20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

EVROPA: Byla pandemie jen planý poplach?

Zdá se, že evropské společnosti docházejí k přesvědčení, že nebezpečí pomalu odeznívá a je na čase zhodnotit chování vlád. V Německu tohle téma vykopl vysoký úředník ministerstva vnitra, který vedl oddělení „krizového managementu“. K jeho úlohám patřilo porovnávat náklady a přínosy krizové politiky vlády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 18.5.2020 7:32

Zkuste, pane Wagnere, porovnat počty zemřelých v souvislosti s COVIDem 19 dnes a s běžnou chřipkou např. v roce 2018 ve všech Vámi uváděných státech. Hned budete doma a uvidíte co je to zbytečný poplach. Stále ovšem nevím "kdo a proč".

P. Čech 18.5.2020 7:27

"Pandemie" nebyla polach planý, ale zdá se že zbytečný. Stačí dát do souvislostí ppočty zemřelých ne běžnou chřipku např. v roce 2018 a dnes na COVID 19.

Z. Koutecký 18.5.2020 7:27

No, nevím,pane Kando, kolik umírá bez covidu ve Švédsku lidí v tomto období, ale jisté je, že nakažených covidem mají 3,7x více než my a zemřelých vlivem covidu 12,9x více než my.

P. Čech 18.5.2020 7:25

"Strach lidí je prostě mocensko-politická skutečnost".

To je bezesporu pravda. Nicméně otázka zní, kdo a proč tento strach vyvolal. Bez debat jsou to média a jejich novináři. Stačí jen porovnávat. V roce 2018 zemřelo na běžnou chřipku 2000 lidí. Média se v tédobě o této skutečnosti ani nezmínila, natož aby se chřipkovou epidemií jakkoliv zabývala. Dnes v souvislosti s koronavirem zemřelo 298 lidí, ale již dva měsíce nečteme a neslyšíme téměř nic jiného než koronavirus či COVID 19. Stačí jen porovnávat a udělat si obrázek. celé toto dění není vůbec normální. Je nad slunce jasnější, že paniku vyvolali opět novináři a je jen otázkou proč. Oni si to určitě nevymysleli, na to totiž nemají. Otázka zní : "Kdo to tedy byl a proč".

P. Kubáč 18.5.2020 7:19

Několik poznámek :

Pandemie asi nebyla úplně planý poplach - viz bod 5 "ani virologové se neshodli". V učebnicích epidemiologie se uvádí příklad veřejné diskuse o zbytečnosti očkování proti tetanu "když úmrtní na něj je tak málo"

Bod č.2 Proč nebyla použita "ochrana nejohroženějších" - protože to znamená zlepšení péče o seniory, o které se evropské vlády "na hubě" tudíž neúspěšně pokoušejí už léta.

Z. Koutecký 18.5.2020 7:18

No, pane Vintře, třeba v takovém Španělsku ani vláda nemůže uznat, že to byl planý poplach, protože ji hromadně žaluje několik tisíc rodin, které v důsledku nákazy covidem přišly o některého člena rodiny. A žalují ji za nedbalost a opožděné nařízení účinných omezení na šíření nákazy. U nás zase advokáti podávatí žaloby na vládu za přehnané a neústavní omezení svobody kvůli nějaké obyčejné chřipce. Vsadím se, že kdyby k těm omezením nedošlo, tak by ji dneska žalovali stejně jako ve Španělsku. Není holt ten, co zavděčil by se všem.

V. Halašta 18.5.2020 7:10

Ono ještě půjde o reakci na očekávanou druhou vlnou. Neptedpokladam, že by byla příliš jiná, než byla ta reakce první.

K. Salajka 18.5.2020 6:48

Přidejte prosím odkaz. Porovnání meziroční úmrtnosti je samozřejmě základ - pokud jsou k dispozici ověřené hodnoty.

M. Kanda 18.5.2020 6:37

Když už zmiňujete to Švédsko, tak si dovolím upozornit, že letos v březnu a v dubnu zemřelo ve Švédsku méně lidí než je průměr pro toto období.

Ale to se vám jako argument asi nehodí, že? Raději operujete jedním číslem vytrženým z kontextu.

K. Salajka 18.5.2020 6:13

Pode výkazů je k dnešku rozdíl mezi mrtvými v důsledku koronaviru u nás a ve Švédsku jedno městečko s 3000 duší. Je to malá daň, šlape švédská ekonomika bez oddechu? Pravda je, už se začali před krizí ve Svédsku potýkat s problémem, jak udržet životní standart seniorů. Je toto řešení vítané ?

