25.5.2022 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

EVROPA: Čím více EU, tím více korupce

Před pár lety redaktor LN Luboš Palata navrhoval, aby se principální kritika procesu evropské integrace měřila stejným metrem, jako popírání holocaustu. Nevím, kolik v té myšlence bylo nadsázky a nakolik si její autor přál, aby se eurokacířství stalo zločinem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 31.3.2012 13:08

Zcela s autorem souhlasím

Systém EU-dotací je příkladem té nejnebezpečnější korupce. Je to korupce politická (klientelismus), při níž prověření EU-hujeři (teď to bude hlavně pan Kalousek) rozdělují naše EU-dotace tak, aby počet podplacených EU-hujerů vzrůstal. Na rozdíl od obyčejné korupce, která je neodmyslitelnou součástí systému, při němž někdo za peníze ostatních občanů rozhoduje o penězích jiných občanů (tou hlavní škodou zde není hospodářská korupce, ale egoistický parazitismus nadbytečných úředníků), je klientelismus záhubou demokracie (viz antický Řím).

M. Prokop 30.3.2012 18:11

Ne že bych se Semínem souhlasil často,

ale v tomhle stoprocentně.

M. Kosejk 30.3.2012 12:06

autor

S osobnostním profilem tohoto autora mám tak zásadní problém, že nemůžu brát vážně nic, co napíše. Lidé jako on dělají fakt medvědí službu všem normálním kritikům směřování EU. Pane, s vámi nechci mít nic společného.

J. Boleslav 30.3.2012 12:59

Re: autor

Zkuste od jeho osobnostního profilu odhlédnout a hodnotit to, co napsal.

M. Kosejk 30.3.2012 15:16

Re: autor

Ne, nebudu zkoušet. O tématu píše spousta lidí líp - a nemají v oku takovou jiskru šílenství, jako má pan Semín. Ale zkusil bych ho někam zamknout spolu s Halíkem, hodli bych jim tam železnou tyč - a doufal bych, že se navzájem pobijou. :))

P. Zeman 30.3.2012 14:47

Re: autor

Zkuste ho ignorovat, jak to dělám já se soudruhem Jelínkem ;-).

M. Kosejk 30.3.2012 15:22

Re: autor

Když se chci pobavit, tak si přečtu něco od Peheho. Pehe nezklame. U něj vidím takové to poctivé šílenství. Ne jenom nějaké blouznění, ale propracovaný systém, jak nevidět věci, které Pehe nechce vidět.

Z. Rychlý 30.3.2012 18:19

Re: autor

Mám podobný názor na to šílenství, ale třeskutou zábavu si představuji trochu jinak.

M. Písecký 30.3.2012 11:48

Pár maličkostí

1) Palata je skutečně sláb na duchu a jeho fejetony jsou vtipné jako ožralecké pindy Zemana nebo kresby Václava Johanuse v Dikobrazu. Nicméně zrovna autor článku se pohybuje nepochybně v kruzích, kde antisemitismus kvete (byť to maskují teologií a kecama o tom, že dnešní judaismus je pokračovatelem farizejů, kteří ukřižovali Krista atd.). V tomto speciálním případě je tedy asociace na místě.

2) Míra přerozdělování a úroveň korupce jsou dvě úplně mimoběžné věci. Například průběžný důchodový systém přerozděluje 300 mld. ročně, přesto pokud strčí penzista paní na sociálce plato vajíček s žádostí o zdvojnásobení důchodu, pravděpodobně neuspěje. Naopak uspěje lobby exekutorů nebo solárních baronů, kterým zákonodárce za bakšiš uzákonil možnost beztrestně krást peníze přímo z peněženek občanů, míra přerozdělování na to nemá vliv. Když sponzor politické strany koupí obecní pozemek hluboko pod tržní cenou, je také irelevantní, jestli jsou daně 10 nebo 90 %. Když investor podplatí úředníky a staví v památkové oblasti kasino a bordel ve tvaru hlavy Mikymauze, když si někdo koupí od policisty, st. zástupce, soudce beztrestost, je jedno, kolik se přerozděluje.

