7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

EVROPA: Eurokomise chce zdražit energie

Členské státy EU hledají, jak pomoci lidem, které postihla současná energetická drahota. Eurokomisaři však zdraží emisní povolenky, protož jich čtvrtinu stáhnou z trhu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 29.11.2021 10:28

Tak jsem se ani tolik nesekl :-).

V. Petr 29.11.2021 10:17

Už za komunistů! byla síť budována tak, aby výpadek kteréhokoliv zdroje dokázala vyrovnat. A vlastně nejen za komunistů, patrně už za první republiky. A také za komunistů žádný blackout nikdy nenastal, ač byla spotřeba regulována!

Hazardně ji budují rudozelení idioti v Německu, protože všechny větrníky u Severního moře jsou z hlediska energetické bezpečnosti jako jeden zdroj. Takže když nefouká, musí elektřinu dovážet a to u od nás!

Z. Lapil 29.11.2021 10:38

Bezpečnost n+1, nebo tak nějak se tomu říká. Vím o tom, Díky za připomenutí.

Já zas připomenu, že ono to s tím vývozem/dovozem není tak jednoduché jako se na první pohled zdá. Viz energetické špičky a sedla (noční proud) neboli vývoz se mění ve vývoz a naopak v reálném čase. Roční bilance je zjednodušení tak drastické, až skoro nesprávné.

A při líčení dálkových přenosů se jaksi nemluví o tom, že i v drátech jsou slušné ztráty. V hlavě mám 30%, nevím, jestli správně, ale určitě jsou dost velké na to, aby "se" vymýšlelo supravodivé vedení fungujících za teplot vyšších, než je blízkost absolutní nuly.

L. Písařík 29.11.2021 10:54

Kde jste žil za komunistů v 50tých letech, kdy běžně vypínali elektřinu. Asi popisujete něco, co znáte z doslechu.

V. Petr 29.11.2021 11:01

Ano, POČÁTKEM 50 let se plánovitě lidem vypínala elektřina, na to se pamatuji. A ani tu petrolejku jsme neměli, byla beznadějně vykoupena.

ALE po roce 1955 si na žádný blackout nepamjatuji, i když je pravda, že se regulovala i omezovala spotřeba velkých odběratelů. To že třeba na hodinu vypadla nějaká oblast je pravda, to ale byla vada v rozvodech, ne výpadek dodavatelů!

L. Písařík 29.11.2021 11:54

Když tomu chcete věřit, vaše věc.

V. Petr 29.11.2021 13:06

Na svou paměť se (zatím) mohu spolehnout!

V. Kučer 29.11.2021 22:10

Jste asi příliš mlád. Dokonce i letos nám vypli asi na půl hodiny proud.

L. Písařík 30.11.2021 9:36

Ano, příliš mlád, jeden rok do 80. Dík za omlazení. Když je člověk mlád, ani neví, co má.;-D

V. Kučer 30.11.2021 18:32

Omluvám se, jsem o pár roků mladší. Občas trpím stařeckou sklerózou ale pamatuji si že nám občas za dob mého mládí vypnuli elektřinu. Ne na dlouho a skutečný blackout to nebyl. Co není může být.

Blackout v Evropě? Bude, otázka je kdy, ohromila Drábová

F. Kusák 29.11.2021 9:45

Tak tomu věříte, že to Fiala udělá? A jinak, asi jste nepochopil, že výroba a prodej elektřiny jsou podle nařízení EU od sebe striktně odděleny. Takže, za kolik bude elektřina pro Vás, vůbec nezáleží na tom, zda-li ji budeme vyrábět tři krát tolik, kolik jí vlastně spotřebujeme. Pak nějak ztrácí smysl tady budovat nové JE, hádat se s německými a rakouskými ekologisty nebo s dotčenými obcemi o úložišti odpadů, a pak vyrobenou elektřinu dodávat německé ekonomice. To má smysl pouze tehdy pokud to bude ryze podnikatelský záměr. Třeba tak, jak o to usilují v Polsku.

J. Hajský 29.11.2021 10:19

Operujete nařízením EU? Jsme ještě svobodný stát nebo už zese protektorát, kde platí zákony čtvrté říše?

F. Kusák 29.11.2021 10:35

Tak zkuste si odpovědět sám.

O. Zuckerová 29.11.2021 10:40

A to ještě nevíte, že v EK se peče plán slepit Evropu do SSE?

K. Křivan 29.11.2021 8:36

Trest smrti EU-komisi !

