27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Ruce pryč od Sýrie

Popravdě řečeno ani nevím, zda Západ může na Blízkém východě udělat vůbec něco dobře. Už přes rok jsme svědky agónie Assadova režimu v Sýrii a už přes rok Západ marně naléhá na Rusko a Čínu, aby proti tomuto režimu zaujaly rozhodný (nepřátelský) postoj. Spojené státy se dokonce domlouvají na společném postupu v Sýrii s islamistickým Tureckem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Petrovič 5.9.2012 0:49

Arabská jar = práca USA

Tzv. Arabská jar je práca USA. Uvediem jeden príklad Tunisko:

Prezident Tuniska Ben Alí pred rokom 2010 začal zavádzať tzv. islamské bankovníctvo (islamic banking). Podľa zásad islamského bankovníctva, sa nesmie obchodovať s bravčovým (vepřové), čo je však ešte zásadnejšie, bankár nesmie požadovať pri pôžičke úrok. Úročenie vkladov, či výberov z banky je považované v islame za prejav úžerníctva (lichva). V islame sa bankár musí deliť o riziko so svojím klientom.

Ben Ali teda v novej štátnej banke zrušil úrok. Samozrejme, že hrozilo, že klienti Tunisania prejdú do tejto banky. A tu narazila kosa na kameň.

Toto sa nepáčilo západným spoločnostiam a bankárom, ktoré ovládali tuniskú ekonomiku viac ako zo 70%. Nebol pre nich problém položiť tuniskú ekonomiku, tak ako okolo r. 2000 položili argentínsku ekonomiku. Proste stiahli svoje cenné papiere z Tuniska inam. Navyše pripravili v Tunisku "twiterovú" revolúciu, obviňujúcu Ben Alího za drastický nárast biedy Tunisanov.

Ben Alí aj pod nátlakom ulice, a tiež pod nátlakom Clintonovej rezignoval a utiekol do Saudskej Arábie. A tak opäť vychytralosť západných "investorov" zvíťazila nad hlúposťou (tuniského) ľudu...

B. Hamal 4.9.2012 12:42

Ruce pryč od Sýrie?

Zajímavý je názor amerického autora Stephena Lendmana. V březnu napsal, že Amerika destruuje jednu zemi za druhou, nebo více zemí současně. Jen po 11.září zahynuly miliony, došlo k ohromným škodám a způsobené lidské utrpení je nevyčíslitelné. Nyní je na řadě Sýrie a Írán. Neshoda je jen v časov ání, ne pokud jde o záměr.   http://www.informationclearinghouse.info/article30740.htm

V srpnu Lendman píše:  Nikdy si nesázejte na imperiální plány Washingtonu. Nová taktika následuje po těch zkrachovaných. Úsilí svrhnout Assada pokračuje. Zástupní zabijáci to sami nesvedou. Nemohou se měřit s mimořádnou silou Syrské armády. Ta je rozhodnuta je rozdrtit. Intervenci NATO lze očekávat kdykoliv...   http://www.presstv.ir/detail/2012/08/22/257563/syrian-false-flag-planned/

Včera Lendman napsal: Plány pro pozemní a letecký útok na Sýrii byly připraveny měsíce předem. Hrozí Libye 2. Mediální propaganda má vedoucí roli. Veřejné mínění je masírováno, tlumeno, a manipulovano tak, aby přijalo nové krveprolití.   http://www.opednews.com/articles/Let-s-Have-Another-War-by-Stephen-Lendman-120903-199.html

J. Charvát 3.9.2012 21:16

Výjimečně přesné

Jak vidno, když pan Drápal píše o reálném světě, může s ním živě souhlasit i ateista. Ovšem, vyjma toho stesku na opuštění Boha. Když už, tak nás opustil On, řekl bych.

J. Anděl 3.9.2012 21:58

Re: Výjimečně přesné

Když už, tak nás opustil On?

Jste ateista, nebo máte něco Bohu za zlé?

G. Zahradníček 3.9.2012 21:14

Zlaté "diktátorské" režimy před "demokratickými".

:)))

V. Kusý 3.9.2012 20:23

Asi nejjednodušší řešení by bylo, "cordon sanitaire"

prostředkem Středozemního moře, všichni tam, a nikdo sem.A dělejte si tam co chcete.Montovat se mezi bubáky byla ta největší pitomost, kterou tzv "Západ" mohl udělat.

