8.8.2022 | Svátek má Soběslav


Diskuse k článku

EVROPA: Bude EU na Trumpa vzpomínat s láskou?

Otázka položená v titulku je samozřejmě nadsázkou, nicméně vývoj kolem plynovodu Nord Stream 2, na který sází německá energetika, je možná více ohrožen za Bidena, než byl za Trumpa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Rajninec 19.2.2021 10:53

Úsmevné by to bolo , kedy boli postavené z Moskvy do Vladivostoku 2-3 Transsibírske magistrály ! A nie iba jedna , ktorú postavil cár Mikuláš ; asi preto ho v Jekaterinburgu zastrelili , lebo otvoril cestu na východ!

Pozrite si mapu dnešného Ruska . Koľko je na východ od Uralu k Sachalinu železníc , ciest , trás plynu , ropy ? NIČ! A nič tam bude ešte dlhé roky !

Pred pár stovkami rokov Sibír vôbec nebola ruská ! V roku 1984 vyslal ataman Jermak svojich vojakov kolonizovať Sibír smerom za Ural k rieke Kama ....Vtedy na postatnej časti Ruska vládla mongolsko-tatataská Zlatá horda , ktorej sa klaňali a plati im moskovské a kijevske kniežatá !

V. Novák 19.2.2021 11:17

Odkláníte úsilovně - ale hloupě. Jen ukazujete svou neznalost. A to se nebudu točit na tom, že si pletete čísla.

BAM funguje, je to dvoukolejná trať a hodně vytížená. Od Tajšetu do Sovětskoj Gavani.

Transsib sice nechal vybudovat Mikuláš II. ale SSSR ji zkapacitnil a elektrifikoval.

AJaM postavili v posledních letech, spojuje Transsib s BAMem a vede až k Leně naproti Jakutsku. Lena je tu široká 3 kilometry, ještě nerozhodli, jestli ji podejdou nebo přejdou mostem, ale už se připravuje pokračování po pravém břehu do Magadanu a dál.

O plynovodech jsem psal níže, můžu i o ropovodech - ty už propojené jsou.

J. Nový 19.2.2021 10:27

Bajkalsko-amurskou magistrálu dle vás opustili za plné výstavby a všechno tam nechali a přitom funguje ;-D;-D;-D

"

Bajkalsko-amurská magistrála

Probíhá souběžně s Transsibiřskou magistrálou, ale o 150 až 700 km severněji. Na Transsibiřskou magistrálu se napojuje ve městě Tajšet (4 515 km od Moskvy) dále pokračuje přes Bratsk do města Usť-Kut na řece Leně. Z Usť-Kutu trať pokračuje přes bajkalské pohoří k jezeru Bajkal. Po severním pobřeží jezera Bajkal protíná čtyři Mysové tunely o celkové délce 4,5 km a dále pokračuje po břehu řeky Horní Angara téměř lidu prázdnou krajinou, projíždí Severomujský tunel dlouhý 15 343 m. Tento tunel skýtá různá nebezpečí, svědčí o tom i fakt, že se nachází v zóně seizmické činnosti o síle 9 – 12 balů. Zemětřesení v této oblasti je do tří stupňů průměrně dvakrát za den. Proto se stále udržuje v provozu i obchvatem Severomujského tunelu. Tento obchvat se považuje za nejkrásnější úsek BAMu. Nejslavnější stavbou je zajisté “Čertův most”, vysoký 35 m na dvoupatrových nohách nad korytem řeky Itykit. S obou stran průsmyku se železnice neuvěřitelným způsobem klikatí a, dokonce v tunelu č.1 o délce 2,14 km se trať otočí o 180°. Dočasný obchvat Angarakan – Kazankan v délce 24,6 km s úklonem do 40 metrů na jeden kilometr, byl nevyhovující a proto v letech 1985 až 1989, byl postaven moderní obchvat o délce 64 km s úklonem 18 m na 1 km. A první obchvat rozebrán.

V. Novák 19.2.2021 10:59

To je zajímavé - tak já zřejmě jel po neexistující trati "umírajícího socialismu"...

A věříte, že se po ní jelo dobře, vzhledem k tomu, že neexistovala? A docela dlouho...

Samozřejmě, že to možné je. Staré ještě sovětské plynovody, namátkou Sojuz: 2750 km, Progress 3473 km, moderní Sila Sibiri: 2159 km. Sila Sibiri 2 s 6700 km je jen třikrát delší než původní Sila Sibiri a ani ne dvakrát než Progress. Vše závisí na kompresorových stanicích a dnes jsou mnohem modernější, než v 70. letech, kdy se budovaly ty sovětské plynovody.

V. Církva 19.2.2021 10:11

Tak Čína se nám směje do obličeje a je arogantní. Na Covidu vydělala, na protiruských sankcích vydělává a Evropané už jsou u nich až v krku cestou zezadu.

