4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
poznamecka 19.10.2006 10:21

Re: Re: Re: Jak by mohla existovat jednotná EU energetická politika, když neexistuje jednotná EU zahraniční politka?

Unie se zasekla na ceste k jednote podobne jako se zasekly petiltky za socialismu. Proste  lidi takhle nefunguji, politicky demos je nutne vazan na sdilenou historii, kulturu a jazyk - a ta je povahy narodni. Je tedy zcela jasne, ze kazdy narodni stat bude sledovat vlastni zajmy. Ignorovat tuto lidskou vlastnost a snazit se budovat noveko KOmu.. err Evropskeho uvedomneleho obcana jde proti lidske prirozenosti a zakonite musi selhat, nezavisle na tom, co si myslime o uslechtilosti takoveho snazeni.

hodne neRath 19.10.2006 10:49

Re: Re: Re: Re: Jak by mohla existovat jednotná EU energetická politika, když neexistuje jednotná EU zahraniční politka?

zcela presne... jen nekteri to jaksi "nemohou" pochopit ... prisli by o kseft a dusledky je jaksi nezajimaji

vita 19.10.2006 11:23

Re: Re: Re: Re: Jak by mohla existovat jednotná EU energetická politika, když neexistuje jednotná EU zahraniční politka?

Jak nám ukazuje zcela jasně příklad USA, že.

Nebo příklad Ruska, jež samozřejmě nemá žádnou jednotnou politiku, protože v něm žijí lidé cca 50 národností.

Nebo Číny, která dtto, protože Chanové sice silně převažují, ale Chan z Pekingu se musí naučit kantonštinu jako cizí jazyk, o Mongolech, Ujgurech, Burjatech nemluvě...

A samozřejmě nemohlo fungovat a mít jednotnou zahraniční politiku habsburské soustátí, když v něm žili Němci, Maďaři, Češi, Chorvati... Na rozdíl od dokonale fungující Říše, jež se skládala skoro ze samých Němců, takže Bavorsko, Julišsko, Sasko... měly pouze a výhradně jednotné zájmy.

poznamecka 19.10.2006 11:39

Clovece!

Ano, presne tak. Obcane USA jsou (od  Civil War) demos. Laskave se informujte, jak to tam funguje. Maji jeden jazyk a sdili kulturni koreny, dovoluji si tvrdit ze v soucasnosti daleko hloubeji nez evropske narody. Bul jste tam nekdy? Videl jste jak ruznobarevni ruznoetnictvi Amici maji pred domem zapichlou US vlajku, stejne jako ji maji nalepenou na narazniku auta etc? A to i v "liberalni" Nove Anglii!

Rusko i Cina funguji tak, ze jeden narod (etnicti rusove resp. etnikum Han) je zcela  dominantni a ostatneni drzi pysk nebo pres nej dostanou. O takovy format Evropy se pokousel jisty Adolf v ramci projektu Treti rise neblahe pameti. Pak by Evropa byla tez jeden demos.

K Vasim prikladum - Cinane jsou demos, maji tisiciletou historii, kterou povazuji za vlastni, prestoze se nedomluvi, tak maji sdileny psany jazyk, coz jim staci. Stejne tak Nemci se od Bismarka stali demosem a HItler toho dokonale vyuzil. Naopak narody R-U monarchie se necitili demosem, procez se R-U rozpadlo.

Evropane nejsou demos a minimlane v nasledujici generaci nebudou, tot prosty historicky fakt, ktery je videt dnes a dene v Evropske politice, duvody jsem uvedl. Lze byt selektivne slepy a nevsimat si toho, opirat se o prani otcem myslenky a podobne, coz vsak konci katastrofalne stejne jako vsechny socialisticke experimnty motivane podobnou zaslepensti.

vita 19.10.2006 12:16

Re: Clovece!

Aha - takže Američané mohou být démos, přestože jsou si i rasově velice vzdálení. Tak vzdálení, jak jen být mohou. Stačilo si dát pár let po hubě a způsobit něco mrtvol. Hlavně když si porozumí.

Číňané mohou být démos, přestože si ani Číňan s Číňanem neporozumí.

Evropani ale nemohou být démos, protože... PROTOŽE PROTO!

No, tak to jsme v řiti a budeme si muset nechat od nějakého Velkého Bratra líbit, co si Velký Bratr usmyslí. Budeme-li muset s Ruskem vyjednávat cenu plynu sami, tak můžeme spoléhat jedině na "slovanské bratrství", což bych tedy věru nerad. Nebo se přimkneme k jinému Dubisku - a budeme doufat, že nám potřebný plyn dodají pod Atlantikem rovnou z USA... Zajisté lacino, když budem hodní a postavíme jim tady tu základnu...

