Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BLÍZKÝ VÝCHOD: Rok 2011 v Izraeli a na palestinských územích

diskuse (43)

V Izraeli a na palestinských územích byl rok 2011 plný událostí, i když zde nedošlo k protivládním nepokojům jako v okolních arabských zemích. Povstání měla neblahý dopad zejména na Izrael a přinesla mu především konec spolehlivého spojenectví s Egyptem.

Pád prezidenta Husního Mubaraka vyústil ve výrazné zhoršení bezpečnostní situace na Sinajském poloostrově. Jeho velké části ovládli teroristé z nejrůznějších skupin včetně Al-Kajdy a situaci dodnes nezvládly ani tisíce egyptských vojáků. V srpnu došlo k teroristickému útoku nedaleko Ejlatu, při kterém zahynulo osm Izraelců, a vláda musela uvolnit miliardy šekelů na urychlenou výstavbu bezpečnostní bariéry podél 270 kilometrů dlouhé hranice.

Egyptská dočasná vojenská vláda navíc zaujala přátelský postoj vůči teroristickému Hamasu, který dnes může bez zábran pašovat zbraně do pásma Gazy i budovat vojenské základny a zbrojní sklady na Sinaji. Svůj arsenál za poslední dva roky zdvojnásobil.

Protivládní povstání v Egyptě provázely protiizraelské nálady, které vyvrcholily zářijovým útokem na izraelské velvyslanectví v Káhiře. Jeho zaměstnanci unikli jen o vlásek smrti. Nenávist se projevila i deseti útoky na egyptský plynovod, a Izrael v podstatě přišel o 40% dodávek zemního plynu. Největší obavy však vzbuzují výzvy k revizi, či dokonce vypovězení mírové smlouvy, které zaznívají se vzestupem islamistů. Vítězové dosud završených fází parlamentních voleb, Muslimské bratrstvo a salafistická strana Núr, k ní zatím nezaujali jednoznačný postoj.

Výrazně stouplo i ostřelování z pásma Gazy. Po relativně klidném roce 2010 je teroristé zčtyřnásobili a jihoizraelská města letos zasáhlo skoro 400 raket a 250 minometných střel, které zabily 4 civilisty. Vzrostl i počet teroristických útoků, které si vyžádaly dalších 17 mrtvých.

Izrael přesto zažil i jednu mimořádně šťastnou událost. V říjnu se vrátil domů unesený voják Gilad Šalit, který strávil pět let a čtyři měsíce v zajetí Hamasu. Vláda za něj zaplatila nejvyšší cenu v historii výměn vězňů – propustila přes tisíc Palestinců, včetně stovek strůjců nejhorších teroristických útoků v historii země. I když s tím převážná většina Izraelců souhlasila, část veřejnosti poukazovala na riziko propuštění nebezpečných teroristů, kteří teď ohrožují životy dalších civilistů.

Izrael zažil ještě dvě historické události. V červenci v zemi vypukly největší sociální protesty od vzniku státu. Statisíce mladých lidí a příslušníků středních tříd požadovaly větší sociální spravedlnost a zmírnění neúnosných životních nákladů. Vláda poměrně rychle přijala určitá opatření, ale účastníky demonstrací zdaleka neuspokojila. Z jejich řad dokonce vzešla nová politická strana Dor, Generace, která se chce zúčastnit příštích voleb.

Druhou historickou událostí bylo březnové odsouzení bývalého prezidenta Mošeho Kacava k sedmi letům vězení za znásilnění a sexuální obtěžování zaměstnankyň a jeho prosincový nástup k výkonu trestu. Izraelci tento skandál považovali za národní ostudu.

Palestinská samospráva sledovala arabské jaro s obavami, ale Palestinci se nevzbouřili. Předseda Mahmúd Abbás zvolil dobrou taktiku – oznámil uspořádání voleb, oficiálně se smířil se znepřáteleným Hamasem, ale především se rozhodl dosáhnout vyhlášení nezávislé Palestiny prostřednictvím OSN, třebaže by šlo jen o fiktivní stát. Každý z jeho plánů má však zásadní háček. Volby se zatím nekonaly, usmíření dodnes existuje pouze na papíře, zamýšlená vláda národní jednoty nevznikla a OSN o Palestině vůbec nehlasovala. Izrael a Spojené státy soudí, že může být výsledkem pouze bilaterálního jednání, a Washington hodlá její vyhlášení v Radě bezpečnosti vetovat. Ta ale hlasování nedoporučila a Palestinci dosáhli jen jednoho dílčího úspěchu – za plnoprávného člena je přijalo UNESCO, přestože tím přišlo o čtvrtinu svého rozpočtu, když mu Spojené státy, Izrael a Kanada přestaly vyplácet členské příspěvky.

O stamiliony dolarů americké vlády přišla i samospráva, a ocitla se tak ve vážné finanční krizi. Své úsilí o jednostranné vyhlášení Palestiny v OSN proto pozastavila, přestože dál ujišťuje občany, že v něm nepoleví.

Izraelsko-palestinské vztahy se výrazně zhoršily a beznadějně zablokovaná zůstala celý rok i mírová jednání. Palestinci neustoupili ze své podmínky, aby Izrael nejprve zmrazil výstavbu židovských osad a zavázal se ke stažení k hranicím z roku 1967, a izraelská vláda nepřestala odmítat jejich splnění. Pokrok nepřinesla ani podzimní iniciativa mezinárodní Čtyřky, která obě strany opakovaně vyzývala k návratu k jednání. Jestli jedna nebo druhá neustoupí, nelze obnovu mírových rozhovorů čekat ani v příštím roce. Jednání však nejsou prioritou Palestinců ani Izraele, pro který je důležitější vývoj u sousedů a především postup jaderného programu Íránu.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Čína a Filipíny dosáhly dohody, která, jak doufají, ukončí konfrontace u sporné mělčiny v...

Petr Kamberský
21. 7. 2024

Největší česká strana (ANO), která již roky provádí a hlásá jakousi starosocialistickou politiku s...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz