6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Už nikdy jako ovce

Jako už tolikrát v historii stojí v Izraeli před otázkou, jestli se zachovat v souladu s gándhíovskými principy nenásilí anebo – zase – včas a rychle zaútočit a tím se zachránit. Hlavní rizikem pro jeho bezpečnost je nyní Írán.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 4.4.2012 13:07

Speciálně jsem se podíval - ten teheránský reaktor

je původně dárek USA a byl určen pro vysoce obohacený uran (HEU). Když po revoluci přestaly USA dodávat a Írán nemohl nikde sehnat HEU, dohodl se s Argentinci a ti mu jednak přestavěli reaktor na palivo s obohacením 19,75%, dvojak dodali pár desítek kilo takto obohaceného paliva, které stačilo na několik let provozu. A letos v únoru poprvé použili Íránci vlastní palivo.

Mimochodem - obohacení pod 20% se považuje za "nízkoobohacený uran" (LEU) a podléhá jiným předpisům než vyšší obohacení.

P. Krasny 4.4.2012 14:55

Re: Velmi srávně, pane nefyziku, jste tady slova nakladl. VÁM jsou asponň základy známé.

No ono hledat stopy po obohacovani na vyssi stupen zpetne je pekna blbost.  A utajit se da cokoliv, kor ve state jao je Iran.

Takze mi nezbyva nez se ptat - jste tak tupej, nebo jen provokujete?

V. Novák 4.4.2012 15:02

Čověče, neumíte číst?

Jste opradu tak blbý - nebo provokujete?

P. Krasny 4.4.2012 15:44

Re: Čověče, neumíte číst?

Ja si myslim, ze provokujete z blbosti - protoze nemate nic lepsiho na praci. 

R. Gramblička 4.4.2012 11:39

Re: Autore, mohl byste nejak doložit sé tvrzení,

tenhle článek psal autor pro Reflex (vyšlo minulý týden), takže je temeř jisté že autor nesleduje tuto diskuzi a neodpoví vám. Zkuste ho kontaktovat.

S. Netzer 4.4.2012 9:37

Knížecí rady

zde udílí především autor. Alternativou k preventivnímu úderu, který by měl s největší pravděpodobností pro Israel katastrofální následky, není pacifismus, a lze jen doufat, že se prosadí strategie, kterou propaguje Meir Dagan.

L. Orlita 4.4.2012 9:31

škoda, že se to tak hrotí

před nedávnem jsem četl v papírových Lidových novinách článek o dlouhé historii a vztahu mezi Iránem (Persií) a židovským národem. Byl pro mně velmi překvapivý a objevný. Historie jejich vztahu je totiž o celá staletí starší než ta "evropsko- židovská". A jejich vztahy byly v některých obdobích dobré (tak děsivé a časté excesy, jako zažili židé v Evropě a na kterých si mimochodem podílel i třeba takový Karel IV., ty tam nenajdete).

O to víc mně mrzí, že tak zajímavý národ, jako jsou Iránci, jsou pod vládou fanatiků, a řítí se ke katastrofě. Nemluvě o tom, že to pro Izrael možná bude také katastrofa. Jak to tam chtějí důkladně zničit ( podzemní továrny), bez velkých ztrát?

V. Novák 4.4.2012 10:32

No to je mi překvapení, že vztah nejen Peršanů,

ale muslimů obecně, k židům a křesťanům (u Peršanů i zoroastrovcům) byl v dějinách téměř vždy mnohonásobně lepší, než vládnoucích křesťanů ke jmenovaným i nejmenovaným - a i mezi sebou navzájem... Přitom ono "téměř" se vztahuje na vyslovené časově omezené výjimky, jako začátek vlády almohadů a almorávidů (takových talibů středověku) v Cordobském chalífátu. Ale i tyto výjimky dosahovaly v podstatě toho stupně pronásledování jinověrců, jaký byl v křesťanské Evropě po většinu středověku i novověku normou.

Musíte být hodně ovlivněn protimuslimskou propagandou, že vás tato notorieta překvapila. Ovšem na druhou stranu vám musím přiznat schopnost údivu a tedy i přijetí informací, nezapadajících do vašich představ. Toje potěšitelné - a to myslím naprosto vážně.

S. Netzer 4.4.2012 10:59

Re: No to je mi překvapení, že vztah nejen Peršanů,

Omylem je ovšem domnívat se, že tato (relativní) bývalá náboženská tolerance šlechtí i dnes iránský režim.

Kdo zavírá oči před pronásledováním náboženských menšin v dnešním Iránu, musí být hodně ovlivněn proiránskou propagandou, abych použila Vaše slova.

V. Novák 4.4.2012 11:57

To je ovšem proto, že se změnily křesťanské státy,

tedy potlačily vliv křesťanských církví a nastolily (ne všechny stejnou) náboženskou svobodu.