O. Kadlec 3.9.2012 20:42

Re: Asi nejjednodušší řešení by bylo, "cordon sanitaire"

No - to je dost blízko dlouhodobému přístupu autora článku. Legrační nápad. Tisícileté zkušenosti se Středozemním mořem vedou Západ k jiné politice. Naštěstí.

M. Netolický 3.9.2012 21:00

Re: Asi nejjednodušší řešení by bylo, "cordon sanitaire"

K podřízení a ztrátě identity? Kolik Vašich vlastních dětí se pane Kadlec bude případné operace v Sýrii účastnit?

O. Kadlec 3.9.2012 23:20

Re: Asi nejjednodušší řešení by bylo, "cordon sanitaire"

Skoro jistě žádné. Vaše děti se tam chystají?

O. Kadlec 3.9.2012 23:22

Re: Asi nejjednodušší řešení by bylo, "cordon sanitaire"

Vy jste taky eňo! Napsal jsem že tisícileté zkušenosti vedou Evropu k jiné politice, a vy o podřízenosti a ztrátě identity...Evropa posledních tisíc let byla proslulá svou podřízeností a ztrátou identity, že?

K. Vážný 3.9.2012 14:40

Obávám se, že autorem navržené řešení je neproveditelné

Proč? Protože nejde jen o Sýrii, konflikt v Sýrii má tendenci se přelít a destabilizovat okolní země - především Libanon, kde se asi o stabilitě moc nedá hovořit, ale také Jordánsko, kam prchají uprchlíci ze Sýrie. A Jordánsko je poslední pilíř Izraelské bezpečnosti na Blízkém Východě, poslední rozumná a rozumně legitimní vláda v okolí. Ti uprchlíci jsou navíc velmi snadno přesměrovatelní k "zemi zaslíbené".

Dokud někde probíhá občanská válka, nebo i vnitrostátní genocida, tak se tomu "dá přihlížet".

Ale, pokud (podobně jako v Kosovu) začne hromadný exodus do sousedních zemí, tak už prostě věc přehlížet nelze.

Samozřejmě zde platí úměra, že je to významnější, čím blíže je to Evropě, nebo čím v jiné neuralgické oblasti (Blízký východ - těžba a přeprava ropy, bez níž prostě neumíme fungovat).

V. Novák 3.9.2012 15:22

Jenom připomenu, ž v Kosovu začal hromadný exodus

až jako REAKCE na bombardování NATO. Do té doby tam probíhaly útoky teroristů UCK na jugoslávské (srbské) policisty, Srby a nedostatečně národovecké Albánce.

Když byla politická situace rozhodnutím USA změněna, probíhala občanská válka osvobozeneckých jednotek UCK proti srbské policii.

Ovšem exodus vypukl až poté, co se letectvo NATO stalo letectvem UCK...

O. Kadlec 3.9.2012 16:51

Re: Jenom připomenu, ž v Kosovu začal hromadný exodus

To máte guláš v paměti.

V. Novák 3.9.2012 16:56

To nemám guláš v paměti.

Flek!

O. Kadlec 3.9.2012 17:30

Re: To nemám guláš v paměti.

Jojo, lhát se nemá, pane Novák!

J. Schwarz 3.9.2012 14:00

Co to ten západ

vlastně je a kdo za něj mluví? Mám neodbytný dojem, že neomarxisté "Frankfurtské školy" plus nejrůznější revolucionáři z osmašedesátého, frustrovaní tím že nepadl kapitalismus nýbrž ruský bolševismus. Taky čína už nevypadá moc socialisticky. Současným "elitám"  je blízký džihád - silně se totiž podobá jejich vlastnímu "boji". A podpora různých úchylů jakož i kohokoli kdo se prohlašuje za "bojovníka proti kapitalismu" je prostě pokračováním jejich "protiimperialistického boje". A k úspěšnosti vojenských zásahů? Tak ty budou úspěšné, až za spálení americké vlajky budou hrozit drastičtější následky než za spálení koránu a až "mírumilovní afghánští vesničané" budou mít větší strach z odvety vojáků NATO než z talibanu.  Jenže úsilí Západu je neomarxistickými velezrádci sabotováno za lhostejného přihlížení "občanů". Tož tedy "Allah Akbar !!".

