1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EVROPA: Jak socialisticky zdražit byty

Často slýchám, že koronavirus byl k něčemu dobrý. Lidé se prý „chytili za nos“, alternativně prý se „vrátili k rozumu“. Hm. Nesouhlasím. Lidé se za nos nechytili vůbec. Jen co jim otrnulo, pokračují v ještě větších blbostech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Staronový 27.7.2020 8:40

Stejně je to zajímavé, kolik lidí nechápe velmi jednoduché a funkční záležitosti. Chápu ty, kteří chápat nechtějí, protože z nějaké takové lumpárny žijí. To je celkem přirozená věc, že o ni nechtějí přijít. Ale ti, kdo jsou lumpárnou přímo postiženi, že na takové pitomosti věří, zvláště zde, kde byly následky dlouhodobě viditelné, to je opravdu vysvědčení "inteligence".

L. Chaloupka 27.7.2020 8:21

Fascinuje mne, jak paní Šichtařová (a to není žádná výjimka) soudruhuje o stošest, nadává na socialistické nemakačenky, socialistickou neschopnost apod. Já mám ale dojem, že podobné názory v celé naší uplynulé třicetileté historii pomalu vytvářejí jen nějakou prapodivnou orwelovskou realitu. Svaly jsou jen na hubě, každý ví co by měli ti druzí dělat a někteří v zájmu svých peněženek i slibují, že těch oslnivých cílů pod jejich vedením i dosáhneme.

Když ale odložíme brýle mámení, dáme 1+1 dohromady, je realita zcela opačná. Např. ve výstavbě bytů to dle ČSÚ vypadá následovně:

https://www.statistikaamy.cz/2020/04/bytova-vystavba-v-roce-2019/

Pokud stejným okem mrknete třeba na výstavbu dálnic, aktuální problémy v železniční dopravě, elektrárny, zemědělství a v podstatě na cokoliv, je skoro lepší se pro klid duše znovu ponořit do četby článků našich předních ekonomů, ale i dalších "odborníků na všechno" a nadávat na soudruhy.

P. Podhrázský 27.7.2020 8:33

Takže je přijatelné vyvlastňovat byty postavené soukromníky? Že zase přijdou soudruzi, tentkokrát černí nebo zelení a seberou soukromé vlastnictví? O tom je ten článek. Nikoliv o tom, že za Babiše se zadrhla výstavba bytů a domů, protože se kdokoliv na úřadech bojí rozhodnout o nové stavbě.

P. Staronový 27.7.2020 8:42

Nejen bojí. Předpisů je příliš a mnohé působí proti sobě. Když to pak nějaký vyděrač dá k soudu, je na několik let "vymalováno" a ceny rostou.

F. Kusák 27.7.2020 8:53

Jen taková poznámka. Říkat, že za Babiše se zarazila bytová výstavba, je velká pitomost. A to nějakému ANO nedělám advokáta. Za nich se právě jen prohloubila tržní nerovnováha. Protože jste se nikdy investiční výstavbou neživil, pravděpodobně si neuvědomujete, co všechno výstavba bytů a obytných domů obnáší. Problém nastal tím, že lidé nákupem nemovitostí řeší mnoho jiných věcí. Např. uložení peněz, podnikání ve sdílené ekonomice nebo jinou ekonomickou aktivitu, třeba zaměstnání ve velkých městech. A samozřejmě, i bydlení ve svém. K tomu hlavně přispělo zvýšení mezd a levné a nekomplikované získávání hypotečních úvěru. Jenže ne všechno může být pro všechny.

J. Stehlik 27.7.2020 9:40

A to je velký omyl . Je normální , že na VIP místech nebude bydlet chudý člověk , ale mělo by být normální , že bude velká nabídka bytu ať už ve věžácích nebo někde na předměstí nová výstavba vilek . To že se tak neděje je velký pruser nejen ekonomický , ale i sociální (lidé budou volit komanče)

A naopak tam kde jsou prázdné domy kde v nich nikdo nebydlí , nevyužívá je - tak by se měly vrátit zpět na trh , at už formou nájmu nebo prodeje . Já ve svém okolí vidím dost prázdných bytu co mají celý rok stažené rolety , domy v nichž nikdo nebydlí , nebo zatravněné parcely co leží ladem . Nejen že to je nevyužití potenciálu , ale ten kapitál leží ladem a třeba chybí do nových startupu na burze atd. To je všechno chyba systému .

