21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

EVROPA: A dost!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jenda 3.11.2008 13:23

Re: v rámci boje proti byrokracii EU

Jiste. Pokud zaroven prestaneme posilat nase penize do EU tak jsme v pohode na svem.

A - Z 3.11.2008 19:57

Re: v rámci boje proti byrokracii EU

A co s těmi úředníky, kam s nimi, Kdo je EU úřadu vyžene. No po dobroti to nepůjde, ten čas ještě nedozrál, ale až nabude krize vrcholu, pak si povídejme o rovnosti a vzájemné pomoci. Hlad a bída, to je síla!

honzak 3.11.2008 14:04

Re: v rámci boje proti byrokracii EU

oni ojrosoudruzi ručí za naše bankovní vklady? Nemám úplné informace, nicméně se domnívám, že neručí.

Ivan 3.11.2008 12:25

Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

A je samozřejmé, že jednotná Evropa musí těsně spolupracovat s Ruskem, případně by Rusko mohlo být přímo přidruženým členem. USA se myšlenky jednotné Evrpy děsí, zmenšil by se tím silně vliv USA a okruh zemí, který USA mohou diktovat svoje podmínky. Navzdory zaplaceným propagandistům, kteří se snaží sjednocování Evropy co nejvíce komplikovat a brzdit se myšlenka jednotné Evropy prosadí. Euro, jako úžasná změna, vydrželo tlak USA a nezaniklo, jak mu prorokovali sýčci euroskepticicmu.  A jednotná měna je prvý a velmi důležitý krok k federaci evropských zemí. Společná jednotná zahraniční politika bude krokem druhým a po něm musí následovat společná armáda pod velením EU a ne USA. Jazykové problémy časem odstraní výpočetní technika a dá se očekávat, že angličtina se prosadí jako komunikační prostředek srozumitelný celé Evropě jako druhý jazyk k jednotlivým jazykům národním.

qwert 3.11.2008 12:46

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

Nemáte pravdu, jediný významnější spor mezi USA a EU byl o tom v jaké měně bude do budoucna obchodována ropa, kdy EU před dohodnutým termínem zahájení obchodvání ropy v Eurech obcházela dolarové trhy pomocí obskurních programu typu "ropa za potrvainy". V kongrsové knihovně můžete via internet zjistit, kolit tun oceli a kolik milionů mobilních telefonů prodala EU za ropu, vše realizováno mimo ropné trhy!!!!!. Když USA chtěli zjednat nápravu a navrhly novou podobu programu, došlo k nedohodě a program byl de facto ukončen. Roli podrazáka ovšem zastávala EU.

qwert 3.11.2008 12:47

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

o banánové válce Eu vs. WTO se není třeba rozepisovat.

honzak 3.11.2008 12:52

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

Tu jsi esence eurohujerismu! Kolik ti platí?

wandy 3.11.2008 12:52

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

K překonání jazykových bariér by mohlo přispět i potlačení dabingu (alespoň u veřejnoprávní TV). A jazykové bariéry v Rakousku-Uhersku byly možná ještě větší než v EU.

miki 3.11.2008 13:05

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

a vůbec bychom měli přestat vyučovat češtinu, taková zbytečnost v EU (Y)

KK 3.11.2008 13:05

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

Myšlenka sjednocené Evropy nevyděsí ani malé dítě. Z Evropy se stane sociální superstát fungující jako zaopatřovací ústav pro machometány, jehož ekonomická i vojenská moc budou zanedbatelné.

Jednotná zahraniční politika bude spočívat hlavně ve vymezování se proti USA a zatím nám bude ukazovat záda nejen Čína, ale i Brazílie, Indie,....

Evropská armáda bude vyzbrojena formuláři a razítky. Peníze na účinnější zbraně zmizí v sociálním systému.

občan 3.11.2008 14:15

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

R^R^R^R^R^

Jura Jurax 3.11.2008 13:06

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě - otázka je, nakolik jednotné. Ono pod hlavičkou jednotnosti si lze představit cokoliv od volné unie suverénních státu až po centralistický superstát jako zvětšeninu Francie za Ludvíka Stát jsem já.

A je samozřejmé, že jednotná Evropa musí těsně spolupracovat s Ruskem, případně by Rusko mohlo být přímo přidruženým členem. Musí spolupracovat, ale jak těsně je otázkou. Za dané konstelace v Rusku spíš nepříliš těsně. Přidružený člen zatím dlouho ne.

Stavět jednotnou Evropu proti USA, jak by Ivanovi vyhovovalo, je sebevražda možná ekonomická, ale určitě vojenská. To by se to pak Rusku, které nás díky naftě a zemnímu plynu stejně pěkně drží pod krkem, diktovalo!