V Íránu jsou povolené náboženské menšiny křesťanská, židovská a zoroastrovská - samozřejmě už to, že jiné jsou zakázané a dokonce pronásledované (baháí), je krok zpět oproti dnešní Evropě. Stejně tak to, že je zakázána konverze dospělého muslima k jinému povolenému náboženství, že pokud si mladý člověk nezvolí vyznání do určitého věku, je automaticky považován za věřícího podle víry otce atd. atd.

Írán rozhodně není nábožensky tolerantní země ve smyslu dnešní Evropy nebo USA - ale pan Orlita byl překvapen náboženskou tolerancí Peršanů k židům v historii. Ano, za posledních, řekněme 200 let Evropa islámské země v náboženské toleranci postupně předstihla. Ale to je výjimka. Doufejme, že trvalá...

H. Lukešová 4.4.2012 13:42

Re: V Íránu žilo kdysi 150tisíc Židů, dnes jich je 25tisíc

A nemají rovnoprávné postavení, mohou sice vyznávat svou víru, ale jejich synagogy, nesmějí mít Davidovu hvězdu, mají jen 1 poslance v íránském parlamentu, kdyby v Izraeli mohl být zastoupen pouze 1 Arab, veřejné mínění by řvalo. Ano, Persie byla k Židům tolerantní, ALE nebyla ve vlivu fanatických a uřvaných, islamonacistických ajatoláhů jak po rocee 1979, návrat velého ajatoláha Chomejního...

E. Sevrát 4.4.2012 14:17

Re: V Íránu žilo kdysi 150tisíc Židů, dnes jich je 25tisíc

Mají sice pouze jednoho poslance ze zákona-tedy není nutno ,aby byl většinově zvolen. Takový nadstandard nemají ani v USA.V ČR žije řada menšin vč. židovské a přesto není dáno zákonem jejich zastoupení v parlamentu.Co se týče D.hvězdy na synogogách tak je to pravda.Pravda,ale taky je že v řadě zemí EU vč. ČR nesmějí mít případné mešity minarety.Ve Švýcarsku o tom rozhodli lidé v referendu.Takže omezování náboženských symbolů menšin není jenom záležitost Iránu. 

V. Novák 4.4.2012 15:00

Tvrdím snad, že mají?

Nemají - ale jejich postavení je mnohem lepší, než bylo postavení evropských židů po celý středověk a většinu novověku. O TOM je řeč. O mnohem větší náboženské toleranci muslimů než je standardní míra tolerance křesťanů dokonce i k sobě navzájem - natož k jinověrcům.

Zastoupení v Madžlisu mají židé i ostatní dhimmí výrazně vyšší, než by odpovídalo zastoupení ve společnosti - íránští muslimové se omezili a vyčlenili oproti prosté volební matematice více míst pro dhimmí, než by jim příslušelo. Normálně by totiž neprošel žádný. Mimochodem - kolik máme vyčleněno míst v našem Parlamentu pro muslimy? Pro judaisty?

Írán JE (i) k židům tolerantní. Mnohem tolerantnější než kupř. Saudská Arábie a je mnohem tolerantnější, než byla křesťanská Evropa s výjimkou posledních cca 200 let (ve Francii od Revoluce, jinde později). Tolerantnější je v oblasti assádovská Sýrie - a té to vydrží tak dlouho, jak vydrží Assadovci.

E. Sevrát 4.4.2012 13:08

Re: No to je mi překvapení, že vztah nejen Peršanů,

V MF byl cca před rokem rozhovor s židovským rabínem žijícím v Iránu.V něm řekl,že Židé nejsou v Iránu pronásledování a mohou svobodně praktikovat svoje náboženství.Funguje tam několik synagog atd.V Iránu žije druhá největší populace Židů (cca 25 000,-) na Blízkém východě .Kdyby jim tam bylo tak zle, tak by určitě odešli.Mimochodem bývalý sexuálně deviantní president Izraele Kacev byl taky Iránský žid.

S. Netzer 4.4.2012 13:26

Re: No to je mi překvapení, že vztah nejen Peršanů,

Jistě, i ti blbci z Neturei Karta jsou v Iránu vítanými hosty.

Jinak http://en.wikipedia.org/wiki/Persecution_of_Bah%C3%A1%27%C3%ADs a http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_Iran

V. Novák 4.4.2012 15:26

O persekuci baháístů jsem výsovně psal,

nevím, proč mi to předhazujete. Pořád platí, co jsem napsal - Írán NENÍ nábožensky tolerantní země, ale k povoleným náboženstvím vždy byl a je mnohem tolerantnější, než byly křesťanské státy po většinu historie. Pro lidi znalé historie nic překvapivého.

A JE mnohem tolerantnější než kupř. náš velký spojenec Saudská Arábie, která pronásleduje i své muslimy šíitského vyznání - a pronásledování šíitů i vyváží, viz loni Bahrajn. Ovšem v Saudské Arábii vládnou vahhábovci, pro něž mají ostatní muslimové jen opovržení jako pro nevzdělance a úzkoprsé fanatiky. Fanatismus ostatně chodívá s nevzdělaností tlapu v tlapě.