Proč se pak tedy rozhořčovat na Němce, že si své národní zájmy zajišťují po svém? Žádná EU nemůže fungovat, tak jsme zase někde před 100 lety. A pomalu abych si opakoval kvérgrify, protože jsme mezi Rusem a Prusem - a blíží se další přerozdělování světa, tentokrát ne s ohledem na živou sílu v koloniích, ale na energetické zdroje. Tak jo - Na řemen ZBRAŇ! Nazad ZBRAŇ!...

poznamecka 19.10.2006 12:31

Re: Re: Clovece!

Americane JSOU demos. Proc jsem se snazil vysvetlit. Jestli pochybujete, zajedte se tam podivat. Budete zcela zaskocen, ze i jejich tzv. liberalove jsou na nase pomery patrioti az na pudu. To se v Evrope nevidi ani v ramci onech narodnich statu, s vyjimkou ruznych okrajovych nacionalisticky profilovanych skupinek.

Cinan s Cinanem si rozumi, protoze maji stejne psane pismo. O Cinskem nacionalismu bych mohl dlouze hovorit, opet - zajedte se tam podivat a hodte rec s nejamym MAINLAND Cinanem. Oni jhsou Rise Stredu, vzdycky byli a ted se konecne vraci tam, kde vzdycky meli byt. Takovy nacionalismus je v Evrope zcela nemyslitelny.

Evropane nejsou demos, protoze se nedokazou poradne shodnout ani na tom, kdo vyhral posledni valku. Nehlede na to, ze nemaji spolecny jazyk, kulturu, prakticky nic - krome uzemi, o nejz se tisicileti pretahovali. A to je ten rozdil - neni zadny jednotici Evropsky "mytus", sdileny po generace. Je tu historie toho, jak se jednotliva kralovstvi vznikla z rozpadu rise KArla Velikeho vzajemne morduji a behem techto mordu si kazdy z nich konstituoval vlastni mytologii, vlastni verzi historie, vlastni vyznam techto udalosti pro nasledujici minulost, soucasnost a potencialne i budoucnost. Typicky v prikrem konfliktu s verzi souseda. PROTO Evropane nemohou byt v dohledne dobe demos.

Bohuzel, nivelizace techto nuanci lze dosahnout tak, ze jedna z verzi se ostatnim vnuti silou (valka, vrazdeni, pleneni, zotroceni, genocida). Tim to nechci vubec obhajovat, ale tak to proste funguje. Budme radi, ze Evropane se tak poslednich 50 let nechovaji. Ovsem pak nemohou byt demos, zvlaste kdyz politika EU *podporuje* narodni dierzitu kultur etc.

vita 19.10.2006 12:52

Re: Re: Re: Clovece!

Já NEPOPÍRÁM, že Američané jsou démos. A už vůbec by mě to nenapadlo u Číňanů (tedy obyvatel Číny) nebo občanů Ruska.

Já tvrdím, že Evropané mohou být nadmnožinou Čechů, Němců, Rakušanů...  Aniž by se museli vzdát toho, být Čechy, Němci nebo Rakušany. Ostatně - on americký Žid je pouze Američan? Ani trošku Žid? Blbost, ne? K tomu tam nemusím jezdit, abych tohle pochopil. Co Ir?

A tvrdím, že Evropané mohou vytvořit společnou politiku. Evropskou. Vaše povídání o "mýtech" mi nepřipadá zrovna přesvědčivé. Rozhodně ne TAK přesvědčivé, aby možnost společné evropské politiky a Evropanství předem vyloučilo

Pokud se to nepovede - Gott mit uns! Amerika nás nezachrání. Proč by měla?

poznamecka 19.10.2006 10:14

Gazprom-Schroderova trubka pod Balktem

Tady se prehlizi jeste jedna mala drobnost: Polaci meli v planu postavit si vlastni trubku z Norska, aby nebyli zavisli na dovozech z Ruska, severojizni trasou pres Balt. Jenze trubky se pod morem nesmeji krizit, takze kdyz si Nemci v Rade Evropy protlacili projekt "Schroderova zlata zidle", kterou financuje Gazprom, tedy vychodozapadni trubku obchazejici Polsko, maji Polaci nadobro smitec co se nezavislosti v oblasti plynu a ropy tyce .Moc pekne sehrane.

ps 19.10.2006 10:39

Re: Gazprom-Schroderova trubka pod Balktem

poláci z toho projektu vycouvali už dávno protože byl na ně příliš drahý. Teď hodlají postavit terminál kde by mohly přistávat tankery s plynem a dál ho vést normálně potrubím.

poznamecka 19.10.2006 11:14

Re: Re: Gazprom-Schroderova trubka pod Balktem

"Vycouvala" z toho levicova vlada na popud tehdejsiho prezidenta Kwasniewskiho a ted je kolem toho docela tanec. Rikat ze krizujici tankery a prekladaci terminaly jsou levnejsi nez trubka mi prijde jako argumentace kyselosti hroznu, na ktere nedosahnu.

