17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

EVROPA: Déja vu - 17. listopad 1989

Některá světová média v pondělí ráno píší o tom, že „katalánští separatisté uvažují o jednostranném vyhlášení nezávislosti“. Tak se mi tak zdá, že odtud už není daleko k formulaci „katalánští extremisté“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 3.10.2017 15:47

Re: Jenomže v Bělehradě se jednalo o humanitární bombardování

Neopisuj nánynko, začínáš být ještě trapnější.

H. Lukešová 3.10.2017 16:00

Re: Jenomže v Bělehradě se jednalo o humanitární bombardování

No a vy, hloupá neomarxistko, si také vymyslete něco jiného než tu "blběnku", kterou jste navíc opsala od pana Lence.

J. Ráž 3.10.2017 17:35

Re: Jenomže v Bělehradě se jednalo o humanitární bombardování

Že si už nedáte pokoj. Normálně uvažující člověk by ve společnosti, kde je pro své provokace krajně neoblíbený, být nechtěl.

V. Novák 3.10.2017 14:29

Jenomže v Bělehradě se jednalo o humanitární bombardování

Hříšná složitosti.

V. Novák 3.10.2017 13:41

Jenomže v Bělehradě se jednalo o humanitární bombardování

Kdepak - vymysleli naprosto geniální věc - GUMOVÝ metr!

Jak předvedla v neděli španělská policie, tento gumový metr se snadno změní v to, co jsme kdysi nazývali VUML (vulkanizovaný učitel marxismu leninismu), vulgo pendrek, v současnosti pak demokratická distanční tyč.

M. Starý 3.10.2017 10:16

Přerozdělování je začátek konce

Vynucené přerozdělování známe ze 40 let reálného socialismu a víme i jak končí.

A. Alda 3.10.2017 10:15

Tož pro Španěly nejsou Katalánci vlastním lidem.

Tak proč by proti nim neútočili? Nejsou vlastní, nejsou plnoprávní občané, jsou jen podmaněným národem, obývajícím dobytou a ovládanou zemi.

Když začnou Španělé útočit na Katalánce, není to pro ně útok proti vlastním lidem.

J. Kombercová 3.10.2017 11:36

Re: Tož pro Španěly nejsou Katalánci vlastním lidem.

Už to, že do Katalánska byla přesunuta "španělská" policie, je zajímavý moment, tam to není nějak správně ošetřeno, za totáče chodívali sloužit vojnu kluci z Čech na Slovensko a opačně. :)

Z. Rychlý 3.10.2017 10:15

nejsem si tím úplně jistý, ale

mám pocit, že v případě Skotska komise ujišťovala, že odtržené Skotsko přijme ráda pod svá křídla, kdežto Katalánsko ani náhodou.

S. Ševeček 3.10.2017 9:42

Madrid šáhnul na náboženský symbol demokracie

- tedy volební urnuý.

Snad to lidi probere ze sna.

M. Šejna 3.10.2017 9:20

paní Šichtařová si zas kopla do EU

nejspíš jí uniklo, že Katalánsko je silně levicové a že Katalánci chtějí i po osamostatnění zůstat součástí EU. Dokonce se z Katalánska ozývají hlasy, že Španělsko by mělo být z EU vyloučeno a zůstat by v EU mělo jen Katalánsko.

Z tohoto pohledu je dojemné, jak paní Šichtařová bojuje za Katalánsko. Podobně za katalánskou samostatnost včera na ČT24 horoval jeden komunistický poslanec.

E. Erat 3.10.2017 9:42

Re: paní Šichtařová si zas kopla do EU

A kopla si zcela správně. To, že vznikne nový stát, který se odtrhne od původního státu, a následnickým státem pro EU je ten původní stát. Tedy nový stát musí znovu splnit všechny podmínky pro vstup do EU. A hlavně musí získat souhlas všech států EU, tedy i toho svého původního je ve smlouvách EU. Což je v podstatě násilný lepící tmel EU, aby nemohly vznikat nové národní státy. Protože se právem obávají, že původní stát zablokuje jejich členství. A tak tuto myšlenku opustí. Katalánci si velmi dobře uvědomují co je čeká při případné samostatnosti ze strany EU. Ale, většinově dali přednost svobodě před členstvím v EU. Skotové při nedávném referendu se rozhodli radši zůstat v UK (před brexitem), než se dostat do problému s novým členstvím v EU.

M. Malovec 3.10.2017 9:55

Re: paní Šichtařová si zas kopla do EU

Kopat je třeba a pracovní obuví s kovovou špičkou, aby se špičky EU vzpamatovaly. Na to ale kopání stačit nebude.

S. Ševeček 3.10.2017 9:43

Re: paní Šichtařová si zas kopla do EU

Nepletete si pojem levicový s pojmem vlastenec?

