4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Hrozí rozpad EU?

Při sledování naší generací nezažitých živých obrazů válečného utrpení civilistů i statečnosti obránců Ukrajiny před ruskými agresory přesto racionálně nemůžeme věřit v to, že se stane zázrak a poražení okupanti odtáhnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 4.3.2022 12:33

Ne ! Znamená to, že Ukrajina nesmí do EU !!!

D. Laurencikova 4.3.2022 12:39

R^R^R^

D. Laurencikova 4.3.2022 12:42

Jiste jste slysel to uknourane prohlaseni nejvetsi politicky vsech dob a sefky EU-komise (!) Ursuly v. d. Leyen: "Wir wollen sie bei uns haben" smerem k Ukrajine. Ursula to rozhodne. Zaplatime to my. Mozna se tim rozpad EU znacne urychli, ma to i dobre stranky...

D. Laurencikova 4.3.2022 12:44

Muj prispevek dole patril Vam, prechytla jsem se ;-)

P. Hák 4.3.2022 15:42

Bělorusko na tom je lépe. To neznamená, že je v Bělorusku demokracie, ale že tam ekonomika lépe funguje.

Jinak pokud by pokrachovaly běloruské továrny exportující do Ruska, země se ekonomicky zhroutí. Exodus by byl na úrovni Litvy.

V. Pavelka 4.3.2022 14:42

Ukrajinci jsou pod dohledem Klanů, které vybírají poplatky z každého pracovníka ! Ani Porošenko ani Zelenskyj s tím nic neudělali ! Kdo ví jestli nejsou sami mezi příjemci ! Nord Stream se postavil taky proto že Ukrajinci ukradli až 6o %Plynu co teče přes jejich území !! Při vší úctě k ukrajincům [UA] ? Už je jich u nás kolik desítek tisíc s pracovními výzy ! Možná se budem divit !!

J. Jurax 4.3.2022 17:13

Vyza je ryba ... :-)

V. Novak 4.3.2022 10:40

Německo, Rakousko-Uhersko a Itálie nebyly země Osy, ale Troj/Čtyřspolku. Osa je záležitost 2. světové války, Rakousko-Uhersko té 1.

V. Petr 4.3.2022 10:53

On nemínil RU ale samotné Rakousko, které bylo součásstí Říše...

V. Novak 4.3.2022 11:54

Mínil-nemínil, napsal...

V. Kučer 4.3.2022 15:07

Pokud bude pokračovat Green Deal měli bychom se k tomuto spolku připojit aby nám Rosatom postavil JE.

J. Hejna 4.3.2022 10:36

Pan Smutný je evidentně špatně informovaný.

A. Renjascu 4.3.2022 10:30

Autor opomenul či uvedl nepřesně několi věcí. Putin se svými vojsky nepřekreslil mapu po 2 světov, ta byla překreslena v roce 1990 sjednocením Německa, v roce 1991 rozpadem SSSR, v 1991-1995 rozpadem Jugoslávie a v roce 1999 násilným odtržením Kosova, které provedlo NATO a až nakonec v roce 2014 odtržením Krymu. Německo se umělo s Ruskem vždy dohodnout - až na tu eskapádu zvanou II WW - a to minimálně od dob V.L.Lenina, kterého vyslali do Ruska budovat komunismus. Nemluvě o tom, že v Rusku podniká 6 tisíc německých firem a Němci dodávali Rusku mnohé komponenty navzdory embargu. Itálie má problém v rozvrácených veřejných financí, kdy její zadlužení dosahuje 173% HDP a každý menší otřes může způsobit její bankrot a kaskádovitou reakci, která může skončit až rozpadem eurozony. Maďarsko má nejen zájem na jaderné elektrárně od Rosatomu, ale taktéž bere za pětinové ceny než zbytek evropy ruský plyn a navíc má "problém" s velkou maďarskou menšinou na Ukrajině, která je již léta šikanována Ukrajinskými vládami, které se jí snaží "ukrajinizovat". Kypr je daňový ráj nejen ruských oligarchů, ale i těch z EU. Podobnost s Mnichovem byla spíše, když bolševik Lenin odtrhnul od Ruska oblast Novorosijska a připojil jí k Ukrajině, když další bolševik Stalin odtrhnul od ČSR, Polska, Rumunska oblast Podkarpatské Rusi, Haliče, Volyně a Bukoviny a připojil je k Ukrajině a nakonec, když bolševik Chruščov odtrhnul od Ruska oblast Krymu a připojil ho k Ulrajině. Polsko to dělá dobře, ale nelze zapomenout, že jako první uzavřelo pakt s Hitlerem a podílelo se na porcování ČSR. Oblast Pobaltí? No budiž i když ani tamní historie nebyla jednoduchá a jednoznačná a přičlenění k NATO je učinilo objektem zájmu ruských jaderných sil. Balkán? Tak tam se střetávaly zájmy nejen Ruska, ale předně RU, Itálie a Turecka. Rusko se spíš orientovalo - na rozdíl od těch ostatních - na Bulharsko a Srbsko než na zbytek.