Xaver X.X. 19.10.2006 11:13

Nejednotná energetická politika je klasickým důkazem,

že atomizace Evropy je cesta do pekel a šanci (velkou, nikoli absolutní) má jen co nejužší spolupráce států. Demontáž EU národními zájmy je zhoubná a nahrává Rusku. Proto nejsem rád, že se integrace EU zasekla.

Saša 19.10.2006 9:22

Náš národní zájem

není boj proti Rusku, dokud je od nás Rusko vzdáleno přes dva státy a tedy nás neohrožuje. Naším národním zájmem je postavit si další atomové elektrárny, aby se zmenšila naše závislost nejen na Rusku.

Antonín Hrbek 19.10.2006 9:41

Re: Náš národní zájem

Dnes s Vámi vřele souhlasím, ale vykládejte to Zeleným, kteří slovy bojují proti globálnímu oteplování, ale zároveň podporují vznik CO2 a CH4.

briza 19.10.2006 9:19

Hmm, ehm

Mel bych 2 dotazy. Jak je to s "potrestanim Ukrajiny vysokymi cenami"? Nebylo to spis tak, ze Ukrajine zacaly byt trzne uctovany ceny svetove? A v cem spociva "drzost" Ruska kdyz oplatkou za prisup zapadnich firem na rusky tezarsky trh zada pristup Ruska na zapadoevropsky distribucni trh?

Historik 19.10.2006 9:13

Pokud bychom hledali historickou analogii, je stavba

plynovodu pod Baltickým mořem ekonomickou analogií paktu Molotov - Ribentrop.

Takže primárně hledáme spojence pro Německu v rámci EU. Němci chtějí i na náš účet řešit následky vlastní idiotské energetické politiky, prosazené zelenými v koalici s SPD. Bohužel, společná energetická politika EU s protlačováním Kyota a OZE je neméně idiotská.

vita 19.10.2006 9:30

Re: Pokud bychom hledali historickou analogii, je stavba

Němci řeší následky své idiotské energetické politiky na náš úkor - ale tím, že odebírají u nás vyrobenou elektřinu a využívají naši energetickou soustavu pro vyrovnávání své rozhoupané.

Ale nechápu to rozhořčení nad plynovodem pod Baltem. Buď je EU jednotná - a pak je jedno, kudy plyn do EU prodí, nebo není jednotná - a pak je pochopitelné, že se každý stát snaží o co nejekonomičtější přepravu s vyloučením prostředníků, kteří ji zbytečně prodražují. O možnosti vydírat jednu nebo druhou stranu nemluvě.

Stredocech 19.10.2006 9:58

Re: Re: Pokud bychom hledali historickou analogii, je stavba

No Víťo, vždyť to sám píšete. Němci nám v rámci EU vnucují nesmysly a současně sledují vlastní zájmy i proti zájmům jiných zemí EU včetně nás.

Bohužel, celá EU se chová právě takto.

Opravdu politickou záležitostí v celé věci je ovšem Ukrajina. Tu Polsko v otázce plynu podporuje. Možná proto, že chce mít na svých východních hranicích poměrně nezávislý nárazníkový stát.

čtenář 19.10.2006 11:40

Re: Pokud bychom hledali historickou analogii, je stavba

Úplná analogie tu není, protože tenkrát to byl pakt mezi rovnocennými partnery a Stalin spíš věřil Hitlerovi než naopak. Teď se Německo vydává také tímto plynovodem Rusku na milost a nemilost, takže spíš oni věří Putinovi, viz současné angažma Schrödera, Putinova zaměstnance. Trpkou ironií je, že ten plynovod končí v Lubminu, kde Němci pod vlivem zelených rozebrali již téměř hotovou atomovou elektrárnu a předělali ji na plyn, což je řešení, které i naši zelení navrhují pro Temelín. Opírat naši bezpečnost o takovouhle konstrukci závislou na ruské blahosklonnosti je opravdu na hlavu.

vita 19.10.2006 17:34

Re: Re: Pokud bychom hledali historickou analogii, je stavba

Analogie to není především proto, že tenkrát se Německo a SSSR dohodly o rozdělení kusu Evropy, aniž by se obyvatel toho kusu Evropy ptaly.

