4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Déja vu - 17. listopad 1989

Některá světová média v pondělí ráno píší o tom, že „katalánští separatisté uvažují o jednostranném vyhlášení nezávislosti“. Tak se mi tak zdá, že odtud už není daleko k formulaci „katalánští extremisté“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Švejnoch 3.10.2017 11:58

Re: Nepochybně se i zde

ad 1 (tedy "česko-pohraniční" Němci - abych se vyhnul adjektivu "sudetský", které, ač je mnohem popisně výstižnější, Vás, z pro mě ne úplně zřejmých důvodů, rozčiluje). K těmto "česko-pohraničním" Němcům (jak vidíte, dělám pro mitigaci našeho rozporného postoje co mohu) :-) : Dle Vašeho názoru tito "česko-pohraniční" Němci jen proto, že byli národnosti, která shodou okolností už někde svůj stát měla, se tedy měli spakovat a opustit území, která historicky obývali? To je věru zvláštní pojetí práva na sebeurčení, nezdá se Vám? :-o

A co kdyby bývali vyhlásili, že chtějí svůj vlastní stát, řekněme "Sudetskou Demokratickou Republiku", a teprve následně po jejím ustavení ji převedli pod Říši? To by z Vašeho pohledu bylo v pořádku? Nebo kde je ten rozdíl mezi "česko-pohraničními" Němci a Moravany?

ad 2: nijak jsem nepominul Kurdy - ti podle mě splňují všechna "vnější" kritéria pro vznik Kurdistánu. tedy historicky zaznamenatelnou dobu pobytu na jednom dostatečně dimenzovaném území. A pokud se jich většina rozhodne/rozhodla, že chtějí žít ve vlastním státě, nikdo by jim neměl bránit. Jen jsem se snažil zredukovat problém, na který jsem Vás už předtím upozornil - tedy na to, že se snažíte otázku, který zní "Mají národy právo na sebeurčení?" zamlžit vnášením dalších a dalších států a národních útvarů, případně dalších nesouvisejících témat. Což, račte odpustit, je manévr typický pro někoho, kdo se ocitl v argumentační nouzi.

ad 3: Mohl byste mi ocitovat, kde nejsem "sto rozlišit co je národnost a co územní případně státní příslušnost"? Řekl bych, že já nejsem tím, kdo tu má zmatek v definicích...

Závěrem: Nepřednesl jste tu jediný alespoň trochu validní argument. Resp. přednesl, ale tento Váš argument se, ať se vám to líbí nebo ne, ukázal být spíš argumentem mým. Abyste to pochopil, milý pane Erate: Vaše pocity z různých "národně-sebeurčujících situací" (tu libé, onde nelibé) nejsou žádným argumentem... ;-)

E. Erat 3.10.2017 12:26

Re: Nepochybně se i zde

Poslední slovo. Pokud považujete tzv. sudetské Němce či krymské Rusy za etnikum tak potěš pánbůh. Ale, jistě ostatní přispěvovatelé posoudí lépe na čí straně jsou fakta.

P. Švejnoch 3.10.2017 12:39

Re: Nepochybně se i zde

Pokud se domníváte, že označit krymské Rusy či sudetské Němce za etnikum je v kontextu této debaty nesmyslné, pak bych očekával, že svůj názor podpoříte nějakým ARGUMENTEM - takhle je to spíš poslední výkřik do tmy.

Ovšem absence argumentů je pro celé vaše vystoupení v tomto vlákně signifikantní, takže se vlastně není čemu divit.