Německo mělo výhodu 5000 plicních ventilátorů a vykradené doktory a sestřičky ze sousedních zemí.

P. Victorin 18.5.2020 6:05

Pandemie zcela zřejmě planým poplachem nebyla, když lidé masově umírali. "Plano" má asi autor v hlavě, když klade zjevně nechytrou otázku...

J. Vintr 18.5.2020 2:14

Mysíte, že ta epidemie ustupuje kvůli rouškám? Mimochodem, ve většině zemí, kde ta epideie také ustupuje, nikdo žádné roušky nenosil. Třeba v Dánsku, odkud se před pár dny vrátil můj syn.

A jak si vysvětlíte propastný rozdíl mezi médii uváděným počtem "obětí koronaviru" a vůbec drastickým líčením kolabujícího zdravotnictví v jiných zemích s tím, co se dělo u nás? Myslíte, že je to jenom tím, že tam neměli žádného Primulu?

V. Wagner 18.5.2020 0:51

Pane Vintr, máte smůlu, protože už jsou srovnání mrtvých v této době v tomto a minulém roce (letech). A právě u těch zmíněných zemí, které se s opatřeními zpozdily je vidět jasně vliv této epidemie. A opravdu to nebyla chřipečka. Ostatně při chřipečce opravdu nejsou zahlcené nemocnice a není nedostatek ventilátorů, jako k tomu právě v těchto státech došlo. Víte, ony jsou objektivní čísla a realita vždy vyplave napovrch, jako tomu bylo v Černobylu. A stejně ideologicky zaslepené feministky, jako Vy nebo pan Robejšek, které nechtěly jako Vy vidět realitu a pochodovaly v Madridu pod hesly "sexismus zabíjí více než koronavirus", vesele roznesly infekci a způsobily kolaps ve Španělsku. Ale o tom jsem i tu už psal: https://www.osel.cz/11144-dosavadni-zkusenosti-s-epidemii-covid-19.html .

Počty mrtvých můžeme srovnávat už teď, ekonomické dopady v průběhu spíše let.

J. Vintr 18.5.2020 0:31

Myslím, že kdyby někdo objektivně zhodnotil rozsah "pandemie" ve vzpomínaných zemích, tak by se přišlo na to, že se nijak výrazně nelišila od běžné chřipkové epidemie. Navíc byla jen ta obrovská publicita, která se této epidemii věnovala (včetně různých manipulací a zveličování). A kdyby byl někdo schopen objektivně posoudit význam zavedených opatření, tak by se nejspíš zjistilo, že měly ve skutečnosti na průběh epidemie malý vliv.

V. Wagner 18.5.2020 0:23

Pane Vintr, nevím, jestli podle zkušeností z Itálie, Španělska, Velké Británie nebo New Yorku lze tvrdit, že to byl planý poplach. Ale uvidíme, jak dopadnou ve srovnání ekonomiky států, které to za planý poplach nepovažovaly (třeba Japonska, Jižní Koree, Číny, Německa ...) a těch, které to, byť některé jen z počátku, za planý poplach považovaly, třeba právě USA a Velká Británie.

V. Wagner 18.5.2020 0:17

Nejsem si opravdu jistý, zda budou ve Velké Británii menší ekonomické dopady než v Německu. Ve Velké Británii postupovali alespoň zpočátku podle návodu pana Robejška, tak uvidíme, jak ve srovnání s Německem dopadnou. Stejně tak bude možné srovnat ekonomický vývoj ve Švédsku nebo Belgii, které také jedou podle představ pana Robejška. V počtu mrtvých a nemocných na milion obyvatel zatím Velká Británie, Švédsko a Belgie nad Německem ve velkém stylu vítězí. Uvidíme, jak si budou jednotlivé státy stát v ekonomické oblasti.

J. Vintr 18.5.2020 0:16

Ono by ani tak nevadilo, že ten poplach byl zbytečný. To politici opravdu nemohli předem vědět. Hloupé ale je, že politici nejsou ochotni uznat, že to byl planý poplach dnes, kdy se to ukazuje naprosto jasně, a budou nás ještě měsíce otravovat zbytečnými omezeními. Navíc naprosto nelogickými.