Teď se Německo a Rusko dohodly o svých zájmech - aniž by se to týkalo kohokoli třetího. Ani Rusko ani Německo nejsou povinny využívat něčí území, pokud se mu mohou vyhnout. I vyhýbají se. Nechť se Polsko ráčí vetknout za klobouk či jinam.

Antonín Hrbek 19.10.2006 8:36

Pepíčku

pod "našimi národními zájmy" míníš národní zájmy polské ohrožené plynovodem Rusko-Německo? Vždy mne fascinuje když o "českých národních zájmech" stále něco vykřikují Haličané, Poláci, atd., kteří mohou maximálně mluvit o zájmech České republiky.

Stredocech 19.10.2006 8:47

Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

národní zájmy Ukrajiny (o tu jde Rusku především) ale také České republiky a Slovenské republiky. Předpokládám, že se pamatuje jak brutálně byly na počátku 70 let přesměrovány zdroje československé ekonomiky na výstavbu Trangazu.

A teď bychom měli být ze hry.

Plynovod pod mořem je každopádně DRAŽŠÍ než plynovod na pevnině a zaplatit se může jen tím, že se odstraní tranzitní poplatky zemím, přes které vede současný plynovod.

Mimochodem, co říkáte tomu, že Rusko ODMÍTLO umožnit dodávky zemního plynu z Kazachstánu přes své území. Tímto plynem měly být uhrazeny mimo jiné dluhy Kazachstánu ČR. Ty byly poté za zlomek své ceny prodány našimi úplatnými politiky ruským subjektům.

Polsko se snaží přimět USA, aby výměnou za základny v Polsku podpořily projekt plynovodu z Kazachstánu, který by pro změnu obcházel právě Rusko.

vita 19.10.2006 9:03

Re: Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

Je Rusko POVINNO přepravit SVÝMI kapacitami co si kdo usmyslí?

Historik 19.10.2006 9:18

Re: Re: Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

Samozřejmě, že Rusko tuto povinnost nemá, ale z jeho jednání v této otázce je třeba vyvodit důsledky.

Ale největší díl viny má Německo, které podráží ostatní země EU přičemž je jeho povinností se takto nechovat.

vita 19.10.2006 9:38

Re: Re: Re: Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

Které země EU Německo podráží? Země EU podrazila Ukrajina, která iniciovala změnu v placení plynu, nedokázala se na cenách dohodnout a pak zneužila svého postavení tranzitní země k vydírání a krádežím plynu. Odebírat nezaplacený plyn je krádež - ať se ho dopustí obyvatel Chánova nebo celý stát.

Vyvodit důsledky? Proč ne - jsou možnosti budovat plynovod pod Kaspikem z Turkmenistánu přes Ázerbajdžán, Gruzii a buď Turecko nebo na Ukrajinu (zase ta vyděračská země) nebo loděmi krz Bospor a Dardanely. Pokud nám nevadí, že se staneme závislými na diktátorských režimech v Turkmenistánu (Turkmenbaši je Kim Střední Asie), Azerbajdžánu, velmi "stabilní" Gruzie, kde Saakašvili nechává zavírat opozičníky a občas pošle do ulic tanky, nebo na stabilitou zrovna neoplývajím tureckém Kurdistánu. O Ukrajině jsem se již zmínil.

Dobré řešení?

Stredocech 19.10.2006 10:08

Re: Re: Re: Re: Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

Samo o sobě to dobré řešení není, jako možná alternativa k existujícím možnostem dobré je. Asi víte, že Kazachstán je ochoten dodávat plyn za podstatně nižší ceny, než Rusko a konečná dohoda Ruska z Ukrajinou je vyšší ceny pro Rusko výměnou za tranzit dohodnutého množství plynu z Kazachstánu.

vita 19.10.2006 10:19

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

Ale jo, každá diverzifikace je dobrá.

S Ruskem bude taky jiná řeč, když si uvědomí, že není monopolním dodavatelem. Že Evropa může koupit i jinde. Je ovšem otázka, jak dlouho bude Kazachstán ochoten dodávat za podstatně nižší ceny, když k tomu nebude nucen. Ale vždycky bude platit, že Rusko má i jiné možnosti, kam dodávat  - a USA rozhodně nebudou trpět žádnou solidaritou s EU, naskytne-li se jim možnost ruský plyn získat. Čína odebere každé množství - a pořád bude mít hlad po energii.