L. Hančar 29.11.2021 8:23

Zelené šílenství může zarazit jen krach této demagodie: opakované blackouty, mráz v bytech, lidé v ulicích a pohnání zelených hyen k oprátkám zodpovědnosti. Žádná politika nepomůže, vše je dokonale zorganizováno a profinancováno. Včera mě pobavila reportáž v pořadu Polopatě na superzelené ČT. Odborník zde propagoval pálení hnědouhelných briket v krbech. Už couvají z dobytých pozic. Bojí se o krk. A dneska na Novinkách: vynalezli jsme ekologické pálení hnědého uhlí! Zřejmě oprášili některé dílo Járy Cimrmana, konečně bude na pásce první!

P. Rada 29.11.2021 9:32

Opakované black outy opravdu hrozí a to zejména pro přerušení dálkových vedení od silných centrálních zdrojů které je dodnes nejčastější příčinou rozpadu soustavy.

"Šílené" v dnešní společnosti je, že ani hyeny nežijí na úkor dalších svých generací tak bezohledně jak mnozí dnešní do konzumu zahledění lidé.

Ten link na "Novinky" by nebyl? Nabídnu za něj jiný - techničtější:

https://www.technickytydenik.cz/rubriky/archiv/pet-duvodu-proc-netopit-uhlim-uz-nikdy_43845.html

T. Hraj 29.11.2021 10:37

1) Záměrně dramaticky zchudlou zemi je asi to nejhorší, co můžeme budoucím generacím odkázat. As isi neuvědomujete, že zchudnutí s sebou nenese jen méně pohodlí, ale zhoršení takřka všeho, včetně péče o životní prostředí.

2) Váš odkaz je zábavný. Proč netopit uhlím? Důvody 1 a 2 jsou politické a protiřečí důvodu 3. Důvod 5 je knížecí rada (jezděte první třídou, je to komfortnější než v economy). Jediný dobrý (a ekologický) důvod je č.4, tj. že uhlí je špinavé. Tedy topím-li uhlím doma v kamnech. U velkých, moderních, intenzívně odsiřovaných zdrojů neplatí ani tento důvod.

F. Kusák 29.11.2021 9:56

No pokud to byl skutečný odborník, pak na nějaké ekologistické řešení nedá. Řídí se svým odborným úsudkem a jak známo, každé řešení je kompromisem a vychází z předem definovaných parametrů. Nic není zakázáno. To by pak bylo dogma a s tím technici nepracují, byl by to konec pokroku.

F. Kusák 29.11.2021 8:07

Ta naše situace je dosti neřešitelná, a pokud chceme jakž takž svobodně existovat a nebýt závislí na energošmejdech, což jsou vlastně dnes všichnii dodavatelé, kteří obchodují na energo burzách (no obchodují, na burzách se spíše spekuluje), pak jediné řešení vidím na úrovni obcí a měst. A samozřejmě, že se musíme v maximální míře spolehnout sami na sebe. Moc možností se samozřejmě nenabízí, ale určitě něco by se našlo. Zastupitelé musí zapomenout na chodníky a parčíky a musí hledat energetická řešení pro vlastní občany. Na vládu ať raději zapomenou. Ta odvahu určitě nenajde, pokud vůbec o to stojí.

V. Petr 29.11.2021 14:27

Vaše řešení mě připomíná předsedu Maa, který si myslel, že západ dožene nejrychleji, když bude vyrábět železo v malých venkovských pecí. Velký skok se tomu říkalo.

Občasné zdroje jsou jen OBČASNÉ, takže potřebujete zálohu v klasických zdrojích. Je docela dobře možné postavit malý zdroj na fosilní paliva, ten ale bude mít výrazně větší spotřebu paliva na kWh než zdroj velký. A jste závislý na potlačovaném uhlí, včetně newsmyslných povolenek, nebo na importovaním plynu!

L. Beneš 29.11.2021 7:58

Nevím, co se panu Součkovi nechce líbit. Chce to prostě více Evropy. Evropy není nikdy dost.

V. Novák 29.11.2021 7:58

Možnost zajistit celkově dostatek plynu pro letošní zimu samozřejmě je - stačí urychleně schválit certifikace NS2, popřípadě zrušit platnost nesmyslného nařízení, že NS a NS2 musí být naplněny maximálně na 50% a zbytek musí být rezervován pro (neexistující) jiné dodavatele.

Že je to třeba, dokazuje třeba německý Handelsblatt nápadem, že by společnost NS2 AG, operátor NS2, mohla spustit plynovod i bez certifikace - a zaplatit pokutu. Nedokázali ale, páni novináři, vymyslet, PROČ by to zrovna NS2 AG měla dělat, když plyn potřebuje Evropa, zatímco NS2 AG chce peníze, o něž by se připravila hned dvě cestami - 1) mastnou pokutou a 2) poklesem ceny na spotových trzích.

