EVROPA: Bude EU na Trumpa vzpomínat s láskou?
Otázka položená v titulku je samozřejmě nadsázkou, nicméně vývoj kolem plynovodu Nord Stream 2, na který sází německá energetika, je možná více ohrožen za Bidena, než byl za Trumpa.
Americký prezident Joe Biden považuje budovaný plynovod Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem za špatný obchod pro Evropu, a Spojené státy proto zvažují uvalení sankcí, aby zabránily jeho dokončení. Novinářům to řekla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Bidenova administrativa podle mluvčí nyní posuzuje dopady plynovodu, který by měl po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, demokratický prezident však vůči projektu nadále zastává jasně kritický názor. Za svého funkčního období proti plynovodu brojil i exprezident Donald Trump a napadal hlavně německou vládu, která projekt podporuje.
Když tento projekt napadl bývalý prezident Donald Trump, EU a zejména Německo se bránilo tím, že za postojem USA je snaha prodávat do EU svůj zkapalněný zemní plyn. Evropští, a němečtí politici zvláště, se dále o takové politice vyjadřovali s despektem i proto, že za ní viděli Trumpovu snahu vyjadřovanou heslem America first!
Připomeňme si i situaci kolem dostavby jaderných elektráren v Česku. Ekonomická lobby, podporovaná českými protiruskými a protičínskými politickými stranami, usiluje o vyřazení ruských a čínských firem na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech předem. Vláda a konkrétně ministr Karel Havlíček odolával tím, že by tak mohla být uměle zvýšena cena za dostavbu, pokud by soutěž proběhla bez čínských a ruských firem. Nyní vláda pod tlakem protiruských i protičínských politiků připouští, že se ruské ani čínské firmy nebudou moci tendru na dostavbu Dukovan podílet, maximálně snad pouze v pozici „subdodavatelů“.
Proti této situaci je tady dlouhodobě realizován projekt mezi Ruskem a Německem o dodávkách ruského plynu do německých elektráren. Tento projekt „přežil“ ruskou okupaci Krymu i sankce EU proti Rusku. Před volbami do Evropského parlamentu dokonce německý kandidát objížděl evropské státy, například Polsko, a sliboval, že projekt bude ukončen. Místo toho se plynovod již dostal do závěrečné fáze, kdy schází položit necelou stovku kilometrů. Rusko očekává, že se plynovod spustí ještě v tomto roce. Jak to, že naši protiruští bijci v případě plynovodu Nord Stream 2 mlčí? Vždyť argumenty o (ne)bezpečnosti jsou v případě plynovodu naprosto rovnocenné argumentům, které se používají proti účasti ruských a čínských firem na dostavbě jaderné elektrárny v Česku.
Po nástupu Joea Bidena byly v EU slyšet názory, že se vše jaksi automaticky vrátí do vyjetých kolejí administrativy Baracka Obamy s viceprezidentem Bidenem. S nadějí byl očekáván návrat USA k dohodě s Íránem. Bidenova administrativa však svůj návrat podmínila tím, že se Írán vrátí k dodržování původní dohody. To se zcela jistě nestane, takže žádný návrat USA k dohodě nebude. Biden sice zrušil výstavbu nového ropovodu z Kanady do USA, čímž se vrátil k politice Obamovy administrativy, ale kapalný zemní plyn sotva zakáže, a bude tak pokračovat ve snaze prodávat do Evropy americký plyn. Ten bude ale dražší než ruský a Německo na tom prodělá miliardy eur.
Svět se za čtyři roky Trumpovy administrativy samozřejmě posunul dál. Na Blízkém východě se podařilo uzavřít nové dohody mezi Izraelem a arabskými zeměmi, které se strachem a nedůvěrou vzhlížejí k Íránské islámské republice. Izrael samozřejmě investoval do amerického odchodu od dohody s Íránem a dal už najevo, že Bidenovu snahu ji obnovit podporovat nebude. Pokud by se USA podařilo zamezit dokončení plynovodu Nord Stream 2, jedinou reálnou variantou, jak zajistit plyn pro německou energetiku, by byl skutečně zkapalněný zemní plyn z USA. Růžové brýle mámení, že s Trumpem odejdou pro EU všechny potíže, tak nepřežily ani měsíc. Biden bude pokračovat v tom, co dělal a dělá. Bude „hezky mluvit“ ,zejména o lidských právech, záchraně klimatu a dalších progresivních tématech, jeho praktická politika ale bude pokračovat tam, kde Trump skončil. Domnívám se, že za několik dalších měsíců může nakonec nadsázka v nadpisu být ještě více reálná a možná pravdivější.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz