18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Savi 2.1.2010 11:23

kdo za to může?

22 zemí EU proti snižování rozpočtu zemědělské politiky

11.12.2009, čtk

Skupina 22 zemí Evropské unie včera v Paříži unii vyzvala k nové, "ambiciózní" zemědělské politice, která by umožnila čelit potravinovým problémům ve světě a podnebním změnám. Francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire řekl, že účastníci se také vyslovili proti drastickému snížení unijních výdajů na zemědělství, jak je předpokládá nedávný návrh Evropské komise.

...nejsou to eurobyrokrati ani evropská komise, jsou to členské země, které se brání snižování dotací...pozvánku na jednání, jejhož programem byla nová zemědělská politika, s jakou chce unie přijít v roce 2013, nepřijaly Británie, Dánsko, Malta, Nizozemsko a Švédsko.

neuman 2.1.2010 11:12

Státní mystifikace postavená za "dotace"!

A co tohle, pane autore! Stát zvedá mosty na Labi za 1,5 miliardy na podjezdnou výšku 7 metrů pro lodě, které tudy neplují a nepoplují, protože v Labi pro ně není a ani za sto let nebude voda! 500 milionů čr, 822 milionů eu fondy, všechno naše peníze, které končí v totální mystifikaci a hlavně v naditých kešeních několika jednotlivců! To už není bezúčelné plýtvání, to je normální průhledný podvod!!! Poslechněte si to sami, mluví otevřeně a jasně slušní a serziózní lidé, kteří nekradou, a proto nemají strach! Zbylo jich zde jen pár, ale mluví narovinu bez lhaní!

www.vodnidoprava.cz

R 2.1.2010 13:35

Re: Státní mystifikace postavená za "dotace"!

Ono by to nebyl ani tamk moc podvod, kdyby zelení na Labi nezablokovali stavbu zdymadel a jezů.

Ono totiž, jak to tak vypadá, podél břehů Labe jsou buďto vesnice a města, tam se to udělat nemůže, protože by to vadilo lidem anebo tam jsou různá slepá a vedlejší ramena a bažiny a to jsou biotopy chráněných rostlin a živočichů. Ti by byli zase při stavbě zničeni, aspoň podle zelených.

Jura Jurax 2.1.2010 16:04

Re: Státní mystifikace postavená za "dotace"!

No, doprava po vodě je ekologická a levná, byť pomalá - a až zelení khmerové konečně zmizí v propadlišti dějin, možná se k ní i vrátíme ...

Jura Jurax 2.1.2010 16:06

Re: Státní mystifikace postavená za "dotace"!

No, nezlobte se, ale mně Váš příspěvek přijde jako to klasické a vy zas bijete černochy ... :-)

cb 2.1.2010 10:44

Potraviny

můžou být levné, kvalitní a pro všechny, ale ne současně.

PETR 2.1.2010 9:41

Vraťtee vlastníkům jejich půdu !!!

Obrovská většina našich občanů si neuvědomuje, že:

1) Jen 17% našich sedláků hospodaří na své vlastní půdě.

2) Jen necelá pětina zemědělské půdy byla fyzicky vrácena jejich majitelům. Ostatní pouze papírově a oni ani nevědí, kde jejich hektárky v socialistických lánech leží. A i když to tuší, nevede k nim cesta.

3) Čím větší lány, tím menší výnosy. je to pořekvapivé, ale je to tak.  Letošní hektarové výnosy obilí: ČR - 5t, Francie  - 7t, Německo - 7t, Rakousko - 6t. Ostatní země  bývalého socialistického lágru jsou na tom ještě daleko hůř, než ČR. A u nás zase nejlepší výnosy mají sedláci, hospodařící ve svých rodinných farmách, kteří nestávkují, nevylévají mléko a neblokují silnice.

To dělají ti, kteří jsou v Agrární komoře, kterou šéfuje bývalý okresní tajemník KSČ přes zemědělství.  Dnes podle jeho pískotu skáýče ministr zemědělství a utrácí peníze za jablka pro děti ( těch jablek je letos tolik, že je lidé rozdávají zadarmo ) a kupuje za milióny  automaty na mléko do škol. Takže se mléko vylévá z automatů, místo přímo. Turecké hospodářství, ale soudruzi jiné ne

drak 2Vážený 2.1.2010 11:49

Re: Vraťtee vlastníkům jejich půdu !!!