Tak buďte neobyčejně zdráv, drahý pane Erate... :-)

J. Babička 3.10.2017 11:46

Re: Nepochybně se i zde

„My, čeští komunisté, prohlašujeme, že budeme hájit a

prosazovat právo na sebeurčení až do odtržení od českého imperializmu pro

utlačované části německého národa až k posledním důsledkům,“ prohlásil v roce

1931 na sjezdu KSČ její tehdejší ideolog Václav Kopecký. To sem okopíroval

Když se sudečtí němci požadovali také práva na sebeurčení, tak v 1918 nově vzniklá československá vláda, ne ně poslala vojsko a byli i mrtví a ranění. To se táhlo až skoro do 1920. Tenkráte jsme byli trochu zaskočeni. Celá ta léta sme se dožadovali na Rakouské říši právo na sebeurčení národa. Jenže když se nám podařilo vytvořit stát, tak to byla stejná národnostní mosaika, jako v rakousku. Proto jsme honem opustili politiku sebeurčení národů a hlásali jsme honem právo na historické hranice, bez ohledu na národnost, To ovšem bylo sice v rozporu se slovenskem, kde žádná taková historická hranice neexistovala. Prostě jsme za hranici prohlásili demarkační linii, kde se zastavila česká armáda ve válce s madarskem i když sme zabrali čistě madarské kraje. V tom sme měli štěstí, že nám mocnosti fandili, proti tehdejší madarské sovětské republice.Proste meli sme víc štěsti než rozumu a nakonec v těch různých zákrutech dějin, sme skončili jako prakticky homogení národ v celých svých hranicích. Doufejme, že si to nepokazíme

O. Uživatel 3.10.2017 9:21

Uživatel požádal o vymazání
P. Švejnoch 3.10.2017 10:03

Re: Nepochybně se i zde

Kdybyste zauvažoval (a nehledal pouze argumenty pro to, abyste nemusel uznat legitimitu požadavků obou mnou zmíněných etnik, která je Vám zřejmě proti srsti), možná byste i na nějaký rozdíl mezi sebeurčením národa historicky obývajícího nějaké území a právem na sebeurčení připrchlíků přišel. ;-)

O. Uživatel 3.10.2017 12:08

Uživatel požádal o vymazání
P. Švejnoch 3.10.2017 12:12

Re: Nepochybně se i zde

Nevím, co jste svým příspěvkem chtěl říct (pokud vůbec něco), má replika tedy bude v podobném duchu:

Tak proč tak, milý pane Chodovský, nečiníte? :-)

V. Novák 3.10.2017 14:28

Re: Nepochybně se i zde

1) "Sudety" byly po celou dobu existence tamního osídlení součástí Království českého nebo Markrabství moravského. Tamní obyvatelé byli poddanými českého krále, jak se jejich předkové dobrovolně v poddanství uvázali. Po vzniku ČSR se automaticky změnili z poddaných KC na občany ČSR.

2) Krymčané svobodně zvolili, že nechtějí být občany Ukrajiny, ale raději Ruska. A protože jim v tom nikdo nedokázal zabránit, stalo se.

3) Stejně svobodně zvolili Donbasané, že chtějí autonomii - jenže kyjevská vláda na ně poslala pravosektorníky, nacigardisty a armádu, takže se z autonomistů stali separatisté.

P. Švejnoch 3.10.2017 14:54

Re: Nepochybně se i zde

ad 1) O tomto tématu je celé tohle vlákno, nebudu se opakovat. Jen bych podotkl, že jestli odvozujete právo či neprávo na sebeurčení od poddanského postavení předků, tak buď úplně nechápete, co vlastně obrat "právo na sebeurčení" znamená, a nebo, což mi připadá mnohem pravděpodobnější, hledáte jakoukoli bezvýznamnou záminku, abyste mohl prohlásit, že sudetští (podle pana Erata "česko-pohraniční") Němci neměli takové právo mít. A tato Vaše snaha je (pravděpodobně jako u pana Erata i mnoha jiných) motivována jen a pouze faktem, že se Vám akt odtržení Sudet od ČSR nelíbí.

Mně taky ne. Ale jak jsem psal už výše: Je třeba být v názorech konzistentní, a říkat buď "právo na sebeurčení ano" a nebo "právo na sebeurčení ne". Vymýšlení obskurních důvodů, proč jednou ano a jindy ne, nedává žádný smysl.

M. Prokop 3.10.2017 15:02

Re: Nepochybně se i zde

S tím "svobodně" jste mi připomněl Š+G a jejich krásný pojem "a dohodl jim".

