29.3.2023 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Rok 2011 v Izraeli a na palestinských územích

V Izraeli a na palestinských územích byl rok 2011 plný událostí, i když zde nedošlo k protivládním nepokojům jako v okolních arabských zemích. Povstání měla neblahý dopad zejména na Izrael a přinesla mu především konec spolehlivého spojenectví s Egyptem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tejkl 2.1.2012 9:55

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

postoj byrokratických špiček EU je jedna věc, a postoj jednotlivých členských států věc druhá. Například takové Německo je zcela zřejmým spojencem Izraele, podporuje Izrael  politicky, zpravodajsky i vojensky,  v německých loděnicích se právě dokončuje čtvrtá  ponorka třídy Dolphin. Izraelské námořnictvo má ve výzbroji již tři stejné ponorky, první dvě zaplatila  německá vláda, třetí spolufinancovala společně s  Izraelem. Ponorky této třídy jsou považovány za nejsofistikovanější a nejschopnější konvenční ponorky na světě. To je ovšem Německo. Francie a VB jsou v postoji k Izraeli značně zdrženlivější, zejména Francie se svým postkoloniálním komplexem straní výrazněji Arabům. Británie  v rétorické rovině sice často odsuzuje Izrael ale v RB, pokud se dobře pamatuji, chtěla hlasovat proti přijetí palestinského quazistátu do OSN.  Výrazné protiizraelské postoje zaujímají severské státy - zejména Norsko, Švédsko, Island. Střední Evropa - zejména ČR je jasně proizraelská, Polsko, alespoň na vládní úrovni, také. V roce 2010 proběhla samostatná vojenská cvičení IDF s řeckou armádou a italským letectvem, IDF běžně nacvičuje v Rumunsku. Mám za to, že postoj jednotlivých států je důležitější, než postoj byrokratů z EU, protože vrcholným orgánem EU není Ek ale Evropská rada, složená z hlav jednotlivých států....   

S. Netzer 2.1.2012 16:00

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

Ano, pane Tejkle, ale to předpokládá, že by zdejší čtenáři museli vědět o poměrech v EU poněkud víc, než že EU je "socialistická", protože její šéf je "maoista", a tudíž nepřátelská vůči Israeli, nebo že "všechna média" jsou levicová a tudíž protiisraelská.

H. Lukešová 2.1.2012 17:11

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

Jo pane Tejkle, bohužel se mýlíte, šokující antisemitismus v EU

http://eretz.cz/2011/03/sokujici-antisemitismus-v-eu-23-polaku-a-12-nemcu-tvrdi-ze-izrael-vyhlazuje-palestince

J. Tejkl 2.1.2012 17:31

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

 já jsem mluvil o oficiálních postojích vlád, nikoliv o smýšelní obyvatel. Ano, výsledky Vámi odkazovaného průzkumu  jsou v mnoha ohledech tristní, ale otázky mě osobně přišly hodně hloupé, už jen v tom, že předem sugerují určité odpovědi. Nejsem rovněž schopen posoudit, nakolik je takový průzkum hodnověrný. Například s otázkou:  „Mají Židé příliš velký vliv (v mé zemi)? sohlasilo 49,9 % Poláků.  S výrokem „Židé obohacují naši kulturu“  zase souhlasilo 52,5% Poláků. Přitom v Polsku prakticky žádní Židé nezůstali.... Tak nevím.

H. Lukešová 2.1.2012 18:20

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

Jak se to vezme, bohužel. Na většinu otázek odpovídali Evropané velice protižidovsky. Čechů se nikdo neptal, věřím, že Češi mají k Židům pozitivnější vztah než-li Poláci, Britové nebo Maďaři...Většina Evropanů Židy rády asi nemá, je-li průzkum pravdivý, tak je to úděsné...Antisemitismus...tak krutá, tak iracionální, tak prudká, tak dlouhotrvající ideologie...Žádný jiný rasismus a žádná jiná nenávistná ideologie se nedrží tak dlouho, jako antisemitismus. Mnohé protižidovské události z učebnic dějepisu cenzurujeme, kdo ví o tom, že kozáci Bogdana Chmelnického vyvraždili 100 000 slovy 100 tisíc Židů (tolik, co nacisti v Bialistoku)...celé židovské dějiny jsou dějinami strašného pronásledování, mám knihu židovských dějin,kde mám některé strašlivé události zmapované...je to hrozné čtení, chtěla jsem knihu odložit, ale nemohla jsem, přečetla jsem ji několikrát...taková nenávist, kde se v nás bere?

J. Tejkl 2.1.2012 18:27

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

ano, v tom s Vámi souhlasím. Antisemitismus má pozoruhodnou životnost, kdyby se zeptali tučňáků v Antarktidě, tak budou určitě odpovídat podobně jako Poláci.. Tak to bohužel v tomto smutném světě chodí. S bojem proti Antisemitismu je to stejné jako s bojem proti blbosti - je to boj věčný.  

H. Lukešová 2.1.2012 18:47

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

Ano a je to boj, který nejde vyhrát, nejde. Ze světského rasionálního hlediska se Antisemitismus vysvětlit nedá. Mnozí lidé se Antisemitismem zabývají. Někteří lidé tvrdí, 1) že za Antisemitismus je zodpovědné křesťanství, to jistě ano, ale ne jen. Antisemitismus se vyskytoval i v době předkřesťanské, ale vyskytuje se v muslimských státech a i v Japonsku.Takže ne jenom křesťané. 2) Někteří historici říkají, že lidé potřebují hromosvod, obětního beránka, ale opět se ptáme PROČ? Proč zrovna Židé. 3) Jiní říkají, že za Antisemitismus si mohou Židé sami, jenomže jsou Židé horší, krutější, zvrácenější, podlejší než jiné národy? Asi těžko. Mezi všemi lidmi rasami, národy jsou lidé špatní a zlí. 4) někteří lidé říkají, že je to vinou výlučnosti judaismu, Židé věří v jednoho Boha, myslí si, že jsou vyvoleným národem Božím? OK, ale stejná nenávist se vyskytuji i proti sekulárním ateistickým Židů..atd.atd. Z racionálního hlediska se Antisemitismus vysvětlit nedá...

J. Stejskal 2.1.2012 22:57

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

Můžete mi sdělit, proč oba píšete antisemitismus s velkým A? Píšete také Kapitalismus, Socialismus a Fetišismus?

H. Lukešová 3.1.2012 0:09

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

Vždyť je to jedno, chceme zřejmě zdůraznit hloubku a hrůznost antisemitismu. Žádná jiná nenávist nebyla tak stará, tak rozsáhlá, tak krutá...

J. Stejskal 3.1.2012 1:59

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

No, když je to jedno, proč oba píšete....?

P. Beránek 3.1.2012 9:42

Kdyby se ptali tučňáků

tak ti by všichni tvrdili, že mají Židi rádi. Ti je neznají.

To je jako s Cikány, také je mají rádi ti, co s nimi nemusí žít.

Takže zkuste se zamyslet nad tím proč vás všude mají tak rádi. 

J. Tejkl 3.1.2012 12:20

Re: Kdyby se ptali tučňáků

ono Portugalsko, Brazílie, Panama, Japonsko nebo další azijské nebo jihoamerické státy majís Židi nějakou negativní historickou zkušenost? Popište jakou. A hodně dopodrobna s citacemi nebo odkazy.

H. Lukešová 2.1.2012 9:56

Re: Ani ve zprávách na ČT a na Nově se nedozvíme

Ano, pane Lenci, bohužel máte pravdu, i taková věhlasná média jako CNN, BBC, The Gurdian, France 2, Le Monde jsou antiizraelitismem posedlé a EU je posedlá propalestinským zanícením. Nikdy to nepochopím, nikdy...