2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

ČÍNA: Nová výzva KSČ

Když sledujete některá česká nebo slovenská (veřejnoprávní) média, míváte nezřídka dojem obehraného flašinetu. Dvojí metr ve zpravodajství a publicistice je naprostým standardem, který navíc někteří činovníci drze prezentují jako standard zlatý!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 9.7.2021 23:52

Doporučuji všem shlédnout nějaká videa na Youtube od přispěvatele s nickem "cocik". Jedná se o mladého muže, který už řadu let žije a pracuje v Číně. Cestuje různě po světě a hlavně v Číně. Natáčí zajímavá videa. Není v nich ani náznak nějaké idelogie. Ale mimoděk dokumentuje život v Číně. Doporučuju se na nějaká videa podívat. Zjistíte, že ať je Čína jakákoliv, určitě není taková jakou si ji většina z nás představuje.

V. Bok 9.7.2021 23:15

No, co vlastně ten Si ting ping řekl? Viz článek Jana Campbella na Prvních Zprávách. Vřele doporučuji. Autor pravděpodobně projev SiTinPinga nečetl..

V. Čermák 9.7.2021 20:01

Tak Čínská osvícená diktatura jednoznačně slaví celosvětový úspěch. Zatím se potýkají se zamořeným ovzduším, ale do 10-ti let budou i životním prostředí na špici, daleko před USA i EU. No a pro ty tahající za kratší konec provazu, tedy USA a EU je to opravdu, ale opravdu jen výzva, kterou ale těžko férově přijmou. Spíše to typuji na zbraně a válku, to USA umí nejlíp...;-D

P. Milan 9.7.2021 21:37

Všechny diktatury se zatím dříve či později posraly, přímo z principu věci.

"Osvícené" i neosvícené, tošmyši.

V. Bok 9.7.2021 23:00

No, ta čínská trvá něco přes 4 tisíce let. A daří se jí náramně. Dokonce i číňanům jako lidem se daří. Bohatnou, baví se, cestují po světě, statisíce studují na západě... létají do vesmíru a nemají hlad a mají kde bydlet...

P. Szirotný 9.7.2021 23:57

Osvícená diktatura byla i v Singapuru, svého času. A kde je dnes ?

J. Černý 9.7.2021 17:21

Málo známe názory Čiňanů. Neradi se bavi o politice, musi cloveka znát. Sami rikaji, že KSČ je císař a tak ji berou.

S. Rádl 9.7.2021 12:43

Ony ta média informují zkresleně (nebo spíš neinformují vůbec) hlavně o jiných věcech týkajících se Číny. Paní Šámalová je v Číně pečená-vařená a stále upozorňuje na porušování lidských práv v Číně, což je v pořádku. Taky by ale občas mohla ukázat nevídaný technický pokrok, který tam dokázali. Pak by nemohlo dojít k tomu, aby si lidé myseli, že Čína vyrábí jen levné šmejdy, že levné jsou pro levnou pracovní sílu a že nedbají na ekologii. Ono je to bohužel zcela jinak. Jejich platy už jsou zhruba na naší úrovni a stále rostou. Jejich nové továrny jsou vybavovány špičkovými technologiemi i s ohladem na životní prostředí, atd. Za 15 let z 0 km tratí pro rychlovlaky jich mají 30 tisíc km a dalších 30 tisíc ve výstavbě. A nejsou to ty naše "rychlovlaky" max 160 km/h, ony jezdí 350 - 400 km/hod. Možná by mohla také zmínit, že tam Musk prodává 1,2 milionu elektromobilů Tesla ročně...

Myslím, že pravdivé informování o Číně by přineslo větší obezřetnost lidí u nás. Ona je totiž Čína opravdu hrozbou, ne kvůli lidským právům, ale kvůli své potenciálně expanzivní politice. Takhle jsou tu ale všichni v klidu, vždyť oni nemají nic, jen pár rýžových políček a pracují za hrst rýže. Těch se přece bát nemusíme...

A pokud mi budou někteří navrhovat, abych se tam odstěhoval, když se mi tam tak líbí, tak mne se to líbí hlavně tady u nás. Nemůžu ale zavírat oči před jejich pokrokem. Byl jsem tam dvakrát v rozmezí 6 let a takový technický pokrok jsem u nás nezažil od narození (rok 1951).

P. Hák 9.7.2021 13:00

R^

Z. Lapil 9.7.2021 13:29

Jo, dobrá poznámka. Proti Číně můžu mít kdeco, ale nesmím přehlídnout, Číňané NEjsou líní hlupáci.

I. Schlägel 9.7.2021 13:41

To nejsou. V době Velkého skoku a Kulturní revoluce dřeli jak barevní a požadovaných výsledků dosahovali velmi efektivně. Stabilizovaná společnost se vším všudy.

J. Černý 9.7.2021 17:29

Je to tak. Ale oni neuznávaji lidska práva v našem pojetí, v takove zemi to ani nejde a historicky na to maji jiný pohled. Ale Čína nikdy masivně neexpandovala jako třeba naši "bratři" Němci.

P. Čížek 9.7.2021 11:40

Připomíná mi to publikaci 'slavného' Julia Fučíka: V zemi kde zítra znamená už včera.'

Včetně historického zařazení, chrastění zbraněmi a očekáváním velmi světlých zítřků.