L. Beneš 29.11.2021 8:01

Někde jsem četl, že v instituci schvalující nový plynovod mají významné slovo jisté polské zájmy a osoby. Lze mít za to, že s takovou bude plynovod uveden do plného provozu po schválení až někdy na konci tohoto desetiletí. Ještě tak, aby na plynovodu Rusové vydělávali, když přeci shodili tenkrát to letadlo u Smolenska.

V. Novák 29.11.2021 11:41

Ano - také netuším, proč byli Poláci přizváni, když jich se NS ani NS2 netýkají.

L. Beneš 29.11.2021 14:08

I na polském baltském pobřeží je dost písku, který lze házet do soukolí.

F. Kusák 29.11.2021 8:16

Určitě chápete, že je to řešení jen pofidérní. Za prvé, pomůže to zejména Německu. Bilanci jsem si nedělal, ale možná celé to dadávané množství spotřebují Němci sami, pokud zastaví JE a začnou skutečně omezovat uhlí. To bohužel zřejmě nastane. A pak, plyn, a to veškerý k nám proudící, je a priori německý a my si ho musíme nakoupit na burze. Je ovšem otázka, jestli na to v budoucnu budeme vůbec mít.

V. Novák 29.11.2021 8:51

Ne - je to zcela reálné řešení.

Především pro tuto zimu, kdy jsou evropská úložiště plynu hluboko pod potřebným naplněním (ano - Němci včera spálili to, čím se měli ohřát zítra) a plynu může být opravdu málo. Přírůstek 150 mil m3 denně z NS2 případně dalších 75 mil m3 v případě zrušení omezení pro NS může zimnímu nedostatku zabránit.

Pokud ovšem bude německý úřad zdržovat certifikaci až do června, jak vyhrožuje, můžeme se těšit na studenou zimu.

Do budoucna je to řešení také. Plyn nenakupujeme "my", tedy ČR, nakupují ho firmy. Protože svoje firmy jsme prodali, tak německé firmy, zejména dříve RWE, dnes Innogy. A ty nemusí nakupovat na burzách, stačí když uzavřou s Gazpromem dlouhodobé kontrakty po vzoru maďarské státní firmy - ta nedávno nasmlouvala plyn na 15 let dopředu. Ceny dlouhodobých kontraktů jsou mnohem méně volatilní než na burze a mohou být vyšší (jako celkem nedávno) než spotové ceny, ale i výrazně nižší - jako teď.

Plyn se ovšem musí do Evropy fyzicky dostat.

F. Kusák 29.11.2021 9:12

Jo, naplánoval jste si to pěkně, jen "skutek útěk". Povíme si to za rok. Tedy, pokud se toho dožijeme a nezmrzneme. A co dělají Maďaři, je u nás neprůchodné. Nebo si myslíte, že Fiala@Co. něco takového udělají. To, co říkáte, není ve skutečnosti řešení, ale blouznění (při vší úctě k Vám), v lepším případě zbožné přání. Spíše se bojíme toho, abychom se nedočkali blackoutů. Pokud se situace zlepší, rád se Vám omluvím a násypu si popel na hlavu. Ale víte, co říká: "pomož si sám a bude ti pomoženo". Na cizí pomoc neradno spoléhat.

F. Kusák 29.11.2021 9:34

A jinak, to, že jste mě poučil, že "my", tedy Česká republika nenakupuje plyn, ale že ho nakupují jakési firmy, je nesmyslný výrok. Na burze může obchodovat každý, kdo má licenci. Tedy teoreticky i občan. Můžete také nakupovat i Vy prostřednictvím makléřské firmy, což se i u nás děje. Taková firma tu je, ale nechci ji dělat reklamu. A pak, ČEZ Prodej, vlastněná Skupinou ČEZ, je ze tří čtvrtin firma vlastněná státem, takže fakticky i stát je účastníkem burzovních spekulací. A co komunální firmy PRE nebo PP. Je to mnohem složitější než tady představujete. A chyba, kterou vyčítají BE a panu Písaříkovi, spočívá v tom, že se nechal zlikvidovat silnými hráči. Za spotové ceny nakupují všichni, ti velcí i ti malí, ale BE jim přerůstala přes hlavu, tak musela z kola ven. Průser je, že to nešlo podle dohodnutého scénáře a odnesli to klienti.