Vážený PETŘE !  Vy to řešíte, tak odborně, že se nemohu vynadivit, kde ty informace berete.Krátce -  -  je mi 71 a celý život jsem pracoval v zemědělství. Jednak doma, od 6 let pást krávy od 1O dělat všechny práce s koňmi. S mladším bratrem nakládat těžké snopy obilí na žebřiňák a vozit ze vzdálených polí k mlátičce, kde pracovatl otec s matkou a jedním sousedem. Od rána do večera, v sobotu zamést celý dvůr i část návsi,která patřila k domu. V neděli po kostele, v létě jet vyplavit koně do rybníka, což bylo velmi příjemné.

Velké hospodářství,  práce nekonečná dovolená žádná. Otec šel do družstva jako poslední v  58. To už jsem byl rok na vojně. Záviděl jsem těm, jejichž rodiče vstoupili do JZD dříve!!! Kromě obsluhy záhumenkové krávy, ev. prasete měli podstatně víc volna než já. Před tím problém se střední školou. Úspěšné talentovky na konzervatoř, po 14 dnech dopis - hledejte si místo na jiné střed. škole. Kam jinam, než na zemědělskou. Původ -syna velkého  sedláka, se mnou táhl až na vojnu. Neskončil jsem naštěsí u PTP.

  Přesto považuji zemědělskou velkovýrobu za budoucnost! Za totality  k nám přijela delegace zemědělců z Francie a záviděli nám! Jestli jste tak nadšeným vzměte si třeba 2O ha  ahospodařte! Budete pracovat 12 hod. denně, soboty, neděle a žádná dovolená. Vím o čem mluvím. Strávil jsem týden v r. 89 u rakouského sedláka, bydlel jsem v rodině. Neměli se špatně, ale byli to otroci svéhío povolání. U kompu se to dobřé mudruje, vraťte tedy půdu všem majitelům(ona se neztratila), a pak ji buď rychle pronajmou(i zadarmo) a nebo jak je nyní rozšířené...rychle prodat na stavební parcely ať mohu utrácet peníze. Veliké většině národa, půda, na které b y se mohlí dřít (Vy to považujete za snadný výdělek), nic neříká. Je to jen zděděný majetek, který přestavuje mamon.... při prodeji. Pokud chválíte výnosy sousedních zemí, zrušme zemědělské dotace v  EU a ručím Vám za to, že Češi budou hvězdy!!!

H.K . 2.1.2010 14:55

Má někdo právo lidem brát svobodu a majetek ve jménu tzv. budoucího dobra?

S prvním odstavcem souhlasím. Tak to bylo.

Záklandí otázkou při násilné kolektivizaci bylo, že  socialisticé zemědělství stojí na špatných základech t.j. na bezpráví. 

1/   Sebrali lidem majetek a udělali z nich v tom lepším případě nádeníky v horším vězně a mrtvoly. 2/ Některým sebrali smysl života.  3/  Staří dostali 180 Kč důchodu a nikoho nezajímalo z čeho budou žít. 4/  V počáteční fázi budouvání socialistického zemědělství lidé pracovali v družstvě za 10 Kč denně a do noci na záhumence, aby přežili. 5/ Z hrdých sedláků se stali nesvéprávní občané druhého řádu.

Toto je podstata problému. Ve svobodné společnosti může každý svůj majetek prodat nebo darovat.

Paměrník starejch dob 2.1.2010 17:21

Re: Má někdo právo lidem brát svobodu a majetek ve jménu tzv. budoucího dobra?

Píšete to dobře, pokud míníte 50 léta. V 60-80 létech se ze zemědělců postupně stali na tehdejší poměry slušne placení ZAMĚSTNANCI.

H.K. 2.1.2010 17:54

Re: Má někdo právo lidem brát svobodu a majetek ve jménu tzv. budoucího dobra?

.....placení ZAMĚSTNANCI.

Sedláci a jejich potomci byli zaměstnanci různých dosazených komunistů, kteří jim po roce 1989 sebrali všechno. Pan Lux atd. dovolili vytvářet a.s., s.r.o. a lidem nezůstalo téměř nic. Ze sebevědomých sedláků se stali nádeníci s myšlením nádeníka.

Z lidí, kteří se dovedli sami o sebe a svoje rodiny postarat se stali postupem času nádeníci, kteří chodili do práce jenom vydělávat peníze, bne hospodařit. Byli závislí na vůli lidí, kteří k půdě a dobytku neměli žádný vztah.

Výsledky takového hospodaření, jaké je u nás od padesátých let budeme sklízet v budoucnosti. Devastace půdy /např. obsah humusu, eroze/ , vztak lidí k práci v zemědělství / dvě generace potomků neví o čem je řeč/ a p.

kůrovec 2.1.2010 19:15

Re: Vraťtee vlastníkům jejich půdu !!!

Vážený pane,pokuste se přečíst Vámi kritizovaný příspěvek ještě jednou a pak snad pochopíte.Věřím,že to nepochopení psaného není Vaším stářím.

M.S. 2.1.2010 12:20

Re: Vraťtee vlastníkům jejich půdu !!!

Vážený PETŘE:Píšete blbosti. Právě francouzské zemědělství založené na dotacích hosúpodaří na rodiných farmáchMléko a ovoce do škol prosadily ty státy, které uvádíte jako vzor. Příště si nedělejte legraci.

wenkovan 2.1.2010 9:19

pro s. Vamberu

"Dotace - často bezúčelné plýtvání" - každá dotace, vývozní/dovozní kvóta atd. je ekonomický zločin. Propagovat postoj, že "občas ty dotace nejsou tak úplně dobré" je schvalování zločinu. Jenom to ilustruje "pravicovost" ODS.

cicero.jan 2.1.2010 9:08

Každý týden jezdím okolo pozemků

bývalého JZD, které skoupil holandský farmář před lety. Na nejúrodnější půdě Polabí roste řadu let tráva a pase se pár zubožených koníků a ovcí. Přesto tyto pozemky vydělávají svému majiteli velké peníze na dotacích. To je opravdu skvělá zemědělská politika.

Jura Jurax 2.1.2010 16:08

Re: Každý týden jezdím okolo pozemků

Toť EU v kostce ... :-((

realista 3.1.2010 0:25

Re: Každý týden jezdím okolo pozemků

...Jeho specialitou byla vojtěška, na jejímž nepěstování velmi vydělával. Vláda mu velice dobře platila za každý metrák vojtěšky, který nevypěstoval. Čím víc vojtěšky nesklidil, tím víc peněz od vlády dostal, a každý halíř, který si takto vydělal, vy­nakládal na nákup dalších pozemků, aby mohl množství nesklizené voj­těšky stále zvyšovat.

Pokud šlo o nepěstování vojtěšky, nedopřával si tatí­nek Majora Majora ani chvilky oddechu. O dlouhých zimních večerech zůstával doma a neopravoval žádné postroje, a den co den vyskakoval k polednímu čile z postele, aby se přesvědčil, že pole zůstávají neobděla­ná. Do půdy investoval velmi promyšleně a brzy nepěstoval více vojtěšky než kterýkoli jiný farmář z okresu...

Jura Jurax 3.1.2010 16:10

Re: Každý týden jezdím okolo pozemků

Catch XXII ... ono to ale tehdy bylo psáno jako třeskutá ironie ... dnes je to realitou ... :-(

honzak 2.1.2010 7:36

ano, Frantíci jsou

tou žábou na prameni (a nejen v zemědělství). A brát peníze za to, že něco nedělám je přece příjemné, ne?

Euroatlantická civilizace na tyhle kraviny rychle zajde. Čínští, indičtí a machometánští soudruzi se s takovými margináliemi babrat nebudou.

Ludva 2.1.2010 9:07

Re: ano, Frantíci jsou

Řekl bych, že hladomory se spíše vyskytují v zemích, které dáváte za příklad. A možná že díky těm kravinám v té euroatlantické civilizaci hladomor už pěkně dlouho nebyl. Naopak, ještě uživíme kus Afriky.

... 2.1.2010 9:34

Re: ano, Frantíci jsou

Hladomor zde nebyl jen díky tomu, že si můžeme dovolit dovážet potraviny z rozvojových zemí. Kdyby se Evropa měla živit sama, žije nás tu polovina. Žádnou Afriku samozřejmě neživíme. Navíc ty kraviny jsou zde posledních dvacet let, to je málo na to aby se vyspělá západní Evropa dostala tam, kde byl Sovětský svaz v 30. letech - ale už se tomu blížíme, ekonomika velkých států Evropy (Německo, VB, Francie) stagnovala už dávno před hospodářskou krizí, teď letí dolů. A když se Německo propadne o 5%, tak je to jiná liga než když se propadne nějaký pidistáteček jako my.

Petr H 2.1.2010 7:22

To je hezký obrat

...mají hlad a prostřednictvím internetu se dívají.....:-))To je jako jedna kocourkovská socka,které se sníží od Nového roku socka....nebudu mít z čeho platit mobil,asi se půjdeme pást pod most....Nejhorší ale je,že jinak již uvažovat neumí.

MaB 2.1.2010 3:19

Jak je možné

že za bolševiků byly potraviny levné, a že systém fungoval bez dotací ? Umí to někdo vysvětlit ?