M. Stuchlik 3.9.2012 12:37

Buď v Sýrii bude vládnout Rusko nebo muslimové

o nic jiného tam nejde. Narozdíl od autora si nemyslím, že by Rusko bylo to menší zlo.

V. Čech 3.9.2012 13:00

My a muslimové povládneme světu

Přesně tak! Budoucnost patří nám - nám opravdovým Slovanům a muslimům.

Ano, jedině naše dvě kultury - slovanská a muslimská - jsou bytostně unikulturní; jsou UNIkulti. Díky tomu společně zvítězíme nad úpadkovou euroamerickou multikulti.

Nám Čechům může být celkem jedno, jestli po našem společném vítězství Sýrie připadne nám nebo muslimům. Sýrie je daleko, případný výnos z tamního přírodního bohatství není zcela jistý. Navíc bychom museli tamní muslimy repatriovat do muslimské části bipolárního světa.

Pro nás je důležité, že nám Slovanům připadne podstatná část Euroameriky, čili většina zemí našich dědičných nepřátel. Euroameričany osvobodíme a poslovanštíme, bohatství jejich vykořisťovatelských zemí spravedlivě rozdělíme. A pak se konečně bude tančit všude.

Vlasti zdar!

S. Netzer 3.9.2012 16:48

Re: Buď v Sýrii bude vládnout Rusko nebo muslimové

:-))) Ach jo. Asad je asi Marťan.

P. Brodský 3.9.2012 11:53

Žijeme v globalizovaném světě

Myslím, že autor v daném textu nedůsledně akceptoval představu světa podle dnes nejpopulárnějšího šovinistického demagoga, zesnulého profesora Huntingtona

Zjednodušeně řečeno tato představa říká, že svět se dělí na nábožensky a geograficky definované civilisace a tyto civilisace, nikoli tedy jednotlivé státy či jejich koalice, jsou základními mocenskopolitickými subjekty. Nedůslednost v akceptování oné demagogie spočívá v tom,že Dan Drápal především zanedbal ono geografické dělení. Egyptští křesťané nežijí na západě a tudíž nemohou být jeho součástí.

Jiná situace by ovšem byla, kdyby autor kritizoval nedostatečnou solidaritu křesŤanů. Křesťanství, stejně jako islám a některá další světová náboženství, je globální.Bratr v Kristu nepřestává být bratrem v Kristu jenom proto, že žije v Číně. V tomto případě je zde ale jiná potíž. Na rozdíl od 12. či 13. století, současní křestˇané netvoří mocenskopolitický a vojenský subjekt. A netvoří jej ani v ideové oblasti. Dokonce ani v případě samotných katolíků nelze říci, že by papež representoval jejich politické stanovisko k situaci třeba v Syrii. Tedy krátce řečeno. Autor by byl pro mě srozumitelný, kdyby kritizoval ne nějaký imaginární západ, ale přílišnou nedůslednost politiky USA pokud jde o jejich politiku obrany lidských práv ve světě. A navíc, pokud jde o jejich loajalitu k chartě OSN. To v případě kdy opakovaně nežádají svolání rady bezpečnosti dojde-li v členském státě k rozsáhlejší genocidě.

USA jsou stálým členem Rady bezpečnosti a v tomto smyslu se, při nejmenším neformálně, zavázaly k roli jednoho z globálních četníků, i když se to některým čechoamerickým ku kluxům pochopitelně nelíbí.

M. Stuchlik 3.9.2012 12:47

Re: Egyptští křesťané nežijí na západě a tudíž nemohou být jeho součástí.

Pak muslimové žijící v EU nežijí v muslimské zemi nejsou tudíž její součástí. Jenže nám realita ukazuje, že muslimové v EU jsou stále více muslimové než Evropany. Logika pana Brodského kapku kulhá.Euroatlantické civilizaci rozhodně v současnosti nehrozí převážení "šovinistické demagogické" ideje, spíš zde vítězí politicky superkorektní multikulti ideologie a s ní nejagresivnější současné náboženství.

A typl bych si, že pan Brodský by byl jeden z prvních, kteří by kritizovali USA kdyby opravdu důsledně začaly hrát roli globálního četníka.

O. Mayer 3.9.2012 11:43

máte pravdu, na křesťanské menšiíny se zcela zapomnělo...