Chce to ještě pár let počkat (a přežít, pokud se rozhodnou své problémy zrychleně řešit)

J. Černý 9.7.2021 17:30

Jeďte do Číny

V. Bok 9.7.2021 23:02

Tak tak. Ona skutečnost je jak rána do hlavy, pokud jste se vybavili cancy našich propaggandistů.

I. Schlägel 9.7.2021 9:08

Mistr Kopecký kritizuje některá média, že informují jednostranně o čínském nebezpečí, aby vzápětí svými argumenty toto reálné nebezpečí okomentoval a potvrdil. Čistá práce.

J. Nevrkla 9.7.2021 8:09

Nějak jsem nepochopil, o jakou výzvu KSČ se jedná.

P. Milan 9.7.2021 8:37

To vás šlechtí. :-P

On to nejspíš nechápe ani autor.

B. Rudolf 9.7.2021 12:38

Výzva KS Číny je výzvou adresovanou Západu:

Západ kdysi uvěřil, že Čínské vedení je schopné zlepšovat životy Číňanů a po ekonomickém růstu směřovat ke svobodě - svobodě názorů, svědomí - a k demokracii. Na základě této iluze Číně dopomohl k neuvěřitelnému rozvoji ekonomiky. Sám (Západ) se přitom nechal zkorumpovat vidinou Číny jako levné manufaktury světa.

Tato iluze definitivně skončila. Čína směřuje k masovému zotročení vlastních lidí, k potírání svobody názorů, svobody vyjadřování a svědomí. Ke lži jako samozřejmému prostředku komunikace.

Výzva spočívá v uvědomění si toho, že Čína (ve skutečnosti KSČ) se stává největší hrozbou pro svobodu budoucího světa.

J. Černý 9.7.2021 17:32

;-D;-D;-D Vyborne soudruhu

V. Bok 9.7.2021 23:04

No, demokracie v číně spíš roste, i když kontrolovaně. U nás silně klesá. A u číny se učíme. Zatím kulturní revolici.

F. Navrátil 9.7.2021 7:45

Čína obnovuje svoji historickou pozici, kterou držela stovky let. Západ se raduje z vlastní degenerace.

J. Černý 9.7.2021 17:34

R^

F. Kusák 9.7.2021 7:15

Nějak jsem nepochopil smysl tohoto článku. Nikoliv úplně přesné shrnutí historie Číny a nepochopení oslav vzniku KSČ. To není oslava komunizmu jako ideologie, ale oslava nové etapy v dějinách Číny. A i přes počáteční excesy, nelze nevidět mimořádný úspěch, minimálně v tom, že dokázala nakrmit a hmotně zabezpečit značnou část obyvatel, a to není málo. Jsou státy, které se o to snaží mnoho let a bez úspěchu a jsou státy, a dnes i mnoho těch tzv. vyspělých, které svou pozici ztrácejí. A nezapomeňme, že Čankajšek byl velký stoupenec Japonska (koneckonců měl japonské vojenské vzdělání, uchýlil se na Tchaj-wan, který byl dlouho okupován právě Japonci) a koketoval i se Stalinem. To mentorování Západu utvrzuje Číňany v jejich nacionalizmu a výjimečnosti a v orientaci na vlastní síly, případně uzavírání smluv s jinými partnery (Írán, Pákistán, Rusko atd.) Autor se nezmínil ani slovem o nedávném summitu Macron, Merkelová a Si Ťin-pching. Pochopit situaci ve východní Asii není pro Evropana snadné a myslet si, že zjednodušením dějů lépe nalezneme řešení, je velmi naivní.

J. Roškota 9.7.2021 7:59

nedá mi to, ale musím upozornit na omyl. Čankajšek rozhodně nebyl příznivec Japonska. Naopak za druhé světové války proti Japonsku velmi rozhodně bojoval.

P. Milan 9.7.2021 8:38

Velmi rozhodně ne. Mnohem rozhodněji bojoval proti čínským komoušům. Vývoj dokázal, že důvodně.

F. Kusák 9.7.2021 8:54

Nejsem žádným znalcem Čankajška, ale zejména v počátku kariéry lavíroval mezi Čínou a Japonském. Také bojoval v japonské armádě a je známo, že považoval komunisty za větší zlo než expanzivní politiku Japonska. To ho stálo i značnou část podpory domácího obyvatelstva. Také spojení s USA bylo do značné míry účelové, protože pochopil, že Japonsko je hegemon a dříve či později prohraje válku. Pro Kuomintang bylo rozhodující sjednocení Číny a boj proti komunistům. Čankajšek také nebyl žádný demokrat a i na Tchaj-wanu vládl tvrdou rukou. Kuomintang je sice stále vlivnou politickou silou, nicméně mladé Tchajwance už moc neoslovuje.

K. Kužel 9.7.2021 6:36

Západ se přejedl steroidů a teď se svaly vytrácejí. Muskulatura pěstovaná dlouhodobě, trpělivě a pečlivě, přetrvává.

O rozdílu mezi Západem a Čínou třeba něco tady:

https://karelkuzel.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=757263

R. Vacek 9.7.2021 6:28

V Číně rozhoduje stát, který je silnější i než největší firmy. To na západě je dnes stát velmi slabý a zajisté slabší než mnohé firmy. I západ šel kupředu, když měl silný stát.

P. Milan 9.7.2021 8:39

Nesmysl. Západ šel kupředu, když se stát staral o co má a ne o firmy.