H. Lukešová 4.4.2012 13:45

Re: No to je mi překvapení, že vztah nejen Peršanů,

Vizte odpověď panu Novákovi...25tisíc v 70milionovém Íránu to je doopravdy hodně. :-) A to žilo kdysi v Íránu 150tisíc Židů, po návratu islámského nacisty Chomejního pro všechny jinověrce (nemuslimy) začalo peklo na zemi...

P. Krasny 4.4.2012 14:58

Re: No to je mi překvapení, že vztah nejen Peršanů,

+1

Novaka nebrat vazne, on to bere vsechno z historicko materialistickeho hlediska jak ho naucili na VUMLu.

V. Novák 4.4.2012 15:14

Pokud vycházet ze znalostí a reality, je historicko-materialistické,

tak se k tomu hlásím. Vy ovšem jenom lžete a omíláte propagandu, což je zřejmě "správně pravicové".

Už jsem zjistil, že většina českých pravičáků jsou blbci argumentačně impotentní, zato po způsobu všech blbů notně agresivní.

P. Krasny 4.4.2012 15:46

Re: Pokud vycházet ze znalostí a reality, je historicko-materialistické,

nikoliv, protoze to mate nasprtane z bolsevickych zdroju.  Co veta, to perla. 

V. Novák 4.4.2012 15:09

A to jim chcete bránit v odchodu do Izraele?

Rozhodli se - odešli. Nebyli vyhnáni jako křesťané z Iráku po americké invazi.

O pekle na zemi pro jinověrce mluvíte jen vy na základě svých předsudků, ne informací. Peklíčko začalo spíše pro ne úplně konformní muslimy, na ty se totiž začaly vztahovat veškeré úzkoprsé předpisy podle představ a výkladu Chomejního - a ty následně kontrolovat náboženská policie. Na dhimmí se muslimské předpisy a zákazy pochopitelně nevztahují.

Křesťanům ani židům kupř. nikdo nebrání ve výrobě a konzumaci vína, a to při obřadech ani "v civilu".

P. Krasny 4.4.2012 15:48

Re: A to jim chcete bránit v odchodu do Izraele?

Novak, voni teda vedi prd, ale rikaj to pekne nahlas.

S. Netzer 4.4.2012 16:39

Re: A to jim chcete bránit v odchodu do Izraele?

A co víte Vy, Krásný?

Jediná věc, kterou zde skvějete, je absence argumentů, ale o to rázněji se navážíte do diskutérů, jejichž názory Vám nevoní.

S. Netzer 4.4.2012 16:41

Re: A to jim chcete bránit v odchodu do Izraele?

Křesťany z Iráku nikdo "nevyháněl". Odešli pod tlakem jim nepříznivých okolností.

V. Novák 4.4.2012 17:21

No, ty nepříznivé okolnosti

ale mají dost společného s uvolněním poměrů a umožněním projevu i islamofašistickým teroristům. Takže nejsem až tak přesvědčen, že je nikdo nevyháněl - ale to asi záleží na to, jak si to slovo definujeme.

Za Saddáma si žili celkem bez problémů, protože pro něj nepředstavovali žádnou hrozbu. Jeden křesťan byl dokonce významným členem Saddámovy vlády.

S. Netzer 4.4.2012 18:24

Re: No, ty nepříznivé okolnosti

Tariq Aziz byl loajální vůči osobě Saddama, a proto nemůže platit jako důkaz náboženské svobody Saddamova řežimu.

P. Lenc 4.4.2012 8:33

Co k článku říct?

Zaplať pánbůh za stát Israel.

J. Klepal 4.4.2012 7:28

druh uranu

Autor by měl objasnit, co myslí "druhem uranu", nechce-li být považován za blba.

T. Kočí 4.4.2012 8:37

Re: druh uranu

Myslí tím procento obohacení.Přírodní Uran je směs U238 a 0,7% U235.Ten je štěpitelný.Obohacení znamená zvýšení proc.U235 na 3-4,což postačuje pro energetiku,nebo na 60-80,což je pro válečné účely.Jinak by bomba musela být obrovitá a její výbuch by byl nevelký(?).Reaktor např.v Dukovanech obsahuje nečekaných 50 t U,obohaceného na max 4%.Pan autor nechce jistě být považován za blba a rozhodně jím není.Asi čekal,že toto je všeobecně známo.Konečně i na NP se to jistě vyskytlo.

V. Novák 4.4.2012 12:47

Obohacení pro vojenské účely je 95% a výše.

Zbývá ještě aby pan autor doložil, že Irán obohacuje na takový stupeň, když důležitě vykládá co vykládá.

Podle mě není ani tak blb, jako lhář a propagandista.