... stejně jako se zapomnělo např. na evropkou enklávu v Jižní Africe (kde dposud velké množství bělochů je jediný důvod, proč se tato zemně udržuje jako poslední ostrůvek civilisace na celém kontinentě). Zcela aktivně se hodila přes palubu Rhodesie nejprve jako stát a posleze její evropské obyvatelstvo (vzhledem k tomu kolik Rhodesanů bojovalo v evropských válkách je např. přístup Britanie v tomto speciálním případě dosti odporný).  A až začnou asiati válcovat Australii (jestli už to nedělají) bude se taky akorát mluvit o demograické nezbytnosti.

P. Brodský 3.9.2012 12:05

Re: máte pravdu, na křesťanské menšiíny se zcela zapomnělo...

V konkretních věcech pravdivé, v celkovém pohledu zmatené.(bělošská menšina rovná se křesŤanská menšina)

J. Bajgar 3.9.2012 10:24

Dělení na západ a východ je poněkud hloupé schematizování

V nynějším jednotném a globalizovaném světě je staré, přísně bipolární dělení na tzv. ateistický a nekřesťanský Západ a náboženský, či nábožný Východ neudržitelné. Je to skutečně zarážející, když někdo stále obviňuje Západ s pokrytectví a bezbožnosti a na druhé straně stejně zarputile obviňuje východní země z náboženské nesnášenlivosti a fanatismu. Žijeme v globalizovaném, v podstatě už jednotném světě, kde staré hloupé dualismy postupně zmizí a budou nahrazeny jediným pravým náboženstvím, tj. náboženstvím humanismu bez nesmyslných bratrovražedných válek.

P. Moravčík 3.9.2012 11:16

Re: Dělení na západ a východ je poněkud hloupé schematizování

Ako vtip výborné.

P. Brodský 3.9.2012 12:01

Re: Dělení na západ a východ je poněkud hloupé schematizování

Když nemáte nic k věci, tak si alespoň plivnete.

R. Langer 3.9.2012 15:37

Re: Dělení na západ a východ je poněkud hloupé schematizování

Myslíte to JEDINÉ PRAVÉ NÁBOŽENSTVÍ? To bude zase mrtvejch... :-D

S. Netzer 3.9.2012 7:28

Není mi jasné,

jestli tato obžaloba Západu byla autorovým záměrem, je ale očividné, že hodnoty, za kterými stojí Západ mu jsou naprosto cizí. Vrcholem jeho naivity(?) je tvrzení, že " ruská politika byla a je pro rychle mizící křesťanské menšiny v muslimských zemích prospěšnější než politika západních států". Kdyby nebylo ruské podpory Asadova režimu, tak by bylo méně krveprolití s fatálními následky pro syrské křesťany. A jelikož autor mluví obecně o "rychle mizící křesťanské menšině v muslimských zemích", tak zůstává nezodpovězena otázka, jaký vliv má ruská (a čínská) politika na situaci křesťanů v severní Africe, Libanonu, Iráku nebo Gaze. Dovoluji si tvrdit, že žádný. Rusku nebo Číně jsou blízkovýchodní křesťané ukradení.

Jestlipak už autor slyšel o pronásledování křesťanů v Číně?

D. Drápal 3.9.2012 9:33

Re: Není mi jasné,

Vážený pane Netzere,

ano, o pronásledování křesťanů v Číně vím, a tuším, že už jsem o něm před lety na "Psu" psal. Rovněž netvrdím, že Rusku jde o křesťanské menšiny na Blízkém východě. Tvrdím pouze, že politika Ruska těmto menšinám méně škodí než politika Západu. Nepsal jsem, že je to záměr.

Zpochybňuji ovšem Vaši tezi, že kdyby nebylo ruské podpory Asada, bylo by méně krveprolití s fatálními následky pro syrské křesťany. Naopak, mnozí syrští křesťané tak získali čas uprchnout a hojně ho využívají.

Co se týče "hodnot Západu", nevím, které máte na mysli. Ty původní, spjaté s křesťanstvím, nebo ty postmoderní, vůči křesťanství nepřátelské?

Přeji vše dobré!

O. Kadlec 3.9.2012 11:00

Re: Není mi jasné,

Ach Dane!

Ty hodnoty původní, spjaté s křesťanstvím, byly křesťanství nepřátelské. Ty hodnoty postmoderní, křesťanství nepřátelské, jsou křesťanství velmi blízké.