29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

ESEJ: Důsledky ruského přepadení Ukrajiny

Ruská válka proti Ukrajině nezlomila ukrajinský občanský národ s jeho demokratickou státností, naopak jej viditelně semkla a upevnila jako samostatnou, suverénní individualitu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vacek 11.3.2022 7:19

??? Nesmíte skákat ideologům na každý špek.

R. Holub 11.3.2022 5:25

Jak to ze rustina se lisi vic od ukrajinstiny nez cestina od slovenstiny? Proc, kdyz si byli tak blizci (Kyjevska Rus), i politicky, se jejich jazyky tolik lisi? Proc si pres asi tisic let politicke odlisnosti Cesi a Slovaci snadno rozumi? Ocenil bych kdyby to nejaky odbornik vysvetlil.

R. Langer 11.3.2022 5:41

Hm, a proč zrovna Slováci? Co třeba cigáni? 8-o

V. Mokrý 11.3.2022 5:51

to je jiná svoloč

R. Langer 11.3.2022 6:37

Já jenom k tomu porozumění. ;-)

J. Gutvirth 11.3.2022 7:17

Jazyky se hrozně rychle vyvíjí. Viz románské vzešlé z latiny. Odborník nejsem ale o tomhle je i na YouTube přednáška.

V[UA]

J. Václavík 11.3.2022 8:00

Ukrajina je výtvor Rakouska-Uherska, pečlivě potom rozvinutý Německem. "Ukrajinština" vznikala jako umělý výtvor, založený na nějakých místních nářečích (Galičina). Takto to převzala místní inteligence, která po roce 1917 žila z podpory právě Německa, potom (trochu podivně) i Polska a nakonec Machno zavelel k bolševikům (i když sám později obrátil). A bolševici tuto již tehdy fašizující inteligenci přijali, protože to znamenalo konec občanské války v evropské části Ruska. Nakonec zúčtováním s těmi fašizujícími snahami představovaly velkou část tzv. "velké čistky". Samotná "ukrajinština" takto tehdy byla v podobě právě galičského nářečí ruštiny, ale po osamostatnění Ukrajiny po roce 1991 se tento jazyk posouval podle toho, kdo zrovna Ukrajině vládl. Byla to taková přetahovaná mezi Galičinou a Dněpropetrovskými (fakticky potomky napůl katolizované maloruské šlechty). Mimoto byl silný tlak vzdálit se jakýmkoliv způsobem od ruštiny (a podobně i litevština a estonština).

J. Ptáček 11.3.2022 9:46

Název Ukrajina se objevilo poprvé v ruských letopisech už v roce 1187 ve významu pohraničí tehdejší ruské říše. Kde bylo tehdy Rakousko-Uhersko. Ukrajina stála vždy o samostatnost, o niž se trvale ale bojovalo, jednou proti Rusku, pak Polsku nebo Litvě. Byla Kyjevská Rus ruská nebo ukrajinská? Nejstarší písemný záznam zaznamenaný mnichem Nestorem z roku 1137 potvrzuje, že Kyjevské Rusi vládli Varjagové, tedy vikingové. Jenže tento Rusům i Ukrajincům nepříjemný záznam se později minimálně dvakrát přepracovával (vlastně falšoval), za knížete Vladimíra II. a pak jeho syna Mstislava. Každý si vybere to své!

J. Václavík 11.3.2022 16:58

Plácáte pitomosti. Svoji neznalost jste předvedl uvedením názvu "Kyjevská Rus". Pojem Rus tehdy nebyl, ten přišel až s Ivanem III. Co se týče Varjagů - jde fakticky o Rjurikovce, což byli pomořanští Slované (ale ani pojem Slované tehdy ještě nebyl, oni se nazývali jinak). Pokud chcete mermomocí mluvit, mluvte o okrajině, nebo-li pohraničí.

P. Kmoníček 11.3.2022 8:45

Až se o to začnete opravdu zajímat, tak zjistíte, že tyto otázky už vysvětleny jsou. Ale v jiných materiálech na jiných a obsažnějších stránkách.