30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Chybí zásadní vědecké objevy

Dva významní šéfové průmyslu z Německa a z Česka varují před nesmyslností současného nekompromisního tlaku Evropské komise na co nejrychlejší dekarbonizaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 3.2.2022 9:25

Já stále věřím, že většina lidí nemůže být tak pitomá a povolná, aby si toto nechala vnutit a těmito blázny se nenechá ovládat a smete je. I v zájmu svých potomků.

R. Dubravský 3.2.2022 9:35

"...ve druhé, třetí generaci to už všem přijde normální"

Jenže ona už žádná druhá a třetí generace nebude. Už dnes lidé z ekonomických důvodů nemohou mít děti, což teprve až je ožebračí nová doba.

M. Sedláček 3.2.2022 11:27

"Ale jak zajistit, aby nikdo nic neměl?"

Upravil bych na "jak zajistit, aby nikdo nic nechtěl". Všechno to směřuje k nějaké formě feudalismu.

V. Kuhaj 3.2.2022 14:40

;-)R^

J. Moravec 3.2.2022 7:43

Ono je to sice šílené, ale snad ne tak horké. Zelený úděl dopadne jako Lisabonský a Stokholmský proces, blahé paměti. Již několik let měla být Evropa tahounem moderních technologií a všeobecného pokroku. Pěkně to popisoval pan Orbán v Maďarsku. Druhým faktorem je skutečnost, že za několik málo desítek let dojde k výměně obyvatelstva v Evropě a bude tu vládnout islám. Pokud vím, tak Alláhovo učení se o nějaké dekarbonizaci nezmiňuje a např. čistotu vody řeší jedním veršem o tom, že pokud voda přejde přes dva kameny, tak je prostě čistá. Lecos se prognózovat nedá, ale výměna obyvatel v zatím nejsilnějších zemích Evropy je naprosto jasná a nemá alternativu.

P. Rada 3.2.2022 9:07

K pojmu "Zelený úděl".

Pokud jde o člověka - pak jeho věkovitým "údělem" je role destruenta tedy uvolnování energie v systému kde opakem je role producentů - obvykle fotosyntetická tj zelená vazba energie. Lze ale spekulovat i o transformacích energie jaderné, gravitační...

Pokud je živý systém producentů i destruentů v relativní rovnováze a poblíž optima životadárných podmínek, může docházet k jeho rozvoji - poklesu entropie růstem druhové rozmanitosti... O toto by i rozumným lidem kterým se chce žít mělo jít.

Vzdorování života obecnému růstu entropie (druhá věta termodynamická) je tedy přirozeným "údělem" relativně uzavřených živých systémů které ale existují jen proto, že jsou krmeny tokem vnější, konkrétněji např. sluneční energie. Druhá věta termodynamicky rozhodně dál platí ale pro daleko širší a pečlivěji uzavřenější celek - než je jen entropii vzdorovitý planetární život.

J. Vlk 3.2.2022 7:35

Pane Souček, vy jste zřejmě neslyšel o geniálním řediteli ČEZu Martinu Romanovi ? A skvělých anabázích ve střední a jihovýchodní Evropě ? To připadá dost neuctivé ..

J. Novák 3.2.2022 9:54

MR se zase stará z Londýna o čtení dětí v ČR! Také dobrý přerod manažera!!!

P. Dvořák 3.2.2022 6:42

Jistěže chybí zásadní vědecké objevy.

EU totiž dosud nemá žádného komisaře (s několika tisíci úředníků), který by byl odpovědný za naplánování a splnění zásadního vědeckého objevování.

J. Pankovic 3.2.2022 7:41

...ne, Medvědice z Lejna vytvoří komisi na dohled nad komisemi jednak pro plánování, rovněž pro zásadní a rovněž komisi pro kontrolu vědeckosti, ale aby preventivně zabránila matematické falokracii, členy této komise se stanou výlučně lesby a jeden 4% ,ale musí být muzikolog ;-)

R. Hansmanova 3.2.2022 6:27

Ovšem celé se to děje na základě absurdního výmyslu, že když v Evropě přestaneme produkovat kysličník uhličitý, klima na planetě se přestane měnit.

Diskutovat o tom, jak provést takový nesmysl, je chyba od samého počátku. Požadavky ekologistů na další zákazy a omezení ostatních lidí nemůžou nikdy skončit, protože produkce kysličníku uhličitého na Zemi nemůže přestat, dokud na planetě úplně nevymizí život.