F. Kusák 27.7.2020 10:00

Správně. Třeba, kdo má nadměrný byt ve vlastním domě, jako třeba já (protože po odchodu dětí jsme s manželkou zůstali sami), by měl něco dát k dispozici. Stačí mu polovina nebo třetina prostoru. Fajn, a rázem by bylo bytů. A levných, protože proč by mně někdo měl platit tržní nájemné. Jděte se bodnout s takovou filozofií. Jsem už dost starý na to, abych si pamatoval, kam až to vedlo.

J. Stehlik 27.7.2020 10:10

Já jsem něco takového napsal ? Jen píši že hlavní kdo ovlivnuje nabídku je obec . A ta nemá zájem na nové výstavbě. Nic z toho nemá , jen nárust udržby (silnice , kanalizace , světla) .

L. Chaloupka 27.7.2020 9:21

Proč by se měly "vyvlastňovat byty postavené soukromníky"? Stačilo zatrhnout výprodej městských bytů v devadesátkách, nelikvidovat bytová družstva (paní Marvanová by vám o tom mohla povykládat), naopak družstevní výstavbu nebo výstavbu obecních startovacích bytů státem podporovat. To, co se nyní staví nestačí možná ani na doplnění přirozeného úbytku. Známou kauzou králíkáren se tu rozjelo opovrhování panelovou výstavbou - navštívil jsem několik bytových družstev ve Francii někdy v 95 - stavělo se tam se státní podporou (spíš na státní náklady) jako tady za socialismu - levně a ve velkém. Soukromníci si mohou stavět luxus, to nemá s potřebou mladých zabezpečit rodinu moc společného.

J. Stehlik 27.7.2020 10:16

No nevím . Pamatujete socialistické paneláky ? Tam bylo vše dobité , nikdo se o nic nestaral . Mužeme být rádi , že se to sprivatizovalo . Problém ale zustal v tom že obce nemají zájem na rustu a rozvoji obce . Mají zájem spíše získavat dotace na ruzné obecní projekty (hřiště , parčíky , cyklostesky) . Výsledkem je minimální nárust nabídky bydlení a tím rust cen do absurdních výšin.

V. Novák 27.7.2020 13:34

V jednom takovém žiju - takže se můžu vašim vývodům jen smát. Má 90m2, což jsem považoval za nic moc - dokud jsem nezjistil, že to, co se staví dnes, má něco přes 30 m2. A staví se to, protože o takové byty je v Praze zájem.

P. Aron 27.7.2020 14:50

Přesně tak. A ta výstavba se zadrhla už dříve kvůli byrokracii.

F. Kusák 27.7.2020 8:41

No, tak má paní Šichtářová pravdu nebo ne. Relativizujete hlavně vy, pane Chaloupko. Asi byste měl vědět, že statistika a priory neimplikuje žádná řešení, jen nám poskytuje určitý obraz, a mnohdy dost falešný.

A co se týče bytů a tzv. nároku na bydlení, jsme v obdobné situaci, jako v oblasti zdravotní péče nebo penzí. Mnoho z nás platí mnohem víc a přesto nárokujeme všichni stejně nebo jen s malým rozdílem. Na vině je deformace kapitalizmu a tržních principů. A těšme se, těmito komoditami to neskončí. Máme se ještě na co těšit. A "tiskem" nových peněz a podplácet s nimi všechny, vede ke katastrofě.

L. Chaloupka 27.7.2020 9:27

Mám pocit, že jste můj příspěvek nečetl nebo jste jej nepochopil.

P. Černý 27.7.2020 8:54

Píšete mi z duše. Nadávat do soudruhů někomu ve státě, který ještě 30. let po ekonomické transformaci provozuje bezedné smrduté žumpy zvané veřejné zakázky nebo přidělování dotací, to poněkud připomíná parodii.

P. Černý 27.7.2020 8:06

Jistě, regulovat nájmy nebo dokonce vyvlastňovat byty, to jsou všechno v kapitalismu nesystémová opatření, která významně poškozují trh.

Jenže neomezené spekulace s byty vedou k tomu, že se bydlení v lukrativních lokalitách stává nedostupným pro běžnou populaci. Například centra velkých měst se mění na svého druhu geta s nepřirozenou strukturou obyvatelstva.

Bytový fond dostupný i pro začínající rodiny je zkrátka nezbytná infrastruktura, která je rozhodující pro životní podmínky a tím i prosperitu prakticky všech oblastí a regionů.

Jak paní Šichtařová jistě ví, jedním ze základních nástrojů bytové politiky jsou už tradičně obecní byty. Výstavba a údržba obecních bytů a regulace nájemného v nich není nesystémová a netržní. Je naopak sociálně žádoucí. Je jedním z důležitých důvodů, proč platíme daně.