Podobně "svobodně" jsme byli nuceni volit zde za bolševíka.

P. Maleček 3.10.2017 7:05

Má pravdu megamatka, až na to Kosovo.

Nevím zda už tenkrát byla Šichtařová v nepřetržité sérii těhotenství, porodů a kojení, ale mohlo by to vysvětlit její neinformovanost ve věci řádění Srbů v Kosovu.

Tam genocida skutečně probíhala, ale v obráceném gardu, než jak Šichtařová píše. Srbská armáda tam nemilostrdně vyháněla a vraždila tamní nesrbské obyvatelstvo. A to bez ohledu na protesty mezinárodního společenství.

Až po vyčerpání všech diplomatických možností bylo přistoupeno k tzv. humanitárnímu, tedy ne na civilní obyvatelstvo zaměřené bombardování. Až pak Srbsko krutou genocidu zastavilo. Tudíž srovnávat to se současnou situací v Katalánsku je u jinak informované Šichtařové snad zdůvodnitelné nějakou tou laktační nervózou.

Pravdou je, že pak se to nepěkně zvrhlo, když tamní islamisté to vzali jako souhlas k odvetě, či když Madlenka Olbrajtojc zneužila své tamní popularity k výnosnému, ale nemorálnímu byznysu.

K. Frauknecht 3.10.2017 7:29

Re: Vy to musíte mít všechno jednoduchý :-)

Růst albánské populace spolu s neustále pokračující krizí měl za následek, že albánské rodiny s velkým počtem dětí se ocitly v chudobě, byl nedostatek bydlení. Proti Srbům začaly být podnikány ze strany Albánců první násilné činy, docházelo k vraždám Srbů, vypalování jejich domů. Bezpečnostní aparát byl k těmto projevům násilí bezmocný, o této činnosti bylo zakázáno mluvit ve sdělovacích prostředcích, aby to nenarušilo politiku "posilování Bratrství a jednoty mezi národy a národnostmi".

P. Kremla 3.10.2017 7:32

Re: Má pravdu megamatka, až na to Kosovo.

Nevím, jak "megamatka", Vy jste ale megabl.b. Pominu-li osobní urážku, tak o Kosovu víte pouze z propagandy nebo pouze to, co se Vám hodí. Nevím, co je humanitárního na skutečnosti, že rozmlátíte infrastrukturu státu, kdy důsledky i její následnou obnovu ponese právě civilní obyvatelstvo.

J. Schwarz 3.10.2017 9:13

Re: Má pravdu megamatka, až na to Kosovo.

Vůbec se nedivím Barmáncům že se snaží zbavit muslimských Rohingů. Nechtějí dopadnout jako Srbové s Kosovem. konečně i severokorejský Kim se chová racionálně když vyvíjí rakety a jaderné zbraně. Jinak by mu totiž hrozilo, že ho "mírumilovná mezinárodní komunita" nechá zavraždit.

A. Trick 3.10.2017 9:55

Re: Má pravdu megamatka, až na to Kosovo.

Žijete v bludech Malečku. Že vy jste se zase nepřipravoval?

R. Szewczyk 3.10.2017 7:04

0% souhlasu

žádné referendum neproběhlo, tedá v té Katalanii, alespoň ne podle zákona, to vyjádření o 17 listopadu a policajtech není hodno ani desetiletého školáčka indokrinovaného pančelkami, od vás p.Markétko bych to nečekal, napoli ekonomickém jste jednička, na poli politickém , jak bych to jen vyťukal do klávesnice ? a ano, napadá mně jediní slušné slovo, negramota,

J. Huml 3.10.2017 5:24

Ale, pani Sichtarova, Katalanci chteji byt v Evropske Unii, tak proc by je Brusel nenavidel? Jako vzdy, Vase logika kulha na obe nohy. Tohle je zalezitost ciste Spanelska. Jiste, nasili je zbytecne a destruktivni, ale proc cekat na noty z Brusele?

D. Šimáček 3.10.2017 0:22

100%

souhlas

K. Frauknecht 3.10.2017 7:30

Re: 100%

Ano.