Podstatný je jen a pouze poměr výnos/riziko, ten je u nás na velmi vysoké úrovni.

Existuje totiž něco jako veřejný zájem, tedy agregovaný vektor zájmu většiny společnosti. Ten v našich městech většinou zní, že na gotickém náměstí by Mikymauz stát neměl. Jistě můžete vymyslet svět, kde veřejný zájem ani jakýkoli veřejný statek neexistuje, kde je soukromý každý metr čtvereční země, silnice, vodní zdroje, soudy, kde není centrální banka, armáda ani policie, ovšem pak je dobré típnout jointa a jít spát. Jinak sny narazí na smutnou realitu, že náš zpozdilý občan (dokonce i volič stran vpravo od ČSSD) se dívá s nedůvěrou na výsledky vrušených debat v anarchokapitalistických kroužcích.

J. Kanioková 30.3.2012 16:45

Jen k bodu 1. k Palatovi -

se slabostí na duchu bych si troufla polemizovat, protože často se mi daří narazit na jeho článek v polském tisku. A tam se jeví jako zavilý plivač na vše české. Pro mě je neskutečný podrazák !

M. Prokop 30.3.2012 18:15

Re: Pár maličkostí

Zajímavé, lidem nevěříte, domníváte se, že by stavěli Mikimausy a úředníkům, úplatným a z těch lidí vzešlých, těm zřejmě věříte.

Poněkud paradoxní.

Důchodový systém není typickým příkladem přerozdělování, takže ta věta ve většině příkladů platí.

Ž. Halabudová 30.3.2012 11:43

Panečku!

Tak koukám, jak jste se rozjeli chlapci.Dneska máte pod Schwarzem fekální téma a Šmilauer udělal odbornou analýzu všech špatností.Má to, ale jeden háček.Všichni víte proč a kdo, ale nikdo neřekne jak dál.A to nemyslím, že bych se tím chtěla zbavit osobní odpovědnosti. Jenom je potřeba více návrhů a ty probrat.Když se podívám na ty všechny prezidentské kandidáty, tak dostávám kopřivku a svrbění.Dienstbier- co to je?Tatík komunista, synek socialista.Co vykonal,čím je vyjímečný?A tak by se mohlo pokračovat,až do konce.Sama nevím koho,ale dejte všichni pozor, abychom jednou neříkali - zlatej Klaus.A to ho neobdivuji, jenom mu dávám v mnoha věcech za pravdu. 

Z. Ležatka 30.3.2012 17:14

A co takový Doc. Dr. Petr Robejšek?

Ale zatím to moc nešiřte a nechejte

ty Dienstbiery vykecat.

J. Schwarz 30.3.2012 7:51

Ještě bych dodal,

že ty firmy, co u nás draho staví či korumpují zdaleka nejsou jenom domácí. Naopak,  většinou jsou  z "vyspělého západu", vybavené "vysokou firemní kulturou" a bůhvíčím ještě. Pandury naší armádě draho neprodaly "strojárne nad Váhom" a Grippeny nedodalo Aero Vodochody. Skanska též není ryze česká a pokud by to o té "firemní kultuře" bylo pravda, měla by zde stavět stejně draho a kvalitně jako v Německu. Tvrzení, že sem ze západu prosákne bůhvíjaká etika je nonsens - první, o co se západ po pádu komunismu staral bylo, aby nebyla poškozena "lidská práva komunistů" a figury se znalostí místních reálií  a sítí kontaktů taky byly okamžitě angažovány coby šéfové obchodních zastoupení oněch "etických" firem. Nejen Havlovo "nejsme jako oni" ale hlavně "péče vyspělého západu o lidská práva" nám tu udržela vliv STBáků, pracovníků podniků zahraničního obchodu a jiných dobráků s "kontakty". Je chucpe, když si levičáci stěžují na dnešní míru rozkrádání - ať se podívají, z jakých kruhů se ti dnešní "kmotři" rekrutují. Bývalí vexláci, zelináři, číšníci a podobné existence s kontakty na STB, pracovníci PZO či přímo STBáci, různé ty "kádrové rezervy" a "nejlepší synové Lidu"... A pak ti, co se s nima dali do party protože si řekli - je to v háji, ale nic jiného se nedá dělat, bez kontaktů toho chlapa si ani neškrtnu. Po listopadu si všelicí "odborníci" z praxe rozdali kulatá razítka, založili "profesní komory" a a pasovali se na jediné odborníky s právem kontrolovat vstup konkurence do oboru.  To všechno jsou partičky kamarádů, co si přihrávají kšeftíky. Nejsmutnější roli tu hraje sám stát, který, kromě zjevných daní, okrádá lidi zaváděním nejrůznějších placených povinností které lezou pěkně do peněz. Monopol na poskytování těchto služeb udělí vybraným "znalcům". Stát přece musí občany "chránit" ať je to stojí co stojí. A tak máme "filtry pevných částic", povinné ESP, izolace budov,  podporu "zelených technologií", zákaz žárovek i když topit elektřinou zakázáno není...

