20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

ČÍNA: Nová výzva KSČ

Když sledujete některá česká nebo slovenská (veřejnoprávní) média, míváte nezřídka dojem obehraného flašinetu. Dvojí metr ve zpravodajství a publicistice je naprostým standardem, který navíc někteří činovníci drze prezentují jako standard zlatý!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 9.7.2021 23:57

Osvícená diktatura byla i v Singapuru, svého času. A kde je dnes ?

P. Szirotný 9.7.2021 23:52

Doporučuji všem shlédnout nějaká videa na Youtube od přispěvatele s nickem "cocik". Jedná se o mladého muže, který už řadu let žije a pracuje v Číně. Cestuje různě po světě a hlavně v Číně. Natáčí zajímavá videa. Není v nich ani náznak nějaké idelogie. Ale mimoděk dokumentuje život v Číně. Doporučuju se na nějaká videa podívat. Zjistíte, že ať je Čína jakákoliv, určitě není taková jakou si ji většina z nás představuje.

V. Bok 9.7.2021 23:15

No, co vlastně ten Si ting ping řekl? Viz článek Jana Campbella na Prvních Zprávách. Vřele doporučuji. Autor pravděpodobně projev SiTinPinga nečetl..

V. Bok 9.7.2021 23:04

No, demokracie v číně spíš roste, i když kontrolovaně. U nás silně klesá. A u číny se učíme. Zatím kulturní revolici.

V. Bok 9.7.2021 23:02

Tak tak. Ona skutečnost je jak rána do hlavy, pokud jste se vybavili cancy našich propaggandistů.

V. Bok 9.7.2021 23:00

No, ta čínská trvá něco přes 4 tisíce let. A daří se jí náramně. Dokonce i číňanům jako lidem se daří. Bohatnou, baví se, cestují po světě, statisíce studují na západě... létají do vesmíru a nemají hlad a mají kde bydlet...

P. Milan 9.7.2021 21:39

Přesně.

P. Milan 9.7.2021 21:37

Všechny diktatury se zatím dříve či později posraly, přímo z principu věci.

"Osvícené" i neosvícené, tošmyši.

V. Čermák 9.7.2021 20:01

Tak Čínská osvícená diktatura jednoznačně slaví celosvětový úspěch. Zatím se potýkají se zamořeným ovzduším, ale do 10-ti let budou i životním prostředí na špici, daleko před USA i EU. No a pro ty tahající za kratší konec provazu, tedy USA a EU je to opravdu, ale opravdu jen výzva, kterou ale těžko férově přijmou. Spíše to typuji na zbraně a válku, to USA umí nejlíp...;-D

J. Černý 9.7.2021 17:34

R^

J. Černý 9.7.2021 17:32

;-D;-D;-D Vyborne soudruhu

J. Černý 9.7.2021 17:30

Jeďte do Číny

J. Černý 9.7.2021 17:29

Je to tak. Ale oni neuznávaji lidska práva v našem pojetí, v takove zemi to ani nejde a historicky na to maji jiný pohled. Ale Čína nikdy masivně neexpandovala jako třeba naši "bratři" Němci.

J. Černý 9.7.2021 17:21

Málo známe názory Čiňanů. Neradi se bavi o politice, musi cloveka znát. Sami rikaji, že KSČ je císař a tak ji berou.

I. Schlägel 9.7.2021 15:47

V tom případě jste mimo na kvadrát.

R. Vacek 9.7.2021 13:57

Stát je vždy silnější než jedinec. Ale na současném západě už není silnější než firmy a není dokonce silnější než různé nátlakové skupiny. To na západě skončilo tak někdy před 50 lety. A od té doby to jde s Evropu a s odstupem is USA z kopce. Nejlépe to je vidět na tom, jakým podílem se na tvorbě světového bohatství podílejí:

https://emergingmarketfdi.wordpress.com/2013/06/20/share-of-the-worlds-gdp-since-1820/

R. Vacek 9.7.2021 13:50

Individuální svoboda nemá nic společného s tím, jestli je stát silný, nebo slabý.