V. Novák 19.2.2021 11:02

A proč by nevydělávala, když jí USAEU ten výdělek naservírovaly na stříbrném tácu? Číňani nikdy nebyli blbí a obchodovali už v dobách, kdy se u nás mlátili pazourkama po hlavách.

Chcete jim vyčítat chytrost?

J. Pankovic 19.2.2021 8:24

Jaké nemecké politiky màte na mysli?

Vśechno jsou to jenom vyhorśené verze Merkelbàby !!

....nepotŕebujî myslet, to us nich delà fùhrerka :-(

V. Kain 19.2.2021 9:04

Když tato východoněmecká postarší svazačka likviduje jádro a zelení nechtějí ani uhlí,tak jim nic jiného nezbývá než přejít na plyn.My bereme ruský plyn od němců pokud by němci byli nuceni přejít na US zkapalněný,tak se to výrazně projeví na zdražení i pro nás.

V. Novák 19.2.2021 9:32

Němci nemají ani jediný regasifikační terminál a ten, který plánovali ve Wilhelmshafenu je "zakonzervován", protože nesehnal ani jediného potenciálního zákazníka.

No není potřeba těm Hunům americké Molekuly Svobody (ne Pěkného dne...) vnutit třeba násilím?

J. Nevrkla 19.2.2021 8:11

Myslím, že stát se závislým na Americe je podstatné nebezpečnější než být závislý na Rusku. Svého času se v zájmu menší závislosti na Rusku začalo v Temelíně používat americké palivo, abychom se pak pokorně vrátili k tomu ruskému, výhodnějšímu a spolehlivějšímu.

P. Kmoníček 19.2.2021 8:16

Nevrklo, raději nemyslete !

J. Nevrkla 19.2.2021 8:43

Tak předložte nějaký smysluplný a vyargumtovany názor, pokud to dokážete.

Š. Hašek 19.2.2021 8:49

Kmoníček si jen štěknul.

V. Kain 19.2.2021 9:06

Nedokáže,nemá na to.

V. Církva 19.2.2021 10:15

Je logické brát levnější palivo z Ruska, ale je nutné mít otevřenou možnost brát ho jinde.

Strategické věci jako energetika vyžadují obojí jak cenu, tak spolehlivost. Závislost na Číně je hrůza, na Rusku špatně a do závislosti na USA jen když nemáme zdroje vlastní. Ideální je pak diversifikace zdrojů spolehlivých a levných. Nakonec totéž s plynem. Pragmaticky správné je mít NS2 ale i americký zkapalněný plyn.

P. Milan 19.2.2021 10:00

Nebezpečná je jakákoliv závislost.

Více nebezpečná je závislost na něčem obtížně předpokládatelném, případně méně pragmatickém.

Jako návod k posuzování mohou sloužit výsledky závislých, třeba části Evropy závislé na USA/části, závislé na Rusku(dříve SSSR). Nebo totéž v Koreji ...

S. Pavuk 19.2.2021 8:03

Žial, žijeme v takej dobe, že mocenské bránenie komerčného obchodu sa berie ako fakt a svetové spoločenstvo to neodsúdi s princípu.

Po prvej svetovej vojne, Nemecko si dohodlo s Rakúskom colnú úniu. Proti ostro vystúpilo Francúzko a dohodu zmarilo. A to už vtedy bolo Nemecko členom Spoločnosti národov! Ako to nakoniec dopadlo, vieme.

T. Hraj 19.2.2021 9:15

A čo si predstavujete pod takým slovom "komerčný obchod", vojín Pavuk?

Jinak, volně obchodovat (bez politických intervencí v podobě tarifů a regulací) lze jen s těmi, kdo ctí pravidla. To Čína není. Dlouho se všichni tvářili, že to nevidí nebo že sice vidí, ale nelze jinak. Až přišel Trump a řekl, že císař je nahý.

V. Církva 19.2.2021 10:20

Naprostý souhlas. Pokud už volný obchod tak to končí tam kde se volně chová jen jedna strana. Protože pak je ta druhá idiotská. Tak byl problém s respirátory, dnes problém sehnat čipy do aut a Čína si z nás dělá onuci. Pošleme už jednou ty komunisty do pr...e, jak ty čínksé tak ty západní co nám omezují svobodu slova. Tedy i FB, Twitter NT a jiný tisk.

J. Svoboda 19.2.2021 7:59

"je možná" ... přesně, jak z Blesku Rv

Pěkný den.

V. Novák 19.2.2021 7:36

1) Osobně jsem přesvědčen, že základním záměrem Pirátů, jako nedbale přetřených Zelených, je "žádná další jaderná elektrárna!".