Ostatně společná armáda pod velením EU - no, spočtěte si, kolik procent HDP dává do armády dávajíí USA a kolik státy EU a kolik USA a EU dávají absolutně. Z Evropy má jakž takž funkční armádu Velká Británie, Francie a SRN, která je ovšem omezena legislativně kvůli stínu II. WW; a s velikým omezením ještě Itálie a Španělsko ostatní jsou armádičky regionální a leckdy nepříliš bojeschopné. Válečné loďstvo hodné tohoto jména mají nakonec jen USA - ostatním chybí útočné letadlové lodě nebo mají jen jeden exemplář (Francie). EU nedokázalo zklidnit ani regionální konflikt na území Evropy (myslím Jugoslávii). A mimochodem - Ivanovi se jiistě nelíbí NATO, neboť to jediné skýtá Evropě solidní protiváhu proti Rusku. A proto taky Rusové a jejich pomahači a sympatizanti tolik protestují proti radaru u nás.

Jura Jurax 3.11.2008 13:10

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

A euro - ono jen jak udeřila první krize, velké státy EU okamžitě porušily své závazky o výši dluhu. Neboť košile vlastního státu bližší než nepříliš hřejivý a místy nepadnoucí kabát EU, byť jej ony velké státy šily podle vlastního střihu. Nakolik ten kabát padne nám velké státy nezajímá a už vůbec je nazajímá, jak malým státům vyhovuje jeho přešívání.

Ostatně tlak na Lisabonskou smlouvu znamenající vzdát se suverenity je velký a nemá už s demokracií nic společného. Pod sametovou rukavičkou ocelový dravčí spár ... být to tak před sto lety, tak dragouni už opouštějí kasárna a dreadnoughty zdvíhají páru, aby poučily ty drzé neposlušné, že je třeba poslouchat.

A společná jednotná zahraniční politika  - tak toho se děsím.

vita 3.11.2008 13:14

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

Buď bude, nebo nebude. Když nebude, tak si bude dělat poltiku každý stát sám - a nedivme se, že ji bude dělat podle svého vlastního mustru bez ohledu na ostatní.

Těžko prosadíme víc než Francie nebo Německo. A rozhodne-li se Francie nebo Německo, že si prosadí cosi, co se nám bude hrubě nelíbit, nemáme ani žádný podklad, proč jim to vytknout. Každý přece (pěkně pravicově) sám za sebe, že?

Jura Jurax 3.11.2008 13:33

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

No, teď podklad sice máme, ale je nám to howno platné. Což třeba zrušit dotace do zemědělství - u nás menší - které naše zemědělství ruinují dovozem dortovaných komodit? Cla nesmíme, jsme v EU. Jenže tohle je nemožné - nevyhovuje to mocné Francii.

Když nebude, tak si bude dělat poltiku každý stát sám - a nedivme se, že ji bude dělat podle svého vlastního mustru bez ohledu na ostatní. No, teď si ti mocní v rámci EU dělají politiku taky sami, ale nám ji skrze EU vnucují. Třeba je v našem zájmu dotovat palestinské teroristy? Není, my nemáme naftu ze Středního východu a doma milióny muslimských latentních militantů. Je v našem zájmu dotovat Izrael? Je, ale v tradičně, byť skrytě antisemitské Francii s početnou muslimskou menšinou tohle není populární. Takže?

vita 3.11.2008 14:12

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

Říkám snad, že dnes existuje společná zahrabiční politika? Neexistuje, že? Neříkám, že?

Říkám, že by byla dobrá.

A říkám, že by bylo dobré mít mechanismus, jak měnit EU většinově. Dokud bude Francie mít možnost vetovat změnu Společné zemědělské politiky, tak ji halt vetovat bude. Žádný francouzský politik by druhý den nebyl politikem, kdyby nevetoval. Bude-li se rozhodovat většinově, tak halt rozhodne většina.

Dotace do zemědělství jsme si zkrouhli sami - naše vláda nedá ani to, na co má v EU nárok. Zemědělci kvůli tomu chtěli jít do stávky. Takže nevytýkejte EU, co si zaděláváme sami. Podobně jako s cukrem a cukrovary.

VL 3.11.2008 15:10

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

Z čeho vychází Vaše představa, že by mohlo být Rusko přímo přidruženým členem ES? Spíš se státy sdružené v ES stanou přidruženou gubernií Ruska.

A - Z 3.11.2008 20:01

Re: Samozřejmě, že perspektiva je v jednotné Evropě.

Ivanku, fantas magoria, utopie, ráj v celé EU, všichní bělostní anděle. To už nebudeme muset ani do nebe.

libero 3.11.2008 11:48

"Ukazuje se, že mýtus o „společných evropských hodnotách“ je buďto úplně prázdný, nebo alespoň značně užší, než jej politici chtiví evropské federace malují."

To je pouze zástěrka k prosazení kdejaké regulační lumpárny.

Nebo možná mají něco takového komisaři a ouřednictvo z Brusele, společnou touhu po pohodlném dobře placeném životě.

qwert 3.11.2008 11:08

Prosím odpůrce integrující se EU

aby, pokud odmítají vytvořit v Evropě model adekvátní USA, zveřejnili podrobnou anylýzu a kritiku amerického federálního modelu, ozřejmili co je na něm šptné a navrhli co má a může EU dělat lépe. Dále aby porovnali model USA s záměry EU a především ozžejmili proč by v EU neměly platit federální zákony, společné pro všechny státy unie.