I. Schlägel 9.7.2021 13:46

Západní státy byly a mnohé stále jsou silné díky svobodě, ne díky silnému státnímu paternalismu. Nakonec i do toho vesmíru létají efektivněji soukromníci. A jistě nechcete tvrdit, že se stále sílící buzerací ze "super státu v plenkách" se jménem Evropská unie přichází více prosperity a více efektivních investic. Jste mimo. Totálně.

I. Schlägel 9.7.2021 13:41

To nejsou. V době Velkého skoku a Kulturní revoluce dřeli jak barevní a požadovaných výsledků dosahovali velmi efektivně. Stabilizovaná společnost se vším všudy.

Z. Lapil 9.7.2021 13:29

Jo, dobrá poznámka. Proti Číně můžu mít kdeco, ale nesmím přehlídnout, Číňané NEjsou líní hlupáci.

Z. Lapil 9.7.2021 13:27

JENŽE: pro dost lidí ty společné zájmy nejsou společné. Proti jaderným elektrárnám je dost a dost lidí, jaký je zájem o rychlotratě zjistíte, když spočtete, kolik lidí sedí v tuto chvíli v autech a kolik ve vlacích, zvládnutí pandemie - dejme tomu, i když každý si to představuje jinak.

Takže silný stát nutně spoustě lidí šlápne na kuří oko a buď to bude řešit a stane se státem slabým (bude lavírovat mezi spoustou protichůdných zájmů - ať skrze volby a referenda, ať skrze populistického vládce "nikdo vám nedá to, co já vám slíbím") nebo diktátorským (zruší fungující!!! opozici; komunální satira v Televarieté - Dvořák&Bohdalová - to bylo neškodné rejpání, ne opozice schopná něčeho dosáhnout). Aneb jak moc jste si jist, že to, co se děje v Číně, považují zhruba všichni Číňané za žádoucí? Nemluvím o kverulantech, mluvím třeba o Tibeťanech a Ujgurech a těch, co pro smog nevědí, jak vypadá modrá.

Já vlastně proti silnému státu nic nemám, ale mám mnoho proti státu, který ví líp než já, po čem toužím. Relativně nedávno tady několikrát prošlo: "Chtějí vaše dobro? Nenechte si ho vzít!"

Protože - teď mě napadá - silný je stát tehdy, když dokáže svou sílu uplatnit. A ať dumám, jak dumám, stát uplatní sílu jedině skrze zákazy a jejich vynucování, a to je přímá cesta do uranových dolů. Maximálně s odbočkou na motivy sociálního kreditu: Na vejšku se ti zachtělo, holoubku? Čím že byl pan otec, továrníkem? Šup na tři roky do dolů sbližovat se s dělnickou třídou.

I. Schlägel 9.7.2021 13:25

Tak že svobodnější státy než kdysi socialistické Československo měly méně nezávislé a méně spravedlivé soudy, měly méně moderních staveb včetně těch infrastrukturních? A Čína byla modernější a spravedlivější země v době Maa, zatím co po uvolnění ideologických šroubů a zavedení tržního hodpodářství a zmenšení role/síly státu šli do kytek? Nikoliv, Čína se začala zvedat po zmenšení role státu. Stát má být silný ve vymáhání práva za účelem vymáhání spravedlnosti a za účelem ochrany bezpečí, zdraví a životů. Silný s mírou. Nikoliv ve snaze určovat lidem, jakými fanglemi mají povinně mávat na prvního máje. Vaše forma státu směřuje k autokracii, tu a tam oslazené úlevou pro věrné. O dopadech do finančního zdraví státních financí nemluvě.

R. Vacek 9.7.2021 13:17

Kdysi byly i západní státy silné a byly schopné postavit tu dálnici, tu rychlotrať, tady vysokonapěťové vedení. Ale to už pár desetiletí neplatí.

I. Schlägel 9.7.2021 13:15

Silný stát je rejdištěm pro politiky upřednostňující zejména svůj osobní zájem. Tečka. Jistě, prosadí a postaví dálnici, i ten Váš domek stojící v cestě Vám efektivně vyvlastní bez ohledu na právo. Zatím co ve svobodnějších, méně byrokratických a méně regulovaných státech se dálnice nestaví. Svatá prostoto.