I. Schlägel 30.3.2012 8:02

Re: Ještě bych dodal,

Pane Schwarzi, proboha, to nesmíte! Co to říkáte? Vždyť za všechno zlé v tomhle státě může Klaus!!! Jak za to může nést spoluvinu ten pokrokový všelidový komunistický režim, na který se slzou v oku vzpomínáme. Vždyť za bolševika NEBYLO FŠECKO ŠPATNÝ". Komunisti to mysleli dobře, jenom se sem tam dělaly chyby. Obviňovat náš holubičí národ žijící v pravdě? tak to pozor. To byste se mohl se zlou potázat. Brzděte, chlape!

P. Lenc 30.3.2012 8:31

Re: Ještě bych dodal,

Krásné,pravdivé,nikoliv však veselé.A naše kálení do vlastního hnízda nemá v Evropě obdoby.

J. Tolman 30.3.2012 9:23

Re: Ještě bych dodal,

Ono nemá v Evropě obdoby ani naše kálení do evropského hnízda.

I. Schlägel 30.3.2012 10:04

Re: Ještě bych dodal,

Otázka zní, zda bohu žel nebo bohu dík.

R. Gramblička 30.3.2012 10:13

Re: Ještě bych dodal,

Kdepak, pánové, obdoby ve světě nemá kálení EU do hnízd členských států

I. Schlägel 30.3.2012 11:20

Re: Ještě bych dodal,

Také to tak vidím.

J. Kanioková 30.3.2012 1:55

Jo, je to tak,

návrat socialismu v jeho eurozakuklené podobě. Kdo z nás si uměl představit při vstupu do EU, jak se to zvrhne? Ovšem před přijetím LS už byli tací, co předvídali, upozorňovali... MARNĚ!

Varovali před možnostmi, kterých byrokraté budou umět zneužívat. Mluvili a psali o PODMÍNKÁCH, kterých bude EU přes vnucení národním parlamentům vytvářet (jistě že i ti místní si při tom přihřáli polívčičku). Upozorňovali na regulace, na plíživou likvidaci volného trhu. Dál už to pak vyplývá jedno z druhého, třeba o nadržování a zákonech na míru pro kluky, co spolu mluví, o donebevolajících dotacích, daňových prázdninách pro vyvolené a z toho všeho plynoucí zničující KORUPCE !

A tak lid obecný hledá viníka a nechává se hloupě hujery směrovat, na koho to svézt... Vždycky je třeba někoho vystrčit do popředí, ono je to pořád stejné... a začalo to 1789 ! V Orwellově "Farma zvířat" za všechno špatné mohl Kuliš. V "1984" zase za vše mohl Goldstein a jeho záškodníci.... Není překvapením, na koho vše svádí naši eurohujeři - přece satan Klaus…

Nikdy nepřiznají, že je to ve skutečnosti socialismus, ke kterému se obloukem vracíme... Holt kolektivismus, internacionalismus... paušalizace..