Jenom jsem upozorňoval na novou závislost na režimech diktátorských - to je celá postsovětská Střední Asie - nestabilních, potenciálně islamistických, ochotných kdykoli změnit stranu a přátele. Koneckonců - taky hájících své vlastní zájmy, třeba zájmy Turkmenbašiho, ne Turkmenů...

Antonín Hrbek 19.10.2006 9:37

Re: Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

Vážený příteli, bohužel vím, i když si na tom např. Průmstav a Válcovny trub v Chomutově pěkně namazali kapsu. Proto jsme také náš podíl na Transgazu "výhodně" prodali do ciziny. Nejsem ale si jist, zda plynovod pod mořem je každopádně dražší než na pevnině. Nedovedu si totiž představit jak by se teď stavěl u nás, kdy je módou spekulovat s pozemky bez možnosti výkupu za odhadní ceny.

Naše potřeby zemního plynu jsou smluvně poměrně dobře zajištěny. S transitními poplatky se bude muset majitel plynovodu částečněrozloučit, ale tím nejsme my. A daňové přiznání RWE jsem neviděl abych mohl posoudit únik na daních.

Faktem je, že Rusko může přiškrcením dodávek plynu všechny pěkně vydírat (nepamatujete se, jak jsme se za drahé peníze "osvobodili" od dodávek ruské ropy výstavbou ropovodu do Ingolstadtu?). Ale to je přece obyklý postup monopolů v tržním hospodářství, se kterým musíme počítat. Samostatný ropovod z Kazachstánu již existuje, s plynovodem to bude poněkud horší, protože zemní plyn se loďmi transportuje dosti draho.

S přátelským pozdravem

BTW: Poláka (a dlouho dobu i polského státního příslušníka) "Józsefa" Zielence znám velmi dlouhou dobu, ještě z VUSTE. Byl vynikající při spravování porouchaných kalkulaček a při malování obrázků. Později se vrhl na teorii katastrof, přešel do Ekonomického ústavu  a začal dělat famula Vaškovi Klausovi v ČNB. Velkou zásluhu měl na organizování seminářů na aktuální ekonomická témata. Ale to vše je již dávno a dávno.

ok 19.10.2006 10:41

Re: Re: Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

Pane Hrbku, vy zrejme nevlastnite zadne nemovitosti, jinak byste nikdy nemohl souhlasit s vykupem pozemku za odhadni ceny. Odhadni cena je vzdy podfuk. Jen trzni cena  je pravdiva. (nebo nahradni pozemek - ve statnim pozemkovem fondu je pozemku vic nez dost, hlavne tech ukradenych cirkvi a Nemcum).

Ten plynovod po dne morskem je zatracene silne politikum, muj nazor je, ze za tenhle trik bychom meli Nemecko vyloucit z EU :-) .

Antonín Hrbek 19.10.2006 11:09

Re: Re: Re: Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

Mám tu zkušenost, že mi stát rozkopal pozemek, aby tudy mohl vést dálkový telefonní kabel. Tato mi slíbil zadarmo telefonní přípojku. Pak to převzal Telecom a prohlásil, že mu do toho nic není. Pokud jde o tržní cenu tak, na to musejí být dva - jeden co požaduje a druhý co dává. Jaká je podle Vás "tržní cena" několika desítek čterečních metrů, které někdo ze spekulovativních důvodů skoupil, aby zablokoval výstavbu dálnice a na jakoukoliv výměnu nechce přistoupit?  Pokud trpíte na fixní ideu tržní ceny jako např. pan Václav Klaus, tak jaká je, podle Vás, tržní cena prezidenta?

vita 19.10.2006 17:39

Re: Re: Re: Pane Hrbku, plynovodem pod Baltským mořem jsou ohroženy

No - a Rusko s Německem našly cestu, jak se výkupu pozemků a jednání s majiteli proužku půdy, již neprodá a neprodá, tu obhospodařoval už děd (pravda, co nevolník pro místního šlachtice), leda by cenu vyšrouboval na N-násobek. Žádné odhadní ceny, žádné tržní ceny, žádné vyděračské ceny a žádné blokování tlupou zelených magorů.

Polákům o jejich půdu nikdo nestojí, mohou si ji nasypat do kapsy, když jdou na západ za prací. Už jich odešly 2 miliony. Nebo s ní dělat co jim libo. Akorát vydírat s ní nemohou, což jim nelibo...