večer nad snahou o časnější svítání ráno"

Potom ovšem stačí dříve vstávat a ne poroučet větru dešti a dokonce slunci.

J. David 7.11.2018 9:08

Kdy je poledne?

Podle časoměru (nastavení), nebo, když je slunce v tzv. "nadhlavníku", tedy nejvýše na obloze, dle zeměpisné šířky? Holt se stanovilo smluvně, kterak má být časomíra nastavena dle středů geometrických středů 24 časových pásem. Za jednu hodinu to činí 15 stupňů. V případě pásma SEČ, kdy časomíra, se sluncem v "nadhlavníku" v Brně ukazuje 12:00, tak jako třeba v tomto momentě i v Plzni, v Plzni je ale astronomicky okolo 11:55, v Trbišově je na časomíře také 12:00, ale astronomicky již okolo 12:10. Nepleťme si tedy čas pásmový a čas astronomický. Zvěř v přírodě se řídí časem astronomickým (jako starej haluzák vím, že na Vihorlatu zatahuje jeleň oproti časomíře dříve, než jelen v Kladské). Lidé se bohužel řídí časem pásmovým. sice logicky (třeba jízdní řády), ale proti biorytmům. Taková časomíra na transibiřské magistrále (cca 6 časových pásem). Jednoduše se i v jízdních řádech užívá pásma času moskevského, takže se Vám při 12:00 na časomíře, zapadá slunko a naopak, tedy podle toho, zdali jedete "tam, ili obratno". Jak tedy nastavit časomíru, aby byli všici spokojeni? Někdo je typ "slepice", jiný je typ "sovy". Dle mého soudu je rozumné, ponechat již vymyšlená časová pásma s nastaveným časem na časomíře, tak jak jsou, a nekvedlat s nimi. Omlouvám se za nepřesnosti v odhadech času astronomického uvedených měst, heuristicky jsem to odhadl. Víte, kdybych byl rychlá poletucha, směr západ s kompenzací rychlosti rotace zemegule v dané zeměpisné šířce, tak mám furt poledne. Kurňa, a co na severním pólu? Do jakého časového pásma budu patřit? Jeden krok na jih, druhý krok na východ/západ, třetí krok na sever, 270 stupňů, a jsem tam odkud jsem vyšel, kde je těch 360? Matematika a sférická geometrie, čas a prostor, jejich měřitelnost.

Nechme časová pásma tak, jak jsou logicky relevantní, a nenechme politiky vymýšlet další hovadiny. Můj názor.

M. Mikulec 7.11.2018 9:08

Jak zit bez priblbleho meneni casu 2xrocne?

Docela hezky. Tohle socialni inzenyrstvi, kdy si neschopni politici dokazuji svou moc, tedy rada ozelim. Vzdycky jsem litovala rodice, jejichz deticky nechtely veterans spinkat, protoze ve skutecnosti bylo o hodinu mene. Rodice museli druhy den rano vstanout o jednu hodinu drive a zase ty deticky vzbudit.

M. Marek 7.11.2018 9:01

Re: Přírodní čas?

Ale slunovrat to vymezuje.

V. M. 7.11.2018 8:44

Rozhodující je melatonin.

Jeho hladina v těle je příliš brzy ráno vysoká a není správné v tuto dobu ještě vstávat.

M. Valenta 7.11.2018 8:43

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Můžete mi prosím vysvětlit tu špatnou funkci EU ve věci střídání času. Naopak nyní uvidíme na relativně neškodném tématu, jak se evropské země "umí" dohodnout a shodnout.

M. Hanko 7.11.2018 8:33

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

No, zazněly zde pouze argumenty podporující opačnou stranu, než zastáváte vy. Zastánci zrušení letního času se zatím moc - vlastně vůbec - nepředvedli, a ani vy jste to nevylepšil...

Vaše "ví se už dlouho" samozřejmě není argument, to tak snad ani nebylo myšleno.

I. Polák 7.11.2018 8:16

Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Nadpis jsem zkrátil. Ukázka neschopnosti, neakceschopnosti a nedemokratičnosti EU.

O tom, že střídání času je hloupost a spíše na škodu se ví už hodně dlouho, v řádu desítek let. Vždycky jsem se divil, proč EU řešení tak jednoduchého problému stále odkládá. Teď už to vím.

Mohl bych psát dále, ale to by bylo plýtvání časem, většina už v diskusi zazněla.

A pro milovníky letního času: Proboha, a proč má pracovní doba, rozvrh hodin a kdeco být všude a vždycky celý rok stejně??

P. Kmoníček 7.11.2018 7:49

A co na to

Hlosta a Kotas ?