A. Renjascu 4.3.2022 10:31

A ještě bych připomněl Ukrajinu samotnou. Ještě nedávno to pro většinu dnešních hrdinů byla obyčejná úkáčka a dnes se rozplívají ti samí lidé nad touto zemí blahem. Opomněli dodat, že tento stát je již třicet let ve vleku Oligarchů, že politici jsou tam těmito oligarchy dosazováni, že i současný prezident byl těmito oligarchy vytáhnut, že zs nimi zakládal offshory na Panenských ostrovech... a že Ukrajina porušila vlastní preambuli o zachování neutrality, že láta kašlala na národnostní politiku u svého mnohonárodnostního státu a spoléhala se na násilnou ukrajinizaci těchto národů. O opakovaném zablokování referend, kterým od svého vzniku čelila ani nemluvě. Hodit teď vše na rusy je jednoduché, ale neproduktivní i pokrytecké. Rusko je bezesporu a jednoznačně agresor,ale viníků současné situace je více. Vyřazení Ruska z pozice stálého člena rady bezpečnosti OSN ude znamenat jen jkediné a to, že se definitivně utrhne ze řetězu.

A. Renjascu 4.3.2022 10:31

Problém Západu není v tom, že je váhavý při sankcích, protože při jejich opravdovém dodržování by kvůli dnešnímu propojení světové ekonomiky hrozil bankrot Itálie a pravděpodobně i Francie, jak jsem již uvedl výše. To vše by otřáslo celou eurozonou a možná by přivodilo i její pád. Tím by se to dotklo i zemí mimo eurozonu jako je ČR. Ono není moc těžké být internetový hrdina či být hrdinou na Václavském náměstí, ale mnohem těžší je být hrdinou, když najednou stojí chleba 80 kč, litr benzínu 60 Kč, když leketřina jde jen někdy a když vám přijde každý měsíc faktura za elektřinu či plyn za patnáct a více tisíc. To je pak doba, kdy internetoví hrdinové až na vyjímky mizí a přichází na řadu u někoho hamižnost a u jiného boj o přežití. A pokud by toto vše takto spadlo, tak jsou to právě ti politici, kteří by to museli se svým obyvatelstvem vykomunikovat a to už by mohlo smrdět revolucí či aspoň občanskými nepokoji. A jelikož to pro velkou čás oněch hrdinů ještě "včera" byli blbý úkáčka a dnes jsou jejich horlivými ochránci, tak se to stejně rychle může při tlaku změnit a pro mnohé hrdiny to zase budou jen ty blbý úkáčka. Toto většino ti politici většinou vědí a toto vše při jejich rozhodování určitě hraje roli. Další věcí je, že mnoho bývalých kancléřů a ministrů Německa a Rakouska jsou ve vedení ruských státních firem s kterými jsou provázani a skrytě za ně lobují. Takže i když to moc neschvaluji, tak to z jejich hlediska chápu, že je pro ně košile bližší než kabát.

A. Renjascu 4.3.2022 10:31

Pokrytectví Západu spíše vidím v tom, že ačkoliv již několik let věděli o vzrůstající nespokojenosti a obavách Ruska, tak s ním v podstatě přerušili kontakt (až na obchod, kde jim to klapalo skvěle, peníze holt nesmrdí) a ukázali Rusku zvednutý prostředníček. A aby toho nebylo málo, tak ještě využívali nesourodost Ukrajiny (Ukrajinu slepili dohromady bolševici Lenin, Stalin a Chručov což je historickou příčinou onoho vnitřního pnutí) a její neochotu tuto nesourodost řešit a podporovali na Ukrajině konflikt s Ruskem (Západ přiznal, že financoval Majdan). Jako by Západ záměrně očekával, až tyto země začnou vzájemně krvácet. A samozřejmě největší pokrytectví je v tom dvojím metru o kterém jsem psal dříve. Západ za posledních dvacet let zabil téměř milion civilistů aniž by někdo - kdokoliv - za tyto lidi pozvedl hlas či dokonce přijímal proti zemím, které to způsobili (ano jsme mezi nimi i my) jakékoliv sankce.