A tomu má posloužit vyloučení jediných dvou potenciálních dodavatelů, kteří stavějí typové reaktory sériově a bez přerušení - tedy mají nejvíce zkušeností a jsou zárukou toho, že JE postaví včas a za plánované peníze.

2) Co je hlavní starostí USA ve vztahu k NS2, vypleskl Biden nedávno - nejde dokonce ani o vnucení amerického LNG Evropě, ostatně USA stejně nejsou fyzicky schopny svým LNG nahradit ruský "trubkový" plyn, nemluvě o tom, že americké firmy mnohem radši prodávají do Jižní Amerika a do Asie, kde jsou vyšší ceny.

Jde o to, aby Rusko bylo přinuceno i nadále živit Ukrajinu. USA Ukrajinu s chutí využívají jako trojského koně proti Rusku, ale platit se jim nechce - ne že by ty 3 miliardy USD ročně USA položily, ale kdo by vyhazoval prachy na takového bankrotáře, že...

Posílení americké a oslabení evropské ekonomiky je třešinka na dortu. Potěší, ale hlavní je korpus.

J. Svoboda 19.2.2021 8:02

Ruská výstavba JE v Maďarsku je odstrašující příklad.

Rusko živí Ukrajinský Krym a to zcela v rozporu s mezinárodním právem. A ještě živí separatistické oblasti zbraněmi.

Dobrý výkon, trole ;-D

Pěkný den.

J. Pankovic 19.2.2021 8:19

Lźeś !!

A. Renjascu 19.2.2021 8:36

Asi máte na mysli zdržení související se stavebním povolením, které vydávají maďarské orgány, ale to rusové zas tak moc ovlivnit nemohou a mívají s tím problémy všechny firmy, které se stavbou JE zabývají. Zpoždění mají snad všechny stavby tohoto typu.

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/madarsky-projekt-jaderne-elektrarny-paks-ii-ziskal-stavebni-povoleni

https://www.euro.cz/byznys/bomba-mezi-reaktory-rusko-ma-nejmodernejsi-jadernou-elektrarnu-sveta-1349373

V. Novák 19.2.2021 8:50

Lžete.

Pěkný den a slunce ve vaší mladé a vždy neomylné duši.

P. Milan 19.2.2021 10:02

Ano, u Pirátů může být a nejspíš skutečně je i tahle motivace.

Ten zbytek je příliš ideologický.

V. Novák 19.2.2021 10:22

Zbytek není ideologický.

Biden - zjevně pod dojmem informací o tom, že sankce sice zabraly, ale budování NS2 pokračuje - přišel s návrhem, aby dodávky po NS2 byly vázány na dodávky přes Ukrajinu. Konkrétně, aby při poklesu ukrajinského tranzitu si Německo samo omezilo ruské dodávky. TOTO je ideologický a nesmyslný nápad - ne informace o tom, že se tak stalo. A cíl musí být zřejmý i vám - donutit Rusko i Německo podporovat Ukrajinu. Za své peníze, ne za americké.

Proč USA nejsou schopny nahradit ruský trubkový plyn svým, jsem napsal. Pár čísel - NS je schopen přepravit 55 Gm3/rok, NS2 totéž, pokud mu to EU ouředně nezatrhne. Polský terminál ve Swinoujscie zvládne regasifikovat 5 Gm3/rok. Rozšiřovat se má na 7.5 Gm3/rok - a to není ani polovina polské spotřeby. Kde je možnost zásobovat kohokoli jiného?

V Evropě je minimum terminálů s roční kapacitou přes 10 Gm3, většina je v jednotkách Gm3, třeba ten nový, slavně otevřený v Chorvatsku, má 2.6 Gm3/rok.

A to počítám s maximálním využitím, tedy že jakmile bude vyčerpán jeden tanker, další už bude stát na rejdě. Nikde není napsáno, že Američané budou dodávat zrovna do Evropy, kde jsou ceny (díky ruskému plynu) nízké místo Asie nebo Latinské Ameriky.

Co je na faktech ideologického?

P. Chládek 19.2.2021 5:43

Nejde tady spíš o to, že rusáci pomocí NS2 obejdou jim nyní ne příliš přátelská území. A že madam Merkel tím bodá do zad své spojence v EU i Nato? Jak chtějí Němčouři na jedné straně Rusko sankcionovat když budou přehnaně závislý na jejich plynu? To ví jen Bartoň

B. Tattarelli 19.2.2021 6:05

Byvala drzitelka konspiracniho bytu Stasi, jede dal podle not byvaleho operativce KGB v DDR :-)))

J. Urban 19.2.2021 6:15

Tak. A fronjdsaft Rise s mocnym dubiskem na vychode je - takrikajic - tradicni. Na tom nic nezmeni ani EU. A kdybyste se na to nahodou chteli zeptat te drzitelky konspiracniho bytu, jiste by vam rekla, ze je to "alternativlos".