Z. Rychlý 3.10.2017 10:17

Re: paní Šichtařová si zas kopla do EU

je to levicový "blb". IQ tady nehraje roli.

A. Trick 3.10.2017 9:51

Re: paní Šichtařová si zas kopla do EU

Šichtařová má pravdu, přecedo.

A. Alda 3.10.2017 10:18

No a?

Každý národ má právo na svůj vlastní stát a své vlastní politické a národní sebeurčení.

Rozhodnou-li se Katalánci po svém osvobození od španělské nadvlády pro levicovou formu svého státního uspořádání, bude to jen jejich věcí - pokud tím nebudou ohrožovat sousedy.

Každý národ ať si ve své zemi dělá to, co považuje za správné a pro sebe sama prospěšné.

P. Švejnoch 3.10.2017 12:11

Re: No a?

Chtělo by se mi napsat "Amen", ale přeci jen bych k tomu něco rád dodal:

Řekl bych totiž, že právo na sebeurčení (ve smyslu této debaty) by měly mít i skupiny menší, než jen národy.

Mimo jiné proto, že čím je samospráva podobných útvarů "blíž" svým občanům, tím je celé řízení takového společenství efektivnější.

J. Lepka 3.10.2017 12:18

Re: paní Šichtařová si zas kopla do EU

A co to mění na faktu, milý Šejno, že španělská vláda nejen šlápla do howna, ale ještě si ho patřičně rozmazala? Byť musím objektivně dodat, že v dané situaci moc možností neměla, ale za to si venkoncem může sama. V každém případě její reakce byla chyba, hrubá politická chyba, která se dotkne celé EU, ministerstvo pravdy už bádá, která reakce do budoucna napáchá míň škod.

V. Student 3.10.2017 8:45

Já s autorkou souhlasím.

Léta tady slyším o posvátném sebeurčení, v jehož jménu je dovoleno téměř vše. Takže byli tolerováni i ti, kteří se toužili sebeurčovat dosti drsným způsobem. A ostouzeni ti, kteří se jejich sebeurčování bránili.

Právo Palestiny na sebeurčení je mantra, kterou slýchám od dětství. I právo na sebeurčení jednotlivých států Jugoslávie bylo příčinou dosti velkého ozbrojeného konfliktu. A připomněl bych, že sebeurčení takového Kosova je stále více muslimské.

Nyní své právo na sebeurčení chtějí uplatnit Katalánci. Nijak drsně, vhazováním volebních lístků. Jsou dost drsně biti. A někdo nám podsouvá, že je to tak správně. NENÍ!

J. Schwarz 3.10.2017 9:09

Re: Já s autorkou souhlasím.

A to prosím Katalánci žijí na svém území, kdežto kosovští Albánci jsou náplavou, která se nasomrovala na území Srbska.

V. Student 3.10.2017 9:10

Re: Já s autorkou souhlasím.

Díky za další pádný argument.

A. Alda 3.10.2017 10:20

Tak jest.

Katalánci jsou v Katalánsku doma. Nejsou to žádní novodobí přistěhovalci.

R. Langer 3.10.2017 12:50

Re: Já s autorkou souhlasím.

Ještě jste zapomněl na Krym! Tamní občané přece také projevili svou svobodnou vůli na sebeurčení, a nikdo prakticky ani nepípl. Všechno je v pořádku. ;-)

P. Švejnoch 3.10.2017 7:38

Nepochybně se i zde

stejně jako pod podobným článkem včera, bude spousta diskutérů dojímat až k zajíknutí svou svobodomyslností, ve jménu kteréžto budou (s nasazením vlastní klávesnice) vyžadovat pro Katalánce jejich právo na sebeurčení.

Těm všem bych chtěl připomenout Sudety a Krym.

E. Erat 3.10.2017 8:11

Re: Nepochybně se i zde

Takže Španělsko, člen EU je na tom stejně jako nacistické Německo a Rusko. České pohraničí, tedy tzv. Sudety ( německý název od dob pana Hitlera ) nikdy nebylo německé. Vždy to bylo území koruny české, ano obývané českými Němci. Katalánsko historicky patří katalánskému národu po stovky let. Je to katalánské území. Krym byl historicky ruský, také několik set let. To, že ho bolševik symbolicky věnoval tehdy v jednom státě Ukrajině byla krádež ruskému lidu.

A tak proběhla restituce v roce 2014. Přesně podle ukrajinské ústavy z roku 1992, tedy za podmínek kdy se Krym stal dobrovolně součástí Ukrajiny. To, že vandráci z Kyjeva v dalších verzích ústavy okleštili práva Krymu protože získali parlamentní většinu na faktu nic nemění.