V. Pavelka 4.3.2022 11:33

Renjascu ! Vyčerpávající ,díky!

M. Chmelař 4.3.2022 11:53

R^ podepisuji

J. Šebek 4.3.2022 13:17

Paráda R^R^R^.

J. Jurax 4.3.2022 17:28

Ano.

Asi tak.

A benzín dnes v malém moravském městečku kdysi okresním za 45 Kč.

V. Petr 4.3.2022 10:52

Žádné zdražení se nemusí konat, když Evropa s okamžitou platností zamítne grýndýl a u nás by dokonce stačilo vystoupit z německého trhu s elektřinou. Okamžitě uzavřít plynové elektrárny a znovu spustit ostatní zdroje. A Fialova vláda by měla vrátit zpět systém zemědělských dotací a opustit idiotskou politiku Bruselu "nedotovat výrobu ale existenci malých farem," proč jako?

A. Renjascu 4.3.2022 11:11

Pád eurozony by se nás dotkl ať se nám to líbí nebo ne. Elektřina z jádra tvoří jen35%, ale předělat plynové elektrárny zpět na uhlí nejde ze dne na den. Navíc pochybuji, že v ČR má někdo odvahu se vzepřít Bruselu... a i kdyby, tak to stejně neřeší průšvih s nedostatkem ropy pro dopravu a výrobu a nedostatkem plynu pro vytápění.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-zachrani-cesko-ropa-ze-zapadu-bez-sance-rika-expert-191541

V. Petr 4.3.2022 12:33

U nás nevyrábí plynové elektrárny víc elektřiny, než kolik ji vyvážíme. Stačilo by zastavit vývoz. S ropou jsme napojeni na Ingolstadt.

Takže zbývá plyn a to je spojené s Evropou. Evropa by nemusela nic předělávat, stačí spustit z ideologických důvodů odstavené zdroje. Pak se obejde bez ruského plynu, ostatní dodavatelé by to zvládli, nevím, jak je to s dopravou.

A. Renjascu 4.3.2022 13:11

Ropa z Ingolstadtu je zcela nedostatečná (viz odkaz v předchozím příspěvku), vývoz elektřiny je 14%, výroba elektřiny z plynových zdrojů je 12%, k je třeba připočítat teplárny na plyn a osobní vytápění občanů na plyne. Nevychází ani jedno ani druhé ani třetí, čili elektřina, ropa, plyn... Není to tak jednoduché, jak na papíře a další problémy např s tím, že už nevlastním se rafinerie zmiňuje onen článek.

J. Jurax 4.3.2022 18:23

No, víte, nelze jednoduše ani rychle nahradit jednu energii druhou, tedy plyn elektřinou. My jsme sice zatím více než soběstační v elektřině, což ovšem zelení magoři tuzemští i z brusele hodlají rychle změnit, ale jsme na 99 % závislí na ruském plynu - ten, co přichází z Německa je též původem ruský. Elektřinu z plynu sice prakticky nevyrábíme, ale masově je užíván v domácnostech na vaření a topení, vesnice jsou plynofikovány a blokové kotelny na sídlištích byly taky hodně přestavěny z hnědého uhlí na plyn. Plyn je potřebný pro mnohé technologie jako zdroj tepla a je významnou surovinou pro chemický průmysl.

V. Novak 4.3.2022 11:56

Žádné zdražení se nemusí konat, protože plyn i ropa z Ruska proudí bez výpadků - to jen spekulanti se kapsují.

A. Renjascu 4.3.2022 12:06

Vím, ale zaručit to do budoucna nejde. My máme vždy snahu se zavděčit svým protektorům a tak mnohdy býváme papežštější než papež. Když nám kryje záda velkej brácha, tak máme spoustu řečí a to by mohlo rusy nakrknout. Všimněte si, že západní politici toto vůbec nedělají.

J. Jurax 4.3.2022 18:31

Kapsují.

Jenže při případné eskalaci konfliktu by už plyn přicházet nemusel. Podle vyjádření premiéra v zásobnících máme plynu na měsíc. Pak nebude teplá voda ani teplo - etážové kotle ani blokové kotelny na plyn bez plynu nepojedou; a vaříte-li na plynu ...

P. Kotyza 4.3.2022 10:27

Včera jsem v TV poslouchal rozhovor s německým velvyslancem. Prý přehodnocení, prý jádro teď ano, ale jen na 1-2 roky. Rozhodně to prý není budoucnost Německa. Tak marně přemítám, co asi je ta jejich budoucnost, protože na to se ho již moderátor nezeptal.

J. Koubek 4.3.2022 10:08

EU se roloží sama od sebe. Záped k tomu netřrba.