T. Šmilauer 30.3.2012 6:45

Re: Jo, je to tak,

U paní Kaniokové nepřekvapuje, že se shoduje s demagogem, nacionalistou a pseudokatolíkem Semínem.

Paní Kanioková, za rok máte doklauzováno, koho potom budete adorovat?Bude mít váš život potom nějakou cenu?

I. Schlägel 30.3.2012 7:26

Vážený pane,

Možná byste mohl nějakým sofistikovaným způsobem vyvrátit základní myšlenku autorova článku, a sice, čím více je veřejných, nebo-li cizích peněz k přerozdělování, tím více bují korupce. Potom se můžete pokusit vyvrátit autorovu další myšlenku, že s korupcí se lépe bojuje na místní komunální, případně národní úrovni, než na té celoevropské či globální. Nakonec můžete dokázat, že kritické hlasy zasvěcených o europoslancích, kteří svou funkci berou jako pašalík ke zbohatnutí, jsou liché, v orgánech EU korupce nebují a s vybranými penězi se zde hospodaří nadmíru efektivně. Pokud se Vám to podaří, možná Vás tady někdo bude brát trochu vážně, Pěkný den.

A. Reček 30.3.2012 7:35

Re: Vážený pane,

Pane Schlagle, vystihl jste to přesně!

M. Bezouška 30.3.2012 7:40

Re: Vážený pane,

a také by pan kolega mohl objasnit, proč že nemá EK už dlouhá léta řádně uzavřené a auditované účetnictví. Jeden čas se o tom trochu mluvilo, už je to dost dlouho, pak to utichlo. Proč asi?

T. Šmilauer 30.3.2012 8:49

Re: Vážený pane,

Dobrý den!

Princip subsidiarity je v podstatě správný, bujné centrální přerozdělování je jen nabídkou k uplácení, kradení a přesměrovávání finančních toků. Ovšem nepoctivost je všude, včetně té komunální politiky (Key Investmens,Hrdlička, Janoušek), národní (Kocourek, Bárta, Drobil, Kopřiva, Snopková + Svoboda,Kraus), za všechny neduhy nemůže Evropská unie.

Myšlenka spolupracující Evropy je správná. To,že v řadě států EU jsou u moci socialisté, zavinily předchozí "pravicové" vlády. A socialisté se se snaží své myšlenky v EU prosadit.  Je na konzervativních europoslancích, aby jim v tom zabránili.

O kvalitě řady europoslanců si nedělám iluze. Ty cizí neznám, z těch našich moc důvěry nevzbuzují Cabrnoch a Ouzký (IZIP), Falbr (StB),  o těch komunistických ( Remek,Ransdorf) ani nemluvím.

Ale ani národovci z D.O.S.T mě svou demagogií nepřesvědčí, že znají cestu ze stávající situace, že oni jsou onou autentickou pravicí, která Čechy dovede k zářným zítřkům.   

I. Schlägel 30.3.2012 10:20

Re: Vážený pane,

Myšlenka spolupracující Evropy je velmi správná, spolupráce je dokonce žádaná a nutná. Jenom mi není jasné, proč se kvůli tomu musí zavádět zejména v ekonomice socialistické praktiky, které navíc v podstatě bez tvrdé osobní, nejlépe trestněprávní odpovědnosti, zavádějí bývalí revolucionáři, krajní levičáci a spasitelé světa všeho druhu, kteří bez veřejných peněz umřou hlady, protože se jinak neuživí.

R. Langer 30.3.2012 11:51

Re: Vážený pane,

Co furt máte s těmi pravicovými vládami, v Evropě se žádná pravicová vláda neobjevila posledních 20 let... :-P

R. Langer 30.3.2012 11:46

Re: Vážený pane,

Auto příspěvku přece vychází ze zavedených, všeobecně uznávaných dogmat, vyvracet nic netřeba, prostě má pravdu! ;-)

I. Minařík 30.3.2012 7:51

Re: Jo, je to tak,

Pane Šmilauere, nemám náladu obsáhleji reagovat na nacionalistické plody ducha pana Semína a přizvukování paní Kaniokové. Jsem si jist, že máte pravdu.