P. Švejnoch 3.10.2017 8:44

Re: Nepochybně se i zde

Je zbytečné do debaty vnášet nová témata. Německo ani jeho nacismus nemají nic společného s právem národa na sebeurčení. Stejně tak je v tomto ohledu naprosto irelevantní Vaše tvrzení, že "Sudety byly vždy územím Koruny české" (a jen pod čarou zdůrazním, že Sudety možná historicky patřily k Zemím Koruny české, ale vždy byly obývané z podstatné části resp. z většiny etnickými Němci /tedy Bavory, Sasy, etc./). Ještě jednou opakuji - bavíme se zde o právu národa na sebeurčení.

Je tedy třeba být konzistentní - buď národ právo na sebeurčení má, a nebo ne. Vymýšlet důvody, proč některý národ ano a jiný ne, je nesmysl.

Ohledně Krymu, jak se zdá, nemáme sporu.

E. Erat 3.10.2017 9:17

Re: Nepochybně se i zde

Tak srovnání se Sudety a Krymem jste do debaty přinesl vy. Problém není v tom jestli národ má právo na sebeurčení, to myslím že má. Ale, rozdíl je jestli má historicky nějáké území, které mu patřilo, aby tam mohl ten nový národní stát zřídit. A hlavní problém je, že se prakticky vychází s rozdělení území západními státy po roce 1918. Nikdo dnes nepochybuje, že Kurdové takové právo mají, ovšem problém je, že jim nikdy žádné území nebylo přiděleno. A ani jim historicky nepatřilo - viz Izrael. Ano, Kurdové žijí stovky let na území Turecka, Sýriie, Iráku atd. A když chtějí zbudovat Stát Kurdistán tak budou muset nějákému státu část území ukrást. Kdybych to srovnal, pokud by se Moravané rozhodli pro samostatný stát ( jako Slováci ) v rámci národního sebeurčení, tak by žádný větší problém nenastal ( viz např. Skotsko ). Ovšem kdyby se tak rozhodli čeští Cikáni ( a Cikáni z celé Evropy ), tak jaké území by jim bylo přiděleno, případně v jiném státě než v ČR. A jistě se ani Cikánům nedá upřít právo na sebeurčení.

P. Švejnoch 3.10.2017 9:57

Re: Nepochybně se i zde

Vy do toho neustále zaplétáte nějaké další státy, což je v kontextu debaty naprosto bez významu, v lepším případě se jedná o technikálii.

ad Moravané - tímto Vaším příkladem jste ale jen potvrdil legitimitu sebeurčení sudetských Němců. Protože, stejně jako sudetští Němci, i Moravané, s jejichž sebeurčením (a tedy odtržením) byste problém neměl, na "svém" území žili po staletí, a museli by ho odtrhnout od území historicky patřícího ke Koruně české. Ta paralela se sudetskými Němci sedí na 100% - a přesto říkáte, že s odtržením Moravy problém není, zatímco s odtržením Sudet ano??? :-o

ad Cikáni - zásadní rozdíl mezi Katalánci, sudetskými Němci či krymskými Rusy na straně jedné, a Cikány na straně druhé je v tom, že jsou rozptýlení v ostatní (výrazně většinové) populaci. Až jednou budou žít ve většinové koncentraci na nějakém místě (a tím nemyslím Chánov :-) ) po historicky zaznamenatelnou dobu, pak pokud se budou chtít osamostatnit, nechť tak učiní. Což ovšem je způsob uvažování, který jim není vlastní, takže je to jen hypotetická otázka.

E. Erat 3.10.2017 11:10

Re: Nepochybně se i zde

ad 1 - žádní sudetští Němci v ČSR nežili, pouze čeští Němci jako např. pražští Němci, k těm se třeba hlásil F.Kafka. Nevím proč bych měl přistupovat na název, který si sami dali, až po nástupu Hitlera. Tedy v době kdy začali zrazovat československou republiku. Ale, i kdyby tak sudetský Němec není žádná národnost, pouze územní příslušnost. Takže žádné národní sebeurčení nemůže existovat. Národnost je pouze Němec. A Německo svůj stát mělo (později dokonce dva),a většina se přihlásila k německé národnosti. Takže byli pouze vytlačeni po 2WW na území jejich národního státu, ke kterému se většina hlásila. Národnost je Moravan, Slezan, Čech, Slovák atd. Národnost není Jihočech, Pražan atd. Pletete hrušky a jablka.

ad 2 - zcela jste pominul ty Kurdy, ti jsou stejně jako Cikáni rozptýleni v několika státech. A také neexistují žádní krymští Rusové, to území bylo ruské později SSSR. Ale, většinově ho obývali Rusové, krymský Rus opět není žádná národnost, pouze územní příslušnost jako ten Jihočech. ad 3- ta diskuse nemá žádnou cenu, když nejste sto rozlišit co je národnost a co územní případně státní příslušnost. Izrael je stát kde žijí většinově Židé, ale také tam žijí izraelští Arabové. A pokud se budou chtít sebeurčit musí odejít do nějákého arabského státu. Tím končím, přeji hezký den.