Když se obce u nás v 90. letech překotně zbavovaly obecních bytů za symbolické ceny, rozhodovali o tom právě ideologičtí předchůdci paní Šichtařové. Zastánci trhu bez přívlastků, kteří často teprve nedávno zahodili červené knížky.

O. Uživatel 27.7.2020 8:18

Uživatel požádal o vymazání
P. Černý 27.7.2020 8:49

Standardní demagogie. Jen poněkud otřepaná. A už nese svoje plody. Současný investiční boom a příliv spekulativního kapitálu v oblasti nemovitostí má mimo jiné závažné dopady i do porodnosti.

Nikoli. Nestačí zajít na úřad. Obecních bytů nikdy nebude dostatek. Jen člověk po vyučení nebo po škole se může ohlížet po nějakém zaměstnání třeba i poblíž centra, pokud v oblasti bude vedle bytů vlastněných spekulanty také k dispozici i nějaká ta nabídka obecních bytů s regulovaným (to ovšem neznamená ztrátovým) nájemným. Ona totiž nabídka pronájmů obecních bytů, pokud bude dostatečná, mimo jiné ovlivní ceny nájemného i jiných bytů v oblasti.

A obce tak, kromě té "přirozenější" sociální struktury obyvatel, získají větší šance, že v nich bude dost lidí pro zajištění služeb potřebných pro udržení kvality života v oblasti. A to i tehdy, pokud se zrovna nerozhodnou přidělit obecní byt nějakému nedostatkovému specialistovi, třeba lékaři pro místní zubní ambulanci.

O. Uživatel 27.7.2020 8:55

Uživatel požádal o vymazání
P. Černý 27.7.2020 9:10

Taková, která významně ovlivní nabídku pronájmů bytů v oblasti. Kolik to je bytů, se zeptejte neviditelné ruky trhu.

O. Uživatel 27.7.2020 9:23

Uživatel požádal o vymazání
P. Černý 27.7.2020 9:30

Jenže přitom riskuje. Takže si něco bokem zaslouží. Za to riziko.

V každém případě, bytovou politiku v obci včetně parametrů pro stanovení nájemného ovšem schvaluje volené zastupitelstvo. Nikoli úředník magistrátu.

J. Stehlik 27.7.2020 10:34

No a zstupitelstvo má pod palcem uředníky . Tudíž problém výstavby je obec .

P. Černý 27.7.2020 10:37

Já tedy na rozdíl od vás stále ještě naivně doufám, že například v případě stavebního úřadu to s tím "pod palcem" neplatí doslova.

J. Jurax 27.7.2020 12:18

Jenže přitom riskuje. Ten úředník. Takže si něco bokem zaslouží. Za to riziko.

Takže zasloužené úplatky ... pozoruhodný názor. A dokonalý argument proti obecním bytům ... :-)

P. Černý 27.7.2020 12:25

Pokud jste alespoň okrajově sledoval průběh české ekonomické transformace, při jejíž úspěšné realizaci podvodníci a defraudanti dokonce ani nic neriskovali, je nutno fakt, že s korupcí jsou již dnes u nás spojena jakási rizika, považovat za významný civilizační pokrok.

J. Jurax 27.7.2020 14:27

Aha ... no tak to jo ... :-)

Z. Koutecký 27.7.2020 9:45

Tohle třeba v Rakousku už dávno do značné míry vyřešili. Nejvýraznější je příklad Vídně. Něco takového ovšem spekulanti s byty, kteří ovládají trh s byty jinde na Západě nehodlají připustit. Ani obce nemají zájem o nějaké obecní byty, protože by s tím měly starosti a práci. Proto se taky u nás rychle zbavily jak obecních bytů, tak třeba vodáren atd. Přibývá "sociálně vyloučených lokalit", kde dnes žije přes 100 tis. lidí. Dalších více než 200 tis. lidí má problém zaplatit nájemné a exekuce ohrožují i nezanedbatelný počet majitelů bytů zatížených hypotékami. Nejen u nás. Bezdomovce nikdo nepočítá. Covid to nepochybně ještě zhorší. Ale koho to zajímá? Kde jsou bohatí, musí být samozřejmě i chudí, to je přece normální.

P. Staronový 27.7.2020 8:44

"Jenže neomezené spekulace s byty vedou k tomu, že se bydlení v lukrativních lokalitách stává nedostupným pro běžnou populaci."

Pobavil jste. Od kdy jsou lukrativní lokality k bydlení běžné populace? To nebyly ani za bolševíka, jen ta "neběžná" část populace byla určována i jinak, než penězi.

P. Černý 27.7.2020 9:01

Trochu se uvolněte, popusťte uzdu fantazii, a představte si okolí těchto exclusivních lokalit nacházející se stále ještě o zóně běžné dopravní dostupnosti.