4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Co mají společného Putin a oxid uhličitý?

Životodárný plyn a válečného zločince spojuje přístup, jaký k nim zaujaly západní elity. V obou případech totiž vychází z chybného axiomu, tedy z obecně přijímané pravdy. Která však v tomto případě má, bohužel, s pravdou společného jen málo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 7.4.2022 7:59

Pane Krajíčku ponechme klasiky, dětinsky se nepošklebujme ... a pokusme se naopak věcně odpovědět na osobní diskusní otázky.

Proč Vás nenapadlo, že je Vaše spekulace je v rozporu s tím, co se po stamiliony let na planetě - dokud byly fosilní zásoby prakticky hermeticky uzavřené mimo hlavní uhlíkový cyklus - skutečně dělo?

J. Jaroš 7.4.2022 9:47

Inu pane Rado, nás ve škole učili, že než ty plavuně a přesličky zuhelnatěly tak tu chodili brontosauři a ty plavuně žrali. Z toho usuzuji, že i před tím zuhelnatěním přesliček a plavuní se na zemi dalo žít. Podle fosilních nálezů byl život zřejmě bohatší. Pak přišlo zuhelnatění a našinci, myslím savci se ochlupatili aby přežili. A přežili jentaktak.

J. Ganaur 7.4.2022 8:53

A kde se ten vápník vezme?8-oPominu fakt, že do vápence se žádný CO2 navázat nemůže!:-(

M. Šejna 7.4.2022 9:34

Zkuste se zeptat mořských korálů, kde ten vápník do svých schránek berou.

A obratlovci nejspíš kupují vápník pro své kosti v supermarketu.

D. Krajíček 7.4.2022 11:26

Plži, mlži, hlavonožci, korále. Stačí?

Vápenec jako CaCO3 tvoří hlavní složku tvrdých schránek živočichů - zejména mořských. Vápník si vezmou z potravy, CO2 z vody a ta ze vzduchu. Po odůmrti živočichů jejich schránky klesnou ke dnu a tvoří po následné horotvorbě krásná vápencová pohoří jako jsou Dolomity, Doverské útesy a podobně. Z nich už ten CO2 samozřejmě nikdo zpátky nedostane.

J. Lukavsky 7.4.2022 12:51

"Z nich už ten CO2 samozřejmě nikdo zpátky nedostane." Ale dostane, stačí ten vápenec vypálit a dostanete vápno a uteče CO2. Vápno vyhasíte, uděláte maltu a ta když tvrdne tak zase ten CO2 pohlcuje a vznikne vlastně zpátky ten vápenec. J.L. end

J. Lukavsky 7.4.2022 13:09

No ale hlavní nebo alespoň důležitý článek srážení vápence v mořích jsou kokolitky, mořské řasy co si staví schránky z CaCO3 a ty klesají na dno. Jsou sice mikroskopické, ale je jich hodně a mají spoustu času. J.L. end