Ergo jakákoliv debata se zelenými ideology je chyba, protože jejich požadavky lze uspokojit pouze úplným vyhubením všeho živého.

Jediné řešení progredující ekologistické tyranie je vůbec se s nimi nebavit a pokud nedají pokoj, umístit je někam, kde nemůžou ohrožovat ostatní lidi. Bez násilí se to asi neobejde, ale to je chyba těch, kteří tomu zlu doteď ustupovali.

P. Černý 3.2.2022 8:15

Omezování spalování fosilních paliv smysl určitě má. Ale máte pravdu v tom, že omezování produkce CO2 jenom v zemích EU, které se na celosvětových emisích tohoto plynu podílejí cca 9 procenty, klima určitě nezachrání.

Smysl článku spočívá v tom, že radikální omezení produkce CO2 může, pokud nedojde k významným vědecko technickým objevům, ekonomiku evropských zemí zničit nebo ji přinejmenším přinejmenším zbavit konkurenceschopnosti.

Problém je v tom, že řada špičkových technologií už dlouho nevzniká v EU a obecně na Západě. Západu dokonce v řadě směrů ujíždí vlak. Miliardy dolarů vyhozené za nesmyslné války a za předražené zbrojní programy holt někde chybět musí.

Namísto výstavby koncentračních táborů pro ekologické aktivisty by bylo zajisté pro evropské ekonomiky efektivnější sehnat peníze a kapacity v oblasti výzkumu a vývoje například jaderných technologií, výroby a využití vodíku apod. To by evropskou konkurenceschopnost naopak posílilo.

O. Vašíček 3.2.2022 9:02

Bohužel v Evropě to jde s výzkumem moderních technologií z kopce. Genetický výzkum se odstěhoval do Asie a Ameriky, kde na něj není takový tlak různých organizací. Jaderný výzkum je na západě upozaděn - jedná se o politicky nevhodné technologie.

Dnešní převratné objevy už nejsou doménou jednoho vědního oboru. Tam se zkoumá stále menší a drobnější detaily fungování vesmíru. Převratný objev bude synergií více vědních oborů. Ale pokud si nějaké cesty výzkumu sami zakážeme, tak znemožníme vzájemnou spolupráci a zamezíme přesahu oborů, které můžou přinést nové poznání.

Věda musí být volná a apolitická. Zkoumat i cesty, které můžou být nebezpečné při zneužití. Jen tak se dají otevírat nové dveře poznání.

Je na společnosti, aby výsledky výzkumu užívala s rozumem.

O. M. 3.2.2022 9:09

Pane Černý, s tím ujížděním vlaku souhlasím. Jen chci dodat, že právě ty nesmyslně předražené zbrojní projekty jsou tahounem výzkumu, ať si o nich myslíme, co chceme.

J. Zdvora 3.2.2022 8:46

Vážená dámo,smekám před vámi klobouk,je překvapující,jak mnoho lidí přijalo fakt že CO2 je hlavní příčinou oteplování.

J. Strakoš 3.2.2022 6:05

Hodně by mne zajímaly reakce těch politiků, kteří povinný přechod do určitého bodu prosazují - copak to nevidí, že tento přechod při zachování stávajícího komfortu není možný? Jaké jsou jejich nepolitické argumenty? Je to opravdu slepá víra, že se to nějak zvládne a vyřeší? Nebo akceptace, že se dost lidí bude mít hůře (což oni samozřejmě nebudou)? Nebo je to prosazení "aspoň něčeho" - když chci doma psa, musím požadovat slona?

V. Kolman 3.2.2022 3:33

Žádné "šlápnout na brzdu"!

"Šlápnout do pedálů lidskou silou hnaného automobilního vozu" - to je potřeba!!

P. Dvořák 3.2.2022 6:39

R^ ;-D

M. Černý 3.2.2022 7:31

Ani to se neobejde bez zvýšené produkce CO2. Šlapající budou rychleji dýchat, spotřebují více potravin, Dokonce i produkce metanu stoupne!

M. Sedláček 3.2.2022 11:30

Ale na předek dát radlici ;-D

V. Novak 3.2.2022 11:59

Nic nového - pedotaxi z Obchodníků s vesmírem, Pohl, Kornbluth