Jiri Hovorka 2.1.2010 5:30

Re: Jak je možné

...jak to řící a neurazit - jde o elementární matematiku a základní znalost historie:)  Potraviny (a drtivá všech věcí, snad krom komunistických traktátů;) před revolucí byly dražší než dnes.

Dnes jsou potraviny v průměru 2x-3x levnější. Stačí si spočíst, co si za své peníze můžete koupit teď a co tehdy (viz google, idnes - např. 1/4 másla by dnes měla stát 75Kč,  1kG: kuře 220, rýže 60, šunkový salám 450, cukr 60; mléko je dražší o 15%, ale chléb levnější 1,5x,čokoláda skoro 6x, cigarety 1,5x,  atd.).

Když navíc připočtete to, jak komunisti huntovali pole (a přírodu), že jste neměli na výběr - jedlo se to, co zrovna bylo a nebylo toho moc (viz fronty na maso, na salámy, pomeranče, banány,...), že často jste měl peníze, ale nebylo za ně co koupit (týká se všeho, nejen potravin)  že nízká cena byla vykoupená (dotovaná) tím, že lidé pracující na jejich výrobě byli placeni jen částí toho, co jejich práce opravdu stála, tak jste doma.

Není to tak těžké, ne?;-)

MaB 2.1.2010 6:51

Re: Jak je možné

Ale dotace nebyly a systém fungoval. Nejsem si jistý, zda řepka nehuntuje půdu víc, než bolševici.

Tx 2.1.2010 8:06

Re: Jak je možné

MaB, kromě již zodpovězeného: Dotace byly, ale neříkalo se tomu dotace, protože Nejvyšší cenový úřad určoval ceny výkupní i prodejní,  podniky měly daně 90%, každý soustruh muselo povolit ministerstvo, vše nám padalo na hlavu a místo do oprav se solilo do potravin "aby byly levné". Stejně nebyly levnější než teď (abych to odlehčil, rum stál 50 Kč, teď stojí cca 100 a platy jsou 6-7x vyšší, tedy by měl stát nejméně 300), benzin stál 12,50, teď cca 30, měl by stát dle bolševické míry nejméně 75... Bez dotací by to tenkrát nešlo, dnes ale ano, dnes dotace a různá "ekologická" náboženství zcela pokřivují rozumné tržní hospodářství (viz biopaliva a větrná a solární elektřina).

R 2.1.2010 8:08

Re: Jak je možné

Litr mléka v sáčku stál za socíku dvě koruny, výrobní cena byla odhadována okolo 6 - 8 korun.

Jinak se to ale nepočítá zrovna dobře, protože jednotlivé provozy a podniky nebyly účetně samostatné jednotky, jako je dnes. Stát z nich vytahoval všechny volné prostředky a nechával jim peníze sotva na běžný provoz a na mzdy. Zpátky byly peníze vráceny podle toho, jak byl provoz nebo podnik důležitý pro komunistickou stranu.

Mimochodem, tehdy byl průměrný měsíční plat 2000 Kčs, dnes je okolo 23 tisíc Kč.

R 2.1.2010 8:24

Re: Jak je možné

Až na velmi vzácné výjimky komunistický stát všem firmám a podnikům bral všechny volné prostředky, takže až na výjimky byly všichni potom závislí na přídělu peněz od státu. Krásně je to vidět zrovna na zemědělských družstvech, ty za socialismu měly pouze dva druhy "výrobních prostředků" . První byly kravíny, budovy, traktory atd ukradené soukromníkům při združstevňování. Ty postupně spotřebovali a zničili. Druhé byly pořízeny z státních peněz. Všechny tehdy nové socialistické družstvení stavby, všechny tehdy nové kravíny, traktory atd , na to družstevníci sami nevydělali ani náhodou . To všechno bylo pořízeno z peněz, které jim na to dal socialistický stát. Dotace na jednu stranu jak vyšité, na druhou stranu když tehdejší stát řádil v účetnictví tehdejších podniků hůř než dnešní tuneláři v dnešních firmách, byly státní dotace za socialismu nutnou podmínkou přežití  prakticky každého podniku.

ps 2.1.2010 16:07

Re: Jak je možné

Ony dotace za socialismu byly. Měly formu záporné daně z obratu.

rv 2.1.2010 5:44

Re: Jak je možné

Už Vám bylo odpovězeno, tak jen pro ty natvrdlejší: nemůžete přímo porovnávat číslo - cenovku - tehdy a nyní, ale uvažovat i změnu příjmů tehdy a nyní. Upřímně nevěřím, že to nevíte, když umíte psát.