R. Vacek 9.7.2021 13:05

Právě slabý stát je cestou k nevolnictví. Za slabého státu totiž začnou rozhodovat různé nevolené skupiny, místní mafie a podobně.

I. Schlägel 9.7.2021 13:02

Absolutní většina politiků jde za svým prospěchem, protože je politika velmi dobře živí. A tím nemyslím pouze oficiální platy. A čím jsou díky stále silnějšímu státu oni sami více nedotknutelní, tím méně je zajímá ta Vaše "spousta dobrého" pro ostatní tam dole. Nejsilnější stát je stát totalitní, kde mají politici v podstatě neomezené možnosti, jak udělat "spoustu dobrého". Výsledek potom stojí za to. Akorát ta "spousta dobrého" se změní na "nebylo všechno špatně" (v tom lepším případě). Silný stát je cesta k nevolnictví, ne ke svobodě a prosperitě.

P. Hák 9.7.2021 13:00

R^

S. Rádl 9.7.2021 12:43

Ony ta média informují zkresleně (nebo spíš neinformují vůbec) hlavně o jiných věcech týkajících se Číny. Paní Šámalová je v Číně pečená-vařená a stále upozorňuje na porušování lidských práv v Číně, což je v pořádku. Taky by ale občas mohla ukázat nevídaný technický pokrok, který tam dokázali. Pak by nemohlo dojít k tomu, aby si lidé myseli, že Čína vyrábí jen levné šmejdy, že levné jsou pro levnou pracovní sílu a že nedbají na ekologii. Ono je to bohužel zcela jinak. Jejich platy už jsou zhruba na naší úrovni a stále rostou. Jejich nové továrny jsou vybavovány špičkovými technologiemi i s ohladem na životní prostředí, atd. Za 15 let z 0 km tratí pro rychlovlaky jich mají 30 tisíc km a dalších 30 tisíc ve výstavbě. A nejsou to ty naše "rychlovlaky" max 160 km/h, ony jezdí 350 - 400 km/hod. Možná by mohla také zmínit, že tam Musk prodává 1,2 milionu elektromobilů Tesla ročně...

Myslím, že pravdivé informování o Číně by přineslo větší obezřetnost lidí u nás. Ona je totiž Čína opravdu hrozbou, ne kvůli lidským právům, ale kvůli své potenciálně expanzivní politice. Takhle jsou tu ale všichni v klidu, vždyť oni nemají nic, jen pár rýžových políček a pracují za hrst rýže. Těch se přece bát nemusíme...

A pokud mi budou někteří navrhovat, abych se tam odstěhoval, když se mi tam tak líbí, tak mne se to líbí hlavně tady u nás. Nemůžu ale zavírat oči před jejich pokrokem. Byl jsem tam dvakrát v rozmezí 6 let a takový technický pokrok jsem u nás nezažil od narození (rok 1951).

B. Rudolf 9.7.2021 12:38

Výzva KS Číny je výzvou adresovanou Západu:

Západ kdysi uvěřil, že Čínské vedení je schopné zlepšovat životy Číňanů a po ekonomickém růstu směřovat ke svobodě - svobodě názorů, svědomí - a k demokracii. Na základě této iluze Číně dopomohl k neuvěřitelnému rozvoji ekonomiky. Sám (Západ) se přitom nechal zkorumpovat vidinou Číny jako levné manufaktury světa.

Tato iluze definitivně skončila. Čína směřuje k masovému zotročení vlastních lidí, k potírání svobody názorů, svobody vyjadřování a svědomí. Ke lži jako samozřejmému prostředku komunikace.

Výzva spočívá v uvědomění si toho, že Čína (ve skutečnosti KSČ) se stává největší hrozbou pro svobodu budoucího světa.

R. Vacek 9.7.2021 12:35

Společnost, občanstvo. Jednotlivci mají zájmy různé, ale pro celek jsou některé zájmy společné. Silný stát tyto společné zájmy prosadí. Slabý s tím má problém. Rychlotratě, jaderná elektrárna, zvládnutí pandemie jsou toho příkladem.