Zárověň očekávám obstojné vysvětlení proč si myslí že jednotlivé země /státy budou v případě ztroskotání integračních snah silnější a ekonomicky silnější - očemž tedy pochybuji - viz česká pověst o třech prutech a pod.

Milan 3.11.2008 11:11

USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

Srovnávat USA a EU je naprosto absurdní a nesmyslné. 

vita 3.11.2008 11:13

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

Warum?

Milan 3.11.2008 11:24

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

USA vznikly odtržením anglických kolonií od metropole. Tyto kolonie změné ve stát dále dobývaly území, které nebylo ovládáno žádnou státně organizovanou mocí, a začleňovaly je do svého státu ve formě federálních států. Růst obyvatelstva sice nebyl řešen jen z vlastních anglických zdrojů, ale přistěhovalci z jiných než anglofonních oblastí byli hrubým existencionálním nátlakem donuceni k přijetí anglického jazyka a nově vznikající anglofonní americké kultury.

V Evropě však není žádné takovéto volné území nikoho, které by mohlo být obsazeno, ale je rozdělena mezi velmi odlišné národy s odlišnými kulturami a inkompatibilními jazyky a s historickou státností.

Jestli například Vy berete myšlenku federální EU za svou, přestaňte sem přispívat česky, ale zvolte si nějaký dominantní EU jazyk, nejlépe angličtinu. Přestaňte komunikovat česky a tím nejlépe prospějete svému cíli: federálisované EU. My ostatní se ale nadále budeme bavit česky...

qwert 3.11.2008 11:30

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

požadavek jazykové jednotnosti je prospěšný, nikoli všek nezbytný, jak můžeme vidět na příkladu Švýcarska. Dobrá modifikuji a rozšíruje původní dotaz a výzvu, kterou jste ve své odpovědi ignoroval s poukazem na nemožnost srovnání, a doplňuji, proveďte srovnání modelu budoucí EU se stávajícím kantonálním uspořádáním Švýrarska.

qwert 3.11.2008 11:33

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

jistě, mohl bych to přeložit do angličty, ale obávám se, že bych některé obraty nepřeložil přesně, čehož by se hnde chytili místní hnidopichové, takže na to kašlu.

pirat 3.11.2008 11:48

Švýcarsko

1) pokud vím kantony mají více vlatní autonomie než bude mít ČR v EU po případném přijetí Mastrichtu nebo podobné "ústavy EU"

2) srovnávat kanton s jeho počtem obyvatel a státy EU je jako srovnávat radnici v Horní dolní, kde se všichni znají a radnici v Praze

3) kantony na rozdíl od státu EU mají podobné geografické podmínky (a v EU budou například Holanďané a Dánové kecat do záležitostí našich hor a my se Slováky do jejich rybolovu... atd.)

4) kantony už nějaké století kooperují v jednom státě (nezapomínejte na základní definici státu : "stát je monopol na násilí na určitém území" co je schopna EU bez armád a policie členských států EU posuďte sám)...

(na víc odstavců nezbylo místo) - že právě to vaše Švýcarsko se do EU nehrne a nijak jin to nevidí - asi vidí ty odlišnosti ;-P

El Suizo 3.11.2008 13:23

Re: Švýcarsko

> srovnávat kanton s jeho počtem obyvatel a státy EU.... V EU jsou staty jako Nemecko (82Mio), Francie (64Mio), a Malta (0.41Mio) a Luxembourg (0.48Mio)

> kantony na rozdíl od státu EU mají podobné geografické podmínky  Spise ne: Genève a Uri, Thurgau a Wallis?

> kantony už nějaké století kooperují v jednom státě V CH jsou kantony staty (viz. uredni jmeno 'République et canton de Genève'), CH je Konfederace (=Union), analog D,F,CZ...=staty, EU = Union

že právě to vaše Švýcarsko se do EU nehrne... Neni to tak jednoznacne, pro:con se deli vice mene na 50:50, s rostouci tendenci proti EU

El Suizo 3.11.2008 13:26

Re: Švýcarsko

&#232 = accent grave, Gen&#232;ve = Zeneva, tady umi jen ascii<128 ;-(

vita 3.11.2008 11:35

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

Ba právě naopak - EU podporuje diversitu a tím je mi mnohem sympatičtější, než USA, které "hrubým existencionálním nátlakem" nutily přistěhovalce k odnárodnění. Takže kdybych měl přispívat nečesky, vybral bych si nejspíš faerštinu, jazyk, který se díky EU dočkal národního obrození.

A už vůbec nevidím násilí jako nutný předpoklad vzniku států. K jejich udržení občas nutné je - ale to záleží na sousedech.

EW 3.11.2008 11:46

Re: USA nevznikly ze samostatných a od sebe odlišných států.

No - diversita...jak a ktera. Pokud jde o podporu evropskych etnik a narodu, ktere zde maji sva uzemi, historii a tradice, proc ne. Ale "odnarodnovaci" pristup USA k pristehovalcum povazuji za zcela spravny a je skoda, ze se na nem od let sedesatych prestalo trvat. A ze Evropa netrva hrubym natlakem na prizpusobeni pristehovalcu mistnim zvyklostem, to je taky tragedie.